Slike Vojnogeografskog instituta 1968.- gradnja Željave

Rasprava o objektima i njihovim ostacima vidljivim na površini.

Re: Slike Vojnogeografskog instituta 1968.- gradnja Željave

Postby blake on 20 Jul 2015, 21:22

Pozicija groblja mi se čini da je malo niže, tamo gdje se vidi kao da se dva puta križaju u obliku slova X.
Već 80-tih je dobrano zaraslo u šumarak.
Označeni kvadrat je dvorište s dva objekta, većim i manjim.
Veći je služio kao stražara, a manji kao drvarnica i ostave za alat.
Legenda je kružila da je stražarnica izgrađena u crkvi (kapeli na groblju) - crtež sam stavio negdje na forumu.

Ipak, na MyCity forumaš Dragan56 kaže:
"...Jos jednom groblje je u Hrvatskoj i u selu Zeljavi.
Posle ratnim (II svetski rat) uredjenjem granice izmedju HR i BiH utvrdjena je granica tacno
(ovo tacno prihvati okvirno) u usjeku tunela 4..."
..."Prve jedinice JNA (meteorolozi) su stigle u Zeljavu 54-te ili 55-te godine a geometarsko uredjenje
pista i tunela i prvi gradj. radovi pocinju 57 god. A prva eskadrila doletela u Zeljavu 68 god.
Iseljavanje je bilo u navedenom periodu.
Prekopavanja i prenosa spomenika nije bilo.
Strazara u kojoj ste bili nije kapelica ili crkvica vec privatna kuca Perke Studen,
ni zeljava ni Baljevac nisu imali crkve (katolicka u Zavalju, a pravoslavna u LPS)..."

Objekt preko puta ceste, to bi bilo uz današnju pistu, izgleda mi na mjestu gdje je postojala montažna baraka (možda isto tako ostala od gradnje aerodroma) u kojoj smo držali stare maskirne mreže, stare cerade od topova, stare kanistere od goriva, gume i felge i takav krš za ako zatreba...
blake
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby relay station on 27 Jul 2015, 17:01

strazare još nema al se vidi plato gdje bi trebala biti je vidljiv ali kk-šator uz sadašnju strzaru je ocito gotov i viljiv...a malo okoso lijevo od toga vidi se još neka betonska tvorevina?
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby yufighter on 27 Jul 2015, 19:26

Djajdo@

Probao ja to malo uglavit na brzaka....

Na ilustraciji je PA komora ulaza dva siri od PA komore ulaza jedinice, da li je tako? Tj pravo pitanje je dali je tvoj pokusaj u pravoj srazmeri?
yufighter
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby yufighter on 27 Jul 2015, 23:34

Pretpostavio sam da je isecak sa stare seme ali ipak da pitam. No treba uzeti u obzir jos jedan detalj. Naime, koliko se secam nijedna vertikala nije se pruzala direktno u sator vec do odredjene visine nakon cega se nailazilo na horizontalni deo pa tek onda opet vertikalni izlaz iz nje u sator. Tu sada treba uzeti u obzir u kojem pravcu se pruzao taj horizontalni deo i koliko je bio dugacak pa tek na osnovu toga utvrditi da li je sator iznad galerije ili je severnije, zapadnije,... od pravca prostiranja galerije. Ne znam da li imate te podatke o pravcima prostiranja galerija kao i tih horizontalnih delova, kao i njihovu duzinu, za svaki sator. Meni bi logicno bilo, zbog bezbednosnih razloga, da su ti horizontalni delovi bili pod 90 stepeni u odnosu na pravac prostiranja galerije da bi izlazi tj satori bili blize obodima galerija, gledano odozgo.
yufighter
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby yufighter on 29 Jul 2015, 16:15

Pokusao sam i ja uklopiti moju semu koja je radjena u srazmeri pocev od aviona (jedino poznate i tacne dimenzije) do galerija ali sa dimenzijama i pravcima prostiranja koje sam ja pretpostavio i koji su se poklapali sa ulazima po ARKOD snimku. Uklopio sam ulaz 1 i 2 ali je kod ostalih doslo do velikih odstupanja izmedju ARKOD-ovog i ovog snimka iz 1968 verovatno kao posledica spajanja i ugla fotografisanja. Takodje se vidi da nisu satori iznad galerija sto je posledica mog neznanja pravaca prostiranja i dimenzija galerija a naravno treba uzeti i onu cinjenicu koju sam u prethodnom komentaru naveo, horizontalni hodnik izmedju vertikala.

Image
yufighter
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby yufighter on 29 Jul 2015, 19:31

Nice ali brate gužva u PARCA-i

Ej sve sam na osnovu slika i filmova postavio ali onda se letelo i radilo kako treba ( sto puta si vec video ali opet pogledaj https://www.youtube.com/watch?v=7mPDECL ... ECD239FFC9 i https://youtu.be/VH2J7IpM5nE?list=PLDA57CFECD239FFC9 . Ova dva sto su uzduzno su 104 i 210 a cak sam ovog 229 ispred parce izostavio :zubo: ). Negde je i pisalo a moja virtualna druzina je imala i razgovor sa Suadom preko TS-a, gde nam je tvrdio da su dostiizali ispravnost i preko 95 posto u pojedinim vremenskim intervalima.

E tek sam sada primetio jedan detalj. Naime ako je tacan datum ovog snimka onda je snimano tri dana pre praznika Dana RV i PVO 21 maja a ipak veoma radna atmosfera.
yufighter
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby FirewireHR on 31 Jul 2015, 19:10

yufighter wrote:Takodje se vidi da nisu satori iznad galerija sto je posledica mog neznanja pravaca prostiranja i dimenzija galerija a naravno treba uzeti i onu cinjenicu koju sam u prethodnom komentaru naveo, horizontalni hodnik izmedju vertikala.

Pa oni i nisu čista okomica iznad galerija. Svaka vertikala se nalazi uglavnom u dnu pojedine klima komore i čisto tlocrtno gledano postoji određena metraža do nje od samog ulaza iz galerije. Stoga bih rekao da tvoja skica dosta odgovara stvarnom stanju.

yufighter wrote:E tek sam sada primetio jedan detalj. Naime ako je tacan datum ovog snimka onda je snimano tri dana pre praznika Dana RV i PVO 21 maja a ipak veoma radna atmosfera.

Koliko znam ovdje se radilo o masovnoj zamjeni, čini mi se lopatica turbine motora, nakon što se ustanovio nedostatak zamjenskih koje su bile ugrađivane.
Zbog toga je došlo dosta majstora iz Zmaja, pa otuda i žene mehaničari u snimkama.
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Previous

Return to Piste i vanjski objekti