Vremenski Uslovi na Željavi

Iskustva i priče iz perioda kada je Željava bila u funkciji.

Re: Vremenski Uslovi na Željavi

Postby admin2 on 19 Jun 2008, 09:35

treb wrote:
Firewall wrote:U tim slučajevima alkohol ima dvostruko djelovanje. Djeluje na prvi mah kao antifriz i ubrzava cirkulaciju na neko vrijeme ali poslije usporava rad živčanog sustava i samim time organa (srca) odnosno "uspavljuje". Stoga "na kratke staze" može pomoći ali isto tako može "prevariti" te dovesti do smrti od smrzavanja.

Plus najbitnija stvar kod alkohola je što proširuje krvne žile. Time imaš dojam da ti je toplije, ali se isto tako i krv brže hladi. Ta kombinacija zna biti kobna.
admin2

Postby admin2 on 19 Jun 2008, 09:36

Firewall wrote:Naravno širenjem žila pada i krvni tlak i eto belaja. U svakom slučaju da se neko smrzne u mirnodobskom ustroju vojske čini mi se nevjerojatnim propustom. Čak i straže u takvim uvjetima se smanjuju na minimalno vrijeme da nebi došlo do smrzavanja vojnika.
admin2

baclawa wrote:
Firewall wrote:Naravno širenjem žila pada i krvni tlak i eto belaja. U svakom slučaju da se neko smrzne u mirnodobskom ustroju vojske čini mi se nevjerojatnim propustom. Čak i straže u takvim uvjetima se smanjuju na minimalno vrijeme da nebi došlo do smrzavanja vojnika.

Nama je stražarska smena te noći kada je bilo -21,5 stepen Celzijusa bila samo pola sata.
admin2

blake wrote:Negdje usred zime išli smo izvlačiti dajca (ne znam od koje jedinice) koji je zaglavio u snijegu, od Baljevca negdje uzbrdo prema Plješivici, pa je ostao i Fap, tek su nas s BRDM-om izvukli. Tom prilikom pričalo se o vojniku koji je tu negdje noću vraćao se pripit, sjeo pod drvo i jednostavno zaspao.

U proljeće 88, vojnika koji se vraćao pripit sa izlaska u grad udario je auto(hodao je desenom stranom) i odbio ga u kanal pokraj ceste i utopio se u dvadesetak cm vode. Poslije toga bio je vojnički ispraćaj na aerodromu, i lijes su utovarili u transportni avion za Skoplje. Najviše su profitirali oni koji su tih dana trebali ići na odsustvo (nekoliko Makedonaca i Albanaca), jer su imali osiguran let.
admin2

baclawa wrote:
blake wrote: Najviše su profitirali oni koji su tih dana trebali ići na odsustvo (nekoliko Makedonaca i Albanaca), jer su imali osiguran let.

Ja sam i došao i otišao avionom. Došao "Kikašom", a vratio se sa nekim Boeing-om JAT-a... 'Bem ti privilegiju...
admin2

Postby admin on 19 Jun 2008, 22:05

Stalker wrote:Da li bi se moglo organizovati još jedna posjeta zeljavi
admin

Previous

Return to Nekad bilo sada se spominjalo