Posjet Željavi (08.03.2009.)

EXLUZIVNO: Snimke aerodroma dok je bio u operativnom stanju! Nigdje prikazano! Pogledajte obavezno! Foto i video materijal u boji!

Re: Posjet Željavi (08.03.2009.)

Postby relay station on 12 Mar 2009, 21:35

vp dali imaš nekih saznanja o funkcioniranju klima komore?dali si one stlano radile u rezimu uvlacenje zraka?pretpostavljam da je postojao i rezim prema van dakle izbacivanje otpadnog.e sad one kade sa pijeskom dali su one bile u funkciji stalno ili je zrak bio na njih preusmjeravan samo u zastitnom rezimo dakle abko vanjka opasnost?
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby treb on 12 Mar 2009, 21:37

Što se trenutnog strujanja zraka tiče, mislim da je jasno zašto je trenutno strujanje bilo ravno nuli. Strujanje zraka ovisi o razlici u tlakovima, koja opet ima veze i sa temperaturom (a i to je sad bilo mjereno) i sa gibanjem zraka na svim točkama koje imaju dodir sa površinom/vanjštinom.

Budući da je temperatura u O-505 varirala oko temperature vani, mislim da je jasno da velikih razlika nije moglo biti, što samo po sebi nije generiralo nikakva kretanja zračne mase ni u jednom dijelu tunela. Kad sam prvi puta bio na Željavi, situacija je bila potpuno različita jer se strujanje hladnog zraka iz tunela moglo osjetiti i 30 metara ispred tunela vani. I to je objašnjivo, jer je poznato da recimo pri sudaru dvije fronte, hladna fronta se uvijek zavlači ispod tople fronte. Ista se stvar dešava s hladnim zrakom na ulazu u tunele koji doslovno juri van i spušta se uz pistu sve dok se u konačnici ne ugrije i počne penjati. Naravno da ispuhivanje tolike količine zraka iza sebe ostavlja ogroman podtlak, što dovodi do usisavanja zraka u središte objekta (kroz klima komore) odozgora.

Ovo je samo moja teorija i rado bih da me netko pobije ili predloži svoje viđenje stvari, pa da možemo baciti diskusiju i na ovu temu.
Image
treb
Site Admin
Site Admin

Postby treb on 12 Mar 2009, 21:40

relay station wrote:vp dali imaš nekih saznanja o funkcioniranju klima komore?dali si one stlano radile u rezimu uvlacenje zraka?pretpostavljam da je postojao i rezim prema van dakle izbacivanje otpadnog.e sad one kade sa pijeskom dali su one bile u funkciji stalno ili je zrak bio na njih preusmjeravan samo u zastitnom rezimo dakle abko vanjka opasnost?

Ja sam siguran da su klime bile u stanju raditi i bez vanjskog dotoka zraka, u smislu zatvorenog kruga. Inače ne bi imalo smisla se zatvarati u slučaju ABKO napada, zar ne?
Image
treb
Site Admin
Site Admin

Postby VP4868/4 on 12 Mar 2009, 21:42

relay station wrote:vp dali imaš nekih saznanja o funkcioniranju klima komore?dali si one stlano radile u rezimu uvlacenje zraka?pretpostavljam da je postojao i rezim prema van dakle izbacivanje otpadnog.e sad one kade sa pijeskom dali su one bile u funkciji stalno ili je zrak bio na njih preusmjeravan samo u zastitnom rezimo dakle abko vanjka opasnost?

ventilatori su usisavali(vukli svjezi zrak) koji je prolazio kroz vodenu
zavjesu gdje se odvajala prasina ,a ujedno valjda i vrsilo ovlazivanje.
iza toga su bili "radiatori" kao hladnjak u kamionu gdje se parom ili
vrucom vodom predavala energija(toplota) zraku i kao takav obradjen
je isao preko lopatica ventilatora i uguravan u cjevovode.
morao bi vidjeti to u zivo jer jos stvari fali.kade sam gledao na
jedinici ,ali se vise ne sjecam jel bila voda preko pijeska ili ne.
za abkao ili pnhbo kako se to tada zvalo bilo je jos djelova postrojenja...
05.02.2020.
pozdrav X :garde
VP4868/4
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby VP4868/4 on 12 Mar 2009, 21:47

treb wrote:

Ja sam siguran da su klime bile u stanju raditi i bez vanjskog dotoka zraka, u smislu zatvorenog kruga. Inače ne bi imalo smisla se zatvarati u slučaju ABKO napada, zar ne?

da to sigurno jer bilo je tamo "mehanike" koja odvaja co2 itd
samo mi nije u glavi na koji se nacin radila redirekcija usisavanja
tj kako se zatvarao dovod iz vertikale.najvise mi je ostala u glavi
KK iza lifta prema 3-ci ali to moram vidit uzivo jer na slikama mi
nije jasno nista.ostaje i pitanje onih rupa na plafonu i gdje
je drugi kraj tih kanala.
05.02.2020.
VP4868/4
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby VP4868/4 on 12 Mar 2009, 21:53

treb wrote:Što se trenutnog strujanja zraka tiče, mislim da je jasno zašto je trenutno strujanje bilo ravno nuli. Strujanje zraka ovisi o razlici u tlakovima, koja opet ima veze i sa temperaturom (a i to je sad bilo mjereno) i sa gibanjem zraka na svim točkama koje imaju dodir sa površinom/vanjštinom.

Budući da je temperatura u O-505 varirala oko temperature vani, mislim da je jasno da velikih razlika nije moglo biti, što samo po sebi nije generiralo nikakva kretanja zračne mase ni u jednom dijelu tunela. Kad sam prvi puta bio na Željavi, situacija je bila potpuno različita jer se strujanje hladnog zraka iz tunela moglo osjetiti i 30 metara ispred tunela vani. I to je objašnjivo, jer je poznato da recimo pri sudaru dvije fronte, hladna fronta se uvijek zavlači ispod tople fronte. Ista se stvar dešava s hladnim zrakom na ulazu u tunele koji doslovno juri van i spušta se uz pistu sve dok se u konačnici ne ugrije i počne penjati. Naravno da ispuhivanje tolike količine zraka iza sebe ostavlja ogroman podtlak, što dovodi do usisavanja zraka u središte objekta (kroz klima komore) odozgora.
Ovo je samo moja teorija i rado bih da me netko pobije ili predloži svoje viđenje stvari, pa da možemo baciti diskusiju i na ovu temu.

a venturijeva cijev? razlike u tlakovima i pritisku.
jedan povjetarac na ulazu kao dobar prdac u cijevi
bi ti kosu odnio.
05.02.2020.
VP4868/4
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby stalker on 12 Mar 2009, 22:00

Evo ove dečke koji su radili na Željavi pitam
Ima jedan kuća ko kuća na kraju aerodroma ovamo prema grad u Bihaću,vidi se iz Klokota,šta je to dali je neka stražara ili šta već planiram je posjetiti pa et ako neko zna šta je neka mi kaže
Huan je drmnuo tekilu,Huan je skupio gerilu,Huan je pucao u stilu rataratarara

Image Ako mislite da možete raditi isto što i LupusREBEL obratite pažnju na OVE PODATKE Image
stalker
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby VP4868/4 on 12 Mar 2009, 22:16

Firewall wrote:
VP4868/4 wrote:
treb wrote:Što se trenutnog strujanja zraka tiče, mislim da je jasno zašto je trenutno strujanje bilo ravno nuli. Strujanje zraka ovisi o razlici u tlakovima, koja opet ima veze i sa temperaturom (a i to je sad bilo mjereno) i sa gibanjem zraka na svim točkama koje imaju dodir sa površinom/vanjštinom.
**********cut************

a venturijeva cijev? razlike u tlakovima i pritisku.
jedan povjetarac na ulazu kao dobar prdac u cijevi
bi ti kosu odnio.

Zato se i najveći propuh osjećao na suženju pri ulasku u onaj uski hodnik sa betonskom kadom...

točno! to ti je veliki karburator ili rasplinjač
05.02.2020.
VP4868/4
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby shelby-eleanor on 12 Mar 2009, 22:28

decki, svaka cast na volji, trudu i hrabrosti!! citam temu jos od ranog jutra, malo po malo kad god uhvatim vremena :D ali vidim da su neke slike nestale :( kmee

btw. Fire, ovo je tvoja diorama? ;)

http://i304.photobucket.com/albums/nn16 ... 1a6f50.jpg
shelby-eleanor
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby relay station on 12 Mar 2009, 23:15

VP4868/4 wrote:
treb wrote:

da to sigurno jer bilo je tamo "mehanike" koja odvaja co2 itd
samo mi nije u glavi na koji se nacin radila redirekcija usisavanja
tj kako se zatvarao dovod iz vertikale.najvise mi je ostala u glavi
KK iza lifta prema 3-ci ali to moram vidit uzivo jer na slikama mi
nije jasno nista.ostaje i pitanje onih rupa na plafonu i gdje
je drugi kraj tih kanala.
e sad te rupe u plafonu trebalo bi vidjet kako ina koji nacin su međusobno povezane..jer po mojoj logoci barem 2 ako e i 3 klima komore bi morale-morale biti prikljucenje na ventalnu razvodnu cijev..u slucaju da se jedna klima komora pokvari druga je morala imati snage-zalihost-redundancije da povuce i odradi
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 12 Mar 2009, 23:35

sajeret wrote:

izvinite na mesanju,necu vise.
vrhunac prepotencije i bahacenja-sve vec viđena ikonografija...nit nije pohvalio slike a jako dobro zna kolko je trbalo truda da bi tvoja debela guzica zavaljena u fotelji vidjela na tacni te fotke...ti za svoje bogami nisi hodao tamo gdje je naš djadjo išao da bi snimio nove sahtove..a bogami i doberman.a da, oni nisu bili sluzili tamo pa zato takav osoran tom
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 13 Mar 2009, 00:05

preko puta zvijezde u galeriji 4 bio bio ona vertikala koja izgleda zavšava u onom cetvrtastom otvoru u stijeni..nebi reko da je je primarna funkcija evakuaciski put...opcenito to je na zeljavi ak loše rijeseno..ak su utukli nije mi jasno da nisu mogli bar dva tri pjesacka izlaza napravit dole u razini galerija sastrane..nesto po uzoru na druge zemlje
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 13 Mar 2009, 00:16

Djadjo wrote:
Trojka
Image
ovdje na stropu iznad ocigledno ima nega spilja ili nesto tako sa puno vode...a strop je vidim u sve lošijem stanju
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 13 Mar 2009, 00:21

LupusREBEL wrote:Image
Koji je ovo kreten?

da nije jeti?
ovaj
Image
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 13 Mar 2009, 01:33

shelby-eleanor wrote:btw. Fire, ovo je tvoja diorama? ;)

http://i304.photobucket.com/albums/nn16 ... 1a6f50.jpg

Ne, poslao mi jedan ljubitelj teme "Željava". :)
Imaš ovdje pregled razvoja gradnje diorame;
viewtopic.php?f=20&t=368
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

PreviousNext

Return to Foto-Video galerija