Slike Vojnogeografskog instituta 1968.- gradnja Željave

Rasprava o objektima i njihovim ostacima vidljivim na površini.

Slike Vojnogeografskog instituta 1968.- gradnja Željave

Postby SuperJura on 17 Jul 2015, 18:50

Ovih dana Ministarstvo graditeljstva RH je objavilo ortofoto snimke Vojnogeografskog instituta Beograd iz 1968., a između svega zanimljivog "uhvaćena" je i snimka gradnje Aeorodroma Željava odnosno vanjskih pista. Koga zanima više neka pogleda na njihovim stranicama, a ovdje samo tri screenshota.

https://ispu.mgipu.hr/

Triangl

Image

Nekad i sad - piste

Image

Image
Last edited by SuperJura on 17 Jul 2015, 20:45, edited 1 time in total.
SuperJura
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Re: Slike Vojnogeografskog instituta 1968.- gradnja Željave

Postby yufighter on 17 Jul 2015, 19:49

Koji haos pri izgradnji. Hvala za ove informacije. Trenutno me odusevilo sto se na snimku vide satori vertikalnih ventilacionih tunela iz galerija tako da se moze naslutiti kako su se prostirale galerije unutar Pljesevice.

Image

Ajmo poznavaoci na analizu da demistifikujemo i ove detalje. :a115
yufighter
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby relay station on 17 Jul 2015, 23:55

odlicne slike..prije dosta vremena su predane samo trebalo je vremena da se obrade u digitaliju...najprije bih primjetio da to zasigurno nije 1968 sigurno
zasto su oni napisali tu godinu
treba gledati malo šire u konkekstu geodetsko katarstarkih razloga zasto i jesu trazene te karte a to je pokazivanje stanja prije i nakon 1968 kao referentne godine za legalizaciju objekata..tako da je ovo vjerujem rane 60te vrlo vjerojatno 1961-62god
najzanimljivije mi je pravo veliko graditeljsko naselje dole kod spoja 1ice i 3ke a i gore na padini se uocava nešto kao kruzna zicara...
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 18 Jul 2015, 08:59

:a115
Ne znam ove karte mi ne rade momentalno [zbunjen---.gif] , ali na osnovu postavljenoga rekao bih da se ovdje radi o ranoj fazi gradnje i da je Klek u fazi iskopavanja.
Šuta se koristi za zatrpavanje vrtača kao podloga za piste. Sve to vani djeluje još kao grubi zemljani radovi.
Ja bih isto rekao da se radi o početku 60-ih. Uglavnom prije (ili vrlo neposredno uoči) onih satelitskih snimaka CIA.
Također mislim da su vertikale "šatora" ventilacije počete kopati prije nego je Klek ispod došao iskopom do tog mjesta. [smly_n010smly.gif]
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby SuperJura on 18 Jul 2015, 09:16

Karte se neslužbeno zovu "one iz 1968.", ali kako sam negdje pročitao radi se o snimcima zaključno sa 1968., a snimke su rađene kroz duži niz godina do 1968. pa iz tog razloga ne treba tu godinu uzimati kao godinu snimanja. Jasno je iz datuma gradnje aerodroma da je ovo nastalo puno ranije od 1968.
Zanimljivo je da na radarskom položaju Gola Plješevica čini mi se da ima nešto malo radova, ali je cijeli vrh pod snijegom.
Stranica ministarstva je dosta opterećena pa se teže otvara, treba malo refreshati.
SuperJura
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby FirewireHR on 18 Jul 2015, 09:22

Sada nešto proradilo.
Zanimljivo je ovo cijelo graditeljsko naselje na spoju piste 1 i 3, pokraj stajanke 2. Svašta tu ima.
Vjerovatno dosta mehanizacije jer oko pista ima puno posla. [smly_n010smly.gif]
Image

Prezentirane snimke očito su i mozaik što se vidi po ovakvim detaljima na pisti 1.
Jasno se vidi granica dvije snimke sa grubim zemljanim radovima desno i lijevo stanje možda već blizu asfaltiranja.
...ima takvih mjesta više koliko vidim.
Image

A tu je i komanda baze.
Image
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby SuperJura on 18 Jul 2015, 09:39

Nevezano uz ovu temu također se može vidjeti da Vojni poligon Eugen Kvaternik u Slunju nije izgrađen iako se kao godina njegove gradnje spominje 1965. Naselje Gornja Močila koje je kompletno iseljeno prilikom gradnje poligona na ovim snimkama još uvijek postoji.
SuperJura
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby FirewireHR on 18 Jul 2015, 12:46

Ja to ovako nekako vidim, a zanimljiv je ovaj očiti neki manji ulaz između 2-ce i 3-ce(?) :confused0059
Sada se pitam jeli možda on ima kakve veze sa gradnjom KT-a jer očito se na mjestu KT-a ne vide nikakvi radovi u ovoj fazi (bar izvana). :confused0006
Možda je to bi neki pomoćni tunel za tu namjenu, a sam prilaz KT-u je naknadno napravljen prema galeriji C koja možda čak nije ni bila početa graditi u ovoj fazi.
Također mi čudno djeluje ulaz 3 koji je nekako neproprocionalno veći od ulaza 1 i 2(?)
A koja bi svrha bila i ove "prometnice" između usjeka ulaza 1 i 2(?)...možda nešto u vezi sa manipulacijom građevinskog materijala(?) [smly_n010smly.gif]

Image
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 18 Jul 2015, 13:31

zanimljivo kako se kod nijednog vent otvora ne uočava čak ni u toj ranoj građeviskoj fazi nikakav pristupni put do tih otvora?
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 18 Jul 2015, 13:35

Možda se materijal dopremao ovi putićem uz ulaz 3 koji se jasno vidi, a od tamo ručno nosio do pozicija(?) [zbunjen---.gif]
...ili čak taj putić ima veze sa radovima unutar prostorije gdje su bili tankovi za gorivo pokraj panc.vrata 3(?)
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby TonyDo on 18 Jul 2015, 16:43

Simpa snimke, nisam stigao baciti pogled na Zelju, strasno sporo mi se ucitava.
Pogledao sam Loru, nema je. :)

Vezano za raspravicu o gradnji VO, mozda je sve radjeno iznutra.
Misljenja sam da je lakse kopati od dolje prema gore. Vjerovatno mini. miniranjima.
Kasnije je beton i salung dizan onim malim koloturima koji su spominjani negdje.

Mozda. [zbunjen---.gif]

:hi
Murphyjev zakon : Ako nešto može poći naopako, poći će naopako.
Komentar : Murphy je optimista.
TonyDo
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby yufighter on 18 Jul 2015, 18:16

FirewireHR@
Također mi čudno djeluje ulaz 3 koji je nekako neproprocionalno veći od ulaza 1 i 2(?)

Pretpostavljam da betonski zaslon tada jos nije bio odradjen na ulazu 1 i 2, mada i senka ima dosta uticaja. S obzirom da su poodmakli i radovi kod rupe 4 verovatno je i C galerija bila u izgradnji mada je ona, koliko se secam, naknadnim zahtevom ubacena u prvobitni projekat.

Kada sam prvi put video snimke vise mi je licilo na objekat koji je razrusen nego onaj koji je u izgradnji a sada detaljnije gledajuci spojeve koje je Fire pomenuo vidim da je uzrok takvom utisku razlicito vreme fotografisanja i spajanje fotografija iz razlicitih perioda izgradnje a i nema logike kod ovakvog objekta da jednu deonicu urade do pred asfalt a ona druga se tek priprema. Da se uociti i po tome sto je desni deo od fotografija koje su ostrije i nije zamucen.
A sto se tice ventilacionih otvora i ja mislim da su radjeni odozdo jer ne verujem da bi ih pogodili da su vec bili uradjeni. [smly_g030smly.gif]
yufighter
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby FirewireHR on 19 Jul 2015, 14:09

Danas mi rade karte... [smly_a025smly.gif]

TonyDo wrote:Vezano za raspravicu o gradnji VO, mozda je sve radjeno iznutra.
Misljenja sam da je lakse kopati od dolje prema gore. Vjerovatno mini. miniranjima.
Kasnije je beton i salung dizan onim malim koloturima koji su spominjani negdje.

Moguće jer tom logikom ovdje imamo skroz iskopanu galeriju A i galeriju B.
Galerija C je u fazi kopanja pošto nema ventilacionih otvora iz klima komore tamo, a zbog KT-a grade ovaj danas nepostojeći ulaz da ne ovise o toku napredovanja radova u galeriji C. :ouioui

yufighter wrote:Pretpostavljam da betonski zaslon tada jos nije bio odradjen na ulazu 1 i 2, mada i senka ima dosta uticaja. S obzirom da su poodmakli i radovi kod rupe 4 verovatno je i C galerija bila u izgradnji mada je ona, koliko se secam, naknadnim zahtevom ubacena u prvobitni projekat.
...
A sto se tice ventilacionih otvora i ja mislim da su radjeni odozdo jer ne verujem da bi ih pogodili da su vec bili uradjeni. [smly_g030smly.gif]

Pretpostavljam da misliš na galeriju D (od 352.iae)(?)
Mislim na osnovu ovih snimaka da galerija D još uopće nije gotovo ništa napravljena jer ne vidim niti jedan ventilacioni otvor što bi valjda postojalo da je ispod prokopano uzeći u obzir logiku da je kopano odozdo.
Rekao bih kroz ovu usporedbu da oni tek kopaju usjek prema ulazu 4. [smly_n010smly.gif]
Image

Mislim da se ovdje vidi i onaj rudnik bitumena blizu 4-ke koji se znao spominjati, a na koji su nas lokalci koji vodaju ovce ovuda upozorili da nikako ne idemo zbog mina.
Taj rudnik u biti nije bio kao klasični rudnik ispod zenlje već površinski iskop.
Reče Flash ovako;
viewtopic.php?f=18&t=1414&start=180#p27856
Uljni škriljavac. Od njega se grijanjem izdvajao bitumen. U farmaciji se radio ihtiol ili girodol (brand), pučki više znano kao #Crna mast# lijek za sve i svašta (rane, čireve, itd). Ovaj sa Baljevca je ribljeg porijekla (zato ihtiol - ihtios grčki riba). Na Baljevcu je bio smješten i pogon (5 ili 6 peči) i iz okolnih rudnika se ruda dopremala i tamo obrađivala.

Uglavnom na potezu 3-4 ne vidim nikakve vent.otvore koji se jasno vide na potezu 1-2.
Image
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 19 Jul 2015, 14:19

Glede vrha Gola Plješevica mislim da je tada postojalo samo RRČv jer nema nikakve naznake za postolja radara itd.
Ali zato postoji pokraj zgrade kao mala kućica koja je štitila antene...poslije zamijenjena sa onom PVC kupolom koja idanas stoji.

Image
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Vlaja on 19 Jul 2015, 23:48

A ja sam se pitao šta su dva betonska (?) pravougaonika blizu spoja pista 1 i 3...
Sudeći po ovome, podloga za objekte (barake?) korištene prilikom izgradnje.
Image
Last edited by Vlaja on 20 Jul 2015, 23:52, edited 1 time in total.
Vlaja
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Next

Return to Piste i vanjski objekti