Linkovi gdje se spominje Željava

Linkovi gdje se spominju nekakvi podaci o Željavi.

Re: Linkovi gdje se spominje Željava

Postby treb on 18 Sep 2008, 10:59

Firewall wrote:Ustvari impresija je usmjerena prema "podzemnom", da tako kažem, tipu aerodroma. Da je to samo običan aerodrom sa pistom, ne bi bio poseban ni po čemu...ali kombinacija aerodroma ( pista ) sa takvim podzemnim kompleksom je jedinstvena.

Naravno. Ali ni da tih rupa nema, ne bi baš mogao reći da je običan aerodrom. Pokaži mi u blizini jedan takav?
Image
treb
Site Admin
Site Admin

Postby FirewireHR on 18 Sep 2008, 12:35

treb wrote:Zapravo je meni trebalo dugo da skužim da ste vi svi manje-više impresionirani podzemnim objektom, a manje aerodromom kao takvim. :)

Pa mene zanima trud i napor graditelja tako nečega + uvjeti u kojima je građeno.
Također nisam bio ništa manje impresioniran sistemom tih 5 pista kojih uopće nisam bi svjestan kada sam prvi put bio tamo 2005.
btw. nisam tada ni znao što se uopće nalazi tamo u tunelima.
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 18 Sep 2008, 12:48

.
Last edited by relay station on 18 Apr 2010, 23:30, edited 1 time in total.
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Hammo on 18 Sep 2008, 21:43

@Firewire

A kako bi se iznenadio i odusevio da si usao u Klek kad je bio u funkciji,e onda bi imao sta vidjeti.

Ja kad sam dosao 1984 i prvi put kad sam ulazio kroz 2. vjerujte mi da sam crko od straha,al nakon par metara po ulasku u Klek taj strah(Od zatvorenog prostora) je nesto i pojavilo se u meni neko odusevljenje,neki predivan osjecaj koji se nemoze opisati,kao lijep san.

A u prvim trenutcima mislio sam da Kleku nema kraja,,, Stvarno je bio objekat prva liga.
Hammo
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby treb on 18 Sep 2008, 21:50

relay station wrote: to da je takav sistem pista neviđen i jedistven u jugi...

Znači ipak nije običan... :))
Image
treb
Site Admin
Site Admin

Postby FirewireHR on 23 Sep 2008, 01:06

Hammo wrote:@Firewire

A kako bi se iznenadio i odusevio da si usao u Klek kad je bio u funkciji,e onda bi imao sta vidjeti.

A vjerujem da...jer kada sam vidio onaj video od TVB (u "smeće" kvaliteti) prvi put odmah sam zaključio da je ovo nešto posebno. ;)
Cijelo vrijeme od tada sam mislio da će netko iskopati od nekuda video u boljoj kvaliteti od te i možda nešto opširniji...ali do sada ništa od toga. :nonnon
...a sumnjam da ne postoji.
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 23 Sep 2008, 13:03

.
Last edited by relay station on 18 Apr 2010, 23:30, edited 1 time in total.
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Hammo on 23 Sep 2008, 22:41

@FirewireHR

Tacno je to da je bilo snimanja i slikanja po Kleku.Vise tajnog nego javnog.

Javno slikanje je bilo dozvoljeno za neki clanak vojni novina kao npr.Krila armije ili neki Bilteni a pogotovo ako je neka godisnjica neceg ili praznik u JNA isto je bilo dozvoljeno slikanje stim da bi fotograf ili snimatelj morao odabrati takav ugao da se bas nevidi puno.

Snimke koje smo imali priliku vidjeti sa Logom od RTBeograd to je samo fora, ustvari snimke su radili iz Kuce" Zastava film" i par snimaka su napravili licno piloti.

Da je pokucati na vrata Zastava Filma mozda bi se nesto mogli iscupati od njih :confused0007 :confused0006
Hammo
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby shelby-eleanor on 24 Sep 2008, 11:11

Hammo wrote:@Firewire

Ja kad sam dosao 1984 i prvi put kad sam ulazio kroz 2. vjerujte mi da sam crko od straha,al nakon par metara po ulasku u Klek taj strah(Od zatvorenog prostora) je nesto i pojavilo se u meni neko odusevljenje,neki predivan osjecaj koji se nemoze opisati,kao lijep san.

A u prvim trenutcima mislio sam da Kleku nema kraja,,, Stvarno je bio objekat prva liga.

jbmu, isti filing sam imala kad sam nedavno prvi put usla u Klek :D da sam imala priliku uci unutra prije miniranja vjerojatno bi me strefio infarkt :D
shelby-eleanor
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby relay station on 24 Sep 2008, 21:04

.
Last edited by relay station on 18 Apr 2010, 23:31, edited 1 time in total.
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 24 Sep 2008, 21:31

.
Last edited by relay station on 18 Apr 2010, 23:31, edited 1 time in total.
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Riker on 24 Sep 2008, 22:39

A glede ove fotke sa dežurne pare, baš me zanima kamo se to išlo razvit, mora da su tu noć kod fotografa proveli cijelu noć gledajući u sliku i prepričavajući šifrirane priče i anegdote sa Želje :D
Od izvora 2 putića
Riker
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby Hammo on 24 Sep 2008, 23:16

Bravo @relay station prava slika na pravom mjestu kao dokaz za tajno slikanje po Zeljavi.

Ova slika da je dospjela u ruke bezbjednjaku...... :o

I onaj vojnik sto je sliko a i ovaj sto se vidi na slici zavrsili bi svoju karijeru na zeljavi za sva vremena.To znaci ,,Otkomanda u neku vukojebinu ili kazneni vod pa mozda cak i vojni sud.

Zasto??

Svako od Vas koji pratite Forum o Zeljavi a tko je prolazio pored Zeljave(Mislim na putni pravac Bihac-LPSelo-Grabovac ili LPSelo-Borje) od samog izlaza iz naselja Izacic postavljene su table Zabranjeno slikanje i zaustavljanje. To je vazilo za civilno stanovnistvo.

Ako bi se slucajno neko zaustavio izmedju Izacica i LPSela(Kvar na autu ili tako nesto slicno a dogadjalo se i toga) iste sekunde kampanjola vojne policije intervenise ne lice mjesta i ostaje na terenu sve dok se vozilo neukloni sa tog djela ceste.

Evo moze i VP potvrditi ,kad je dosao na Zeljavu,kako su "Gusterov oficiri ocitavali lekciju sta je sve zabranjeno:: Zabranjeno posjedovanje foto-aparata,kad izadjete u grad nema razgovora sa civilima po pitanju aerodroma,zabranjeno unosenje alkohola u krug,itd,,itd

Znaci,,i vojnik koji je sluzio svoj vojni rok na zeljavi morao je u tom roku isto cuvati tajnu kao oficiri koji su redovno radili svoj posao na Zeljavi.NEMA NIKAKVE PRICE sta ima,,koliko ima,gdje je to ,,

Evo jednog kratkog primjera gdje sam bio licno,,

U ljeto 1986 pao je MIG-21 u reonu Bugara.Doslo je do kvara motora negdje iznad Cazina i pilot je uspio na svu srecu avion usmjeriti van naseljenog mjesta i uspjesno se katapultiro.
Bilo je negdje oko 16:30 kad smo dobili dojavu o padu aviona i odmah smo se uputili na lice mjesta (bezbjednjaci i Vojna polivija) Kad smo stigli na Bugar vec je Civilna policija obezbjedila Krater koji je avion napravio i nedugo zatim dolazi terenska ekipa Televizije Bihav sa kamerama,Kad je komandir bezbjednosti vidio da se snima mjesto udesa naredio je Vojnoj policiji da ih uklone s terena a kamere su oduzete i odnesene u komandu gdje su poslije snimci pregledani i ono sto se snimilo to je unisteno a kamere poslije vracene TV Bihacu. I navece na vjestima samo se priopcilo da je borbeni avion tipa MIG-21 pao u reonu Bugar a da je pilot oso ziv,,i to je sve.
Hammo
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby relay station on 25 Sep 2008, 11:31

-
Last edited by relay station on 18 Apr 2010, 23:32, edited 1 time in total.
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 25 Sep 2008, 22:46

.
Last edited by relay station on 18 Apr 2010, 23:32, edited 1 time in total.
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

PreviousNext

Return to Linkovi