Moji djetinsti dozivljaji na Aeodromu Zeljava

Iskustva i priče iz perioda kada je Željava bila u funkciji.

Moji djetinsti dozivljaji na Aeodromu Zeljava

Postby FIREFOX-83 on 19 Nov 2009, 22:48

Pozdrav svima na ovome izuzetno prekrasnom Forumu!

Ja sam, ako se nevaram, najnoviji pisac u forumu. Sto se tice Aeodroma ja sam takoder kao svi vi jedan veliki ljubitelj tog divnog i veoma misterioznog objekta. Prije nego sto vam ispricam moje dozivljaje na aeodromu htio bi se u napred za moje pisace i gramaticke greske izvinuti. Sad zivim u Austriji u gradu Salzburg, pa ako hocete vec od 1992 godine kad smo napustili bihac, pricam skoro samo njemacki. jedino kod kuce sa roditeljima i bratom seperam nas jezik ali odavno nisam nista pisao. ok ali da vas vise za ne zamaram. :hi

Ja sam u bihacu roden, isao sam tamo prva 2 razreda u skolu, pa tako da sam se vec kao klinac zaljubio po gotovo u MIG-21. Neznam jeli u forumu ima vise ljudi iz Bihaca, ali mozete zamisliti kako je to uzbudljivo bilo kad non stop nesto leti i bruci. Dobro se sjecam kad smo bili u posjeti kod majke malo van grada ili kad smo isli na klokot rostiljati kako je to bilo dobro kad neki MIG skroz nisko proleti. [w] [w] [w]

Mogu vam reci , da mi to nekako sve nedostaje, kad sam kod u bihacu mislim na zeljavu i te MIGove. Vise sam puta razmisljao da odem do hangara ali nikoga tamo ne poznajem sto hoce opet da ode samnom na aeodrom. Mnogi se boje a dosta i nece vise posto nesto pricajo o policiji i minama. ali eto sad sam vas upoznao i kako vidim danas mozda bolje poznajete podrucije nego mnogi neki koji su tamo radili [smly_m055smly.gif]
FIREFOX-83
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Re: Moji djetinsti dozivljaji na Aeodromu Zeljava

Postby LupusREBEL on 19 Nov 2009, 22:55

Dobro nam došao, nitko ti neće zamjeriti na gramatičkim greškama, samo piši...
Image
LupusREBEL
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FIREFOX-83 on 19 Nov 2009, 23:01

Prvi Dogadaj:

Bio sam jos malo djete bio je cinimi se DAN ARMIJE ili tako nesto. Dobro se sjecam da smo bili na pistama. Puno raje muzika djeca. tunele sto posto nisam vidio. sve sto se sjecam je jedna dugacka pista ili cesta gdje su ljevo u redo stojali neki kamioni, dobro se sjecam da je jedan od tih kamijona imao onu spremu za gasenje vatre, skojom nekad na demostracijama pucaju na demostrante sa vodom. ali nesjecam se da li voda prskala.

a preko puta u redu neki bezvesni avion i helikopter. sto se tice helikoptera nisam siguran koji je tacno bio. ali mislim GAZELLA ili MIL-MI 8. Mi smo sjedali po tim helikopterima, i neki piloti su nam nesto pokazivali.

malo je testko to opisati, posto so ta sjecanja toliko tamna , i zao mi je sto se sam dosta toga nesjecam. ali najbolji dozivljaj toga dana je bio momenat kad sam sa tatom isao uz tu pistu ili cestu i kad je od jednom MIG-21 profurao i digao se u zrak.

to je bilo to momci, zavrsen prvi, dogadaj. Moje pitanje jeli to sad bas moglo biti moguce da za dan armije narod posjece piste??? posto je nemoguce da je negdje drugo u bihacu bilo znam da ima jos onaj neki mali aeodrom ali tamo nisu bili migovi. Imali neko odvas sto je slicno na zeljavi dozivio??
FIREFOX-83
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby FirewireHR on 19 Nov 2009, 23:01

Wow...pa znači da ti nisi Clint Eastwood :confused0007 ...ja mislio da je on svratio da nam prepriča kako je ukrao avion Sovjetima. [smly_n010smly.gif] [smly_g030smly.gif]
...u svakom slučaju dobrodošao na forum. [smly_042smly.gif]
Image
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 19 Nov 2009, 23:07

FIREFOX-83 wrote:Moje pitanje jeli to sad bas moglo biti moguce da za dan armije narod posjece piste???

Koliko mi znamo bilo je posjeta za građanstvo u raznim prilikama, samo tada su oni mogli gledati koliko im je dano da gledaju.
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FIREFOX-83 on 19 Nov 2009, 23:15

ha ha ... nazalost nisam ukrao FIREFOX .... ali ako ste gledali film bas oni rusi imaju slabu bazu za takve avione. sramota [smly_c105smly.gif] .... trebali su russi firefoxa sakriti u zeljavu .... ha ha ha :a115 kako bi clint najebo ...

ok idem do drugog i ... veoma tragicnog dozivljaja:

Imao sam 8 Godina, i na TV samo prenose CNN, i kako bombarduju Iraq. Vec danima mama i tata imaju neki stres (jel se to isto tako na nas kaze??) uzbuna. Znam kakao mi mama dode u dnevni boravak a ja se zabuljio u tv i cnn , pa samo neke vojnike i bombe crtam i neke plasticne vojnike gnjavim. Mama me pogleda i kaze da idemo na ferije do strica u salzburg i da spakujem par igracki koje zelim ponjeti. Prodose dani.

Mi smo u to vrjeme stanovali na ozimicama, ja mislim da je broj 2 bio, to vam je dio grada gdje su samo zgrade. u glavnom sam se tamo vecinom puno igrao sa djecom ali u zadnje vrjeme sve manje klinaca. Vecina drugova ot tada su bili srbi, ja nisam nikad niti zu kad biti neki nacionalista, kazem zato posto sam tek poslje puno godina kasnije neke stvari skuzio.

Paar dana ili sedmica prije odlaska "na ferie ili posjetu u salzburg" idemo se jos jednom od dida majke njihovi komsija moji prijatelja u tom pred-djelu od grada bihacu oprostiti.

U gradu guzva. paar minuta poslje vidimo sto: zamislite ima jednja glavna cesta u bihacu sto ide iz grada pokraj tadasnje firme i tvornice GORENJE koja samo pravo ide. znaci pravo prema Pokoju, Srbljanima itd. Sva ta cesta je u jednom smjeru puna vojni vozila. a tata ko sumaher prestize jedan kamion poslje drugog, mama sva u panici da ne napravi sudar [smly_m055smly.gif]
FIREFOX-83
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby FIREFOX-83 on 19 Nov 2009, 23:29

sto se tice vojne tehnike sjecam se: puno kamiona puni vojske. Onda one raketne sisteme na gusjenice sto imaju 3 komada SAM na njima. i pogotovo one kamijone sto vucu prikolicu za njima, i na prikolici ona jedna VELIKA OGROMNA Raketa. Neznam kako se tacno zove, ali na starim paradama od russa iz 60tih i 60tih se takve stvari vise pute vide. Raketa izgleda kao SAM samo paar puta veca. kao neka MEGA-SAM. ta se kolona polako krece, i iza nas do horizonta, i ispred nas do horizonta ista ta slika.

Kad smo se od sviju poznati oprostili, otisao sam se jos od moji kolega da oprostim. ali taj dan nikoga nije bilo kuci. sjecam se da njih vec duze vrjeme nije nikako bilo vise kod kuce. oni su bili srbi. A mozda ste culi, da su srpske familie vecinom otisle ranije nego sto se je zapucalo. jos jednom nista nemam protiv nikog. samo pricam. u glavnom meni je naravno malo bilo zajebano i cudno kad kolege vec odavno nisi video i danima se sam igras. Krecemo kuci i zamislite sta?

Na onoj ulici jos uvjek vojska se vozi. kamioni. kamioni. rakete. vojni RUSHOUR. mozes reci. Prodese opet paar dana. Mama me budi i kaze da idemo u slazburg. idemo samo mama, brat i ja. nosimo tri mala ruksaka i to je to. a ja faca strpo punu keso igracaka i hocu da nosim. mama neda. ja placem :ebudale: idemo u centar grada gdje neki autobus ceka. oprastamo se od tate, tata kaze da de da dode kasnije posto jos ima posla. koja fora he?? i da budem hrabar da sulsam mamu i pazim brata. pricami kako ce nam biti lijepo i dacemo se za paar sedmica, kad rasprost prode oped vidjeti. Autobus je pun zena i djece.
FIREFOX-83
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby LupusREBEL on 19 Nov 2009, 23:35

FIREFOX-83 wrote:ha ha ... nazalost nisam ukrao FIREFOX .... ali ako ste gledali film bas oni rusi imaju slabu bazu za takve avione. sramota [smly_c105smly.gif] .... trebali su russi firefoxa sakriti u zeljavu .... ha ha ha :a115 kako bi clint najebo ...
(...)

Koliko sam skužio u svezi Željave, Clint nebi baš najebo, odličo bi i prošao. Baza je užasno slabo čuvana. Dva na porti vojnika s Bihaća, dva vojna policajca na ulazu br 2., dva vojna policajca na ulazu u komandu baze, 3 stražara po svaku rupu i jedna patrola oko ventilacijskih šahtova. Neračunajući dežurne u KT-u, možda jedan-dva po noći, dežurnog oficira i njegovog pomoćnika te požarnog evetualno teklića (kurira) baš na Željavi nije bilo neko posebno osiguranje. Sasvim lagano su dvojica pilota doći od Izičića do dežurne pare, presvuć se (iako mislim da se MiG 21 može voziti i u trapericama) i u trenu uskočiti u MiG-ove i poletjet prema Italiji, Mađarskoj, austriji ili negdje drugdje gdje s Batajnice i Slatine nebi se uspjeli dići drugi dežurni parovi da ih obore. Dežurnu paru nitko nije čuvao, dok bi vojni policajac dotrčao do dežurne pare ovaj bi već rulao po pisti 4.
Image
LupusREBEL
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FIREFOX-83 on 19 Nov 2009, 23:48

bilo je to u jotro. u glavnom je autobus krenuo i znam da je jedno vrjeme putovo. ja i brat kao djeca budalesemo se sa drugom djecom. mislim da smo samo mi vristali a zene da su cutale. Od jednom neka panika svi gledaju kroz prozor. galama. moja mama meni kaze: brzo zlatane gledaj kroz prozor vidi MIGova. Dobro se sjecam kako sam kratko , za jedan mali momenat, video MIGove-21 u redu da stoje i ako se ne varam neki ljudi su oko krila nesto caprkali..... ali u glavnom su to bila 3 ili 5 aviona. samo kratko je taj momenat trajo. Izasli smo iz autobussa i odmah neka zurba. stress. sjecam se da smo onda dugo vrjeme , to su bili sati, sjedili smo u nekoj travi ispod drveta nekog u hladu i da je bilo veoma vruce. da tacno citav taj dogadaj bio je u ljetno doba. pograj nas par matara bila je cesta i neka ograda. tu gdje smo sjedili bili so oko nas oni vojni zeleni sanduki od drveta poredani jedan na drugi u formi od jednog U. i unutra od toga U smo mi sjedili sa ostalima. znam da sam nesto oko ti kutija caprko pa je neki vojnik doso pa se prodero. mama onda zagalami i rece da nediram vise te kutije. taj dan je bilo puno djece svi su skakali vristali i letali ko muhe bez glave. ja sam se isto hito snjima igrati ali mi je mama nije dopustila. onda opet galama , opet neki vojnici. i onda se dobro sjecam kako me je mama napala i rekla: nemoj slucajno da si otiso tamo u travu, pokaze mi na travu i sumu iza ti kutija, sjecam se jos neke trake, TAMO SU MINE. a ja pojma nemem sta ona misli. onda su neke zene pocele da placu. nedaleko od tog mjesta je isto bila neka druga gdje su vozila i vojska non stop isli dole gore. Dobro se sjecam kako je neki Tenk T-55 sa paar vojnika koji su na kupoli stajali sa punim gasom profuro. i neka zenska , plavusa, je isto stojala na tom tenku i drzala je veliku neku zastavu. isto mi je ostalo u pameti kad je neka zena rekla: a vidi cetnikuse picka joj materna. prolaze sati.
FIREFOX-83
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby LupusREBEL on 20 Nov 2009, 00:00

Kad je to bilo, mislim godinu?
Image
LupusREBEL
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FIREFOX-83 on 20 Nov 2009, 00:25

to se sve desilo 1992. nisam siguran jeli vec bilo ljeto ili pred ljeto. ali nije puno proslo kad smo mi izbjegli pa se i u bihacu zarati. da nastavim u prici, srusi mi se internet, pa sad opet moram kraj napisati. :banghead

nesjecam se vise kako smo otisli tamo ili smo citavo vrijeme sjedili tu negdje u blizini. ali se dobro sjecam da sam gleado kako se djeca po onom starom DC-3 penju, ulaze, i skacu. pa sam i ja onda sa mamom otisao tamo, ona mi nije dala da odem gore u dc-3 pa sam u nesto drugo sjeo. ja mislim da je jedan od oni drugi aviona bio ili neki stari tenk??? :confused0006 ali mami brzo dopizdi pa smo opet nazad na ono mjesto. Pa opet neka panika neka uzbuna. sad sve zene i djeca stoje na nekom velikom asfaltu. okolo neke zice ograde .... :confused0006 ... u glavnom se neki vojnik dere i proziva imena . zene se javljaju dizu , cinimi se pasose u vis, i napustaju grupu. mi i neke druge zene i djeca idu nazad na mjesto. ta se procedura vise puta ponavlja dok sati prolaze. - mama mi je prije nekoliko godina pricala, da su tada samo srpska imena prozivana, i da smo mi samo sa srecom izbjegli. izgleda da je neka zena sa djecom vise puta prozivana a nijese javala, pa mi je mama nekom vojniku slagala da je to ona, da je zaboravila pasos i papire i da nije bila cula. ali to nam je bio spas jer su one druge zene i djeca ostali. - .... prolazimo tog vojnika i idemo prema avionu. Danas znam da je bio onaj ANTONOV Transporter, sto ste vi u nekoj drugoj temi diskutirali jeli su tie antonovi bili na zeljavi ili ne. dobro se sjecam kako se penjem na onaj zadnji ulaz, i kako je metal klizav. unutra sve usko i nema na sjedalima nikako mjesta. avion polece. tisina ispot nas se vide svjetla i mrak. bilo je cini mi se vec predvece. ja sam jos kratko bio kod pilota napred i to je bilo to. izasli smo na nekom aeodromu u beogradu i zadnji zrakovlov koji sam iz blizine vidio je bio jedan mil-mi8 helikopter koji je nedaleko odnas sletio. u beogradu smo u voz ... i tek smo onda u salzburgu izasli. to je to momci nazalost nisam MIG-21 ukrao i imao mogucnost da pravim slike i video
FIREFOX-83
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby Let_lampa on 20 Nov 2009, 00:28

LupusREBEL wrote:Kad je to bilo, mislim godinu?

Ako priča o Bihaću i čekanju na aerodromu za prijevoz transportnim avionima za "nekamo", onda je to bilo u kasno proljeće 1992. prije nego se vojska povukla i objekat KLEK uništen eksplozivom.
Let_lampa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby FIREFOX-83 on 20 Nov 2009, 00:38

pa tako kad sam odrasto, rat kad je conacno zavrsio, poceo sam opet da oko zeljave i migova glavu razbijati. joj kad se sjetim koliko sam prije sati i dana u internetu proveo da bilo ista nadem. pa kad sam na prve slike i ona dva videa iznutra od galerie 125 i onaj drugi gdje se pancirna vrata otvaraju , prije izlaza od dvosjednog mig-21, i opet zatvaraju naletio. to je bilo bolje nego rodendan. naletio sam bio isto na nekie austrianske artikle od rudija peresina kad je bio sletio u klagenfurt .. jeste znali da austrijanci jos uvjek imaju onaj njegov mig-21?? prije nekoliko godnia bio je cak i jedom muzeju u becu izlozen. ali sto godine prolaze un internetu sve vise i vise slika i videa. [yes.gif] [yes.gif] i drago mi je vidjeti da nisam sam sto se za tu temu interesira, i da ima dobri ljudi koji su to vec sve uzivo gledali. TO MOMCI SAMO DALJE. Evo bas se sjeti da imam jos neki stari ratni video od 5.Korpusa kod kuce gdje isto posmatraju zeljavu, razorene piste (kad su bile jos skorz frisko razorene) i kad neka dva j-22 orao dejstuju po zeljavi ili nisko prelecu. ako hocete mogu te kasete opet pronaci pa da nekom od vas posaljem da stavite u forum i youtube sta kazete????? interes??? idem sad malo odspavati treba sutra na poso a ja se zapisao ko nenormalan. [smly_e010smly.gif] pozdrav momci, da nije mozda ko odvas isto izbjegao sa grabeza u to vrijeme ili da nema nekog sto je u to vrijeme imao dezurni kad se to desavalo sa zivilima ????
FIREFOX-83
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby LupusREBEL on 20 Nov 2009, 01:05

Let_lampa wrote:
LupusREBEL wrote:Kad je to bilo, mislim godinu?

Ako priča o Bihaću i čekanju na aerodromu za prijevoz transportnim avionima za "nekamo", onda je to bilo u kasno proljeće 1992. prije nego se vojska povukla i objekat KLEK uništen eksplozivom.

I mislio sam da je bilo pred rat u BiH, samo sam htio potvrdu. Ali koliko znam ije nigdje bilo minirano oko triangla, znač išli su do piste br.1 jer je prema Izićiima bilo minsko polje, ali koliko znam samo jedan red kuruze (PPMR 2 ili 2A) uz samo ogradu i to je deminirano.
FIREFOX-83 wrote:(..) Evo bas se sjeti da imam jos neki stari ratni video od 5.Korpusa kod kuce gdje isto posmatraju zeljavu, razorene piste (kad su bile jos skorz frisko razorene) i kad neka dva j-22 orao dejstuju po zeljavi ili nisko prelecu. ako hocete mogu te kasete opet pronaci pa da nekom od vas posaljem da stavite u forum i youtube sta kazete????? interes??? (...)

Interes? Veliki! Samo javi kad ih nađeš, pa će se ntko javiti da ih uzme, FireWIRHr, naš video monter, ili Djadjo, naš admin, ili ja, nitko i ništa, ali kontaktiram s njih dvojicom. Bilo bi najbolje da ih prebaciš na DVD-e pa pošalješ DVD-e da ne nestanu orginal VHS-i.

(klikni na crvena slova, pa im se javi preko pp ili maila)
Image
LupusREBEL
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 20 Nov 2009, 02:41

FIREFOX-83 wrote:Evo bas se sjeti da imam jos neki stari ratni video od 5.Korpusa kod kuce gdje isto posmatraju zeljavu, razorene piste (kad su bile jos skorz frisko razorene) i kad neka dva j-22 orao dejstuju po zeljavi ili nisko prelecu. ako hocete mogu te kasete opet pronaci pa da nekom od vas posaljem da stavite u forum i youtube sta kazete????? interes???

Promotri malo ove snimke, pa reci jeli to to?
...a svakako da nas zanimaju video materijali. [yes.gif]
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Next

Return to Nekad bilo sada se spominjalo