Nesto malo o Zeljavi.

Iskustva i priče iz perioda kada je Željava bila u funkciji.

Re: Nesto malo o Zeljavi.

Postby kontejner on 07 Jan 2009, 15:27

Malo sam zakompliciral izgleda.Trebalo bi biti na pisti , dakle od ove lokalne vojne ceste niz pistu, ne prema usjeku kao ovo na fotografiji ,ako dobro kuzim polozaj.

Ma imal sam jednu ideju ,vec sam pomislil da smo koristili fiksnu geodetsku tocku-republicku granicu za potrebe bazdarenja kompasa :a015
kontejner
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby FirewireHR on 07 Jan 2009, 15:33

Aha...nebih znao onda, ja sam te shvatio na ovom dijelu od rupe do ceste.
Jedino imam ovaj set fotki sa BiH strane što mi je poslao jedan tip iz Bihaća svojedobno, mada sumnjam da bi se takav detalj mogao vidjeti na njima:
http://www.zeljava-lybi.com/Zeljava-Sada.html#2s
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby kontejner on 07 Jan 2009, 16:16

Sve sam pregledal, ne uocavam nis takvoga.Previse je kamenja i ostecenja od miniranja .

Inace, nekak mi je poznato i ovo u usjeku.

Maskirne mreze su bile jedno vrijeme , ali ne skroz spustene.Jel su se mogle vezati za ovo neznam.
kontejner
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby relay station on 07 Jan 2009, 23:44

dali su avioni 352 pripremani vani ispred 4ke ili odvlaceni prvo na glavnu stajanku?
kod vuce aviona teglacem dali je obavezno netko sjedio u kabini zbog mogucnosti pucanja rude pretpostavljam mehanicar da je bio u kabini?
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby VP4868/4 on 08 Jan 2009, 12:45

relay station wrote:dali su avioni 352 pripremani vani ispred 4ke ili odvlaceni prvo na glavnu stajanku?
kod vuce aviona teglacem dali je obavezno netko sjedio u kabini zbog mogucnosti pucanja rude pretpostavljam mehanicar da je bio u kabini?

to oko rude si pitao pred par mjeseci;a sto se tice 352-ge oni su
ULAZILI na 4 ;a IZLAZILIi na 3 u periodu od 88 do miniranja.
mozda je nekada bilo i obrnuto-to bi trebalo viditi na sarajet-ovim
slikama ako ima koja.
nisam ziher ,ali cini mi se da je svako letenje pocinjalo sa trijangla
i stajanke 1 pa trojkom "uzbrdo".

piiis brader,piiis! V
15.01.2017.
pozdrav X :garde
VP4868/4
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby kontejner on 08 Jan 2009, 16:19

352iae ulazi na cetvorku a izlazi na trojku.
Drugi nacin nisam nikad vidio , ako je trebalo avion sa kraja galerije kod pancirnih vrata izvaditi svi su se prevlacili okolo .
Uvijek sjedi mehanicar u avionu, tegljace voze ili mehanicari, ili drugi podoficiri -oficiri sa obukom za tegljac. Po potrebi dakle i fotografi i oruzari. Vojnici ne voze tegljace za prevlacenje aviona , samo traktorom vani izvan objekta -isto sa mehanicarem u kabini .
Tegljaci u principu ne odlaze dalje od usjeka, jednim se najcesce dovezu akumulatori ili koja druga oprema na stajanku.Prema cetvorki se redovito koriste traktori kod letenja , ako je potrebno samo odvuci sa probnog stola u galeriju jedan avion ,i tu bi ponekad koristili tegljac ,iako protiv pravila .

352 je za rulanje uvijek koristila svoju pistu a 117 lap svoju .Koristenje PSS ovisi o rasporedu letenja .

Mi smo uvijek nasu 3 koristili samo za rulanje, a uzlijetanje - slijetanje obicno sa piste 1 i 2

dok su oni najcesce uzlijetali direktno sa svoje piste 4 i slijetali na jedinicu

(oznaceno prema ovom rasporedu viewtopic.php?f=15&t=321).

Kod letenja svih bilo je malo komplicirano i trebalo je paziti na zauzetost pojednih pista

Pamtim i nekoliko odstupanja , recimo nas i njihov u paru krecu sa cetvorke , ili nasa sparka direktno od stajanke po trojki .

Nasu su za uzlijetanje koristili i prazni An-ovi i jednom jastreb .

Sve vjerojatno ima veze sa smjerom vjetra , oce li se za uzlijetanje koristiti pomocne ili glavne,mi smo cesto imali i kontejner i bakove pa je polijetanje i slijetanje bilo na jedinici
kontejner
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby kontejner on 08 Jan 2009, 18:42

Jes, potpuno sam zaboravio ove oznake,godine ,godine.

Da, bilo je iznimki i tu, u cetvorku se parkirala Rolba kad je bio snijeg.
kontejner
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby relay station on 08 Jan 2009, 23:30

ok znaci pred pocetak letenja..pretpoletna priprema na glavnoj stajanci to znaci da su mehanicari 352 imali podosta metara za doteglit do tamo svoju opremu-alate i ostalo potrebito.a rulanje nakon sletanja do koje pozicije su dorulavali avioni 352 i kupirali motore?
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby intersite on 09 Jan 2009, 07:20

Alat mehanicara se u "parvilu"stavljao na krilo aviona na kojem radis taj dan kada se izvlacio(kutija sa licnim alatom) i skidao se na stajanci kada se avion "parkira".Dizalica,gume itd.koje su izvlacene na letackom danu van su bile na kolicima i tegljac ih je izvlacio do stajanke.
intersite
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby kontejner on 09 Jan 2009, 16:30

Alat i ostalo kako kaze intersite . Na krilo cerada za kabinu ili prostirka od mehanicara ko ima , pa kutija sa alatom.

Mehanicar bi docekao avion na stajanci pred mjestom sa kojeg je krenuo ,danju signalizirajuci rukom a po noci baterijom.Ako je bila kriva procjena , ili mora stati jel drugi bas izlazi jos bi malo dodao gasa da se dokotrlja na mjesto.Tek sto bi okretaji motora poceli padati vec smo kacili rudu i gurali ga na mjesto,pa odma podmetaci pod kotace ,ljestve itd.

Najblize parkiranju autom u natrag-odes toliko dalje od mjesta da mozes smotati,samo nema rikverc nego guranje :zubo:
kontejner
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby relay station on 09 Jan 2009, 23:27

ovako
Image
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby SZAKULA on 27 Oct 2009, 22:36

Firewall wrote:
kontejner wrote:... U Somboru bi od vojnika iz raznih ceta formirali tzv radni vod . To je bila skupina ko osudjenici u am filmovima , naoruzana motikama idu na javne radove, u ovom slucaju na beskrajna polja kukuruza garnizinske ekonomije cupati korov.

Jesi kad u radnom vodu u Somboru "vozio" Mercedes?

Koliko se ja secam u moje vreme '88 to se zvao FERARI
SZAKULA
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby Milovan on 02 Nov 2009, 17:22

Evo skenirao sam poglavlje iz knjige "Jutarnja patrola" Miroslava Lazanskog gde se pominje Željava.
p.s-ako smatrate da kršimo autorska prava,obrišite [smly_a025smly.gif]

Image Image Image Image
Milovan
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby AutoExpert on 02 Nov 2009, 17:29

Svaka cast Milovane na materijalu [smly_a035smly.gif]
AutoExpert
Elitni forumaš
Elitni forumaš