MAKETA ŽELJAVE

Linkovi gdje se spominju nekakvi podaci o Željavi.

MAKETA ŽELJAVE

Postby yufighter on 10 Jan 2017, 18:11

Veoma interesantno i jako lepo izgleda mada deluje da nije potpuna i u srazmeri. Nadam se da ce biti objavljeno vise detalja o ovoj maketi i da ce poznavaoci Željave dati pravi sud o verodostojnosti. [smly_mudri_djed.gif]

Pohvala autoru i prvo moje zapažane je nepravilnost u rasveti, staze za vozenje su oznacene plavim a ne crvenim i žutim svetiljkama.

http://notranjskoprimorske.si/2017/01/p ... jekt-505/#!

i objavljene slike sa tog sajta

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
yufighter
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Re: MAKETA ŽELJAVE

Postby blake on 10 Jan 2017, 21:34

Što se tiče o samoj srazmjeri, najveća je na strani utrošene dobre volje i truda, pa otuda odmah i pohvala autoru! [smly_018smly.gif]
Zna li se je li autor neposredno boravio/služio na Željavi, ili je maketa napravljena na osnovi dokumentacije/fotografija/interneta?

Uz najbolju volju, ne mogu se sjetiti hangara preko ceste nasuprot vatrogasaca/dež.pare/restorana? [smly_k045asmly.gif]
blake
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby oldtimer on 11 Jan 2017, 22:37

Autor makete je član FB grupe LYBI Kristjan Slokar, mladić iz Slovenije i hobi-maketar
Na Željavi je bio ove godine prvi put, mislim, na ovom zadnjem druženju
Na grupi se nadugačko komentiralo ovo ostvarenje i bez obzira na dosta grešaka dojmljivo je i hvale vrijedno djelo
oldtimer
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby oldtimer on 11 Jan 2017, 22:42

oldtimer wrote:Autor makete je član FB grupe LYBI Kristjan Slokar, mladić iz Slovenije i hobi-maketar
Na Željavi je bio ove godine prvi put, mislim, na ovom zadnjem druženju
Na grupi se nadugačko komentiralo ovo ostvarenje i bez obzira na dosta grešaka dojmljivo je i hvale vrijedno djelo

I opet popratni tekst vrvi copy/paste netočnostima koje se iz teksta u tekst ponavljaju
oldtimer
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby LupusREBEL on 14 Jan 2017, 06:07

blake wrote:(...)

Uz najbolju volju, ne mogu se sjetiti hangara preko ceste nasuprot vatrogasaca/dež.pare/restorana? [smly_k045asmly.gif]

Negdje kod istakača goriva je taj objekt, navodno je smješteni iz voj Borongaj ljudi.
Image
LupusREBEL
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby blake on 14 Jan 2017, 18:58

A-ha. Položaj odgovara kako si napisao preko puta istakača.
Sad kad kažeš, mislim da je negdje ranije bilo riječi o tom premještaju s Borongaja. (prage? )
Po tome je taj objekt sagradjen u razdoblju 1988-1992. ?
blake
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby LupusREBEL on 14 Jan 2017, 20:22

blake wrote:...
Sad kad kažeš, mislim da je negdje ranije bilo riječi o tom premještaju s Borongaja. (prage? )
Po tome je taj objekt sagradjen u razdoblju 1988-1992. ?

Yep!
Image
LupusREBEL
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby VP4868/4 on 14 Jan 2017, 21:01

Stvarno treba luda volja i puno vremena za složiti ovakvo nešto. [neee]
Mjerilo je vrlo upitno ako bi se gledalo po zemljovidu, ali to nije ni bitno.
Zgrada preko puta dežurne pare i čete objekat odnosno preko puta kantine
se spominjala negdje po forumu i definitvno je gradjena iza 3mj 1989 jer
u moje vrijeme tamo sam se valjao u snijegu. Ako se na "istakač" misli
ona nadzemna instalacija separatora onda je to poprilicno daleko od
kantine(korakom :-) ).
29.12.2018.
pozdrav X :garde
VP4868/4
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 15 Jan 2017, 10:44

blake wrote:Uz najbolju volju, ne mogu se sjetiti hangara preko ceste nasuprot vatrogasaca/dež.pare/restorana? [smly_k045asmly.gif]

Koliko sam ja shvatio do sada to je montažni objekt napravljen 1991. kada odoše 5.VaK sa Plesa na Željavu. :hi
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby blake on 15 Jan 2017, 11:36

Hvala, dečki.
Kao što sam gore napisao, jedino mjerilo koje ovdje valja uzeti u obzir je količina volje i uloženog truda. A svi bitni detalji su tu...
(fali još poneki trocijevac i Bofors u livadi..... :) )

Zanimljivo da je taj naknadno izgradjeni objekt napravljen "preko ceste" kao jedini takav, a ne sa strane brda dalje u produžetku ostalih objekata (vatrogasci, restoran, dež.para, ložiona...), pogotovo ako je služio za smještaj ljudstva.

I još me jedan detalj s makete zanima: na petoj slici, u prvom usjeku, točno preko puta ljestvi na MIG, ispred kamiona, dva siva kvadratna predmeta?
blake
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby VP4868/4 on 15 Jan 2017, 12:43

blake wrote:Hvala, dečki.
Kao što sam gore napisao, jedino mjerilo koje ovdje valja uzeti u obzir je količina volje i uloženog truda. A svi bitni detalji su tu...
(fali još poneki trocijevac i Bofors u livadi..... :) )

Zanimljivo da je taj naknadno izgradjeni objekt napravljen "preko ceste" kao jedini takav, a ne sa strane brda dalje u produžetku ostalih objekata (vatrogasci, restoran, dež.para, ložiona...), pogotovo ako je služio za smještaj ljudstva.

I još me jedan detalj s makete zanima: na petoj slici, u prvom usjeku, točno preko puta ljestvi na MIG, ispred kamiona, dva siva kvadratna predmeta?

Tih kvadrata 89 sigurno nije bilo, a ni one kućice na početku usjeka 2. Tu blizu je sajao kompresor na kojem sam punio spiratome(pp) i veliku bocu
zrakom za pumpanje guma. TS u usjeku 2 takodjer nije bila vidljiva i nju sam prvi put vidio u listopadu kad je šuma ogolila. Za TS u usjeku 1
nisam siguran jer malo sam tamo prolazio tj. uopće se nije prolazilo kroz jedinicu(bar službeno), ali znao bih skratiti put od komande objekta
do busa za Željavu.
29.12.2018.
pozdrav X :garde
VP4868/4
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby blake on 15 Jan 2017, 14:01

Kućica na početku usjeka 2 - isto je se ne sjećam. Bijaše neka takva kućica/baraka/nadstrešnica, ali čini mi negdje dalje uz pistu.
TS sam prvi put vidio na nekoj od slika s ekspedicija, uživo nikad.
Isto tako, nikad nisam vidio ovu zgradu, prema izvješćima s ekspedicije, trebala bi biti izmedju prvog usjeka i parkinga/hangara prema selu-bazi.
(parking se vidi na slici makete)
http://s42.photobucket.com/user/ujjo84/media/07nd-kua_zpsllp10bki.jpg.html
Image
blake
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby Flashback 505 on 16 Jan 2017, 09:06

Bilo bi dobro, s vremenom, zamijeniti makete migova (preveliki su) s manjim. Širina tunela je nešto veća od širine dva miga parkirana jedan uz drugi. Tako bi se dobile pravi odnosi detalja. Također su preveliki i u odnosu na zgrade.
To je manji zahvat u maketu, iako financijski i vremenski traže svoje.
KT je u stvari samo naznačen, no ni to nije teško ispraviti na maketi.(oblik , terasa, toranj)
Sve u svemu, čestitam, i maketaru - na ideji, trudu i financijskom angažmanu i muzeju - koji je prepoznao vrijednost i omogućio postavljanje makete u svojim prostorijama.
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
Flashback 505
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby oldtimer on 18 Jan 2017, 18:43

Flashback 505 wrote:Bilo bi dobro, s vremenom, zamijeniti makete migova (preveliki su) s manjim. Širina tunela je nešto veća od širine dva miga parkirana jedan uz drugi. Tako bi se dobile pravi odnosi detalja. Također su preveliki i u odnosu na zgrade.
To je manji zahvat u maketu, iako financijski i vremenski traže svoje.
KT je u stvari samo naznačen, no ni to nije teško ispraviti na maketi.(oblik , terasa, toranj)
Sve u svemu, čestitam, i maketaru - na ideji, trudu i financijskom angažmanu i muzeju - koji je prepoznao vrijednost i omogućio postavljanje makete u svojim prostorijama.

KT je bio puno veći, zapravo prevelik u odnosu na sve ostalo pa je autor nakon kritika zamaskirao stvar 'raslinjem'
oldtimer
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Return to Linkovi