Radarski položaj Gola Plješivica

Svrha i namjena objekata i opreme koja je bila instalirana gore.

Re: Radarski položaj Gola Plješivica

Postby admin2 on 29 Jun 2008, 18:13

Firewall wrote:
relay station wrote:
LupusREBEL wrote:Karta odišiljača i repetitora TV YU (RTVJ) gdje je označena Gola Plješevica:

Image

karta civilnih odasiljaca..i odasiljackih pozicija mjesovite namjene..

Vidim na karti je Nanos, znači ipak je imao neku vojnu funkciju.
admin2

relay station wrote:ma ne nekuziš da je to potpuno civilni dokumenat..nanos se civilni objekat a vojska ga koristi samo kao postolje za priserafit svoje antene..nanos je potpuno civilni objekat,sa civilnom posadom...ja ga nebi mjesao u radio relejne tipske vojne objekte,ucrtano je tu hrpa objekata,neki su odasiljacke lokacije dvojne namjene,znaci vojni odasiljacki objkeat+civilne zgrade..dok je ta karta crtna solunska glava je još bio civilni odasiljac,a ovo sta je sad napravljeno je skoro novo
admin2

VOSt wrote:Ovako, Nanos 91' je bombardiran od strane JRV, ista eskadrila koja bombardiarala velebitsku plj., oni su krenuli iz Pule.

U objektu Nanos nalazio se jedan moj poznanik, koji je bio RRCv-ista u Jna, i za vrjeme bombardiranja bio u je unutar podzemnog djela tog objekta.
A on kaze da je RRCv vojni na toj lokaciji, a moram dodati da znam da ne laze jer znam kako su tih dana bili zabrinuti u njegovoj obitelji.

A sa druge strane znam i vodju eskadrile koji je izvrsio zracni napad, a on kaze da su bombardirali Vojnu radio vezu
admin2

Postby admin2 on 29 Jun 2008, 18:14

relay station wrote:ponavljam još jednom..oddajnik nanos je civilni obekat sa civilnom posadom..sad tamo naravno ima namontirano pokoja vojna antena naravno,koju ekipe zaduzene za to povremeno dođu obic..imaš tisuce slika tog objeka,izblizine slikane..pa onom ko gleda a zna sta treba gledat sve je jasno..a za velebitsku pljesevicu raketirali je i promasili..kao i mnoge objekte koje su gađali podosta su promasili..sad vjerojatno namjerno..evo nesto o tom događaju sa crometeo foruma" Jedan jedini put kad nije obavljeno vremensko opažanje bilo je u 15 sati 3. siječnja 1992. g. kad su zrakoplovi Jugoslavenske vojske raketirali Zavižan i Velebitsku Plješevicu. Na Zavižanu su gađali planinarski dom i meteorološku postaju i promašili – osam raketa je udarilo u obronak Vučjaka"
admin2

relay station wrote:
Firewall wrote:Još jedan zanimljiv podatak je uvezivanje radarskog položaja Gola Plješivica u tada još novi sustav AS-84. S obzirom da je ovdje (aerodrom Željava) bilo i zapovjedno mjesto "5. vazduhoplovnog korpusa" iz Zagreba, te "5. puk VOJIN", postoje podaci da je zajednički operativni centar bio opskrbljen automatskom opremom sustava AS-84, odnosno računala u koja su se slijevali svi radarski podaci iz Jugoslavije, a isto tako radarski podaci sa Plješivice odašiljali su se prema ostalim centrima u Jugoslaviji.

Slika dole tipičan centar povezan automatskim sustavom AS-84 sa ostalim centrima
Image

ovo bi bila slika iz objekta 909--a primjecuje se da uz stari pokazivac imaju i neki novi ekran sa prikazom..tj borac dole gleda sliku sa ovog novog digitaliziranog ekranaparalelno sa konzolom as-84..znaci slikano unutar strazevice
admin2

Firewall wrote:Slika vjerojatno datira iz novijeg perioda verojatno oko 1998-2000, na radarskim pokazivačima vidljiva ucrtana NO-FLY zona oko kosova koja je čini mi se uspostavljena negdje u tom periodu.
admin2

relay station wrote:kad su poceli letjet u-2 iznad kosova u dogovu sa njima i u kordinaciji sa 5 ataf-om u napulju onda je upostavljena i ta zona
admin2

Postby admin2 on 29 Jun 2008, 18:15

Firewall wrote:To bi onda i bio taj period, možda godinu ranije?
admin2

relay station wrote:to je to nije ranije od 98 sigurno
admin2

Firewall wrote:Nije, sad sam našao podatak 6. mjesec 1998 upravo su se pripremali uspostaviti zonu. Znači do kraja 1998 je sigurno uspostavljena.
admin2

Firewall wrote:Da li neko može na dosad objavljenim slikama pokazatiu kojoj prostoriji se nalazilo operativno središte radarskog osmatranja na Goloj Plješivici? Pri tome ne mislim na prostoriju centra veze.
admin2

Postby admin2 on 29 Jun 2008, 18:16

Firewall wrote:
Firewall wrote:Evo nekih podataka o samom sustavu AS-84.
Hardware u to vrijeme bio je mješavina novog i starog. Novi djelovi su bili Motorola 68000 procesori, koji se vjerojatno više ni ne proizvode.

Dotični procesor:
Image

Motorola 680x0/m68k/68k/68K iz obitelji 16/32-bit CISC microprocesorskih CPU čipova bio je glavni konkurent Intel x86 obitelji čipova kod osobnih računala 1980-ih i ranih 1990-ih.
Uveden je 1979 kao prvi pripadnik uspješne obitelji mikroprocesora 32-bit m68k. U početku se koristio kod vrlo skupih sustava i radnih stanica poput SUN. Kasnije se počeo ugrađivati u osobna računala i nakon 29 godina 68000 arhitektura još se koristi.

Ostali procesori iz iste obitelji.
http://www.cpu-world.com/CPUs/68000/
admin2

Firewall wrote:
relay station wrote:...slika iz objekta 909--a primjecuje se da uz stari pokazivac imaju i neki novi ekran sa prikazom..tj borac dole gleda sliku sa ovog novog digitaliziranog ekrana paralelno sa konzolom as-84..znaci slikano unutar strazevice

Neznam... slika mi izgleda kao da je slikana u nekom radarskom operativnom centru obično smještenom u srcu brda ispod same radarske postaje, nešto poput Gole Plješivice. Za Straževicu po dosad viđenim slikama očekivao bih ipak objekt unutrašnjosti pravokutne građe (primjer slika dole) a ne ovako cilindrično-tunelske, pogotovo za sam centar. Osim toga VSP u straževici nije skroz ravna kao ovdje na slici nego zakrivljena kroz 3 segmenta.

Image
admin2

Firewall wrote:Dokaz da je BATMAN bio na Goloj Plješivici. :lol:

Image
admin2

relay station wrote:
Firewall wrote:
relay station wrote:...slika iz objekta 909--a primjecuje se da uz stari pokazivac imaju i neki novi ekran sa prikazom..tj borac dole gleda sliku sa ovog novog digitaliziranog ekrana paralelno sa konzolom as-84..znaci slikano unutar strazevice

Neznam... slika mi izgleda kao da je slikana u nekom radarskom operativnom centru obično smještenom u srcu brda ispod same radarske postaje, nešto poput Gole Plješivice. Za Straževicu po dosad viđenim slikama očekivao bih ipak objekt unutrašnjosti pravokutne građe (primjer slika dole) a ne ovako cilindrično-tunelske, pogotovo za sam centar. Osim toga VSP u straževici nije skroz ravna kao ovdje na slici nego zakrivljena kroz 3 segmenta.

Image

ovo na slici bi bio centar u samom kleku tj u zvijezdi,makar i to nije 100%nekako mi djeluje previsok strop,oc u zvijezdi nema tu visinu stropa tj spistenog strpa..a pljesivica niti nije imala posebni oc osim oc veze dole duboko cca30m pod zemljom..dorci su sjedili u kabini anvil direkt ispod samog radara u garaži i od tamo se radilo..to je prema opisu ljudi koji su radili
admin2

PreviousNext

Return to Radarski položaj Gola Plješevica