Padovi aviona

Iskustva i priče iz perioda kada je Željava bila u funkciji.

Padovi aviona

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:44

Novosti86 wrote:Posto na ovom forumu ima stvarno ljudi sa poodosta informacija o ovom aerodromu ,pitam se, da li iko mozda zna da li se i jednom desilo da se neki avion nije vratio sa zadatka? :?:
admin

Re: Padovi aviona

Riker wrote:Kako misliš? Na Želji? Pa naravno.

Perešin se recimo nije vratio sa zadatka, odlučio je prenoćit u Austriji :D

Bilo je gubitaka sa Željave, u mirno doba nekoliko puta, a u ratu, oko 10, tu negdje...ima spiskova...recimo;

http://www.avijacijabezgranica.com/Evid ... RviPVO.htm
admin

relay station wrote:u mirnodopsko doba je bilo ono prosjecno adkse uzme godine postojanja tog objekat ono svake 2godine jedan blebne i to razduzenje totalno obostrano..a u ratno tek e to je bio poso..ali zanimljivo. onda u ratno doba .bilo je vise uspjesnih katapultiranja..opet u prosjeku..rano su poceli sa razduzivanjem aviona prvi puta vec pri prvom titom posjetu 1968god
admin

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:45

Novosti86 wrote:Dakle ipak se padalo :( Steta zao mi aviona :(
admin

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:45

Firewall wrote:Čak ima na vrhu Gole Plješivice i neki mali spomenik, mislim nekom palom pilotu....možda.
admin

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:46

relay station wrote:ima sa licke strane znas da smo trazili roman đalev se zvao..udes u nocnom skolskom krugu
admin

Firewall wrote:E,to.
admin

S.T.A.L.K.E.R wrote:Rudolf je heroj covjek je uradio ono sto smo svi trebali oduzeti oruzje agresoru i zeljavu je trebalo opkoliti zajedno HV i TOBiH a ne dopustiti da se srusi vec oduzeti ono sto je nase jer zeljava je bila svacija, pa i moja i svi naroda.I kakva je ta vojska hrabra a rusi li im avione mi nenaoruzani narod mislim da su zeljavu vodile kukavice kao i sto se pokazalo u protekloj agresiji
admin

Novosti86 wrote:
S.T.A.L.K.E.R wrote:Rudolf je heroj covjek je uradio ono sto smo svi trebali oduzeti oruzje agresoru i zeljavu je trebalo opkoliti zajedno HV i TOBiH a ne dopustiti da se srusi vec oduzeti ono sto je nase jer zeljava je bila svacija, pa i moja i svi naroda.I kakva je ta vojska hrabra a rusi li im avione mi nenaoruzani narod mislim da su zeljavu vodile kukavice kao i sto se pokazalo u protekloj agresiji

Hmmm i ja bih volio da je objekat ostao čitav no u tom vremenu i ludilu koje je sada hvala bogu daleko iza nas ,nije bilo mjesta takvim operacijama.Željava je bila na najmanjoj ljestvici važnosti jel postojala su neka veća pitanja i veći problemi u tom trenutku da se riješavaju.Da je pukim slučajem i ostala željava čitava to bi bila sasvim jedna druga priča za obadvije zemlje...
admin

Postby admin2 on 19 Jun 2008, 09:28

Selak wrote:evo da se i ja ukljucim u topic

bilo je padova i to dosta...velika vecina se nije priznavala niti spominjala

ne znam koje tocno godine (mislim '87-'88), u par mjeseci je izgubljeno 4-6 aviona

pricao mi je stric da je tijekom jednog titovog posjeta lik polijetao sa migusom....nabio forsaz, nesta otkazalo i skrenuo sa piste i zabio se u ponikvu (vrtacu), zapalio se i eksplodirao pravo pred titiovim ocima
admin2

Firewall wrote:Koja je bila standardna procedura za "prizemljenje" zrakoplova u slučaju takvih padova. Pod tim mislim na nepolijetanje preostalih zrakoplova dok se ne ispitaju uzroci pada. Koliko bi to trajalo?
admin2

Selak wrote:
Firewall wrote:Koja je bila standardna procedura za "prizemljenje" zrakoplova u slučaju takvih padova. Pod tim mislim na nepolijetanje preostalih zrakoplova dok se ne ispitaju uzroci pada. Koliko bi to trajalo?

pitas pogresnu osobu...nisam ja ivan selak nego njegov necak

probati cu saznati pa javim
admin2

Firewall wrote:Ok nema frke, by the way, inače znam sa videa za gusakrocketmail..samo sam se zekao sa slikom... :D
admin2

Postby admin2 on 19 Jun 2008, 09:29

admin wrote:
Selak wrote:...nisam ja ivan selak nego njegov necak
Pozdravi legendu! :D Image
...možda bi nam preko tebe mogao dati neki komentar-ispravku sheme/podataka sa web stranice:wink:
admin2

Postby admin2 on 19 Jun 2008, 09:29

baclawa wrote:
S.T.A.L.K.E.R wrote:Rudolf je heroj covjek je uradio ono sto smo svi trebali oduzeti oruzje agresoru i zeljavu je trebalo opkoliti zajedno HV i TOBiH a ne dopustiti da se srusi vec oduzeti ono sto je nase nije zeljava cetnicka bila samo vec svacija i moja i svi naroda.I kakva je ta vojska hrabra a rusi li im avione mi nenaoruzani narod mislim da su zeljavu vodile kukavice kao i sto se pokazalo u protekloj agresiji

Sorry mate, ali ja dok sam bio tamo (91/92) nisam primetio da Željavom upravljaju četnici. Niti sam ja četnik. Čak šta više, daleko sam ja od te priče...
admin2

Next

Return to Nekad bilo sada se spominjalo