Piloti sa Željave(?)

EXLUZIVNO: Snimke aerodroma dok je bio u operativnom stanju! Nigdje prikazano! Pogledajte obavezno! Foto i video materijal u boji!

Re: Piloti sa Željave(?)

Postby relay station on 12 Dec 2012, 13:59

kaku kažu ljudi koji su bili tamo do pred sam kraj,takav objekat se ne ruši svaki dan i normalno da je sve foto-dokumentirano
logično je da osobe koje su tamo bile do kraja tadašnji k-dant 200 vb puk. milan meničanin i tadašnji v.d k-dant 5 OG RV i PVO puk bilbija branko
su samo nadzornici i provoditelji izvšenja zapovjedi SSNO-a i nitko uopče njih ne krivi za to,ali bi svakako mogli pripomoć u pronalasku foto-video arhiva kojih sigurno ima
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 14 Feb 2013, 14:38

ovi svi popadaše na ispitu za profesijonalnog pilota osim suada i majrana(gdje se očito nije vrednovalo koliko je ko drug, udarnik,član komunista i moralno politicki jak) nego ZNANJE i INTELIGENCIJA!
Image
katastrofa i ti su nam nebo cuvali nekad?
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby noni on 14 Feb 2013, 15:46

...nema to veze sa inteligencijom...to je bio ispit za profesionalnu letacku dozvolu....za upravljanje civilnim avionima sa putnicima...ne znam koliko ih je u tom trenutku bilo volja to polagati...oni su bili piloti lovci...i dobro su branilki nase nebo....
noni
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby relay station on 14 Feb 2013, 15:52

neznam koliko su u to doba imali želju i volju za polaganjem te dozvole,i koliko im je u to doba bila potrebna,no danas to košta podosta .svejedno rezultati katastrofa
za suada znam da je vrlo inteligentan covjek i znam da je to polozio od šale sad za druge (osim onih kojima se stvarno nije dalo učit) hm dalo bi se o tome pričat
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby zagi on 15 Feb 2013, 06:57

relay station wrote:neznam koliko su u to doba imali želju i volju za polaganjem te dozvole,i koliko im je u to doba bila potrebna,no danas to košta podosta .svejedno rezultati katastrofa
za suada znam da je vrlo inteligentan covjek i znam da je to polozio od šale sad za druge (osim onih kojima se stvarno nije dalo učit) hm dalo bi se o tome pričat

Koja je opće bila svrha polaganja ispita za komercijalnog pilota, njih kao borbenih pilota?
zagi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby relay station on 07 Sep 2013, 22:49

relay station wrote:živojin petrović nekada 124 lae,pa štab puka,pa za bg
Image

ovaj avion je današnji jedini preživjeli osvetnik dubrovnika-102(ex17235)
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 12 Oct 2013, 21:17

suad hamzić -video

relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 27 Nov 2013, 23:54

1987god
glavna stajanka
potpukovnik Stjepan Černi-ČEP 124 LAE
trenaža na sparki nakon prekida u letenju
inace u kleku od prvog dana 1968 do 1987
Image
Image
Image
i nešto više o njemu
Image
inace imao je sudar u zraku na 8000m sa drugim migom(pilot bajic ne ljubomir)sletio uspješno
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby imeglic on 05 Jan 2016, 14:11

Ljudi imam vam čast predstaviti nekoliko pravih dragulja. [yes.gif]

Na slici su piloti sa Željave na aerodromu Banja Luka.

Ovakve slike su za mene a vjerujem i jos mnoge ljude na ovom forumu pravi dragulji koji nemaju cijenu i zbog toga sam vrlo sretan zbog ovoga.

Imamo ih zbog nesebicnosti g. Zlatka Kramara koji je svojedobno na Željavi radio kao aviomehanicar u 124 lae.

Ovom prilikom mu se jos jednom srdacno zahvaljujem kao i jos nekim nesebicnim ljudima koji ne kalkuliraju i koji su nam omogucili da uživamo preko slika, videa
i putem nekih prica u ovoj nasoj fascinaciji. :ouioui

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Last edited by imeglic on 06 Jan 2016, 11:07, edited 1 time in total.
imeglic
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby Let_lampa on 06 Jan 2016, 00:04

Da slikama dodam i malo "tona".
Na svim slikama su piloti 124.lae.,navedeni po imenima, a ako treba još nekih detalja, komšija će rado pomoći.

Image

Sa lijeve strane: Mirsad Fazlić, Sveto Stevanović, Branko Gavrić, Miroslav Peris, Ljubo Pliberšek

Image

Postavljanje školske aviobombe CAB-250 na potkrilni nosač.
Ppukovnik na slici, koji promatra kako se radi, važio je za jednog od najboljih stručnjaka na polju zrakoplovnog naoružanja u ex-RV i PVO (odslužio je svoje i u HRZ).

Image

Sa lijeve strane: Franjo Srnec, Osman Hadžiosmanović (poginuo u siječnju 1989. u dvosjedu kod Bos. Krupe), Nikolčo Kostov, Sveto Stevanović, Branko Gavrić (čuči ispred)

Image[/quote]

Sa lijeve strane: Hidajim Gazibegović, Miroslav Peris, Mirsad Fazlić, Jaroslav Hartman (iskočio iz oštećenog aviona na poligonu Manjača, negdje 1987., teški prijelom noge u zglobu, nakon oporavka prebačen na AN-26 na a.Pleso)
Last edited by Let_lampa on 06 Jan 2016, 11:38, edited 1 time in total.
Let_lampa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby Vlaja on 06 Jan 2016, 00:06

Fenomenalne slike, hvala!

Meni posebno drago vidjeti budući da je pista a. Banjaluka prepolovila selo Kobatovce na dva dijela, moja majka je odatle, imam rodbine (i imovine [smly_a025smly.gif] ) sa obe strane piste.

Vidim na fejzbuk grupi da se spominje da je u pitanju 1985/1986. godina, prelet povodom puštanja u rad aerodroma...
Vlaja
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby relay station on 06 Jan 2016, 13:16

pohvala za slike.... [yes.gif] to je rezultat višegodišnjeg truda i zalaganja...
pohvala i komši što slikama daje malo tona
jedno pitance za njega
na ovoj slici vidim obrise medvednice iza tupka (tu-154)
Image
znaci pleso...dali ima još slika sa plesa cini mi se ovaj line up stajanke je također
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby imeglic on 06 Jan 2016, 14:13

Let_lampa wrote:Da slikama dodam i malo "tona".
Na svim slikama su piloti 124.lae.,navedeni po imenima, a ako treba još nekih detalja, komšija će rado pomoći.

Image

Ppukovnik na slici, koji promatra kako se radi, važio je za jednog od najboljih stručnjaka na polju zrakoplovnog naoružanja u ex-RV i PVO (odslužio je svoje i u HRZ).

Hvala puno komšiji na "tonu" i svaka mu čast na jako dobroj memoriji! :ouioui :super Za ovu sliku iznad bi rekao da je na Željavi na glavnoj stajnaci al nisam siguran pa bi to pitao komšiju?
imeglic
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby Let_lampa on 06 Jan 2016, 16:01

relay station wrote:pohvala za slike.... [yes.gif] to je rezultat višegodišnjeg truda i zalaganja...
pohvala i komši što slikama daje malo tona
jedno pitance za njega
na ovoj slici vidim obrise medvednice iza tupka (tu-154)
Image
znaci pleso...dali ima još slika sa plesa cini mi se ovaj line up stajanke je također

To je bilo negdje sredinom 80-ih, sudeći po činovima koji se vide, a Pleso je korišten kao aerodrom manevra tokom jedne od vježbi.

Ako netko ima još takvih slika, bilo bi lijepo da ih napokon izvuče na "svjetlo dana".
Let_lampa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby Let_lampa on 06 Jan 2016, 16:04

imeglic wrote:
Let_lampa wrote:Da slikama dodam i malo "tona".

Image

Hvala puno komšiji na "tonu" i svaka mu čast na jako dobroj memoriji! :ouioui :super Za ovu sliku iznad bi rekao da je na Željavi na glavnoj stajnaci al nisam siguran pa bi to pitao komšiju?

Nema baš previše orijentira u kadru, ali tako izgleda.
Let_lampa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

PreviousNext

Return to Foto-Video galerija