Rasvjeta aerodromskih pista (Željava i šire)

Rasprava o objektima i njihovim ostacima vidljivim na površini.

Rasvjeta aerodromskih pista (Željava i šire)

Postby relay station on 15 Dec 2009, 13:08

Let_lampa wrote:
relay station wrote:Image
na ovoj slici vidi se da vec gore rubna svjetla spojnice a tek je 17:25?nekuzim zbog cega je da nije nebo bez oblacka ali struja se trošila vidim nemilice

Mislim da je to refleksija od Sunca. Da su svjetla već upaljena onda bi se vidjela i na drugim dijelovima snimke.

kažu neki koji su radili tamo da osvjetljenje tamo je imalo 5 stupnjeva intenziteta za podesit (iz kt naravno)
optimum bi bio stupanj 3
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Re: Neviđena Željava (osim onih koji su službovali tamo)

Postby yufighter on 15 Dec 2009, 14:36

Prva asocijacija na Zeljavu jednog prijatelja koji je sluzio vojni rok tamo, bilo je ciscenje snega oko svetlosne signalizacije. Definitivno su 1, 2, 3 i 4 bile obelezene svetlima, za peticu nisam siguran. E sada zamislite koji je to posao kada se oko svake lampe, minimalno 3m u precniku, morao ocistiti sneg, a njih je bilo na svakih 100m(ne znam tacan razmak) i tako u duzini od 12-15 km sa obe strane. Asovcici su zestoko radili.
E sada ovo oko poletanja mi je malo konfuzno. Sta ako se mora zbog nekog otkaza odmah sleteti? Na 4 se nije sletalo izuzev par puta utva 66, tako bar kazu. Ipak sam misljenja da nema poletanja dok se ne obezbedi i sletanje, a 4-ka se verovatno prva cistila da bi se moglo doci do keca.
yufighter
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby relay station on 20 Dec 2009, 17:15

pista br 1 na zeljavi kao ni sve ostale piste u rv i pvo nisu bas bile opremljene sa bas nekim osvjetljenjem za pohvalu..ustvari dosta loše....evo kako to izgleda na zagrebackom aerodromu gdje ima i osvjetljenje centralne linije sredine piste..
Image
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 20 Dec 2009, 17:20

A jeli imaš koju sliku neke od tih žarulja posebno?
To onda mora biti ispod razine piste...ne vjerujem da rasvjetno tijelo strši iznad. [smly_n010smly.gif]
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 20 Dec 2009, 17:37

ispod razine je ,ne strsi naravno moralo bi bit slika na netu i od tih zarulja
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 20 Dec 2009, 21:17

inace nacelni izgled kak to izgleda mozeš vidjeti ak u google trazilicu slika upiseš
runway centerline light
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 21 Dec 2009, 01:21

Evo majstora mjenja žarulju.
Image

Image

Tekst uz sliku kaže da služe da olakša slijetanje u nepovoljnim vremenskim uvjetima, da su ugrađena u pistu, da mogu podnijeti težinu aviona :confused0059 i da su postavljenu duž središnje linije piste na razmacima na kakvih 15 metara.
Installed to facilitate landing under adverse visibility conditions. These are embedded in the ground, and are able to withstand the weight of a landing aircraft. They are located along the runway centerline and are spaced at 50 foot intervals.
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Re: Rasvjeta aerodromskih pista (Željava i šire)

Postby yufighter on 16 Nov 2011, 00:52

Bio sam uporan pa sam ipak ovde nasao tip rasvete koji je verovatno bio na Zeljavi. To su bile lampe Ceskog proizvodjaca Tesla i bile su na aerodromima pripadnica Varsavskog ugovora i verovatno onih koji su pretezno koristili sovjetsko naoruzanje i tehniku.

Da se uociti da je kuciste univerzalno

Image

dok su samo menjali ulosci u zavisnosti koji je tip rasvete i boje potreban

Image Image

Neko je na forumu postavio slike ostataka rasvete Zeljave koji podsecaju na USA svetiljke sto ostavlja prostora da je mozda bilo i neke naknadne dogradnje ili popravke rasvete.
Image
yufighter
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby yufighter on 16 Nov 2011, 15:12

sumnjam da su američke te lampe

na osnovu pregleda ove web strane sam pretpostavio da je americkog porekla, no postolje ove americke se drasticno razlikuje od ovog sa Zeljave. Probacu da nadjem slike sa Batajnice koja ima iste takve lampe.
Druga stvar je sto je socivo americke "usmereno" za razliku od ruske sto znaci da im je namena bila razlicita sto i pise u karakteristikama za njih

ruska lampa
EX Warsaw Pact/Soviet Air Force Elevated Airfield Runway/Taxiway/Apron Edge Light

Here you see a ex Warsaw Pact/Soviet Air Force Elevated Airfield Runway/Taxiway/Apron Edge Light, this Airport Light has a built in BLUE Filter for use for Runway Starter, Taxiway and Apron Edge Lighting, unfortunately there is NO lamp fitted and the opening screws are siezed,

This Light came from Berlin-Schönefeld Airport, which was owned by Soviet Military Administration in Germany, based there were East German Airlines (Aeroflot and Interflug) and the Soviet Air Forces, this light was manufactured at the Tesla factory in Czechoslovakia during the Cold War.

americka lampa
Ex U.S.A.F. Multi Electric Mfg Inc, Military C-2 type Runway Edge Light with Base Mounting for 6.6a 200w MPF Incandescennt Airport Lamps.

U kojem delu ste naisli na socivo a gde ste naisli na onu mrezicu?
Last edited by yufighter on 16 Nov 2011, 15:48, edited 1 time in total.
yufighter
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby yufighter on 16 Nov 2011, 15:54

Ok ok nisam ja ništa loše mislio...čisto razmišljam na glas

Ni ne sumnjam ali ti si bio tamo i sve video a ja samo gledam slike pa zato i treba da potvrdis da ili ne. [yes.gif]
Po meni izgleda da su ruske bile oko rulnih staza i parking povrsina dok su ove, izdizene, americke bile na poceku piste.
yufighter
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby VP4868/4 on 16 Nov 2011, 17:44

yufighter wrote:Bio sam uporan pa sam ipak.......
Neko je na forumu postavio slike ostataka rasvete Zeljave koji podsecaju na USA svetiljke sto ostavlja prostora da je mozda bilo i neke naknadne dogradnje ili popravke rasvete.
Image

jedino sam ovo i gledao na policama u prostoru tegljaca(staklo!).zarulje,ulosci u boji i kalupi za epoxi spojnice
su takodjer stajali tamo...
nesto oko zarulja smo vec spominjali i pisali,a mislim da sam i neke linkove na zarulje stavljao.
ako nadjem nabacit cu poveznicu!
05.02.2020.
pozdrav X :garde
VP4868/4
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby kontejner on 16 Nov 2011, 21:15

Ima ovdje :
viewtopic.php?f=18&t=2167&start=30

Regulator konstantne struje , zapadne proizvodnje definitivno .

Za razliku od običnih žarulja, ove za rasvijetu pista imaju deklariranu radnu struju a ne napon i vežu se u seriju . Regulacija je 2,8-3,4-4,1-5,2-6,6 A
kontejner
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby VP4868/4 on 16 Nov 2011, 22:15

kontejner wrote:Ima ovdje :
viewtopic.php?f=18&t=2167&start=30

Regulator konstantne struje , zapadne proizvodnje definitivno .

Za razliku od običnih žarulja, ove za rasvijetu pista imaju deklariranu radnu struju a ne napon i vežu se u seriju . Regulacija je 2,8-3,4-4,1-5,2-6,6 A

evo nasao sam,zahvaljujuci kontejneru.ovo je dio na koji sam mislio!
viewtopic.php?f=18&t=2116&hilit=dit1&start=30
05.02.2020.
pozdrav X :garde
VP4868/4
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 17 Nov 2011, 17:56

yufighter wrote:
sumnjam da su američke te lampe

na osnovu pregleda ove web strane sam pretpostavio da je americkog porekla, no postolje ove americke se drasticno razlikuje od ovog sa Zeljave. Probacu da nadjem slike sa Batajnice koja ima iste takve lampe.

Jeli to?
Image
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby yufighter on 17 Nov 2011, 19:05

Jeli to?

Da bas takve se nalaze na pisti 3, 2, 1 kao i kod triangla na Zeljavi (izvukao sam iz filmova pa cu kasnije postaviti). Na ovoj slici se tacno vide oni ulosci sa plavim filtrima. Pokusacu kod prijatelja koji je fotografisao cesto na Batajnici http://dimitrijeostojic.com/blog/.

Evo izvukao sam neke gde se vidi deo rasveta kakva je verovatno bila i na Zeljavi i Slatini

http://www.airliners.net/photo/Serbia-- ... 1d833fbbcc

http://cdn-www.airliners.net/aviation-p ... 527638.jpg

http://cdn-www.airliners.net/aviation-p ... 450945.jpg

http://cdn-www.airliners.net/aviation-p ... 418166.jpg

http://cdn-www.airliners.net/aviation-p ... 379282.jpg

http://cdn-www.airliners.net/aviation-p ... 084323.jpg

http://www.airliners.net/photo/USA---Ai ... 1d833fbbcc
yufighter
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Next

Return to Piste i vanjski objekti