Radarski položaj Gola Plješivica

Svrha i namjena objekata i opreme koja je bila instalirana gore.

Re: Radarski položaj Gola Plješivica

Postby relay station on 27 Jun 2009, 18:52

meteoroloska sluzba na aerodromu zeljava je imala sirok izbor primanja meteo izvjesca ali goloj koliko ja znam bila je meteo postaja tj lokalno mjerenje samo za njihove interne potrebe jer vrijeme na vrhu gola je nesto sto nema veze sa ovim sta je dole
ako ikad dođes gore svatit ces zasto
mr gola je radar ranog otkivanja bio sama rijec govorui temeljnu funkciju koju netreba detaljno opisivat nadam se
imaš sve o tome sta je bilo gore i kako je funkcioniralo na mc napisao neki lik radarac cezar
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 18 Oct 2009, 22:02

Fora slika. :a115
...e sada jeli na Plješevici fali ova špica kako se ovdje vidi. [smly_n010smly.gif]
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Miro on 21 Oct 2009, 15:37

Prijatelji...
Vi ste rekli da je na Plješevici bio instaliran glavni radar S-605 s visinskim radarom S-613 .eh mene zanima taj S-605 ,jer one slike koje sam vidio na ovom forumu nisu ni nalik onom radaru kojeg sam vidio sa snimaka 5 korpusa......
Jeste li 100% sigurno da je to isti radar ,jel meni se ne čini da je bio isti .... jel meni se čini s snimka da je onaj radar na Plješevici bio daleko veći od onog sa slika koje sam našao na stranici?!?! :a015
Miro
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby FirewireHR on 21 Oct 2009, 15:43

Miro wrote:Prijatelji...
Vi ste rekli da je na Plješevici bio instaliran glavni radar S-605 s visinskim radarom S-613 .eh mene zanima taj S-605 ,jer one slike koje sam vidio na ovom forumu nisu ni nalik onom radaru kojeg sam vidio sa snimaka 5 korpusa......
Jeste li 100% sigurno da je to isti radar ,jel meni se ne čini da je bio isti .... jel meni se čini s snimka da je onaj radar na Plješevici bio daleko veći od onog sa slika koje sam našao na stranici?!?! :a015

Snimke 5 korpusa pokazuju radar, ali sa drugom antenom.
Original antena je bila oštećena od nevremena koje je urušilo kupolu...mislim da je bilo spomenuto da je to bilo neposredno prije rata.
...mene to isto bilo zbunjivalo.
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Miro on 21 Oct 2009, 21:40

Ahaa ,a ja vidim radar mi totalno drugačije izgleda.....
Zato sam i pitao ,jel onaj radar s slika izgleda daleko manji ,mislim ta njegova glavna antena...
No imate li kakvih informacija vezanih za taj događaj ... moram da priznam da antena na snimcima 5 korpusa izgleda puno bolja od originalne antene ......
:)

Usput ,jesil ti bio gore Firewall ? Mislim na plješevici?
Miro
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby Miro on 21 Oct 2009, 22:38

Firewall wrote:Da... ali kao planinar-turist, ne dok je objekt bio aktivan...

I kakva je situacija?
Joj druze ja bi VOLIO jednom gore otići...samo da to vidim :)
Miro
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby Miro on 21 Oct 2009, 23:18

Firewall wrote:Nije problem ići gore ako ti se hoda jedno 4 sata uzbrdo i barem 3 nizbrdo. Opcija sa autom samo ako je izdržljiv ( preporučam terenac ).
Inače dobro bi nam došla jedna reportaža odozgora s obzirom da dosadašnjim expedicijama nismo u potpunosti otkrili sve pojedinosti objekta...

Ummmm ,ne nemam terenac ...
Drugi problem je u tome što živim malo daleko ,otprilike do Bihaća bi mi trebalo najmanje 4.5 sata vožnje.....
Treći problem jeste što neću biti slobodan (zbog posla) do Februara ...

Ali eto nadam se da će do Februara da mi nešto iskrsne slobodno ,kad bi znao makar kakav datum unaprijed ,mozda da se pripremim i da nekako obaveze uradim prije ,bilo bi super ,definitivno ću jednog dana ići da vidim to čudo ,samo najviše bi volio da idem s vama ,jel vama je očigledno to područje poznato....
Miro
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby Miro on 22 Oct 2009, 09:46

Firewall wrote:Jedini problem kod pješačenja je neisplativost jer nakon što se oduzme vrijeme za pješačenje jako malo ostane za obilazak vanjskih i podzemnih objekata gole plješivice.

Vidiš sad jedem sam sebe ,do prije par mjeseci u rikverc sam kontao da kupim Nivu ,a onda se uplašio njene potrošnje i kupim malo gradsko auto....sad mi krivo jel nekoliko puta mi baš fakat trebao terenac ha ha ha ....
Miro
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby Miro on 22 Oct 2009, 10:19

Firewall wrote:Niva bi gore išla definitivno, čak i neki gradski auti ( ekipa sa foruma ) ali opet ne svi auti. Ipak je to poprilično "grbav" put.
Ako neko ima volje tu sa foruma riskirati auto, svaki dogovor je moguć...

Ma Niva je jedan od rijetkih terenaca koji moze svagdje ,ta karakteristika joj je neprevaziđena ,i to joj priznajem ,ali zato sve ostalo je krš .... A ne znam ,u mene nije auto baš za drndave puteve (provjereno) ....
Miro
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby Miro on 23 Oct 2009, 21:09

Po postu Lupus-a da se vidjeti da je čovjek s iskustvom...s toga svaka daljnja prepirka oko 110 je bezvezna....
Ja sam imao sreću što sam se vozio u tom kamionu ,i što sam vidio iz prve ruke da rupe na putu tom kamionu ne predstavljaju ništa ....
Miro
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby relay station on 27 Mar 2010, 00:25

nisu normalni hodali su dole po padini pljes sa strane od bh inace vidi se da je to prava ekipa fotke od kvaliteno izabranih detalja ma pravi gust za gledat nema sta.
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby suzuki_gsr on 29 Mar 2010, 00:01

kod mene i ekipe je pao dogovor:
idemo na ljeto u 8. mjesecu. putujemo 400km- valjda, penjemo se gore, nocimo 0026 i pijemo kavu na vrhu i gledamo Hrvatsku i Bosnu naravno sa vrha u rano jutro! di cete veceg gusta??!!
malo jos cunjamo okolo i gibamo u bihac na janjca i onda gibamo doma!
jedino ako nas nesta ne shebe u planovima!
ako ekipa odustane, odoh sam!
[viking]
suzuki_gsr
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby AutoExpert on 31 Mar 2010, 19:36

Moze sa tim motorom ali nizbrdo bolje da ga gurne niz planinu jer do gore ce ostati bez viljuske,amortizera....
Ako ce neko da plati benzin ja bi dosao sa PINZ iz Beograda ali ne znam da li ce me pustiti preko granice a josh gore i ako me puste pitanje da li bi stigao u "komadu" i citav jer je PINZ maslinasto zeleni i josh ima BG tablice [pusac.gif]
AutoExpert
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby mietke on 03 Apr 2010, 15:20

Image

Tu negdje, gdje sam nacrtao crtu bio je lanac na kome je bio Stop znak, a tamo negdje gdje je tačka, bila je stražarska kućica, identična onoj koja je više gore. Ali sada je više ne vidim.
Dali neko zna, dali je ona srušena, i dali su ono kamenje malo niže dole možda ostaci stražarske kućice.
Kada je radar bio operativan, tada su bila dva stražarska mjesta , a poslije kada je bio na remontu, bilo je samo jedno stražarsko mjesto i to ono dole kod ulaza u podzemni dio gdje sada ne vidim stražarske kućice.

Gore sam bio samo jedan dan kao stražar, i to još dok je bio radar operativan, i tada u noći bilo je stvarno stravično. Stojiš u kućici i pogledaš levo, vidiš staze i Bihać, se okreneš za par sekundi, pogledaš nazad i nema više ni staza ni grada, samo oblaci....
Tada smo čekali vozilo iz Željave, jer se neko razbolio, i moralo je biti sve po Ps-u....Inaće nije ništa falilo straži, već sam malo pisao o tome...
mietke
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby FirewireHR on 03 Apr 2010, 16:03

mietke wrote:Tu negdje, gdje sam nacrtao crtu bio je lanac na kome je bio Stop znak, a tamo negdje gdje je tačka, bila je stražarska kućica, identična onoj koja je više gore. Ali sada je više ne vidim.
Dali neko zna, dali je ona srušena, i dali su ono kamenje malo niže dole možda ostaci stražarske kućice.
Kada je radar bio operativan, tada su bila dva stražarska mjesta , a poslije kada je bio na remontu, bilo je samo jedno stražarsko mjesto i to ono dole kod ulaza u podzemni dio gdje sada ne vidim stražarske kućice.

Slika iz 2006 kaže da je nema gore, a kamenje može biti od nje, da.
(klik za veću)
Image
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

PreviousNext

Return to Radarski položaj Gola Plješevica