Pričuvna pista aerodroma?

Rasprava o objektima i njihovim ostacima vidljivim na površini.

Pričuvna pista aerodroma?

Postby admin2 on 26 Jun 2008, 22:58

Riker wrote:Neki dan, ja ošo sa frendom u Lapac. Poslom.

Kad smo se vraćali, morali smo pokupiti jednu gospođu iz mjesta do Rijeke.

I sad mi idemo, i ja se pravim grbav i pitam - čuo sam da je navodno tu u okolici neko brdo, a u brdu aerodrom.

A ona kaže;

E to ti je Željava...onako sjetno :)

I kaže, već treći put da nekog pitam, sve točno po PS-u...da ima 5 pisti, da su 3 naše ali da su 3 od 4 rupe od BiH.

Ja rekao ok, a dali se može posjetiti. Kaže da nesmije.

Dobro.

I ja onda još pitao kamo je onaj drugi aerodrom, rezervni u Udbini.

A ona kaže - da je Željava imala i prije Udbine rezervni aerodrom.

Navodno - ovaj;

Image

Hm, i u Rijeci ima pored piste i pričuvni aerodrom, ograde između ove dvije trake nije bilo do pred 10 godina...

Image

Ali ovo sa ovom varijantom mi ne idu u glavu...zašto bi to baba tek tako rekla - ne znam. Neke osnove mora imati. Možda je bio neki partizanski travnati aerodrom.

Uglavnom, to samo prenašam obavijesti. A narod - ne laže, zna se 8)
admin2

Re: Pričuvna pista aerodroma?

Postby admin2 on 26 Jun 2008, 22:58

relay station wrote:pored svakog vojnog aerodroma u bivsoj drzavi postojale su plaski građene ravne dionice aerodroma u blizoj ili daljoj okolici baze sa namjenom za alternativno slijetanje ako je bas neka frka..npr paraleno sa vojnom pistom u cerklju ima ravna dionica od krske vasi do naselja cerklje duzine cca2,5 km full ravno..mrak cesta
admin2

Postby admin2 on 26 Jun 2008, 22:59

LupusREBEL wrote:Važi i za Pleso, jedan dio autoputa...
admin2

Riker wrote:Isto je i kod Krčkog Aerodroma...samo šta je koma cesta...

Gdje je ono prošle godine sletio neki sportski mali avion, kod Sinja ako se ne varam, na cestu :)
admin2

relay station wrote:ima skoro svugdje samo je ta alternacija negdje blize negdje dalje...na glearthu se to lijepo vidi npr u tuzli..bio na licu mjesta davnih dana u pojeti posjeti na dubravama pa još pamtim tu dugu ravnu cestu evo ta dionica ceste namjenski građena u tuzli igleda ovako http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=44.4 ... &z=15&om=0
admin2

Pedi wrote:
Riker wrote:...

@Riker......slicica u potpisu ti je odlicna. Svaka cast.
admin2

Postby admin2 on 26 Jun 2008, 23:00

Djadjo wrote:Znaci da je taj pomocni aerodrom ..pricuvni kako god...

onaj gdje su letili zmajevima...ljudi koji su sluzbovali na zeljavi ga spominju kao aerodrom od AeroKluba....samo neznam ime kluba niti gdje se nalazi ta pista....vjerovatno travnata negdje s ove strane pljesivice gdje je i zeljava

Djadjo

Aha sad vidim na Rikerovoj karti da nije s ove strane pljesivice....Al nekako po tim pricama ljudi sa zeljave...imao sam osjecaj da je to nesto blize...
admin2

treb wrote:
Riker wrote:I ja onda još pitao kamo je onaj drugi aerodrom, rezervni u Udbini.

Navodno - ovaj;

Image

Možda je ovo malo nategnuto. Primjeti na sjeveru 1000-metarsko brdo, a i neko selo s druge strane. Prilično nepraktično.
admin2

Djadjo wrote:Preuzeto sa ABG-a

.............................................
Netko

a osim togao kao i vecina pilota sa željave letio je i u utvi što na sportskom aerodromu 4km juzno od samog aerodroma što na samom aerodromu
Sajeret

Ovo je pravi pripmer kako si magarac,Utvu je letjelo svega nekoliko ljudi na Zeljavi(ajde pametni kazi nam i koliko?), a sam Selak nikad je nije letio u AK niti sa tog aerodroma 4km juznije(ti si magarac pa neznas zasto se odatle nije letjelo),a neznas ni odakle se letjelo za aero klub.

Djadjo
admin2

Riker wrote:Znači, narod ne laže? :)
admin2

LupusREBEL wrote:Ne nelaže...
admin2

Postby admin2 on 26 Jun 2008, 23:02

relay station wrote:na ceravcima se letilo do 1987god i naravno da je dosta pilota iz kleka dolazaila povremeno neki cesce na ceravce odraditi koji krug na utvama nista cudno ni neobicno.udbina inace nije samo alternativni aerodrom aerodroma zeljava..jer tko je stao svojom nogom na pistu u udbini i vidio koji je to tamo ustvari nagib piste zna da ta pista za migove moze posluziti ali bas ono u cistoj nuzdi ako bas zatreba..udbuna je rađena kao ratni aerodrom bas kao i pokrovnik koji stjecajem okolnosti nije ni zavrsen
admin2

Firewall wrote:
treb wrote:
Riker wrote:I ja onda još pitao kamo je onaj drugi aerodrom, rezervni u Udbini.

Navodno - ovaj;

Image

Možda je ovo malo nategnuto. Primjeti na sjeveru 1000-metarsko brdo, a i neko selo s druge strane. Prilično nepraktično.

Moram priznati da nisam vidio ni na jednoj zrakoplovnoj karti ovu lokaciju...
admin2

cyber fulkrum wrote:
relay station wrote:ima skoro svugdje samo je ta alternacija negdje blize negdje dalje...na glearthu se to lijepo vidi npr u tuzli..bio na licu mjesta davnih dana u posjeti na dubravama pa još pamtim tu dugu ravnu cestu evo ta dionica ceste namjenski građena u tuzli igleda ovako

To je bila PSS-3 aerodroma Tuzla koja se istovremeno koristila kao put. Komanda aerodroma odnosno 399.vazd.baza vodila je racuna o njenom odrzavanju.
admin2

relay station wrote:za tuzlu neznam dali se i koliko koristila ta pomocna pista,bio sam na aerodromu u posjeti samo na stajanci 350i.a.e 86god i nakon toga na jegen lug napravit krug sa utvom.ta ista pss-3 ima na svom sw i si kraju po dva kaponira sa rulnicama pripadajucim no to netrba cudit..uobicajeno je pravilo da se kaponiri disperziraju do 5km od baze..poledajmo samo selo vukovina kod v.gorice prvi kaponir je skoro na pocetku sela
admin2

Next

Return to Piste i vanjski objekti