Vremenski Uslovi na Željavi

Iskustva i priče iz perioda kada je Željava bila u funkciji.

Vremenski Uslovi na Željavi

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:47

Novosti86 wrote:Pozdrav svima.Nazalost ja nisam nikada bio u Željavi ,ali zato jeste moj tetak i to sredinom 70 godina, a boravio je par puta negdje pocetkom 80 ih godina. Inace Tetak je bio jedan od vojnika sa malo vecim cinom tako da je dobio priliku da par puta boravi u tom famoznom objektu.Inace ni sam nisam znao da sam imao clana porodice tu dok slucajno prije par dana nisam razgovarao s njim ,o nekim vojnim dostignucima,i tako malo po malo spomenuo sam mu aerodrom u Bihacu ,na sta se on nasmijao ,i rekao mi da je bio prisutan tamo vise puta.Bio je on i na drugim aerodromima sirom ex Yu koje su pripadale ex JNA ali eto ja sam ga malo ispitivao oko mnogo toga vezano za aerodrom,i dobio sam jednu informaciju koju mi je rekao a sada koliko je to istina volio bih da kazu oni sto su sluzili u Bihacu. Inace tetak mi je rekao da su vremenske prilike na Bihackom aerodromu bile cesto "katastrofa" jel se znalo u toku jednog dana promjeniti 4 godisnja doba.Po mom tetku daleko bolji aerodrom (sto se tice vremenskih prilika) je bio onaj u Tuzli ,jel su vremenske prilike bile takve da je bilo jako rijetkih dana kada se nije moglo uzletiti sa piste.Nadam se da ce neko imati kakvih detaljnijih informacija oko ovoga! Hvala svima unaprijed!!!
admin

Re: Vremenski Uslovi na Željavi

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:48

LupusREBEL wrote:Vjerujem tvom tetku, boravio sam tamo dvaput po tri dana (efikasno malo manje, dvije noći i tri dana, nekih 54 sati po boravku) pa sam doživio što on piše.

Prvi dan kad sam došao bio je jesenski ugođaj, preko noć temperatura se spustila na -2 a po danu na pistama je bilo +20 stupnjeva, i onda opet noć na +2 stupnjava a dan kišivot, drugi put je i bilo sunčano i hladno (temperatura po noći od -6 do -11 a po danu od +6 do +18) a dan je obilovao i suncem, snjegom i kišom...

Neko je spomenuo na desetke meteroloških stanica na Zrakoplovnoj bazi i okolici, možda, zbog tih naglih promjena vremena ih je toliko bilo...
admin

Novosti86 wrote:
LupusREBEL wrote:Vjerujem tvom tetku, boravio sam tamo dvaput po tri dana (efikasno malo manje, dvije noći i tri dana, nekih 54 sati po boravku) pa sam doživio što on piše.

Prvi dan kad sam došao bio je jesenski ugođaj, preko noć temperatura se spustila na -2 a po danu na pistama je bilo +20 stupnjeva, i onda opet noć na +2 stupnjava a dan kišivot, drugi put je i bilo sunčano i hladno (temperatura po noći od -6 do -11 a po danu od +6 do +18) a dan je obilovao i suncem, snjegom i kišom...

Neko je spomenuo na desetke meteroloških stanica na Zrakoplovnoj bazi i okolici, možda, zbog tih naglih promjena vremena ih je toliko bilo...

Ma moj tetak je bio na svim tim aerodromima ,a znam da je bio i na vrhu pljesevice jel mi je to rekao.Samo on je lukav i puno suti i taji vaznije informacije inace nece da podjeli one bitne sadrzaje ,ali nadam se vremenom da cu ga nagovoriti na to,a on je bio i na onom aerodromu slatina ,valjda aerodrom ko zeljava ali dosta manji.Samo ne prica bas mnogo o tome.Nadam se mozda da bih mi posudio njegov album tamo ima slika dosta iz tog perioda....
admin

LupusREBEL wrote:
Novosti86 wrote:(...)Nadam se mozda da bih mi posudio njegov album tamo ima slika dosta iz tog perioda....

E to bi bio info...

Neznam za promjenjive vremenske uslove, ja sam jedan period služio ex JNA u Prištini, aerodrom Slatina, tamo je bilo okej... :roll:
admin

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:49

Novosti86 wrote:
LupusREBEL wrote:
Novosti86 wrote:(...)Nadam se mozda da bih mi posudio njegov album tamo ima slika dosta iz tog perioda....

E to bi bio info...

Neznam za promjenjive vremenske uslove, ja sam jedan period služio ex JNA u Prištini, aerodrom Slatina, tamo je bilo okej... :roll:

Ma ovo sto mi je rekao za vremenske prilike odnosilo se samo za aerodrom u Bihacu.A ta recenica mi je ko ostala u glavi pa sam htio da provjerim jel mustra tamo stvarno bila,jel nemogu vjerovati da je kao vojnik koji nema nikakve veze sa RZ i PVO boravio po svim tim objektima.Ipak on je vise bio u smjeru kopnenih snaga,te je sa njima izvodio razne vjezbe....
admin

LupusREBEL wrote:
Novosti86 wrote:(...) nemogu vjerovati da je kao vojnik koji nema nikakve veze sa RZ i PVO boravio po svim tim objektima (...)

Ma to nema veze, ako je bio viši oficir ex JNA trebao je biti upoznat i s nekim tajnama ex JNA i ex YU, tako se neki čude kako je dosta pilota MIG 21 boravilo na Željavi, trebali su naučiti i prilaz i boravak na tom aerodromu, tako je možda i on trebao naučiti nekakvu strategiju obrane istog, a vježba je naefikasniji put za naobrazbu.

Razlika između vojne vježbe i vojnog manerva je što se vojnicima umjesto praznih pušaka i manevarskog (školskog) streljiva podjeli ubojito streljivo. :lol:
admin

Firewall wrote:Neznam kakvi su uvijeti preko cijele godine ali zime su gadne, što se vidi iz ovog topica pod naslovom Bihaćka Zima

http://www.stickypond.com/lybi/viewtopi ... 6&start=15

...a što se tiče Gole Plješivice....KATASTROFA. Stazom gore do pred sam vrh sve 5, toplo a gore vjetar 200 na sat, oće odpuhat, zima da se smrzneš, da nemožeš pojesti sendvič a da nisi u zavjetrini sa toplom jaknom i vestom na sebi i sve to u kasno ljeto.
admin

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:50

Novosti86 wrote:
LupusREBEL wrote:
Novosti86 wrote:(...) nemogu vjerovati da je kao vojnik koji nema nikakve veze sa RZ i PVO boravio po svim tim objektima (...)

Ma to nema veze, ako je bio viši oficir ex JNA trebao je biti upoznat i s nekim tajnama ex JNA i ex YU, tako se neki čude kako je dosta pilota MIG 21 boravilo na Željavi, trebali su naučiti i prilaz i boravak na tom aerodromu, tako je možda i on trebao naučiti nekakvu strategiju obrane istog, a vježba je naefikasniji put za naobrazbu.

Razlika između vojne vježbe i vojnog manerva je što se vojnicima umjesto praznih pušaka i manevarskog (školskog) streljiva podjeli ubojito streljivo. :lol:
Hmmm zbilja ne bih znao koja je razlika oko manevra ili vjezbe ,ali iz tetkovih usta sam licno cuo da su ga generali jednom natjerali da odvede neku jedinicu na vjezbu iako je imao gripu,i to tezi oblik a da stvar bude jos gora natjerali su ga da se pentra po nekim vrletima i tamo je boravio nekih 5 dana kada mu se zdravstvena situacija pogorsala a gripa presla u upalu pluca i onda su ga transportovali u vojnu ambulantu a zatim u bolnicu,jedva je zivu glavu izvukao.Eh sad mozda si u pravu sto se tice da je mozda ucio tamo vojnike nekim prilazima i slicno ili tim manevrima ili vjezbama ko zna.Sad tacno ne bih znao koji je cin imao ,nisam ga stvarno nikada pitao...Ali jedna od stvari koje mi je pricao a koje nisam mogao vjerovati (ne vjerujem ni danas) jeste da je negdje na jugu jugoslavije bila isto neka baza utvrđena sa nekim radarima i on mi je pricao da je dole promatrao sa nekim visokim officirima vazdusni prostor od juge sve do nekih tamo blisko istocnih zemalja,eh sad ko ce ga znat gdje je bio i sta je radio ali po njegovim slikama u koje sam imao mali uvid rekao bih da ne prica lafinu...
admin

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:50

Firewall wrote:
Novosti86 wrote:Ali jedna od stvari koje mi je pricao a koje nisam mogao vjerovati (ne vjerujem ni danas) jeste da je negdje na jugu jugoslavije bila isto neka baza utvrđena sa nekim radarima i on mi je pricao da je dole promatrao sa nekim visokim officirima vazdusni prostor od juge sve do nekih tamo blisko istocnih zemalja,eh sad ko ce ga znat gdje je bio i sta je radio ali po njegovim slikama u koje sam imao mali uvid rekao bih da ne prica lafinu...

Može biti bilo gdje od Makedonije do južne Srbije. Sve zavisi o kojim se istočnim zemljama radilo i koliko daleko, tako možemo utvrditi i mjesto osmatranja.
admin

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:51

relay station wrote:cuj sve te price tih starijih ljudi moras uzeti sa rezervom,svi mi ovdje imamo vec zbirno znanje kakovo oni ni u snu ne sanjaju da mi razumijemo tematiku,tako da si koji puta mogu dozvolit pricat bajke i basne tipa ide avion iz brda,otvara se brdo na hidrauliku-islovljava podmornica van,na zemunuku hidraulikom se dizu avioni ispod zemlje..ma ima toga..oni neznaju koliko mi danas znamo..
admin

Riker wrote:
relay station wrote:cuj sve te price tih starijih ljudi moras uzeti sa rezervom,svi mi ovdje imamo vec zbirno znanje kakovo oni ni u snu ne sanjaju da mi razumijemo tematiku,tako da si koji puta mogu dozvolit pricat bajke i basne tipa ide avion iz brda,otvara se brdo na hidrauliku-islovljava podmornica van,na zemunuku hidraulikom se dizu avioni ispod zemlje..ma ima toga..oni neznaju koliko mi danas znamo..

Hahahah ovo je vrlo točno.

Od kad sam počeo pitat ljude za Plješu, moram priznat, i od lokalnog stanovništva tamo i od nekih ljudi koji su nešto radili tamo su prve riječi

"avion izleti iz brda, sleti u brdo" i tako...

Hahah...

Tako da je ta tajna baza koja osluškuje jug najvjerovatnije Trebinje - kad me vidiš *ebi me :D
admin

Novosti86 wrote:

Pa sad da li je to ta tematika ,stvarno ne znam ,no znam da mi je tetak imao visok cin i znam da je dosta dobro poznavao JNA baze sve uzduz i poprijeko.Nikada mi nije izvalio tako neku glupost da se brdo otvori hidraulicno ,mada fantazija kod ljudi cini svasta ,pogotovo kada nemogu neke stvari da objasne.Nego ja se iskreno nadam da cu nekako se dohvatiti njegovog albuma i skenirati par slika ,iako on to cuva ko oko u glavi ,a stvarno bih volio da vidim ostale albume ,sami bog zna sta tamo sve ima.
admin

Postby admin on 02 Apr 2008, 10:52

Firewall wrote:Ooooo, to bi bio jack pot. :D
admin

Novosti86 wrote:
Firewall wrote:Ooooo, to bi bio jack pot. :D

Hehe ,pa potrudit cu se ,ostalo je sve na njemu ,nadam se da ce se sloziti.Naravno da cu morati lice zamrljati nekako ako mi bude dao slike ,samo se nadam da ce na tako nesto pristati.....
admin

Firewall wrote:
Novosti86 wrote:Ali jedna od stvari koje mi je pricao a koje nisam mogao vjerovati (ne vjerujem ni danas) jeste da je negdje na jugu jugoslavije bila isto neka baza utvrđena sa nekim radarima i on mi je pricao da je dole promatrao sa nekim visokim officirima vazdusni prostor od juge sve do nekih tamo blisko istocnih zemalja,eh sad ko ce ga znat gdje je bio i sta je radio ali po njegovim slikama u koje sam imao mali uvid rekao bih da ne prica lafinu...

Također moglo bi se raditi o radaru tipa P-14 maksimalnog dometa 1200 km koji se sada trenutno nalazi blizu mjesta Kačarevo (SR)...detaljnije u tekstu.

http://www.elitesecurity.org/t24455-Mil ... izvidjacke

Uskoro ulaze ili su već ušli u operativnu upotrebu RV i PVO VSCG nekoliko projekta domaćih instituta kojima se modernizuje delom uništena radarska mreža:

1. Predstavljen je obnovljeni radar tipa P14, koji je prvog dana NATO bombardovanja potpuno uništen prvom krstarećom raketom ispaljenom na neki radarski položaj RV i PVO. Radar P14 je ruske proizvodnje i ima najveći domet u VOJ-u, a isti je u potpunosti popravljen ali i modernizovan, ušavši (od 18.06) u potpunu operativnu upotrebu.

2. Predstavljen je i ekstraktor radarskih podataka, projekat koji će podatke dobijene na pojedinačnim radarskim položajima prosleđivati u jedinstveni komandni centar i zamenjivati radarske operatere.

3. Predstavljen je i digitalni pokazivač radarskih podataka koji će omogućiti jasnije prezentiranje radarske slike za potrebe osmatranja i navođenja lovaca na eventualne neprijateljske letelice.

4. Najavljeno je i skoro predstavljanje multistatičkog senzorskog sistema za radare.

5. Kao i uvođenje prve izviđačke bespilotne letelice … domaće proizvodnje … u VSCG.

Sve je to danas rečeno na svečanosti povodom 18. juna, Dana Vazdušnog osmatranja i javljanja, održanoj na radarskom položaju blizu Kačareva, uz prisustvo predstavnika Generalštaba VSCG, VOJ-a i vojnih i civilnih naučnih ustanova i fakulteta koji su učestvovali u izradi svih ovih projekata...

http://www.mycity.co.yu/Vojno-tehnicka- ... jnice.html

http://www.mycity.co.yu/phpbb/uploads/4 ... _t195.jpeg

Njegova oznaka je P-14. Kako izgleda P-40? Čuo sam priče da je radar u Kačarevu pratio pola Mađarske, pa je zbog toga sravnjen među prvima, sa dve rakete.
admin

Next

Return to Nekad bilo sada se spominjalo