Trenažer za virualno letenje

Iskustva i priče iz perioda kada je Željava bila u funkciji.

Trenažer za virualno letenje

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:26

Djadjo wrote:Svuda po malo se spominje trenazer koji je bio instaliran na zeljavi za ucenje letenja...

mene zanima kako je to izgledalo taj hardware

u koliko velikoj prostoriji je to bilo postavljeno

dal je imalo neki nacin promjene polozaja te kabine (predpostavljam kabina)

jeli to bio trenazer iskljucivio za mig 21

jeli bilo virtualnih neprijatelja na koje se moglo pucat i obarat ih

koji je aerodrom bio podloga tom trenazeru...mislim dali je virtualni postav pista ko na zeljavi,ili samo pista koji pilot vidi ispred sebe

i koliko je sam pogled bio velik..jesu li to bila platna oko te kabine,pa kad je netko sjeo u trenazer imao je pogled okolo kabine....

E sad mozda ja to sve malo gledam futuristicki..pa su mi i pitanja tako koncipirana...nemojte me krivo shvatit ja sam odrastao na A.C.E igrici sa komodorca 64

Djadjo
admin

Re: Trenažer za virualno letenje

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:26

relay station wrote:link trenazer bi bio u onoj vanjskoj zgradi opisanom vec na forumima negdje po zadnjim inf ovo je sama prostorija gdje je taj trebazer vidio sam negdje i sliku tog samog trenazera nemogu je sada naci http://img300.imageshack.us/my.php?image=728pc6.jpg kako na niednom relevantnom forumu koji se bavi temom zeljave nema ama bas nijednog pilota migova iz samih eskadrila u kleku..malo je teze odgovorit..no u link trenazeru iz zezancije vozili su i mehanicari..a i dosta ljudi ovako je probalo koji su bili tamo,pa neko valda zna
admin

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:32

Djadjo wrote:Pa to sam mislio..netko od mehanicara ili oruzara,ako zaglavi ovdje na forumu cisto da malo opise sam uredjaj ili ono cega se sjeca o tome trenazeru...vidim ovaj na slici ima razdvojene duple komande...

valjda se dalo na tome simulirat let avionom...

meni vise izgleda ko da je nekakva naprava za izbacivanje sjedista skup sa pilotom...jos pogotovo svi oni padobrani iza hehe 8-) 8-)

Ali dobro to je tehnika tih godina,znam da je taj prostor spominjan link-trenazer, ali reko mozda ce tko znat opisat malo taj uredjaj

Djadjo
admin

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:33

gca wrote:Točno je što Relay kaže -

Lokacija trenažera je bila u zgradi između barake čete objekat i zgrade AKL-a.

Točno je da su i oni kojima nije bio namijenjen ponekad išli na zabavu u trenažeru, uglavnom podoficiri, ne znam da bi to ikada bili vojnici.

Slika je iz jeseni 1989. priliko posjeta Zelenovića & Tusa ali to ste vjerojatno uočili i sami.
admin

Pedi wrote:
relay station wrote:link trenazer bi bio u onoj vanjskoj zgradi opisanom vec na forumima negdje po zadnjim inf ovo je sama prostorija gdje je taj trebazer vidio sam negdje i sliku tog samog trenazera nemogu je sada naci http://img300.imageshack.us/my.php?image=728pc6.jpg kako na niednom relevantnom forumu koji se bavi temom zeljave nema ama bas nijednog pilota migova iz samih eskadrila u kleku..malo je teze odgovorit..no u link trenazeru iz zezancije vozili su i mehanicari..a i dosta ljudi ovako je probalo koji su bili tamo,pa neko valda zna

meni taj spomenuti trenazer vise izgleda kao neki sistem isprobavanja sedista. nije mi bas jasno kako tu moze pilot nesta trenirati osim mozda katapultiranje.

video sam jednom prilikom u emisiji "dozvolite..." u jednoj reportazi pravog simulatora, t.j. kompletna kabina (ja mislim da je bio orao) koja se i zatvori. nisam vise siguran sa kojeg aerodroma je bila ta reportaza, skopski petrovec ili golubovci. za petrovec znam da su tamo bili smesteni orlovi, za golubovci ne znam.

pogledacu da nadjem taj snimak pa cu ga postaviti ovde.
admin

Riker wrote:E ako bi moglo inače bilo šta iz opusa "Dozvolite da se obratimo"

Nikad nisam vidio kako to izgleda......
admin

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:34

Firewall wrote:
Djadjo wrote:...meni vise izgleda ko da je nekakva naprava za izbacivanje sjedista skup sa pilotom...jos pogotovo svi oni padobrani iza hehe 8-) 8-)
Djadjo

Tako se i meni čini kao simulator za izbacivanje sjedišta. Ne vide se nikakve kontrole aviona za simulaciju. Evo primjer...
Jedan stari tip simulatora za MiG-21:
Image

...i jedan novi od ELBIT-a:
Image
admin

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:34

Riker wrote:http://www.elbitsystems.com/lobmainpage.asp?id=900

Kokpit ovog Lancera stvarno izgleda svemirski naspram originalu......
admin

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:38

Baš kopam po MC-u i tražim neke detalje i slučajno nabasal na ovo, pa kao podsjetnik:

Image
http://www.mycity.co.yu/Vojno-tehnicka-dostignuca/Enigma-JNA-Podzemni-Aerodrom-Zeljava_64.html
admin

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:38

S.T.A.L.K.E.R wrote:Morala je zeljava imati neki simulator letenja.Djado jucer je bilo basa straha u tunelima i na kt :D
admin

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:39

Djadjo wrote:Bas sam bio u toj zgradi trenazera da malo vidim taj prostor...ujedino to mi je i prvi put da sam tamo..

Image

Image

Image

Image

Ova neobicna ograda je na nekoj bivsoj (citaj srusenoj) gradjevini odvojak prije skretanja za trenazer ako idemo od rupe 3 ka rupi 4

@Samir : bitno da smo se svi upoznali vidjeli porazgovarali,eto sklopili i neke poslove...prvi put kad prolazis te rupe djeluju stvarno sablasno,eto ti prvi put obisao sve i rupe i kt....svaka cast :)) dve muhe u jednom potezu

Djadjo
admin

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:39

admin wrote:Kako je na području aerodroma bilo selo Baljevac sa hrvatskim stanovništvom, koje je raseljeno prije početka gradnje aerodroma, onda je moguće da su ostaci u biti kuće koje su tu prije stajale.
Vidi ovu kartu iz doba Austro-Ugarske:
Image

...ima tu i groblje negdje u blizini.
admin

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:40

relay station wrote:nesto ovako mozda ovo je za avion j-22 orao
Image
Image
admin

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:40

cyber fulkrum wrote:Image

Davne 1984 i 85 godine napravio sam nekoliko letova na simulatoru MiG-21 na aerodromu Zeljava.Ukolko me secanje ne vara spolja izgledao je kao na slici gore.Instruktor je bio major Pleslic Vladimir,sada pukovnik u pricuvi HRZ.

Inace da razjasnimo,simulator letenja je namenjen za odrzavanje trenaze i obuku za instrumentalno letenje tj.vrsi se simulacija svih radnji i postupaka koji se izvode u slozenim meteoroloskim uslovima,tj.u oblacima sa svim spoljnim ujecajima.U vise stepenu obuke izvodi se uvezbavanje za presretanje ciljeva u VP u SMU.
Let za isti se planira i izvodi tacno po planu od poletanja do zakljucno sletanja i isti se evidetira u knjizicu naleta.

Simulator nije namenjen za akrobatsko i drugo nestandartdno letenje.
admin

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:41

Riker wrote:Od mog frenda tu strikan je vrhunski, vrhunski programer u ZG.

Radio je neke sisteme za navođenje topovskih granata za JNA, i programe za prepoznavanje brodica za mornaricu, pa ću ga baš pitati dali je kad susreo nekog iz struke koji je radio na nečemu vezano uz Želju, ili ovo možda.
admin

Next

Return to Nekad bilo sada se spominjalo