Radarski položaj Gola Plješivica

Svrha i namjena objekata i opreme koja je bila instalirana gore.

Re: Radarski položaj Gola Plješivica

Postby admin2 on 29 Jun 2008, 17:58

relay station wrote:u jna papirologiji ovo mjesto se vodilo kao ms-410 (ms-meteo stanica)
admin2

Postby admin2 on 29 Jun 2008, 17:58

Firewall wrote:Evo malo nadopune radi lakšeg snalaženja....
Image
admin2

Postby admin2 on 29 Jun 2008, 17:59

relay station wrote:inace ovo je toliko extremno mjesto da su za vrijeme ex jna ovdje poginula najmanje 2 vojnika.sto od smrzavanja,sto od padova u provaliju
admin2

Firewall wrote:Staro pravilo "čizma glavu čuva" i "pazi gdje se gazi".
admin2

relay station wrote:ono zastitno kuciste za antene okruglo jel to postavila ex jna,paravojska koja ga je koristila do 95 ili pak kanadjani?
admin2

Postby admin2 on 29 Jun 2008, 18:00

relay station wrote:evo malo pojasnjenje od pripadnika vojina ex paravojske(radarski mehanicar)koji je ucestvovao sa gole u ratnim djelovanjima protiv hrvatske http://www.mycity.co.yu/slika.php?slika ... G_1376.jpg
1_Magistralni put Plitvice-Korenica
2,3,4,6 i 6_Prilazni put na radarski polozaj
7_Strazarsko mesto br.1 i ulaz u tunel kojim se moflo doci u prostorije gde je smesten radar i u zgradu.
8_Pasivni reflektori ptt-a
9_Helidrom
10_Platforma gde je bila antena osmatrackog radara. Ispod platforme je kaponir za smestaj kabina osmatrackog radara i operativne kabine
11_Platforma gde je bila antena radara za merenje visine. Ispod platforme je kaponir za smestaj kabine visinomera
12_Otvor za ventilaciju tunela
13_Zgrada za smestaj ljudi
14-Prolaz izmedju stena i ulaz pred zgradu
15_Zastitna kupola antena uredjaja za vezu
16_Stena zvana "Licka kapa"
17_Travnata povrsina "igraliste". Na ovom mestu je ukopana bakarna ploca velike povrsine koja je sluzila za odvodjenje elektriciteta usled atmosferskog praznjenja.
Skrecem paznju svima koji se budu kretali tim terenom da je teren visestruko miniran i ne verujem da su mine dignute.----ovo sta pise da je minirano nije istina vise bilo pa razminirano a osim toga lik je bio gore za vrijeme miniranja pa neka i odmah kaze gdje su mine
admin2

Firewall wrote:Malo si zeznuo link, evo koji radi...uglavnom se ne razlikuje puno od gornje iilustrirane sheme.

http://www.mycity.co.yu/slika.php?slika ... G_1376.jpg
admin2

relay station wrote:nismo znali za igraliste,i nismo znali za mine.. cezar ocigledno zna je ih je i postavljao vjerojatno pa posto je bio gore do bezanije to i jedini moze znati,,,no nije uzcrtao izlaz onaj blizu garaze gdje snimateljska ekipa izlazi van iz glavnog servisnog hodnika
admin2

Postby admin2 on 29 Jun 2008, 18:01

Bostjan wrote:da vas pitam nešto. moj brat je služio vojsku na plješavici tako sam ja saznao za ove forume.bio je na tom radaru 89,90 bio je mlađi vodnik i bio je zadužen za stražu i nešto oko radara. vidim sve ove fotografije i na ovom nacrtu firewalla .nema stražarske kućice koja je bila odmah na putu i de se došlo do nje po rovovima jer kako mi je rekao zbog snjega nije se moglo dođi drugačije do njih.ako imate koju fotografiju te stražarske kučice stavite je. rekao mi je još da nije bilo ništa ljepše nego pogled na piste i uzlet migova kako se dižu i nestaju među oblake.ja sam bio prvi put na tom aerodromu 1990 u poseti i ni sanjao nisam šta se krije sve tu.bili smo kod one dakote na kapiji i čekali da dođe da se idemo zezat u bihač .dobio je nagradni i imao je nočenje bila fešta za pamčenje mlade lude glave. eto toliko ako več ima fotka te kučice negde na netu ja i brat nismo je našli.mislim stražarsko mjesto broj jedan a ne onaj gore broj dva. kaj se tice stararske kucice jedna je a druga je zaboravljena docrtat na ovoj gornjoj skici..no ona je na prilaznoj cesti dole ispod broja 7 negje 50ak m sa desne strane ceste(blize padini)
admin2

Riker wrote:
Firewall wrote:Malo si zeznuo link, evo koji radi...uglavnom se ne razlikuje puno od gornje iilustrirane sheme.

A kazalo ovih brojki? :)
admin2

Bostjan wrote:
Riker wrote:

A kazalo ovih brojki? :)

da broj sedam na toj shemi je cezar 35 opisao de je bilo šta.
admin2

Postby admin2 on 29 Jun 2008, 18:02

Firewall wrote:Evo ta slika da se lakše snađemo...
Image
admin2

relay station wrote:
Bostjan wrote:da vas pitam nešto. moj brat je služio vojsku na plješavici tako sam ja saznao za ove forume.bio je na tom radaru 89,90 bio je mlađi vodnik i bio je zadužen za stražu i nešto oko radara. vidim sve ove fotografije i na ovom nacrtu firewalla .nema stražarske kućice koja je bila odmah na putu i de se došlo do nje po rovovima jer kako mi je rekao zbog snjega nije se moglo dođi drugačije do njih.ako imate koju fotografiju te stražarske kučice stavite je. rekao mi je još da nije bilo ništa ljepše nego pogled na piste i uzlet migova kako se dižu i nestaju među oblake.ja sam bio prvi put na tom aerodromu 1990 u poseti i ni sanjao nisam šta se krije sve tu.bili smo kod one dakote na kapiji i čekali da dođe da se idemo zezat u bihač .dobio je nagradni i imao je nočenje bila fešta za pamčenje mlade lude glave. eto toliko ako več ima fotka te kučice negde na netu ja i brat nismo je našli.mislim stražarsko mjesto broj jedan a ne onaj gore broj dva. kaj se tice stararske kucice jedna je a druga je zaboravljena docrtat na ovoj gornjoj skici..no ona je na prilaznoj cesti dole ispod broja 7 negje 50ak m sa desne strane ceste(blize padini)
kaj se tice stararske kucice jedna je na slici i ucrtana na gornjoj skicia druga je zaboravljena docrtat na ovoj gornjoj skici..no ona je na prilaznoj cesti dole ispod broja 7 na fotografiji negje 50ak m sa desne strane ceste(blize padini)
admin2

hrvoje wrote:Imam podosta fotografija odozgora. Ima li neki dio koji vas posebno interesira što se fotografija tiče?
admin2

Postby admin2 on 29 Jun 2008, 18:03

Firewall wrote:Ako imaš vermena samo lupaj + objašnjenja. Ako treba neko od nas će dodati potrebna objašnjenja. U svakom slučaju fotke su dobrodošle.
admin2

PreviousNext

Return to Radarski položaj Gola Plješevica