Tajni Objekat Zeljava Sadrzava Nuklearne Glave i Reaktor

Iskustva i priče iz perioda kada je Željava bila u funkciji.

Re: Tajni Objekat Zeljava Sadrzava Nuklearne Glave i Reaktor

Postby VP4868/4 on 21 Jan 2009, 06:36

relay station wrote:zivio drug major

ŽIVIOOOOO!
15.01.2017.
pozdrav X :garde
VP4868/4
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby LupusREBEL on 21 Jan 2009, 07:54

Što major piše, ima istine, naravno da se sumnjalo da ex Yuga posjeduje jednu ili dve nuklearne bombe, razvijene u institutu "Ruđer Bošković" no navodno se čuvaje jedna negdje u Sloveniji jedna u Papuku (Hr). Intezivno se to pisalo negdje početkom rata da su djeca i odrasli ljudi nailazili po Papuku zabetoniran objekt u koji je nemoguće ući. Drug major, možda ima pravo, no koliko sam ja skužio, da sve zemlje koje su imali atomsko oružje, negdje su ga testirali, neznam, možda drug major zna gdje smo mi tetirali.
Ako smo ih testirali na Đelatovcima, Slunj ili Krivolak poligonu, tak mi je onda svejedno tamo sam mjesece proveo (često mi nije bilo jasno zašto svjetlim u mraku) s vojskom.
No sad šalu na stranu, pratio sam kao djete pad "Gazele", sad se više nesjećam gdje je opao i neznam točno kad, no dobro, poginuli su tri visoka časnika JNA, tad se nagađalo da su imali dokumente o nuk oružju i da su preleteli u neku treću zemlju i te dokumente prodali, no zavjera im propala jer su oboreni. No istraga je pokazala da su se jednostavno izgubili i zabili u planinu.
Imao sam hrpu isječaka iz novina od tom događaju ali mi je stari jednom sve to pobaca, kreten.
Vojska je oliko bila očajna u svezi te Gazele da se cijeli timovi uputili na rutu leta gazele da je traže. Stariji forumaši možda se sjećaju tog događaja, ja sam ima oko 12-13-14 godina. Znači negdje 1982-84, nisam ni ja siguran.
Znam da je bila i spika da imamo rudnik plutonija ili uranija u Slo i da ga je Slovenija bogata s tim.
No kad sve uzmemo u obzir, neznam zašto svi šute.
LupusREBEL

Postby Marin on 21 Jan 2009, 12:36

Evo jedan nedavni tekst u Slobodnoj http://www.kastela.org/index.php?option=content&task=view&id=2401&Itemid=2

I naravno zanimljiv detalj:

Jugoslavenska nuklearna bomba

Komunistički vlastodršci bivše države pedesetih su godina planirali Jugoslaviju napraviti nuklearnom velesilom. Na projektu se posebno angažirao Aleksandar Ranković, bivši moćnik tajnih službi, a u tu je svrhu bio angažiran i Institut Vinča kod Beograda.

Prema dostupnim informacijama, u tvornički krug nekadašnjeg Jugovinila, dovožena je šljaka iz termoelektrana Plomin i Rijeka, radioaktivna šljaka iz Tivta u Crnoj Gori te iz drugih krajeva bivše Jugoslavije. Ipak, projekt jugonuklearne bombe je zaustavljen, a zaostali materijal već 33 godine, otkako se na deponij ne odlaže, predstavlja - ekološku bombu.
Marin
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby relay station on 21 Jan 2009, 15:25

LupusREBEL wrote:(...)pratio sam kao djete pad "Gazele", sad se više nesjećam gdje je opao i neznam točno kad, no dobro, poginuli su tri visoka časnika JNA, tad se nagađalo da su imali dokumente o nuk oružju i da su preleteli u neku treću zemlju i te dokumente prodali, no zavjera im propala jer su oboreni. No istraga je pokazala da su se jednostavno izgubili i zabili u planinu.
(...)

12.10.84. Gazela ev.broj 12706 Postojna pilot Pekić+, 3+ olupina pronađena nakon 3 mjeseca
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby bostjan on 21 Jan 2009, 17:02

pa možda je u pravu ovaj major.sa aerodroma željava mogli su da srede ovo i evo ti atomska katastrofa. a možda je u planini plješevica nešto ovako samo još niste pronašli jer koliko se sečam bio je i na MC jedan pametnjakovič koji je rekao da je željava sasvim srušena i da se ne može uči u tunele a za nekoliko sedmica firewire je ušao i tad su svi ušutjeli.

krško:

http://www.delo.si/assets/media/picture ... trarna.jpg
bostjan
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby LupusREBEL on 21 Jan 2009, 17:27

bostjan wrote:(...) jer koliko se sečam bio je i na MC jedan pametnjakovič koji je rekao da je željava sasvim srušena i da se ne može uči u tunele a za nekoliko sedmica firewire je ušao i tad su svi ušutjeli.(...)

Takva je priča kolala i za KT pa sam dokazao da se može ući...
No nebitno...

Zamisli koji bi to prolaz morao biti da bi unutra nešto tako bilo?
Pa za prolaz šlepera, onda bi im smetali oni prolazi za prolaz MiG, jer tu nemre ni čovjek normalno uć...
LupusREBEL

Postby Hammo on 21 Jan 2009, 19:41

Lupus u pravi si,,

Al hajdemo ovako....

Ako je postojao nuklearni reaktor,volio bi da nam Major kaze tko je imao pristup tim prostorijama pa da pokusam vratiti film unazad nekih 25 godina nebili se cega sjetio pa da potvrdim Majorovu bojaznost,

S druge,logicne,strane,,, :confused0006

Nikakav problem nebi bio tadasnjim izvodjacima radova na Zeljavi da prokopaju jos cirka 1,5-2 km tunela p naprave prostoriju za takvo nesto.Nije ni to iskljuceno [neee]

Molio bi Majora da dodje jos jednom na forum pa da nam malo jasnije obrazlozi stvari u koje je tako zabrinuto uvjerljiv.

Pozdrav :garde
Hammo
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby kontejner on 21 Jan 2009, 19:41

Price bez osnova.Ima detaljni izvjestaj CIA-e o jugo bombi, poslije odredjenog broja godina postao je javno dostupan.Gotovo da su razocarani koliko je malo napravljeno na razvoju bombe , a sredstva su uglavnom trosena na osnovne stvari koje nemaju veze sa bombom.Izgradnja i razvoj instituta u Ljubljani, Zagrebu i Beogradu , uz utrosena sredstva koja nisu dovoljna ni za najelementarnije stvari kod bombe.Jedan pokusni reaktor u Vinci kod Beograda,sa doniranim gorivom,potpuni izostanak razvoja opreme za obogacivanje urana , unatic vlastitim zalihama rude koje je Juga imala .

Na najtezem dijelu nije se ni pomaknulo sa mjesta , u samu fizicku konstrukciju bombe nije ulozeno nista.Taj dio je inace najmucniji i najtezi, ili treba popaliti neciji gotov nacrt koji sigurno funkcionira ili stvarno zapeti uz ogromne troskove i vrhunske strucnjake .

To je razlog zbog cega su godinama provodjeni nuklearni testovi,neke stvari je nemoguce saznati bez probe i za daljne simulacije na kompjuterima treba prvo pokupiti podatke u stvarnom testu.

Ili se desi nesto ko S Koreji, umjesto eksplozije malo jaci PUFFF,pa na kraju niko i nezna jel imaju ili nemaju bombu,jel su namjerno testirali najslabiju bombu u povjesti ili im je grunulo skladiste eksploziva.

Obogaceni uran (premalo za bombu, ali prilicno skracuje proces )nabavljen od SSSR-a godinam je cuvan i na kraju vracen nedirnut Rusima , a za Krsko je izabran reaktor koji je neupotrebljiv za bombu.Da je bilo neke namjere islo bi se na RBMK reaktor kao u Černobilu,proizvodi plutonij, a konstrukcijski je lakse izvesti takvu bombu.

Princip na kojem radi bomba je vrlo jednostavan i opce poznat ali detalji same fizicke konstrukcije gotovo su nerjesivi.Samo SAD i Rusi imaju vlastiti razvoj, svi drugi su na ovaj ili onaj nacin dobili gotove proracune i najdetaljnije nacrte .

Primjer problema-obloziti kuglu velicine kosarkaske lopte eksplozivom a da poslije eksplozije postane velka ko rukometna lopta .Savrseno okrugla i simetricna,i da ju eksplozija ne pomakne sa mjesta, samo sabije .Uopce postici da se sve ne razleti vec je genijalan rezultat.
kontejner
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby Hammo on 22 Jan 2009, 17:30

SFRJ i JNA su imali nuklearno naoruzanje isto kao sto je Hrvatska i HV imalu Sustav S-300

To znaci,imali su nesto a u stvari nisu imali nista.

Sistem zastrasivanja s pricom,,,,
Hammo
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby kontejner on 23 Jan 2009, 16:19

Tu si u pravu, ali dobiti to u praksi je prava muka.Najmanja nesimetrija u eksploziji i samo rasprsis gorivo.
kontejner
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby JoZ@ on 23 Jan 2009, 20:14

[dreamer]

uspavalo me citanje

i eto vidite
a kad ja kazem da treba ic po zeljavi i busit zidove da se nadu tajne prostorije
niko nista

i kaj sad
e sad ce oni lesinari kaj tragaju za bakrom ovo procitat i da vis bogatasa kad prodaju kilo dve plutonija urana il ceg vec :banni
JoZ@
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby IRMAN_MAster on 20 Apr 2009, 23:23

ovo sto je major kazao,lahko moze biti moguce, da postoji negdje reaktor u utrobi pljesevice!

sam bi zamolio majora da jos nesto prozbori! otkud mu te sve informacije?
IRMAN_MAster
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby LupusREBEL on 20 Apr 2009, 23:37

Ma nejavlja se on, ma niš od toga, čisto sumnjam da bi neko nuklearni reaktor tek tako ostavio (iako ih na južnom i sjevernom polu ima hrpa ostavljenih, onako bezveze):
ImageImage
LupusREBEL

Previous

Return to Nekad bilo sada se spominjalo