Nesto malo o Zeljavi.

Iskustva i priče iz perioda kada je Željava bila u funkciji.

Nesto malo o Zeljavi.

Postby kontejner on 08 Dec 2008, 20:50

Kako nema sanse da se sjetim svega a jos manje da napisem knjizevno djelo poput clana VP4868/4 , nek ovo bude nesto malo o Zeljavi.

Sombor.

Grozno , lose , grozno.
Vruce za crknuti , tjeranje discipline , ciscenje cipela sa svih strana, prasina, spaljena zemlja .Padne kisa i prasinu pretvori u blato, drugi dan opet sve peceno.

Najgore od svega sto voda uopce nije mokra.Moze zemlju pretvoriti u blato , promociti uniformu,
srediti pusku da zahrdja ,ali napiti se i utaziti zed tim sto izlazi iz pipe nema sanse.Toplo i bljutavo,od toga rade pivu i kolu , isto toplo i bljutavo.

Ta tri mjeseca ko vjecnost, ide blize odlazak, desetari slave odlazak kuci, mi odlazak bilo kud.

Slavlje se protegnulo preko granice, povecerje odsviralo a prva upozorenja dezurnih nisu nam bila uvjerljiva, ko nam sto moze, sad smo stara vojska i idemo u prekomandu.Sjedili smo na klupama pred zgradom, majmunirali se i pjevusili uz gitaru. Donio ju jedan decko,odlicno je svirao ,proputovao ameriku svirajuci sa bracom.Gitara vrhunska,momak profesionalac, atmosfera odlicna.

Tu ulijece ppor Marasevic Rajko,psujuci i urlajuci kog i kud stigne .Gitarist mu nije uspio pobjeci i gitara je zavrsila u tisucu komada, mi svi prestravljeni i okruzeni oficirima ostali bez rijeci :predaja: . Dreka, vika,komande -svi po punu opremu (a sve smo spakirali za prekomandu,samo se jos nismo razduzili ). U tri minute cijela ceta je trcala kroz Somborski garnizon pod punom spremom ,sa gas-maskama na licu, iz kruga u krug,nanovo i nanovo.Vec sam ozbiljno mislio da cu crknuti ,kad su nas utjerali u spavaonice.Ciscenje opreme, dva-tri slaganja kreveta ,pregled svega i svacega,ciscenje obuce da se sjaji,pregled naoruzanja, uglavnom sve sto im je palo na pamet.

Spasilo nas je sto je sve bilo gotovo za prekomandu , nije htio kvariti gotove papire i dijeliti pritvor i kazne.A pobuna ni njemu bas nebi fino stajala,komandant garnizona je bio jos ludji od njega.

Razduzivanje nije bilo problem, u Somboru su svi jos imali sve i to je dobro proslo. Svi smo dobili podatke o buducem odredistu.Vodja grupe( imam negdje zapisano na papiric, mislim ppor Vemic Milan) , broj grupe i smjer, naravno sifra, tak da pojma nismo imali kud idemo :confused0007.Vlakom smo odgmizali pred vecer iz Sombora, po noci nemas pojma kud se ide , povremeno odkopcaju kakav vagon ,gledamo kroz prozor u mrak , pokusavamo procitati nazive stanica.U Vinkovcima smo doznali da definitivno neidemo na jug, ajde bar nece biti Pristina,ali nema sanse da je Cerklje ili Pleso,to bi bilo predobro.Bihac valjda nije , prethodne price "strucnjaka" i "znalaca" svrstavaju ga unajgore od najgoreg [neee] .

Negdje valjda u Novskoj stojimo malo duze, otkopcavaju vagon, pitamo zeljeznicara kud ovo ide.

Bihac. Devedeset posto sigurno ovaj vagon ide za Bihac , ostalih deset posto citamo na licu ppor koji nas vodi,suti ali procitao je papire i vidi se da je informacija tocna.

Cudno, olaksanje , usprkos "strasnim" pricama od prije,sad znamo na cemu smo.I odma se nekako pocinjemo drugacije drzati , razmijeni se koja rijec, ovaj je fotograf, ovaj vartogasac, vecina aviomehanicari , nas nekoliko aviooruzara.

Konacno stajemo, silazak.Pogled trazi potvrdu na ploci sa imenom stanice, vani sve mokro, magla, mozda i kisica sipi polako. Na ploci konacna presuda-Bihac.

Jel od umora ili uzbudjenja a mozda su i godine , namam danas pojma kako smo dosli do Zeljave -vojnim autobusom ili pod ceradom dajca.Nekako mi se cini da je autobus,nisam siguran.

Tamo prvo ugodno iznenadjenje -desetari su ljudi.
U Somboru je izgledalo da ih biraju medju stokom i sadistima , svaku sansu da nas kinje i muce iskoristili bi do kraja a ovi koje smo nasli u nasoj zgradi obicni normalni ljudi.

A onda jos bolje- U 352iae uopce nema desetara [egyptian]

Mozda cudno zvuci , ali prvi dojam je bio ako nema desetara ovo je raj.

Dozvolili su nam da se naspavano nakon puta ,dorucak, zaduzenje opreme , stare zimske debele uniforme ,puska sa preklopnim kundakom.Onda fotografiranje za propusnice. Kog ce nam vraga propusnice :quoi .

Oficir u plavom mehanicarskom radnom odijelu sa fotoaparatom.Ima cin , ali koji :? Svi su dosad imali normalne uniforme sa epoletama ali ovaj sa metalnom plocicom na jakni je nepoznanica.
Izgleda da ce valjati nauciti i ove cudne oznake.

Porucnik Kuzmanovic.Kuzma.Opet mali sok... . I oficiri bi mogli biti ljudi.

Ajd zasad dosta . ne volim pisati uopce, radije idem citati ,nastavak slijedi.
kontejner
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Re: Nesto malo o Zeljavi.

Postby treb on 08 Dec 2008, 21:08

Juhuuuuu... [egyptian] nastavak!!! Samo šišaj!
Image
treb
Site Admin
Site Admin

Postby relay station on 08 Dec 2008, 22:18

bravo..samo naprijed
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby LupusREBEL on 09 Dec 2008, 06:01

Waugf...
Stvarno super...
Imamo stvarne žitelje Željve dok je bila u punom sjaju!
Hvala prijatelju na tekstu...
LupusREBEL

Postby VP4868/4 on 09 Dec 2008, 10:40

samo hrabo,led si probio i sad samo pusti masti na volju.

kad si otisao sa zeljave? 89 u ?mj.
15.01.2017.
pozdrav X :garde
VP4868/4
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 09 Dec 2008, 11:40

Tu ulijece ppor Marasevic Rajko,psujuci i urlajuci kog i kud stigne .Gitarist mu nije uspio pobjeci i gitara je zavrsila u tisucu komada, mi svi prestravljeni i okruzeni oficirima ostali bez rijeci.

Znači bilo je nešto ovako.:violinaincident:
...možda bi bolje prošli da je svirao nešto narodno na harmonici. [luda2]
Oficirski kadar (bar po mom iskustvu iz JNA) je bio dosta alergičan na zapadnjačke kulturne utjecaje.
Kod nas su bili tražili nekoga tko zna nešto svirati da nastupi mislim za Dan Republike..ili Armije ne sjećam se više. :a015
Javio se jedan Slovenac i odsvirao...i otpjevao nešto na gitari od Beatlesa i bilo je stvarno super za poslušati.
Samo major Makedonac, komadant diviziona, je to dosta kiselo primio uz upućenu "drugarsku kritiku" kako bi bilo ljepše da se netko našao sa harmonikom pa odsvirao nešto u narodnom stilu. [plakanje]
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby kontejner on 09 Dec 2008, 21:05

Dakle ovako

Otisao sam 14/06/89 . Dva dana za krv.Bilo bi i vise da mi glupaca nije iglom probila venu skroz u misic i veli pumpaj , a na ruci izrasla kvrega ko teniska loptica.Poslije sam imao ruku u maskirnim bojama od ramena do sake - crveno, pa plavo , pa ljubicasto , pa kroz par dana zeleno-zuto-kojekakvo :)

Marasevic je bio iz Crne Gore,valjda bi gusle bile bolje. :)

Kad smo kod njega ima jos jedna pricica. U Somboru bi od vojnika iz raznih ceta formirali tzv radni vod . To je bila skupina ko osudjenici u am filmovima , naoruzana motikama idu na javne radove, u ovom slucaju na beskrajna polja kukuruza garnizinske ekonomije cupati korov.Prskanje je bilo vrlo uspjesno ,ali ako je koji korov prezivio to je na onoj zemlji izraslo u cudoviste nevjerojatne visine kojeg troje ljudi sa teskom mukom iscupa. Prije spomenuta vrucina u redovima koji se protezu bez kraja bila je najgora.
Dakle dosao red na jednog naseg vojnika, isto crnogorca da ide na ekonomiju.Ovaj se izmotava , izvlaci ,kao nezna on to , nikad u zivotu nije vidio kukuruz ,da ne napravi stetu i iscupa krive biljke.

Marasevic se zainteresira i pocne mu objasnjavati kako izgleda kukuruz, ovaj se zaklinje da je kod njega samo kamen,nema nikakve poljoprivrede , i nikad to nije vidio.Sve nam je bilo sumnjivo sto porucnik toliko propituje, pa iz kojeg si dijela Crne Gore, koje vece mjesto je blizu, ime sela ,od koje familije i umjesto da posizi lagano se smjesi.

Onda mu je fino objasnio da je iz susjednog sela , da mu zna oca , majku , bracu , da zna i gdje mu je kuca. Ako treba nazvace mu oca ,pa da mu ovaj objasni koji to Marasevici imaju zemlju kraj njihove njive sa kukuruzom :urnebes:

Nas crnogorac skoro u zemlju propao od sramote.Dobio deset dana nagradno u radnom vodu , da bolje prouci kako kukuruz izgleda.

Zeljava i Kuzma, tu sam stao.

Poslije ovog prvog cudjenja toj uniformi i oznaci cina, poslije par mjeseci kad je Kuzma konacno osvanuo u normalnoj uniformi, opet mi je bio cudan :),vecinu vramena sam ga vidjao u radnom odijelu.

Prviih dan dva ostali smo u bazi i zagledavali okolo,ostatak cete je svaki dan otisao u Rupu .Mi smo cekali da naprave propusnice i ko najmladji (opet :a015 ) davali pozarstva i dezurstva.I naravno zvjerali po nebu kad bi protutnjilo.

Treci dan umarsira porucnik Miroslav Jaslar. Visok tip, zategnuta uniforma po PS,sef vazduhoplovno tehničke čete 352iae. Veli da je nas sef i da treba nesto raditi u rupi,fali mu vojske, kog vraga se mi tu motamo, ajde idemo.Pa nemamo jos propusnice.Aaaahaaaaaa,mumljanje,zvakanje rijeci ko da mu je ispod nivoa nesto objasnjavati vojsci.Uvjek mi je djelovao tako, ko da je tu silom prilika i ima nekog vaznijeg posla a ovdje se davi sa vojskom. Ili bilo kim drugim.Kasnije sam saznao da je bas tako ,imao je neke visoke veze preko zene mislim , odnosno dobro se "udao",pa ovdje samo gubi vrijeme dok ga ne unaprijede.
(Poslijednja informacija je da je u nekom stabu u BL,valjda je napredovao sad kad mu je vojska puno manja :) )
Ustvari opis je bio :

On ti je takav jer je nesretan
Zasto je nesretan?
Ima vezu a nemoze napredovati , uz to nedaju mu da igra nogomet.
Zasto mu nedaju da igra nogomet?
Ma gdje da se nalazi na terenu, nos mu je stalno u ofsajdu :urnebes:

Stvarno je imao pito-cijev.

Skrecem sa teme.
Poslije mumlanja , izbjegavanja pogleda ,zvakanja , ode on na telefon i naruci prijevoz.

Ajde spremajte se , sad ce dajc doci po vas.

Kakav vrazji dajc, za mene je to traktor ,pa nejdemo valjda traktorom?
Ispalo je da je TAM sa ceradom, ova vojna terminologija me malo zbunjivala na pocetku.
Mi otraga, on do sofera i gmizemo prema Rupi.Ibecili oci , gledamo otraga van i sto ne uocis odma postaje sve dalje i nestane u grmlju.Promaknu neke zgrade ili nadstresnice , vozila , ima i vojske , pokaze se usjek jedinice , sisamo preko triangla , stajanke puka i 352 , usjek dvojke i trojke,dezurna para,sve se pojavi na trenutak i nestane [neee] ne stignes nis vidjeti ,a kamion se ne zaustavlja , sva cuda nestala a mi se osjecamo ko bedaki.

A onda uspori i stane .Iskacemo , s jedne strane pista , a sa druge cudo.Usjek i ulaz u cetvorku.

Negdje na pola duzine usjeka sa desne strane strazarska kucica , i smb strazar u koji pola paznje posvecuje cudnoj grupi ,pola uniformi.Valjda pozna ovog naseg sefa , ukocio se sasvim kad mu prilazi.Mumljanje, zvakanje rijeci , idemo.Oci uprte u planinu, raste , usjek postaje sve veci , na kraju udara u betonski zid.Maskirna boja izbilza otkriva dovoljno-ovaj zid je jedan od debljih koje sam vidio.Kroz resetke na vratima tiho zujanje i strujanje toplog zraka .Zujanje postaje sve jace, ko zvuk tramvajskog motora kad povuce ,nesto se priblizava iznutra .

Vrata se otvaraju, mi u cudu. Tunel poluosvijetljen ,lampe pocinju dalje od izlaza ali izgleda nevjerojatno. Izlaze kolica za vucu aviona sa prikolicom punom cudnih crvenih poklopaca. Ko veliki korneti nataknuti jedan na drugog , neki plitki , splet ljestvi, podmetaca.

E sad, istovarite ovo ,veli Jaslar , pa stizu jos jedna kolica-vuku kompresor sa dizel motorom i opremu za lakiranje.Zastavnik sa kolicima doveo jos jednog vojnika da nam bude sef , zaduzio ga da sve ovo fino prelakiramo, da pazi da ne ulazimo unutra, i sa sefom sjeo na kolica i nestao u rupi.

Prvo smo oprezno zavirivali za njima ,pa malo hrabrije zakoracili tek da razgledamo.Desno od ulaza
u tunelu pokriven protuavionac sa tri cijevi , nesto dalje betonska blenda sa profilom aviona i prorezom za repni stabilizator ,jos dalje tunel skrece i sakriva sve, samo lagano strujanje toplog zraka donosi zvukove i mirise. Svjetlo na luku tunela u zavoju obecava jos cuda.

Neka , pricekacemo, izgleda da je to to.Propusnice koje cekamo znace da ovo nije ukradeni trenutak u Rupi, to ce biti radno mjesto [egyptian]

Zujanje opet pojacava , brisi van, evo ih za nama sa kompresorom i dvije kante boje. Crveni autolak ,zastavnik nesto objasnjava nasem vodji ,ostavlja i razrjedjivac pa krece u rupu, sad ce on natrag nesto je zaboravio.
Primimo se posla, nakon dosta potezanja kresne kompresor, pritisak raste polako, ima valjda dvadeset boca, cetri stupnja kompresije , druka na vise od dvijesto bara.Sta ce nam to , ne mislimo zrakom rezati beton nego farbati poklopce usisnika i motora :mrgreen:
Evo zastavnika opet , vozi nekakve podloge na cemu ce se farbati i dvije kante nitro razrjedjivaca.Gasi kompresor, veli da smo ludi, sto nismo prebacili na mali pritisak da radi samo jedna glava , i onda jedno vrijeme pokusava sam izvesti tu proceduru , usput objasnjava kako je donio jos razrijedjivaca , a jednu kantu boje ce uzeti sa sobom . Ako nas niko ne pita nemamo pojma. [luda2]

Ajde , pocnemo konacno farbati , nalili u spricu boju, izgledaju poklopci ko licitarska srca , crveni i sjajni da ne mogu biti ljepsi.Ali ovaj odnio punu kantu , a ostavio polupraznu , dodali mi razrjedjivac direktno u kantu , i jos rijedimo u sprici da nam ne ponestane . Ispala nekakva roza vodica :)

Nitro brzo susi , prvi poklopci savrseni i sjajni, sto dalje sve vise su mat i nekako vuku na ciglu.
Evo Jaslara u kontrolu , cak je i zadovoljan a onda sok kad ugleda sto se desava, ovi su dobri a ovi izgledaju daleko gore nego prije . Primi poklopac za vrh i drugom rukom prebrise po njemu a sva boja se otprasi :urnebes:

Mumlja , zvace , sigurno su masni , ide on po kantu alkohola i brusni papir.Mi se pravimo blesavi [luda2] nije pitao nikog , pa mu nismo ni rekli.

Normalno da nije pomoglo ,nemozes razrjedjivacem ofarbati nista.Malo smo brusili , malo cistili alkoholom, kad je zakljucio da su gori nego prije , propalo farbanje , ajde tovari to na kola ,sad ce dajc , idete natrag u Zeljavu, ovo ce se kad nabavi bolju farbu.

Takvi su i ostali dok se nisam skinuo. ::bye

A farba :confused0006

Jedan zastavnik je uskoro vozio krasnog crvenog stojadina :urnebes:
kontejner
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby kontejner on 09 Dec 2008, 21:47

Nisam imao vozacku :zubo:

Ma ne , bio sam jedan dan i cupao ono nesto od pet metara sto raste u kukuruzu.Ja sam imao kontra problem, imam kukuruz i znam sto je , ali takav korov definitivno kod mene ne raste ,bar se ne razvije u ovo cudo,ko iz price o carobnom grahu.
kontejner
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby FirewireHR on 10 Dec 2008, 11:24

kontejner wrote:Prvo smo oprezno zavirivali za njima ,pa malo hrabrije zakoracili tek da razgledamo.Desno od ulaza
u tunelu pokriven protuavionac sa tri cijevi , nesto dalje betonska blenda sa profilom aviona i prorezom za repni stabilizator ,jos dalje tunel skrece i sakriva sve, samo lagano strujanje toplog zraka donosi zvukove i mirise. Svjetlo na luku tunela u zavoju obecava jos cuda.

Dali možda znaš čemu su služili ovi utori u plafonu tunela?
Vide se ovdje odlično, a nalaze se ispred (gledano sa ulaza) te blende za rep aviona:
Image
...i jesu li ove prostorije lijevo-desno imale kakva vrata?

Jesi možda vidio proceduru otvaranja i zatvaranja vrata u toj galeriji?
Ima ovdje detalja od tamo koje smo mi zapazili:
viewtopic.php?p=8902#p8902
Image

...inače dao si odličan opis svojih utisaka! :super
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 10 Dec 2008, 11:32

kontejner wrote:Jedan zastavnik je uskoro vozio krasnog crvenog stojadina :urnebes:

Da nije ovaj ovdje, desno? [luda2]
Image
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 10 Dec 2008, 11:50

Firewall wrote:Čini mi se da je to Yugich... :zubo:

Mislim ja razumijem da tebe sitnice poput ove zbunjuju :urnebes: ...ipak nisu ovo hladnoratovske podzemne superstrukture gdje si ti skroz doma.
Ovdje si ipak radi u osnovi o modelu zastava101 s kraja 80-ih....tada je oznaka modela bila Yugo-Scala ili tako nešto.
Valjda se htjelo forsirati ime "super-izvoznog projekta" Yuga u SAD.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Yugo
http://hr.wikipedia.org/wiki/Zastava_101
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby VP4868/4 on 10 Dec 2008, 14:51

FirewireHR wrote:
kontejner wrote:Jedan zastavnik je uskoro vozio krasnog crvenog stojadina :urnebes:

Da nije ovaj ovdje, desno? [luda2]
Image

mislim da je to stojka od fotografa jer to je slikano u nedjelju
oko 11:00 iza filma(projekcije),a mi smo dotutnjali kao krdo
slonova i bacili se preko auta da nam ne pobjegne.

za kontejnerca:malo je fwhr face zbrisao,ali i ovako probaj vizualizirati
prvog(stoji) u lijevom kutu.srbijanac,skoro dva metra,krstario je galerijama
kao vatrogasac iz cete objekat 88/89...pogledaj mu stav kao da ga tito gleda.
15.01.2017.
pozdrav X :garde
VP4868/4
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 10 Dec 2008, 14:52

da imali tamo stojadina..sluzili se meteorolozi njime isto
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby kontejner on 10 Dec 2008, 16:00

Znam da ima to pitanje sa zatvaranjem vrata,malo sam procitao sto se pisalo.Tokom cijelog mog boravka dolje vrata su bila zatvorena svega par puta .Ja sam bio tamo samo u radne dane, dezurni stajanke su bili aviomehanicari i mogli bi vise znati.A zatvorena vrata radnim danom znacilo je neku frku, najcesce vjezba ili vrlo rijetko situacija gdje se postupak zatvaranja primjenjuje kao redovita procedura.Nije to znacilo da ce neko napasti aerodrom, nego redoviti postupak u sklopu postizanja zadane borbene gotovost.(Ak kaj razmes od ovog, to je nacin na koji se u vojsci govori - sto manje razumljivo) :urnebes: Trojka i dvojka ni onda ne do kraja tako da se moglo proci ,a da se mogu na brzinu sasvim zatvoriti.Jednom smo gotovo trceci usli kroz odskrinutu dvojku i prosli kraj zatvorene trice .Dok smo pripremili kontejner vec su trojku i cetvorku otvorili ,prevukli avione da izvade jedan L15 i zatvorili cetvorku. Trojka je ostala tek toliko otvorena da mozemo kolicima van .Sve u par minuta. I opet nisam vidio nista od otvaranja -zatvaranja, vjerojatno je islo dosta brzo.

Utori na svodu kod cetvorke ista stvar,neznam namjenu uopce, mozda konstruktivni element da smanje prenosenje vibracija ako su mislili probati start iznutra.

Zastavnik sa stojadinom nije bio iz 352 neznam ime.

Ma kad procitam sto pisem, ispada da nemam pojma o nicem :a015

Crvena boja nije bila ideoloska,jednostavno su poklopci bili original takvi, sa oznacenim brojevima aviona. Poklopac od NL14 ne ide na konus L17.
Ostali lako "hlapljiv" pribor poput ljestvi, podmetaca,podlozaka za kotace mrezica na dodatnim usisnicima bio je crven da ga ne popali ekipa iz 124/125 .Njihovi su bili koliko se sjecam zuti i sivi.

I vartogasni su aparati bili oznaceni.Uglavnom sve sto su ljudi duzili a moglo je "dobiti noge".

Sve to na najbolje osiguranom aerodromu.
kontejner
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby relay station on 10 Dec 2008, 16:11

kontejner dali bi mogao opisati svoja vojnicka zaduzenja tamo..tj sta si sve radio u rupi?
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Next

Return to Nekad bilo sada se spominjalo