Radarski položaj Gola Plješivica

Svrha i namjena objekata i opreme koja je bila instalirana gore.

Re: Radarski položaj Gola Plješivica

Postby relay station on 03 Apr 2010, 16:28

koja pozicija za strazara direkt u linku andrewa....ajmo to nazvat ko da se dva sata cvrči na mikrovalki
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby mietke on 04 Apr 2010, 07:12

FirewireHR wrote:
mietke wrote:Tu negdje, gdje sam nacrtao crtu bio je lanac na kome je bio Stop znak, a tamo negdje gdje je tačka, bila je stražarska kućica, identična onoj koja je više gore. Ali sada je više ne vidim.
Dali neko zna, dali je ona srušena, i dali su ono kamenje malo niže dole možda ostaci stražarske kućice.
Kada je radar bio operativan, tada su bila dva stražarska mjesta , a poslije kada je bio na remontu, bilo je samo jedno stražarsko mjesto i to ono dole kod ulaza u podzemni dio gdje sada ne vidim stražarske kućice.

Slika iz 2006 kaže da je nema gore, a kamenje može biti od nje, da.
(klik za veću)
Image

Baš tu je bila ta stražarska kućica. Vjerovatno su je srušili kod povlaćenja, jer ono kamenje mi baš izgleda, kao da je nešto bačeno dole po brdu. Ako čete iči gore ,pogledajte i to kamenje, dali su možda to ostaci stražare.
mietke
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby mietke on 05 Apr 2010, 19:54

Firewall wrote:...ali negdje na tom potezu mislim da smo naišli na stražarsku kućicu, možda malo dalje ( ili prije ) ali nisam više siguran....moram pregledati slike.

Može biti da je i niže dolje ali ne puno....puno vremena je več prošlo od tada, težko se sjetiti.......
mietke
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby relay station on 07 Apr 2010, 20:56

evo mietke sad imamo još jednog odozgora novoregistirani clan winnetou pa nadajmo se da ce i on napist šdogod o svom boravku tamo neke zanimljivosti
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby APR80 on 23 Feb 2012, 19:54

[quote="mietke"][quote="Firewall"]...ali negdje na tom potezu mislim da smo naišli na stražarsku kućicu, možda malo dalje ( ili prije ) ali nisam više siguran....moram pregledati slike.[/quote

To pišem vezano za postove o iračkih bunkerih..- Bugojno.

Plješevica: tada koda'' Manastir xxx ...il nešto slično?'

80/81 tamo nikad nije bio stražar..... ma kolko se sječam, nije bio nigdje osim izpred "hotela" in nočna straža na "okuki" "ovinku" kod heliodroma ponekad.
(RRč su opskrbljivali - veza SMB - (Vojna pošta xxxxx - Titova Korenica) Znam, tamo smo im išli po poštu(pisma ). Nočni dežurni ih budio i slao u smjenu dole "duboko". Nisu imali svog zapovjednika - "komandanta"

Kod nas su tada bili neki jaki "GRAĐEVINCI" kao došli " iz Iraka", da se izgradi normalno uzemlenje, "gromobran"
Oni dovukli kompresore, vojska radila.......... Minirali par krakova mimo postolja radara prema helidromu (koji nije postojao)-u grubom stanju. Koliko sam čuo dovukli i "zemlju" - humus" od nekud zbog prevodnosti.

Jednom se vozil sa njima u Pincu iz T. Korenice na vrh.
Jao, jao molio Boga da se bar na pola ceste ovo zaustavi... da idem peške...
Tri? koluta "valjanca Zn-Fe 5x30" par gajbi piva .. za vinjak znam da ga je bilo puuno..+ puno ljudstva......
Hvala Bogu od tog divljanja se otvorila zadnja vrata i sve na podu ovo popadalo....mi pokupili.
Jimi Clark - danas "Schumaher" se smirio i srečno došli kuči.

GL su spavala kod nas. Puno priča.......
Jednog dana u večer negdje u smjeru prema jugu??? na Velebitu ili ispred njega počnu da padaju svetleči snopovi (kao za novu godinu) ne prestaju par sati... pitamo te znalce ..čute, čute.. i kažu da ne znaju, a neki od njh kažu došao smak sveta??? [yes.gif] [yes.gif] 0026 0026 ONI SE UPLAŠILI!!!! i na spavanje!

Vjerovatno nešto testirali na Udbini?

lP T
APR80
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby relay station on 23 Feb 2012, 22:54

odlicne price.
koja bi to godina bila o kojoj pričaš?
mislim da je pljesivica bila MAJAMI
adresa vp pljesevice RRČ znaci posta za veziste SMB bila je vp 7236(jer je spadala pod samobor)+prefix postaje npr vp 7236-8
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby APR80 on 24 Feb 2012, 14:06

relay station wrote:odlicne price.
koja bi to godina bila o kojoj pričaš?
mislim da je pljesivica bila MAJAMI
adresa vp pljesevice RRČ znaci posta za veziste SMB bila je vp 7236(jer je spadala pod samobor)+prefix postaje npr vp 7236-8

Pa napisao1980/81.
Ne bi znao broj v. pošte,vjerovatno si u pravu..
Poštu smo podizali na civilni pošti.
Ako se dobro sječam andrewa u ono vreme nije bilo kod stažare i onog ulaza???

Lp
APR80
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby relay station on 24 Feb 2012, 16:17

andrew(smc) je dosao kasnije mislim od 85godine cini mi se
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Previous

Return to Radarski položaj Gola Plješevica