Planinarenje na Golu Plješivicu

Svrha i namjena objekata i opreme koja je bila instalirana gore.

Re: Planinarenje na Golu Plješivicu

Postby Winnetou on 07 Apr 2010, 20:16

Ova tema mi se čini prikladnom da pitam za najnovije informacije. Kako sam već rekao u froumu Dobrodošlice, odlučio sam otići na RP Plješevicu dok još nisam prestar za tako nešto. Planinarenje na nogama ne nikad nije privlačilo, pa bih poštovane forumaše, znalce, zapitao kakvo je sadašnje stanje ceste prema vrhu? Išao bih gore s autom, konkretno Ladom NIVOM, za koju smatram da bi bez problema trebala savladati put gore i dole....

Koliko me 30-godišnje sjećanje služi, put prema gore počinje tamo nedaleko benzinske u Korenici, zar ne? Zanima me još na kakve teškoće obzirom na vlast (policija, vojska) mogu naići?

Dakle, lijepo bih molio za konkretne informacije, 30 godina je prošlo kako sam bio gore, a slike u glavi su mi još svježe.... :ouioui ....jednostavno moram još jednom tamo otići...

HVALA unaprijed na korisnim informacijama.
Za dobrim konjem se prašina diže.....
Winnetou
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby relay station on 07 Apr 2010, 20:29

pozdrav winettou.odlicno sad imamo i radarca mehanicara na forumu.kaj se tice puta hm lada niva mislim da nebi trbalo bit problema za takvo vozilo ALI sad dolazi to veliko ali..nemoze se cak ni to sa sigurnoscu tvrdit..jer dobro nam je svima poznato na sta moze licit makadamska cesta ak se ne odzava..pa odroni krenu...
Last edited by relay station on 07 Apr 2010, 21:01, edited 1 time in total.
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby LupusREBEL on 07 Apr 2010, 21:00

Treba Hrvoja pitat s motori.hr pitat, pa oni mal-mal idu na Ličiku Plješevicu, on će dati točne podatke kakva je cesta sa zadnje njihove posjet...
...tko se čuje s njim?
Image
LupusREBEL
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Winnetou on 07 Apr 2010, 21:20

Drago mi je vidjeti da je forum tako aktivan. Nije žurno s informacijama, koliko me sjećanje služi do 1. lipnja je gore još zasnježeno, a put gore je najbolje planirati krajem srpnja (kad prestanu kiše) ili u kolovozu....

Sjećam se da, kad su nas jednom vozili gore, vojni Pinzgauer je zapeo na izlokanom putu, potrgao je i sajlu s vitla i da smo ga lopatama iskapali....

Prvi puta kada sam išao gore je bilo 1981. početkom veljače i vozili su nas motornim "sanjkama", velikim gusjeničarom za snijeg.... zajedno sa ekipom susjednog TV-odašiljača....

Obzirom da barem približno znam u kakve moguće poteškoće se upuštam, svaka svježa informacija je dobrodošla.
Winnetou
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby hrvoje on 07 Apr 2010, 22:13

Winnetou wrote:Ova tema mi se čini prikladnom da pitam za najnovije informacije. Kako sam već rekao u froumu Dobrodošlice, odlučio sam otići na RP Plješevicu dok još nisam prestar za tako nešto. Planinarenje na nogama ne nikad nije privlačilo, pa bih poštovane forumaše, znalce, zapitao kakvo je sadašnje stanje ceste prema vrhu? Išao bih gore s autom, konkretno Ladom NIVOM, za koju smatram da bi bez problema trebala savladati put gore i dole....

Koliko me 30-godišnje sjećanje služi, put prema gore počinje tamo nedaleko benzinske u Korenici, zar ne? Zanima me još na kakve teškoće obzirom na vlast (policija, vojska) mogu naići?

Dakle, lijepo bih molio za konkretne informacije, 30 godina je prošlo kako sam bio gore, a slike u glavi su mi još svježe.... :ouioui ....jednostavno moram još jednom tamo otići...

HVALA unaprijed na korisnim informacijama.

Za sada ne bih još preporučio ići gore. [smly_mudri_djed.gif]
Koliko god smrdilo na proljeće u usjecima se još zna naći skoro nesavladivih zapuha. Ne kažem da je situacija nedvojbeno takva jer to ne znam točno, ali znam iz iskustva. Govorim to misleći na nivu jer je i sam imam. [pusac.gif]
Istini za dušu, činjenica je da posada OiV-a nekako dođe do gore, ali mi se čini da je u pitanju snježno vozilo, a ne terenac.

Dakle, moje skromno mišljenje je da bu se u idućih 10ak dana moglo dovoljno otopiti, a s obzirom na trenutne temperature. [smly_a035smly.gif]
Inače, zadnji put sam prolazio onuda pred nekih 2 tjedna- snijeg.

Stanje ceste? U proljeće iza topljenja snijega popriličan kuršlus. Prije bi se reklo da je riječ o vododerini, a ne o cesti. Prvi dio još izgleda suvislo, ali kako se cesta krene penjati- spektakl!
Onda nekada u svibnju znaju doći cestari i posuti tucanik pa to bude i više nego podnošljivo (čak i za moj motor, da ne pričam da je to za nivu već autocesta [egyptian] ).
Ali i dok se to ne posipa tucanikom ide lada gore. Zadnjih cca 2km zna biti čak i za neuništivu nivu tlaka, ali ide.

Rezime: ne ići još cca 2 tjedna zbog snijega, a onda u proboj sa nivom.

Inače sam odvojak:
Ako se dolazi iz Zagreba....
Nakon Plitvica se prolazi Jezerce, pa Prijeboj (skretanje sa D1 na D504 Prijeboj- LP Selo- Bihać) pa se onda krene nizbrdo, cesta ulazi u veliko polje i ide desnim rubom istoga. Na kraju polja sa lijeve strane je neki motelčić prikladnog imena "Pansion Winnetou" (kuća sa prokleto kosim krovom). Prođe se njega, desni zavoj na uzbrdici pa dugački lijevi na nizbrdici i kada opet počne uzbrdica mali desni i odmah nakon 50ak m ima sa lijeve strane makadamski odvojak u šumu. E to je to.
Ako se dolazi iz Korenice....
Nakon Korenice prolazi se pumpa, prolazi se sa lijeve strane odvojak za motel Borje i za Vrhovine, cesta se penje (sa lijeve strane masu birtija), cesta se i dalje penje i ulazi u šumu, dolazi se do vrha uspona, počinje nizbrdica i nakon nekih cca 1km je oštri desni odvojak za Plješivicu.

E sada, makadam se prvo penje i ulazi u šumu- smjer JI, zatim se naglo spušta u par zavoja i onda dolazi na neku livadu na kraju koje je kao neki kamenolomčić- smjer I. Cesta lagano zakreće desno opet u šumu- smjer JI. Uskoro u šumi ima jedno račvanje. Skrenuti lijevo u brdo- smjer SI (čini mi se da je na desnom odvojku podignuta rampa). Cesta se opet penje i ide prema sjeveru. Dalje ima samo jedno eventualno dvojbeno raskrižje. Na nekom proplanku se nalazi sa desne strane neke polusrušeni kontejner. Treba opet lijevo prema sjeveru. Čak mi se čini da na tom kontejneru bijelom bojom stoji strelica sa natpisom "Gola". U nekom trenutku cesta oštro zakreće i od tada pa do vrha ide više manje u smjeru juga. Dalje je sve jednostavno osim vododerina po cesti. Pred samim vrhom, nakon što se prođe usijek u stijeni ima jedno široko račvanje. Ravno, tj. desno i dospjet ćeš na OiV objekt, a oštro lijevo i još kojih 500-ak m i bit ćeš na traženom mjestu. Ladom se možeš doslovno uparkirati u
garažu na vrhu. :ouioui

Što se tiče narodne armije- nema problema ionako je na dopustu kod kuće. Ne, ozbiljno, gore vojske nema.
Što se tiče policije... zna se naletiti na graničnu policiju, ali kako sami kažu "Ovo je slobodna zemlja i možeš ići gdje hoćeš, samo pazi da ne pređeš granicu izvan službenog graničnog prijelaza". Ako želiš da ti srce bude na mjestu odi u PP Korenica i samo im pripomeni da ti ideš do gore, da nećeš izvan ceste, da si pametan i savjestan dečko koji neće u minski sumnjiva područja i koji neće ulaziti u objekte na vrhu i to je to. Čak i da se počnu buniti, neće te zaustavljati. A ako na njih naletiš na vrhu imaš alibi da nisi švercer jer si se u Korenici javio.

Pitanja? [smly_mudri_djed.gif] [smly_a010smly.gif]
hrvoje
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby LupusREBEL on 07 Apr 2010, 22:30

Hrvoje, tnx! :c100
Image
LupusREBEL
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 07 Apr 2010, 22:48

odlican opis uz ovo ti ni karta netreba
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Winnetou on 08 Apr 2010, 00:53

Kolega Hrvoje, stvarno, ovo je iznenađenje. Tako precizan i koristan opis je rijedak. Puno hvala! Zaista će koristiti, a bez brige, neću još ovaj mjesec sigurno gore.... Sjećam se da je još prije 30 godina bila oštra zima i da je sve do 1.lipnja bilo ostataka snijega. A u travnju ga je bilo i po cesti i to čak i zapuha... Cilj mi je doći gore a ne patiti se cestom (koliko nije neophodno).

Uzet ću si slobodu da malo proštudiram i eventualna dodatna pitanja pitam narednih dana.

Još jednom hvala na vrlo iscrpnom itinereru. 0026
Winnetou
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby FirewireHR on 08 Apr 2010, 01:40

Winnetou wrote:Drago mi je vidjeti da je forum tako aktivan.

Nemoj da te zavara prvi utisak jer ima dosta dana kada nema nikakve aktivnosti jer ili se nema o čemu pisati ili vlada neka opća fjaka pa se nikome ništa neda. [plaza]
...e da svakako preporučam hrvojeve foto-moto-reportaže sa Plješevice...odličan materijal. :super
http://www.motori.hr/forum/index.php?PH ... msg1003438
Ja mislim da ni on sam ne zna koliko je puta bio gore. [smly_g030smly.gif]
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby malibuda on 15 Sep 2010, 18:05

POzdrav forumasi,
ma evo citam malo tekstove o tome kak dojti na golu pljesevicu i mislim da bi i pogodil zahvaljujuci dobrim uputama na forumu,
ali me zanima do kud bi se dalo dojti s osobnim autom (škoda octavia)? Isel bi s par frendova ,nije mi cilj dojti s autom do vrha al ono do kud ide bez nekih problema,tj da ne zapnem u kamen... [loco] [as-ti-gospe-opizdicu-u-stinu-kajicem]
Pa ako je neko bil z autom gore... [smly_mudri_djed.gif]
malibuda
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby suzuki_gsr on 15 Sep 2010, 20:20

ja nekaj planiram sa ekipom da se vrnemo gore ali mi smo mislili parkirati auto tako da nam ostane nekih 9-10km max za pendranje.
skoda je visoka, mogla bi gore, ali mislim da je problem do dole drzati auto pod kočnicom jerbo je strmina DO JAJA! [rockon.gif]
Možda griješim ali mislim da je neki SUV ili terenac kao lada niva stvorena za to. ili golf II 1.6 D [yes.gif]
A malo pjesacenja nece stetiti.
suzuki_gsr
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby TonyDo on 15 Sep 2010, 20:26

ma slušajte ,naj važnije je krenut
reka bi konfučije :težak je samo prvi korak

malibuda ,pozdrav dobro doša na forum

[as-ti-gospe-opizdicu-u-stinu-kajicem]
Murphyjev zakon : Ako nešto može poći naopako, poći će naopako.
Komentar : Murphy je optimista.
TonyDo
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby AutoExpert on 16 Sep 2010, 08:26

Lada Niva , Pinz , Nissan Patrol , Mitsubishi Pajero , Mercedes G ,Toyota LandCruiser , Toyota 4Runner , HUMMER I , .......i naravno UAZ [smly_m055smly.gif]
Sve ostalo je plastika i sminka.....raspalo bi se gore i nazad...
AutoExpert
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby FirewireHR on 16 Sep 2010, 09:30

malibuda wrote:POzdrav forumasi,
ma evo citam malo tekstove o tome kak dojti na golu pljesevicu i mislim da bi i pogodil zahvaljujuci dobrim uputama na forumu,
ali me zanima do kud bi se dalo dojti s osobnim autom (škoda octavia)? Isel bi s par frendova ,nije mi cilj dojti s autom do vrha al ono do kud ide bez nekih problema,tj da ne zapnem u kamen... [loco] [as-ti-gospe-opizdicu-u-stinu-kajicem]
Pa ako je neko bil z autom gore... [smly_mudri_djed.gif]

Pozdrav i tebi! :hi
Po pitanju ove problematike malog auta nešto sam napisao prije ovdje;
viewtopic.php?p=19899#p19899
...i ostajem pri tome.
Evo npr. nekidan kada smo bili na Željavi jedan od prisutnih nam ispričao kako je išao gore i oštetio karter motora.
Cijena servisa je bila dosta visoka, mada zaboravio sam iznos.
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Flashback 505 on 19 Sep 2010, 13:21

Dodao bih malo osobno iskustvo od prije kojeg tjedna... Nakon dvodnevnog izleta (radnog) kod prijatelja na viksi pri povratku za zag odvojili smo se od glavne ceste, dovezli do pod vrh i posjetili (nakratko) objekt. Auto tipično gradski, mislim mali renault... plus nas tri stokilaša i mali pasić. Ide do gore makadam, jedino se treba iskrcati kojih stotinjak metara prije vrha, gdje počinju hebene glonđe viriti iz ceste i to je to. Parkirali smo na helikopterskoj platformi. Dole isto tako, malo pješke ostalo komotno autom. Trajanje vožnje sitnica od cca 20 ak minuta.....
Flashback 505
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

PreviousNext

Return to Radarski položaj Gola Plješevica