Trenažer za virualno letenje

Iskustva i priče iz perioda kada je Željava bila u funkciji.

Re: Trenažer za virualno letenje

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:41

treb wrote:
cyber fulkrum wrote:Davne 1984 i 85 godine napravio sam nekoliko letova na simulatoru MiG-21 na aerodromu Zeljava.Ukolko me secanje ne vara spolja izgledao je kao na slici gore.Instruktor je bio major Pleslic Vladimir,sada pukovnik u pricuvi HRZ.

Jel to u ono doba bilo pogonjeno nekim računalnim sustavom ili kako je to radilo?
Ranih 80-tih su već i kućna računala bila u modi, pa vjerujem da je nekakvo namjensko bilo i iza ovoga. O 3D prikazima kakvi su nam danas normalna stvar, vjerujem da ipak nije bilo ni moguće razmišljati. :)
admin

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:41

relay station wrote:inace na tom trenazeru je sjedila i probala malo letit vecina ljudtsva kt(djelatni avl+go na sluzbi u jna)a vozilo ih se još podosta..cak i neki rocnici..tako da nista posebno to nije bilo
admin

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:42

Riker wrote:Evo neki trenažer...VVG Maršal Tito

Image
admin

Firewall wrote:Simulator za MiG-21

Image
admin

relay station wrote:http://www.hrvatski-vojnik.hr/hrvatski-vojnik/912003/trenazer1.asp
admin

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:43

Riker wrote:Soko i za igrice radi...

http://www.soko.hr/LowBand/addon/addonHR.htm
admin

Postby stalker on 26 Jun 2008, 21:46

Morala je željava to imati raspitaću se kod jednog pilota koji je an željavi bio instrukrot letenja :garde
Huan je drmnuo tekilu,Huan je skupio gerilu,Huan je pucao u stilu rataratarara

Image Ako mislite da možete raditi isto što i LupusREBEL obratite pažnju na OVE PODATKE Image
stalker
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby meda on 11 Nov 2011, 21:22

admin wrote:
Djadjo wrote:Svuda po malo se spominje trenazer koji je bio instaliran na zeljavi za ucenje letenja...

mene zanima kako je to izgledalo taj hardware

u koliko velikoj prostoriji je to bilo postavljeno

dal je imalo neki nacin promjene polozaja te kabine (predpostavljam kabina)

jeli to bio trenazer iskljucivio za mig 21

jeli bilo virtualnih neprijatelja na koje se moglo pucat i obarat ih

koji je aerodrom bio podloga tom trenazeru...mislim dali je virtualni postav pista ko na zeljavi,ili samo pista koji pilot vidi ispred sebe

i koliko je sam pogled bio velik..jesu li to bila platna oko te kabine,pa kad je netko sjeo u trenazer imao je pogled okolo kabine....

E sad mozda ja to sve malo gledam futuristicki..pa su mi i pitanja tako koncipirana...nemojte me krivo shvatit ja sam odrastao na A.C.E igrici sa komodorca 64

Djadjo

Trenazer je postojao ali nisam bas siguran dal se nalazio u zgradi sa slike,prostorija i nije bila nesto velika mozda nekih 6m x 8m.Izgledao je koliko me secanje sluzi kao sa slike koju je postavio cyber fulkrum.Video sam ga samo jednom ispred njega je bilo platno velicine 1,5m x 1,5m(otprilike) vojnik koji je radio tu je pustio da vidim samo pocetak simulacije leta.Na simulaciji se videla samo jedna pista a oko trenazera nisu bila postavljena platna (barem tad kad sam ja bio) i bio je iskljucivo za MIG-21.Najvise su ga koristili piloti u zimskom periodu dok nije bilo letenja mada su ga ponekad koristili i drugi da okusaju srecu u letenju.

Meda 0026
meda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby meda on 11 Nov 2011, 21:26

meda wrote:
admin wrote:
Djadjo wrote:Svuda po malo se spominje trenazer koji je bio instaliran na zeljavi za ucenje letenja...

mene zanima kako je to izgledalo taj hardware

u koliko velikoj prostoriji je to bilo postavljeno

dal je imalo neki nacin promjene polozaja te kabine (predpostavljam kabina)

jeli to bio trenazer iskljucivio za mig 21

jeli bilo virtualnih neprijatelja na koje se moglo pucat i obarat ih

koji je aerodrom bio podloga tom trenazeru...mislim dali je virtualni postav pista ko na zeljavi,ili samo pista koji pilot vidi ispred sebe

i koliko je sam pogled bio velik..jesu li to bila platna oko te kabine,pa kad je netko sjeo u trenazer imao je pogled okolo kabine....

E sad mozda ja to sve malo gledam futuristicki..pa su mi i pitanja tako koncipirana...nemojte me krivo shvatit ja sam odrastao na A.C.E igrici sa komodorca 64

Djadjo

Trenazer je postojao ali nisam bas siguran dal se nalazio u zgradi sa slike,prostorija i nije bila nesto velika mozda nekih 6m x 8m.Izgledao je koliko me secanje sluzi kao sa slike koju je postavio cyber fulkrum.Video sam ga samo jednom ispred njega je bilo platno velicine 1,5m x 1,5m(otprilike) vojnik koji je radio tu je pustio da vidim samo pocetak simulacije leta.Na simulaciji se videla samo jedna pista a oko trenazera nisu bila postavljena platna (barem tad kad sam ja bio) i bio je iskljucivo za MIG-21.Najvise su ga koristili piloti u zimskom periodu dok nije bilo letenja mada su ga ponekad koristili i drugi da okusaju srecu u letenju.

Meda 0026

Izvinjavam se...sliku trenazera je postavio Firewall
meda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby FirewireHR on 12 Nov 2011, 14:44

meda wrote:Trenazer je postojao ali nisam bas siguran dal se nalazio u zgradi sa slike,prostorija i nije bila nesto velika mozda nekih 6m x 8m.Izgledao je koliko me secanje sluzi kao sa slike koju je postavio cyber fulkrum.Video sam ga samo jednom ispred njega je bilo platno velicine 1,5m x 1,5m(otprilike) vojnik koji je radio tu je pustio da vidim samo pocetak simulacije leta.Na simulaciji se videla samo jedna pista a oko trenazera nisu bila postavljena platna (barem tad kad sam ja bio) i bio je iskljucivo za MIG-21.Najvise su ga koristili piloti u zimskom periodu dok nije bilo letenja mada su ga ponekad koristili i drugi da okusaju srecu u letenju.

Meda 0026

Pogledaj ovdje. :hi
viewtopic.php?p=32822#p32822
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby meda on 12 Nov 2011, 16:38

FirewireHR wrote:
meda wrote:Trenazer je postojao ali nisam bas siguran dal se nalazio u zgradi sa slike,prostorija i nije bila nesto velika mozda nekih 6m x 8m.Izgledao je koliko me secanje sluzi kao sa slike koju je postavio cyber fulkrum.Video sam ga samo jednom ispred njega je bilo platno velicine 1,5m x 1,5m(otprilike) vojnik koji je radio tu je pustio da vidim samo pocetak simulacije leta.Na simulaciji se videla samo jedna pista a oko trenazera nisu bila postavljena platna (barem tad kad sam ja bio) i bio je iskljucivo za MIG-21.Najvise su ga koristili piloti u zimskom periodu dok nije bilo letenja mada su ga ponekad koristili i drugi da okusaju srecu u letenju.

Meda 0026

Pogledaj ovdje. :hi
viewtopic.php?p=32822#p32822

Trenazer koji je na slici ja video nisam.Trenazer koji sam ja video izgledao je kao odsecena kabina aviona i bio je u boji aviona.Na slici je mozda neki stariji model ali 1991 nije bio tamo .
meda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby FirewireHR on 13 Nov 2011, 09:59

meda wrote:Trenazer koji je na slici ja video nisam.Trenazer koji sam ja video izgledao je kao odsecena kabina aviona i bio je u boji aviona.Na slici je mozda neki stariji model ali 1991 nije bio tamo .

Ne znam, snimka je iz 1991. [zbunjen---.gif]
Image
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby yufighter on 13 Nov 2011, 11:48

Ovo je simulator za trenazu katapultiranja

Image

a ovaj sa kabinom je trenazer leta
Image .

Covek iz Sevojna je kupio oba kao i neke avione. Vise mozete pogledati na ovoj adresi http://airserbia.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=4405 ili licno u Sevojnu.
yufighter
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby meda on 13 Nov 2011, 15:40

[quote="yufighter"]Ovo je simulator za trenazu katapultiranja

Image

Image .

Covek iz Sevojna je kupio oba kao i neke avione. Vise mozete pogledati na ovoj adresi http://airserbia.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=4405 ili licno u Sevojnu.[/quo

Trenazer je izgledao kao na ovoj slici.Jos jedna stvar na slici iz 1991 u pozadini se vide metalne kasete ili ormani kad sam ja bio njih nije bilo tu na prostoru gde se vide kasete i iza njih se nalazio sto sa racunarom gde je sedela osoba koja je pustala simulaciju leta.
meda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby meda on 13 Nov 2011, 15:48

meda wrote:
yufighter wrote:Ovo je simulator za trenazu katapultiranja

Image

Image .

Covek iz Sevojna je kupio oba kao i neke avione. Vise mozete pogledati na ovoj adresi http://airserbia.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=4405 ili licno u Sevojnu.[/quo

Trenazer je izgledao kao na ovoj slici.Jos jedna stvar na slici iz 1991 u pozadini se vide metalne kasete ili ormani kad sam ja bio njih nije bilo tu na prostoru gde se vide kasete i iza njih se nalazio sto sa racunarom gde je sedela osoba koja je pustala simulaciju leta.

Jos jedna stvar kad uporedimo trenazer za katapultiranje na slici yufightera i slike gde sedi dete vidicemo da su isti i da se radi o trenazeru za katapultiranje a ne za simulaciju leta.
meda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

PreviousNext

Return to Nekad bilo sada se spominjalo