Pozicija GCA radara?

Rasprava o objektima i njihovim ostacima vidljivim na površini.

Pozicija GCA radara?

Postby admin2 on 26 Jun 2008, 22:34

Firewall wrote:Gdje se na Željavi nalazio GCA radar?
(prebacio post ovdje.......FirewireHR)
admin2

Re: Pozicija GCA radara?

Postby admin2 on 26 Jun 2008, 22:34

gca wrote:@Firewall

Vidi
Image

GCA se nalazio stotinjak metara zapadno od PSS1, po dužini negdje na prvoj trećini od juga prema sjeveru.

Radar se 80-tih nalazio dvadesetak metara od brdašca prema pisti. Objekt se sastojao od nekoliko prostorija, čajne kuhinje i kupaonice te agregata za napajanje u slučaju prekida redovne strujne mreže.

Tip radara ne znam, ali se isti takav može danas vidjeti na Plesu.
admin2

Postby admin2 on 26 Jun 2008, 22:35

Firewall wrote:A, to je to. Baš sam se pitao, jer sam bio u blizini tog objekta. Na djelu gdje se nalazio agregat sada je ogromna rupa uredno izrezana da se izvuče agregat. Ono brdašce me isto mučilo jer je očito da su tu ispod nalazi neki bunker-podzemni objekt, samo je bilo pitanje namjene.
Evo i slike...

ImageImageImageImageImageImage
admin2

gca wrote:Ranije je objekt i bio ukopan* ali je kasnije zbog komfora izgrađena ova kućica a "bunker" zatrpan.

Tijekom dana (kraj osamdesetih) u zgradi je radio meteorolog osmatrač (civil) a noću i vikendom je dežurao vojnik. Tridesetak metara sjeverno od zgrade nalazila se meteorološka kućica (s druge strane pristupnog puta), ali vjerujem da je i ona odnesena. Svakih mjesec dana dizel mehaničari bi došli provjeriti kako radi agregat koji je osiguravao neprekidno napajanje. Agregat je imao zamašnjak koji se stalno vrtio kako bi osigurao moment vrtnje kojim se u trenutku nestanka struje pokretao dizel motor.

Sa brdašca iznad zgrade vidi se direktno ulaz tri, kao i Palma.

Od proljeća do jeseni okolina GCA (kao i ostatak polja) obiluje poskocima pa je pametno nositi odgovarajuću obuću. Jedan od problema dok je objekt bio ukopan bilo je i to što su zmije često ulazile unutra*. I u novoj zgradi se u ormariću prve pomoći nalazio protuotrov (rok trajanja istekao). Navodno se neko vrijeme zaključana i plombirana držala i bojeva municija a vojnici su sa sobom na dežurstvo nosili oružje**.

Djelatnici AKL-a (oficiri i civili) bi na GCA povodom dana RV i PVO bivše JNA (21. svibnja) znali okrenuti janjca. Izolirana lokacija - možeš feštat a vojska te ne vidi.

* iz druge ruke ali pouzdan izvor
** iz druge ruke, manje pouzdan izvor
admin2

Firewall wrote:

Vidi http://img209.imageshack.us/img209/1449 ... rz8yh9.jpg

GCA se nalazio stotinjak metara zapadno od PSS1, po dužini negdje na prvoj trećini od juga prema sjeveru.

Radar se 80-tih nalazio dvadesetak metara od brdašca prema pisti. Objekt se sastojao od nekoliko prostorija, čajne kuhinje i kupaonice te agregata za napajanje u slučaju prekida redovne strujne mreže.

Kako je izgledao radar...nešto poput ovoga možda?

admin2 wrote:
Firewall wrote:
Image

..ili ovoga

admin2 wrote:
Firewall wrote:Image
admin2

Postby admin2 on 26 Jun 2008, 22:36

relay station wrote:gca na zeljavi je zasada 99% bio potpuno isti kakav je bio i na plesu u onoj kucici..prolazio sam nedugo tamo pa vidim da tog gca nema vise sad dal su ga maknuli skroz izli je na popravku neznam..ali posto pleso sasd ima ILS CAT IIIb milsim da nije vise potreban,pa su ga maknuli
admin2

Postby FirewireHR on 20 Aug 2008, 02:01

Vidi
Image

Evo jedan video u 3 dijela gdje vojnici 502. viteške brigade Armije BiH prilaze ovoj poziciji iz smjera Izačića.
...a to je negdje ovdje otprilike:
Image

Godina snimanja je biće zima 1992/1993...možda i kasnije. :a015
U svakom slučaju se vide detalji ove zgrade i agregata koji je bio u njoj.
Također se vide neki i detalji ulaza podzemnog bunkera za koji smo komentirali da je moguće da postoji tamo.
...a vidi se da u okolici zgrade (u smjeru Plješevice) ima očito dosta posijanog PMR :bombe kukuruza....kažu u zadnjem videu da su ih 20-ak demontirali. [oops]
1.dio 2.dio
3.dio

Ovo bi bile sve naše fotke sa te pozicije kada smo bili prošle godine tamo.
...gledali smo da ne gazimo po travi nego po utabanoj stazi za vozila, a gledajući video nismo nimalo pogriješili po tom pitanju. 0063
Image.Image.Image.Image.Image.Image
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Riker on 20 Aug 2008, 02:49

Ja na videu nisam skužio ovo sa ove slike dole

Image

U videu 2 na 1:30 je neka mala kućica ali nije ova, koji bog je onda ovo?
Od izvora 2 putića
Riker
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby FirewireHR on 20 Aug 2008, 02:57

Ne bih rekao da je to to...bar na osnovu krova. :a015 ...prije bih rekao da je ono na 0:44.
Ono na videu je očito jedan od pomoćnih ulaza u bunker koji je maskiran kao neki poljski WC u najmanju ruku. [luda2]
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Riker on 20 Aug 2008, 02:59

A viš i oko ove kućice sa slike je ko grba zemlje neka...možda neka osmatračnica iz bunkera :D

Nema druge nego TRKOM U LIVADU [w] [plaza]
Od izvora 2 putića
Riker
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby FirewireHR on 20 Aug 2008, 03:03

U stvari htjedoh reći ovo na 0.44 (tvoja slika) bi bio glavni ulaz valjda, a taj kao poljski WC bi bila možda ventilacijska šahta ili tako nešto.
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 20 Aug 2008, 03:05

Riker wrote:Nema druge nego TRKOM U LIVADU [w] [plaza]

[smlyck.gif] [luda2]
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Riker on 20 Aug 2008, 03:08

Ovako sa videa mi djeluju preblizu, možda snijeg ili šta ja znam... :confused0006

E al gledam taj tunel pa ček malo KAMO to ide i zašto?! Jel to praksa kod vojnih aerodroma da se radi zaštita u slučaju napada? Ili je moguće da je povezano...sa nečim na drugom kraju aerodroma?

Ili su ovi od Sobotke STVARNO imali fetiš na kopanje tunela :OO3
Od izvora 2 putića
Riker
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby FirewireHR on 20 Aug 2008, 03:16

Ne vjerujem da je povezano...to bi bilo prestrašno. [neee]
Mislim da se radi o nekakvom bunkeru za zaštitu osoblja koje je radilo na toma GCA radaru.
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Riker on 20 Aug 2008, 03:25

Ma čekaj malo....di su stepenice i drugi kat?? Krov??

:confused0007
Od izvora 2 putića
Riker
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Next

Return to Piste i vanjski objekti