Vremenski Uslovi na Željavi

Iskustva i priče iz perioda kada je Željava bila u funkciji.

Re: Vremenski Uslovi na Željavi

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:53

Novosti86 wrote:
Firewall wrote:
Novosti86 wrote:Ali jedna od stvari koje mi je pricao a koje nisam mogao vjerovati (ne vjerujem ni danas) jeste da je negdje na jugu jugoslavije bila isto neka baza utvrđena sa nekim radarima i on mi je pricao da je dole promatrao sa nekim visokim officirima vazdusni prostor od juge sve do nekih tamo blisko istocnih zemalja,eh sad ko ce ga znat gdje je bio i sta je radio ali po njegovim slikama u koje sam imao mali uvid rekao bih da ne prica lafinu...

Također moglo bi se raditi o radaru tipa P-14 maksimalnog dometa 1200 km koji se sada trenutno nalazi blizu mjesta Kačarevo (SR)...detaljnije u tekstu.

http://www.elitesecurity.org/t24455-Mil ... izvidjacke

Uskoro ulaze ili su već ušli u operativnu upotrebu RV i PVO VSCG nekoliko projekta domaćih instituta kojima se modernizuje delom uništena radarska mreža:

1. Predstavljen je obnovljeni radar tipa P14, koji je prvog dana NATO bombardovanja potpuno uništen prvom krstarećom raketom ispaljenom na neki radarski položaj RV i PVO. Radar P14 je ruske proizvodnje i ima najveći domet u VOJ-u, a isti je u potpunosti popravljen ali i modernizovan, ušavši (od 18.06) u potpunu operativnu upotrebu.

2. Predstavljen je i ekstraktor radarskih podataka, projekat koji će podatke dobijene na pojedinačnim radarskim položajima prosleđivati u jedinstveni komandni centar i zamenjivati radarske operatere.

3. Predstavljen je i digitalni pokazivač radarskih podataka koji će omogućiti jasnije prezentiranje radarske slike za potrebe osmatranja i navođenja lovaca na eventualne neprijateljske letelice.

4. Najavljeno je i skoro predstavljanje multistatičkog senzorskog sistema za radare.

5. Kao i uvođenje prve izviđačke bespilotne letelice … domaće proizvodnje … u VSCG.

Sve je to danas rečeno na svečanosti povodom 18. juna, Dana Vazdušnog osmatranja i javljanja, održanoj na radarskom položaju blizu Kačareva, uz prisustvo predstavnika Generalštaba VSCG, VOJ-a i vojnih i civilnih naučnih ustanova i fakulteta koji su učestvovali u izradi svih ovih projekata...

http://www.mycity.co.yu/Vojno-tehnicka- ... jnice.html

http://www.mycity.co.yu/phpbb/uploads/4 ... _t195.jpeg

Njegova oznaka je P-14. Kako izgleda P-40? Čuo sam priče da je radar u Kačarevu pratio pola Mađarske, pa je zbog toga sravnjen među prvima, sa dve rakete.

Stvarno ne znam ,on mi je pricao da je to bilo negdje na juznom dijelu Jugoslavije ,naravno nije mi rekao tacno gdje ali mi je pricao da je gledao njihov saobracaj kako se odvija ,moze biti da je to taj objekat mada nisam siguran,inace ja sam 100% siguran da je on bio na takvim objektima ,eh sad koji su to objekti ja stvarno ne znam ali cim se vrati sa operacije ja cu ga pitati za sve polako redom uzet cu fino biljeznicu i fino sve zabiljeziti sto kaze pa ce mo ustanoviti vrlo lako...
admin

Firewall wrote:Dogovoreno :wink:
admin

Firewall wrote:Nego ljudi iz Bihaća i okolice kakve su zime u regiji. Koliko je nekad najviše znalo napadat snjega oko aerodroma i kakva je bila prohodnost uopće?
admin

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:54

Modelar wrote:Potpuno se slažem s ovim postom. zato jer mi kada imamo natjecanja na bjelopoljo vrijeme se izmjenjuje iz časa u čas. Ali znaju u danu biti uvjeti za letenje kakvih nigdje nema.
admin

Postby admin2 on 19 Jun 2008, 09:32

OROSt wrote:..Za pretpostaviti je da je dugo rađeno na istraživanju/traženje, ...mikro lokacije, ....
admin2

Postby admin2 on 19 Jun 2008, 09:33

baclawa wrote:
Novosti86 wrote:Hmmm zbilja ne bih znao koja je razlika oko manevra ili vjezbe ,ali iz tetkovih usta sam licno cuo da su ga generali jednom natjerali da odvede neku jedinicu na vjezbu iako je imao gripu,i to tezi oblik a da stvar bude jos gora natjerali su ga da se pentra po nekim vrletima i tamo je boravio nekih 5 dana kada mu se zdravstvena situacija pogorsala a gripa presla u upalu pluca i onda su ga transportovali u vojnu ambulantu a zatim u bolnicu,jedva je zivu glavu izvukao.Eh sad mozda si u pravu sto se tice da je mozda ucio tamo vojnike nekim prilazima i slicno ili tim manevrima ili vjezbama ko zna.Sad tacno ne bih znao koji je cin imao ,nisam ga stvarno nikada pitao...Ali jedna od stvari koje mi je pricao a koje nisam mogao vjerovati (ne vjerujem ni danas) jeste da je negdje na jugu jugoslavije bila isto neka baza utvrđena sa nekim radarima i on mi je pricao da je dole promatrao sa nekim visokim officirima vazdusni prostor od juge sve do nekih tamo blisko istocnih zemalja,eh sad ko ce ga znat gdje je bio i sta je radio ali po njegovim slikama u koje sam imao mali uvid rekao bih da ne prica lafinu...

Na Plješevici se očas promeni sva četiri godišnja doba. Isto je i dole, na aerodromu. (Uzgred, znam da je cela strana Plješevice iznad rupa, pa sve tamo do i oko kasarne, bila minirana. Je li to još uvek tako ili ju je neko čistio?)

A to "utvrdjenje na Jugu" vrlo lako može biti Slatina. Na kontrolni toranj Slatine se ulazilo kroz rupu, pa potom liftom nekih 20-ak spratova gore. Imao sam priliku da bacim pogled u tu sobu (sobu? ono je ceo fudbalski teren) i ono što sam video na brzinu je bilo celo Jadransko more, deo Italije i Grčka. Samo nisam siguran koji je radar bio tamo pa da potvrdimo priču 100%.
admin2

Firewall wrote:U svezi Slatine imamo i temu...

viewtopic.php?f=23&t=72&start=0&st=0&sk=t&sd=a
admin2

baclawa wrote:
Novosti86 wrote:Stvarno ne znam ,on mi je pricao da je to bilo negdje na juznom dijelu Jugoslavije ,naravno nije mi rekao tacno gdje ali mi je pricao da je gledao njihov saobracaj kako se odvija ,moze biti da je to taj objekat mada nisam siguran,inace ja sam 100% siguran da je on bio na takvim objektima ,eh sad koji su to objekti ja stvarno ne znam ali cim se vrati sa operacije ja cu ga pitati za sve polako redom uzet cu fino biljeznicu i fino sve zabiljeziti sto kaze pa ce mo ustanoviti vrlo lako...

Ako je već tako misteriozan, pitaj ga samo kako se ulazi u to "utvrdjenje".
admin2

Firewall wrote:
Firewall wrote:Neznam kakvi su uvijeti preko cijele godine ali zime su gadne, što se vidi iz ovog topica pod naslovom Bihaćka Zima

http://www.stickypond.com/lybi/viewtopi ... 6&start=15

...a što se tiče Gole Plješivice....KATASTROFA. Stazom gore do pred sam vrh sve 5, toplo a gore vjetar 200 na sat, oće odpuhat, zima da se smrzneš, da nemožeš pojesti sendvič a da nisi u zavjetrini sa toplom jaknom i vestom na sebi i sve to u kasno ljeto.

..zaboravio sam nadopuniti da ako se makneš samo 50 metara dalje recimo dolje do zapadnog ulaza u podzemni objekt ili do heliodroma, počinje drugo godišnje doba...direktno iz zime u proljeće i ljeto i sve to na nekoliko kvadratnih stotina metara.
admin2

Postby admin2 on 19 Jun 2008, 09:34

baclawa wrote:Za jednu noć zime 1991/1992 je sneg toliko napadao da se u kasarni aerodroma ujutro nije mogao naći zatrpan fića! Da vozač nije znao gde ga je ostavio morao je da čeka proleće :lol:

U životu nisam video toliko snega kao tamo. Zamislite put po kome se kreću sva postojeća vojna vozila, a sneg se nikako ne otapa već samo utaba!

A u novembru (11. mesec) 1991. godine sam jedne noći stražario na -21.5 stepena Celzijusa.
admin2

Firewall wrote:Mislim da se jednom prilikom čak i jedan vojnik smrznuo gore na Plješivici, neki vozač mislim, samo neznam koje godine.
admin2

baclawa wrote:
Firewall wrote:Mislim da se jednom prilikom čak i jedan vojnik smrznuo gore na Plješivici, neki vozač mislim, samo neznam koje godine.

Mora da je bio trezan :shock:
admin2

Firewall wrote:Da je imao alkohola u krvi to mu se nebi desilo.
admin2

Postby admin2 on 19 Jun 2008, 09:35

baclawa wrote:Misliš da se ne bi smrzao? Znam samo da ja ovim mojim momcima (bio sam najstariji tamo) nisam davao da piju kada smo išli negde na teren. Baš zbog pojačane cirkulacije krvi. Moglo se desiti da zbog neke male rane čovek iskrvari na smrt.
admin2

Postby admin2 on 19 Jun 2008, 09:35

Firewall wrote:U tim slučajevima alkohol ima dvostruko djelovanje. Djeluje na prvi mah kao antifriz i ubrzava cirkulaciju na neko vrijeme ali poslije usporava rad živčanog sustava i samim time organa (srca) odnosno "uspavljuje". Stoga "na kratke staze" može pomoći ali isto tako može "prevariti" te dovesti do smrti od smrzavanja.
admin2

PreviousNext

Return to Nekad bilo sada se spominjalo