Općeniti pojam kontrolnog tornja

Općeniti pojam kontrolnog tornja

Postby admin on 06 Apr 2008, 01:32

Firewall wrote:Pojam "aerodromski kontrolni toranj" (aerodrome control tower): nadležna jedinica kontrole zračnog prometa koja je uspostavljena u svrhu obavljanja aerodromske kontrole leta. Pod aerodromskom kontrolom leta podrazumjeva se praćenje kompletnog zračnog prometa i aktivnosti unutar zone aerodroma i pripadajučih poletno sletnih staza (PSS). Kontrolor leta unutar tornja prati sve aktivnosti vizuelno (pogledom) ili uz pomoć optičkih pomagala, odnosno putem radarskog sustava malog dometa namjenjenog praćenju prometa samo u neposrednoj okolini aerodroma i na samom prilazu (prilazni radar). Aktivnosti koje kontrolor leta u tornju prati na PSS odnose se na kretanje pomoćnog osoblja i zrakoplova te polijetanje, slijetanje i rulanje tih istih zrakoplova. Pomoćno osoblje često je u kontaktu radio vezom sa kontrolorom na tornju.
admin

Re: Općeniti pojam kontrolnog tornja

Postby admin on 06 Apr 2008, 01:32

Bostjan wrote:autor slika legenda LupusREBEL a neke od doktora željava-Firewirea.
Image.Image.Image.Image.Image
admin

Postby admin on 06 Apr 2008, 01:34

Firewall wrote:Tek toliko da se nađe, a evo i shema

Image
admin

Postby admin on 06 Apr 2008, 01:35

OROSt wrote:......... :D zamolio sam aktiviste iz NUFP da mi napišu par riječi o KONTROLNOM TORNJU evo kaj su rekli: kad je tu već šema evo i teksta KONTROLNI TORANJ
tek toliko da se nađe, evo :D

KONTROLNI TORANJ

Naziv za toranja aerodromske kontrole letenja (v.); objekt na aerodromu iz kojeg organi aerodromske kontrole letenja neposredno rukovode polijetanjem i slijetanjem vazduhoplova/zrakoplova, letenjem u aerodromskoj zoni, kretanjem vazduhoplova/zrakoplova na manevarskim površinama aerodroma i slično. Izgrađen je na pogodnom mjestu, sa konstruktivnim riješenjem koje omogućava dobru preglednost platforme (stajanke) za vazduhoplove/zrakoplove, manevarskim površinama aerodroma, poletno sletnih staza (v.) i drugih objekta u zoni aerodroma. Opremljen je odgovarajućom elektronskom opremom i srdestvima za održavanje veze i kontrolu vazdušnog/zračnog prostora aerodromske razmješajne prostorije. Za pomoćne i improvizirane (poljske) aerodrome lake avijacije i avijacije KoV izgrađuju se pokretni kontrolni toranja na kamionu ili kao prikolica za motorni tegljač.
admin

Firewall wrote:Da li je neko do sada imao prilike čuti ili vidjeti (na internetu ili uživo) za još koji slučaj ugrađivanja kontrolnog tornja (za aerodrom) u planinu-brdo?
admin

LupusREBEL wrote:
Bostjan wrote:autor slika legenda LupusREBEL(...)

Stvarno ću se uobraziti, toliko me u ratu nisu hvalili, nakraju ćete me predložiti kod predsjednika (nekog) za medalju, ajde dosta, odradio sam posao ali ne do kraja i nisam zadovoljan s urađenim, bolje su ona skupina odradila na snimci o izviđanju, oni su legende... :?
admin

Postby admin on 06 Apr 2008, 01:36

LupusREBEL wrote:
Firewall wrote:Da li je neko do sada imao prilike čuti ili vidjeti (na internetu ili uživo) za još koji slučaj ugrađivanja kontrolnog tornja (za aerodrom) u planinu-brdo?

Ne, ja sam bio uvjeren da im taj KT služi u slučaju ABKO napada, samo kao pomoćni, ali vidim da je bio glavni...
admin

Firewall wrote:Koliko sam pratio druge aerodrome slične građe (sa podzemnim kompleksom hangara), nisam naišao na takvu prisutnost ugrađenog kontrolnog tornja. Na Švedskom aerodromu Save bilo bi nemoguće zbog neprisutnosti većeg brijega planine, na Lulei (Švedska) postoje 2 normalna u obliku tornja iako postoji brdo u blizini tako da ostaje Švicarski Meiringen ali nema nikakvih podataka i slika.
admin

relay station wrote:
Firewall wrote:Koliko sam pratio druge aerodrome slične građe (sa podzemnim kompleksom hangara), nisam naišao na takvu prisutnost ugrađenog kontrolnog tornja. Na Švedskom aerodromu Save bilo bi nemoguće zbog neprisutnosti većeg brijega planine, na Lulei (Švedska) postoje 2 normalna u obliku tornja iako postoji brdo u blizini tako da ostaje Švicarski Meiringen ali nema nikakvih podataka i slika.
izgleda da i u meiringenu ima kt u brdu ista fora ko i na zeljavi evo na ovoj slici se vidi
Image
admin

Postby relay station on 19 Aug 2008, 14:07

na ratnom aerodromu to moze izgedati ovako
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
In November the 26th MEU conducted exercise SLUNJ 2000 in Croatia. With minimal planning time HMM-264 (Rein) was able to deploy and operate from split sites at Rijeka Airport and Udbina Expeditionary Airfield (EAF). Despite austere conditions and inclement weather, flight operations began immediately upon arrival. Over the next two weeks the Black Knights would fly over 650 flight hours in mountainous terrain in what was the first ever-major exercise by a Marine Expeditionary Unit on the Croatian mainland.
http://travel.webshots.com/album/13520041gwHzGxjFrO
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Return to Kontrolni toranj