Neviđena Željava (osim onih koji su službovali tamo)

EXLUZIVNO: Snimke aerodroma dok je bio u operativnom stanju! Nigdje prikazano! Pogledajte obavezno! Foto i video materijal u boji!

Re: Neviđena Željava (osim onih koji su službovali tamo)

Postby tomy on 29 Jul 2013, 21:23

ma malo je zamro pošto nema posjeti i slično a i godišnji su tako da do kasnog ljeta bude tako nažalost...
tomy
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby tomy on 04 Aug 2013, 11:26

upravo bilo na Tv kalendaru snimka od par sekunda posjete TITA željavi tj sa balkona KT-a... nisam siguran da sam vidio to prije... 0026 [yes.gif]
tomy
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby relay station on 04 Aug 2013, 21:39

valda je to netko snimio
http://raspored.hrt.hr/?raspored=1&mrez ... 2013-08-04
u popisu emisija na zahtjev nažalost toga nema ili ja to nisam dobro gledao
ima vjerojatno gdje se moze vrtiti cijelodnevni prošli program al valda ima netko da to nađe
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 10 Aug 2013, 10:28

pojavio se nesto novo ovaj dipl ing si je stvarno dao truda i(makar on tvrsi da nije imao) ocito je imao pristupa nacrtima željave i/ili je konzultirao sa nekim od ucesnika radova-projektiranja
http://www.mycity-military.com/Ostalo-3 ... a_541.html
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Vlaja on 11 Aug 2013, 13:58

Ne znam, ali mi se čini da tu nema ništa naročito novo, nego je čista indukcija i, po BBC-u, reverse engineering, gdje je lik izveo par zaključaka iz viđenog.

Može biti da ja previše pratim mjesta gdje se piše o Željavi, al' tu ne vidjeh ništa što nisam znao. Mislim da je Lupus kačio skenove iz one domaće knjige o gradnji aerodroma i pripadajućih podzemnih skloništa za avione, gdje je slika Željave u ogledalu (minus četvorka), što je, vjerujem poslužilo kao glavni izvor za ovaj rad, koji je mogao biti puno bolji...
Vlaja
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby relay station on 11 Aug 2013, 20:24

mislim da si skroz u krivu jer siivjerujatno previdio kljucnu cinjenicu da to rad koji je napisan negdje cca 97-98 god i nastao je spajanjem čeka?
šta se to 1997 znalo o kleku i gdje bi to netko pročitao i sakupio u mozaik?
knjigu posjedujem cijelu i nema nista iz nje
u doba kad je to pisano nije bilo svemocnog interneta i mogucnosti sklapanja mozaika koji on pruža
prije da je pošto je to urarak covjeka iz te branše znaci dipl ing arhitekture koji si je dao truda a kad covjek nesto zeli moze otvorit sva vrata i još k tome u drzavi sljedbenici i drzavi gdje je bio projektni studio sa svime sta ide uz to a najvaznije su ljudi
vjerujem da ili zna nekog/ ili je malo strucno popricao sa nekim iz odjela za specijalno projektiranja,nije ni cak morao vidjeti nacrte ,covjek sa tim stupnjem strucnog znanja može bez problema sklopiti mozaik tj mogao ga je vec onda (prije 99)kada velika vecina ljudi koje ovo cita nije niti cula za klek
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Vlaja on 16 Aug 2013, 00:54

Ne vidim da sam u krivu jer sam spomenuo reverse engineering i indukciju, ne znam da li ti je jasno šta to znači.

E, sad, to što entuzijasti (sa ovog foruma kao i MyCity) nisu znali ovo što znaju danas nema veze sa tim radom, koji je, kao što je navedeno, stručni.

Karakteristični elementi su uzeti i šturo obrazloženi, a to je moglo puno bolje biti obrađeno. Da ne spominjem što kao da se priča o "tamo nekom" objektu, a ne jednom jedinom takvom koji je bio na prostoru bivše Jugoslavije.

Bazično, "Klek" je pomalo čudan tunel. Prođi kanjonom Drine i na svakom tunelu ćeš vidjeti natpis GP "Planum". U Bosni ima milion podzemnih vojnih objekata, svih vrsta. Za neke je ventilacija izvođena jednostavno, a za neke ne - betonski šatori sa Plješevice svakako nisu unikat. Kontrolni toranj je "prepisan" od Švajcaraca. Atomska skloništa su građena svuda, a onda je tema pancirnih vrata izvedena u malo većoj skali...

Suština je, "Klek" je bio sinteza svih znanja i iskustava domaćih graditelja, ali ne baš toliko svjetsko čudo. Stvari koje su bile novost, davno se još znalo odakle su uzete (npr. aqua sistem), i ovaj lik je sklopio brošuru uz, rekao bih, relativno malo istraživanja.

Jedina je razlika što je on morao pješke (i pisaćom mašinom) sve da radi, a ne putem interneta.

Meni rad nije bio nikakvo otkrovenje, a kamoli nekom ko se razumije u tematiku.
Vlaja
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby relay station on 16 Aug 2013, 22:33

Vlaja wrote:Ne vidim da sam u krivu jer sam spomenuo reverse engineering i indukciju, ne znam da li ti je jasno šta to znači.

E, sad, to što entuzijasti (sa ovog foruma kao i MyCity) nisu znali ovo što znaju danas nema veze sa tim radom, koji je, kao što je navedeno, stručni.

Karakteristični elementi su uzeti i šturo obrazloženi, a to je moglo puno bolje biti obrađeno. Da ne spominjem što kao da se priča o "tamo nekom" objektu, a ne jednom jedinom takvom koji je bio na prostoru bivše Jugoslavije.

Bazično, "Klek" je pomalo čudan tunel. Prođi kanjonom Drine i na svakom tunelu ćeš vidjeti natpis GP "Planum". U Bosni ima milion podzemnih vojnih objekata, svih vrsta. Za neke je ventilacija izvođena jednostavno, a za neke ne - betonski šatori sa Plješevice svakako nisu unikat. Kontrolni toranj je "prepisan" od Švajcaraca. Atomska skloništa su građena svuda, a onda je tema pancirnih vrata izvedena u malo većoj skali...

Suština je, "Klek" je bio sinteza svih znanja i iskustava domaćih graditelja, ali ne baš toliko svjetsko čudo. Stvari koje su bile novost, davno se još znalo odakle su uzete (npr. aqua sistem), i ovaj lik je sklopio brošuru uz, rekao bih, relativno malo istraživanja.

Jedina je razlika što je on morao pješke (i pisaćom mašinom) sve da radi, a ne putem interneta.

Meni rad nije bio nikakvo otkrovenje, a kamoli nekom ko se razumije u tematiku.

nije nikakvo razotkivanje niti svjetsko cudo ali je cudo odkud je lik sakupio te informacije a manji je problem sta je pisano pisacom mašinom još pogotovo ako se zna da podataka baš o tome i nije bilo i nisam baš siguran da je itko od civila sa fakulteta znao odkud su posudili koncept kontrolnog tornja
recimo da je taj rad pisan 1997?tko je onda znao kakvi sve kaverni ima u svijetu i gdje se nalaze i koji se koncepti koriste osim ekipe konstrukorske ekipe biroa za specijalno projektiranje pogoto ne tamo neki studoši
obicaj da se ne spominje ime konkretnog objekta je relikt prošlih vremena jer nemoj zaboraviti da je rad nastao u ex republici danas državi u kojoj se i dan danas puno ne zapitkuje o takvim stvarima (i istražuje)i gdje ima najvise ekipe koja nezele pricati o kleku jer misle da ih obaveza još obavezuje a
gotovo je sigurno da je jedan komplet projektne dokumentacije citav
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 17 Aug 2013, 15:49

ovo je gdje snimano kakav je ovo rezervoar ili agregati iza?
jel ovo 2ka di su tegljaci?
Image
usput hvala zokiju za ove slike i ljudima koji su ih njemu poslali
Last edited by relay station on 17 Aug 2013, 15:58, edited 1 time in total.
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 17 Aug 2013, 15:56

mala nagrada za zokija i sve šta se trude i samo dokaz da materijala ima samo se treba malo potrudit
nadajmo se da ce i u drzavi sljedbenici gdje je pohranjeno najvise materijala doci do postepenog otvaranja
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
inace ovo je fotoreportaza sa stajnke snimljena u doba dok je zap bio zijo varesanovic
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby noni on 17 Aug 2013, 22:07

Sjajan materijal...hvala Relejac...
noni
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby relay station on 30 Aug 2013, 22:52

Image
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 15 Nov 2013, 21:54

Evo jedna fotka ulaza 3. :a115

Image
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 15 Nov 2013, 22:21

mislim da ova dosada nije bila.odlina slika, svaka cast vrijednim sakupljacima ovakvih raritenih slika!
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 29 Nov 2013, 09:03

relay station wrote:probali smo izvuc maximum iz dobro znane fotke ovaj puta u 600dpi
i tekst o prvoj posjeti tita aerodromu 3.5.1969
Image
Image

koja je fjaka legenda eto za sve nevjerne tome milan lelas fjaka i tito na ručku u restoranu zvijezda podzemnog objekta klek prigodom titovog prvog posjeta 03.05.1969
Image
Image
ostatak slika iz restorana zvijezda
Image
Image
Image
odlazak prema izlazu nakon ručka
Image
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

PreviousNext

Return to Foto-Video galerija