Posjet Željavi (08.03.2009.)

EXLUZIVNO: Snimke aerodroma dok je bio u operativnom stanju! Nigdje prikazano! Pogledajte obavezno! Foto i video materijal u boji!

Re: Posjet Željavi (08.03.2009.)

Postby kontejner on 18 Mar 2009, 19:32

Sto kaze Stalker""Sta ce ti avion ako nemas pilota""

Zgodno, ali netocno.

Pilota ima , aviona nema.

Avioni su zasticeni betonom i kamenom u planini,dok se piloti voze autobusom.

Cijela smjena u par autobusa, na hrpi takoreci.

Jedina opasnost unutra je pozar, kakva vrazja evakuacija, ako planu avioni nema spasa.

U slucaju napada, jedino sigurno mjesto je unutra.
kontejner
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby JoZ@ on 18 Mar 2009, 19:35

koj ti je K lupus

ak je ono malo miniranje napravilo tolko sranja
kaj bi tek bilo da je neko iso zgadat zbombama
JoZ@
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby kontejner on 18 Mar 2009, 19:42

Da je rijec o amerikancima ili rusima ,nije problem proizvesti par tisuca aviona ako zatreba,pa su piloti nenadoknadivi,nemreju se tak brzo obuciti.

Kod nas prije dodju u penziju nego docekaju drugi avion.
kontejner
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby Hammo on 18 Mar 2009, 20:14

Da niste malo pobrkali loncice

JNA je,u svoje vreme, bila vojna sila a raspolagala je,tad,prilicno modernim naoruzanjem tako i avijacijom.

Poneki na forumu porede stanje sadasnji drzava sa stanjem SFRJ razlika je drasticna.

To je usporedba kao npr.porediti Zastavu-128 koja je u njeno doba za ondasnje uslove bila auto br.1 i porediti Audija A-6 3litra 4*4 2008 god.

Komentirajte period a.Zeljava od 70-ti-1990 pa uporedite neku stranu armiju i dobicete rezultat.
Hammo
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby Hammo on 18 Mar 2009, 20:27

Firewall wrote:Mislim da sam negdje pročitao podatak da od svih aviona koje je JNA imala, u letnom stanju bilo samo pola ?

Sve i jedan aparat na a.Zeljava je bio u letnom stanju izuzev onih koji su se remontovali ali nakon remonta bili su spremni za let.Tako vjerujem da je bilo i na drugim aerodromima.
Hammo
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby kontejner on 18 Mar 2009, 20:32

Hoces reci da je bilo vise aviona nego pilota ?
kontejner
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby stalker on 18 Mar 2009, 20:50

Hammo wrote:Da niste malo pobrkali loncice

JNA je,u svoje vreme, bila vojna sila a raspolagala je,tad,prilicno modernim naoruzanjem tako i avijacijom.

Poneki na forumu porede stanje sadasnji drzava sa stanjem SFRJ razlika je drasticna.

To je usporedba kao npr.porediti Zastavu-128 koja je u njeno doba za ondasnje uslove bila auto br.1 i porediti Audija A-6 3litra 4*4 2008 god.

Komentirajte period a.Zeljava od 70-ti-1990 pa uporedite neku stranu armiju i dobicete rezultat.

JNA kao vojna sila morala je imati i tehniku tj pratiti svjetsku tehniku,ako Amerikanc kao potencijalni neprijatelj napravi dobar avion recimo,i ti napravi drugi da mu možeš se suprostaviti.Ja mislim da je pilot važan u armiji nekoj,jel ako imaš dobar avion brz okretljiv,treba ti dobro obučen pilot koji će to sve izvesti,nije samo sjedi upali i uništi neprijatelja ima malo i razmišljanja kako prići neprijatelju,gdje ga presresti,dali će neprijatelj biti nam iza leđa pa pucati na nas to mislim pilot mora da bude dobar i da zna kad uzleti kako šta
Huan je drmnuo tekilu,Huan je skupio gerilu,Huan je pucao u stilu rataratarara

Image Ako mislite da možete raditi isto što i LupusREBEL obratite pažnju na OVE PODATKE Image
stalker
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby Hammo on 18 Mar 2009, 21:10

kontejner wrote:Hoces reci da je bilo vise aviona nego pilota ?

nisam to ni rekao moglo je samo biti vise pilota nego aviona.

Npr.Fudbalski klub cine i rezervni igraci ,,Tako i na aerodromu s avionima i pilotima
Hammo
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby kontejner on 18 Mar 2009, 21:51

Ma jednostavno.

U napadu XYZ neprijatelja uruseni ulazi, unistene piste i avioni.

Piloti evakuirani neozlijedjeni.

Na kojim avionima dalje lete?

Na onima sa Batajnice, Petrovca,Pule (Kaj ti nemaju pilote :confused0006 ), ili ih izvade iz kutije u skladistu, odmaste i idemo.

Nek je pravi pravcati globalni sukob.Sa atomskim bombama i drugim cudima .Kad padne zeljava , nema vise ni jednog jedinog cijelog aviona u citavoj jugi. I sire.

Mozda intervencija ko u Cehoslovackoj ili Madjarskoj.Pa zapad priskoci u pomoc i dostavi jugi 10000 komada F14-F15-F16.Pilotima koji su letjeli na trideset godinam starim migovima .Ili galebima i jastrebima .Orlovi probijaju zvucni zid samo u padu .Suhoj se penje sa 350m/s
Obuka, iskustvo :confused0006

(Iako bilo je pokusaja da se preobuka sa MI-8 na MI-24 svede na "sve vam je to isto, samo kaj ovaj i puca" )

Da ne ispadne da sam protiv spasavanja pilota, samo cini mi se da u tom ratu vise nebi sudjelovali kao piloti.
kontejner
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby Hammo on 18 Mar 2009, 23:05

kontejner wrote:Ma jednostavno.

U napadu XYZ neprijatelja uruseni ulazi, unistene piste i avioni.

Piloti evakuirani neozlijedjeni.

Na kojim avionima dalje lete?

Na onima sa Batajnice, Petrovca,Pule (Kaj ti nemaju pilote :confused0006 ), ili ih izvade iz kutije u skladistu, odmaste i idemo.

Nek je pravi pravcati globalni sukob.Sa atomskim bombama i drugim cudima .Kad padne zeljava , nema vise ni jednog jedinog cijelog aviona u citavoj jugi. I sire.

Mozda intervencija ko u Cehoslovackoj ili Madjarskoj.Pa zapad priskoci u pomoc i dostavi jugi 10000 komada F14-F15-F16.Pilotima koji su letjeli na trideset godinam starim migovima .Ili galebima i jastrebima .Orlovi probijaju zvucni zid samo u padu .Suhoj se penje sa 350m/s
Obuka, iskustvo :confused0006

(Iako bilo je pokusaja da se preobuka sa MI-8 na MI-24 svede na "sve vam je to isto, samo kaj ovaj i puca" )

Da ne ispadne da sam protiv spasavanja pilota, samo cini mi se da u tom ratu vise nebi sudjelovali kao piloti.

Lajicki gledano :a015 U pravu si ,,,ali

Po tvom misljenju ako se unisti jedna baza a ljudstvo prezivi ,,nema na cemu letiti niti sta raditi ,,to ljudstvo se salje na more dok se nenabave novi avioni :urnebes: :urnebes: :urnebes:

Nije to-too kontejner

Piloti se dalje rasporedjuju po ostalim eskadrilama jer u jednoj armiji nema tehnoloskog viska.

Ako bas ima viska pilota onda se isti rasporedjuju po drugom VES-u jer pilot kroz skolovanje prodje sve od pjesadije do avijacije tako da mu neki drugi VES nije nepoznat.

Po ovom pitanju najkompetentniji je Sajo i on moze dati tacan odgovor sta sa pilotima ako im se totalno unisti baza. :garde
Hammo
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby VP4868/4 on 19 Mar 2009, 00:28

Hammo wrote:
VP4868/4 wrote:ako je cista izmisljotina onda su ti ljudi lazljivci!
necemo ruzne rijeci po forumu.
to se kaze "JA mislim da su to pizdarije..."

Ti mislis :confused0006 :confused0006

Pa kad mislis haj razmisli :confused0006

Da su 4 rakete spucale u sva cetir ulaza i peta u KT tako da nema sanse izaci iz podzemlj Kako bi izvuko zivu glavu iz Kleka :predaja:

Druga stvar u tvoje vojnicko doba nisi imao pojma o Vertikalama da postoje,mozda si znao da postoji nesto ali nisi znao sta.

Tako je i samnom bilo

HAAAMOOOOO!
HVATAS SE ZA KRIVOGA!
ono sto sam napisao je predlozak ponasanja
odnosno iznosenja tvrdnji-kad nekom kazes da je
TO cista izmisljotina onda je to ono isto sto je meni
sajeret rekao da LAZEM KO pas.
i jedno i drugo nije primjereno ponasanje.
to je biola misao vodilja a ne sigurnost podzemlja
29.12.2018.
pozdrav X :garde
VP4868/4
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby VP4868/4 on 19 Mar 2009, 00:35

Hammo wrote:
Firewall wrote:Mislim da sam negdje pročitao podatak da od svih aviona koje je JNA imala, u letnom stanju bilo samo pola ?

Sve i jedan aparat na a.Zeljava je bio u letnom stanju izuzev onih koji su se remontovali ali nakon remonta bili su spremni za let.Tako vjerujem da je bilo i na drugim aerodromima.

ovo je 100% tocno samo zaboravljas da su avioni na zeljavi
bili (80%) stariji ili moje godiste sto znaci da se danas leti
na avionima od cca 40 god.
sad ce netko o redovnom odrzavanju...ali nije sve bas
u odrzavanju.
odrzavao sam ja dugo 486-cu i danas je kao nova ali
samo mozes igrati marija i slagati karte.
29.12.2018.
VP4868/4
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 19 Mar 2009, 00:53

znaci da rezimiramo..pravih izlaza za ljudstvo u smislu kakve poznajemo na slicnim građevinama zapadnog tipa(kaverni)nepostoje
konstruktori tj projektanti bili su i vise nego sigurni u sigurnost objekta i svoje koncepcije koju su napravili tamo..tako da su racunali da i nema potrebe za tim izlazima(centralni smjestaj same baze u sred teritorija,tesko dostupan za nepr.avione,pzo zastita i drugi faktori)pa ako i doše do zarusavanja svih izlaza bilo je predviđeno formaciski a i tehnicki prisutnost građevinaca..ako me dobro sjecanje sluzi...pristinu su otrpali i osposobili za izlaz aviona za manje od 24 sata..
e sad moglo se montirat na svaku vertilalu na one koloture po 2 dizalice pa tako malo ubrzat proces..no bilo kako bilo rezultati izvlacenja ljudstva u slucaju prave frke u objektu(pozar)bili bi porazavajuci
ispravnost tehnike na zeljavi bila je vrlo visoka 80-90%..
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby VP4868/4 on 19 Mar 2009, 01:20

relay station wrote:znaci da rezimiramo..pravih izlaza za ljudstvo u smislu kakve poznajemo na slicnim građevinama zapadnog tipa(kaverni)nepostoje...

rezime??? iz kojih premisa?
ovdje konkluziju mijenjas u konfuziju!
jednostavno NEMA DOKAZA o NEpostojanju
rezervnih izlaza.ovdje se radi o VJERI.
to sto za sada nije poznato ne znaci da ne postoje
izlazi.
mozda je izlaz u kafani kod dule!
ja osobno niti sam bio upoznat s takvim stvarima
niti sam tada o tome razmisljao ,a jos manje pitao.
ono sto sam napisao nije sveto pismo i jedino moguce
to je samo razmisljanje s nekakvom pozadinom.
za izvodjenje zakljucaka treba i nesto egzaktno
fizikalno,mjerljivo...
jedini ZAKLJUCAK je da izlazi "jos" nisu vidjeni i otkriveni.
ima li ili nema boga treba ostaviti covjeku...
29.12.2018.
VP4868/4
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby LupusREBEL on 19 Mar 2009, 06:24

Opet ponavljam, Željava je bila zadnja obrane Juge, avioni i ljudi su bili najsigurniji u rupama kad atomski udari završe oni dolaze do izražaja. Što misliš da bi oni poletjeli na scudove ili neznam koje rakete. Raketa se uništava vatrenom zavjesom (sad ameri razvili jako dobar brodske topove za uništavanje protubtrodovskih rakete, tj nešto-more). Zato su masovno rađeni 20/3, 2,7/4 itd topovi. Mislim da bi to koji školovani časnik/oficir znao bolje objasniti, ja se tog slabo sjećam s obuke u JNA 1989. godine.
LupusREBEL

PreviousNext

Return to Foto-Video galerija