Povijest Željave

Sve što se nebi moglo svrstati u prethodne topice, a tiče se ove teme.

Povijest Željave

Postby admin on 06 Jun 2008, 10:17

treb wrote:Intro:Pozdrav svima. Prvo sam nabasao u FHM-u na članak o
Željavi, pa na Firewireovu stranicu, pa na MC. Čitao 2 tjedna i baš preksinoć pročitao svih 140+ strana MyCitya. Definitivno pohvala za ovaj forum, jer MC-u fali puno toga što će, nadam se, ovdje doći do izražaja.

E sad, htio bih kompletirati čitavu situaciju oko Željave. Od izgradnje do uništenja se manje-više zna što je i kako bilo, ali što se dešavalo nakon toga. Ne shvaćam baš gdje je bila ABiH u trenutku kad je Željava uništena, niti gdje je bio HVO. Jesu li u to doba ABiH i HVO bili zajedno još ili su već ratovali i oni jedni protiv drugih? Tko je sve u kojim periodima držao kompleks do Oluje?

Inače, pronašao sam jednog od stražara iznad ulaza u rupe negdje oko ranih 70-tih, pa valjda uskoro uspijem i s njim popričati malo o tome i doznati neke detalje.

TIA za odgovore.

Robi
admin

Re: Povijest Željave

Postby admin on 06 Jun 2008, 10:19

admin wrote:
treb wrote:E sad, htio bih kompletirati čitavu situaciju oko Željave. Od izgradnje do uništenja se manje-više zna što je i kako bilo, ali što se dešavalo nakon toga. Ne shvaćam baš gdje je bila ABiH u trenutku kad je Željava uništena, niti gdje je bio HVO. Jesu li u to doba ABiH i HVO bili zajedno još ili su već ratovali i oni jedni protiv drugih? Tko je sve u kojim periodima držao kompleks do Oluje?

Koliko ja znam sukoba između Armije BiH i HVO-a nije bilo u području Bihaća.
Armija BiH ima za službeni datum osnivanja 15.4.1992. kaže Wikipedia
http://hr.wikipedia.org/wiki/Armija_BiH
Kada je Željava uništena 16.5.1992. mislim da je rukovodstvo BiH još uvijek vjerovalo u mirni dogovor sa exJNA.
Ne znam jesi li poslušao onaj razgovor između Fikreta Abdića i Ratka Mladića gdje se dotaknu uništenja Željave.
Abdić ističe momenat miniranja aerodroma kao prekretnicu (na gore) u odnosima sa exJNA.
Imaš ga ovdje: http://www.box.net/shared/y44p6xql33
Fikret Abdić: A onda mi smo, dole u Bihaću, gradili jedne odnose strahovite.
Ratko Mladić: Da?
Fikret Abdić: Ovaj, dobre i na kraju onda, svi ti ljudi umjerene linije koji su bili kad se ono bombardiro aerodrom, dignute piste u zrak pa onda smo svi, onda smo lično svi minirani. Mislim onda to kaže, eto vidiš.

Ratko Mladić: E da vam kažem, ne znam ko je minirao aerodrom, nisam bio tamo u to vreme.

Fikret Abdić: Da?
Ratko Mladić: I nemam poj...
Fikret Abdić: Spustili se helikopteri vojni došli.
Ratko Mladić: Ali ni..
Fikret Abdić: Rekao sam ja Paniću sve.
Ratko Mladić: Ali nisam ovaj ni ja, ni mi nismo verovali, i ja nisam verovo da nas može snaći ovaj, ovaj pakao.

Fikret Abdić: Ja?
Ratko Mladić: I nismo mogli zamisliti da će nas napadati ljudi u kasarne, koji su došli sa nama proslavljali..., zvali nas svojom vojskom, bili njihova vojska, gradili skupa, podizali i odjedanput blokirani, navučeno žice, navučeno kamiona, postavljeno barikada, dovučeno snajpera.

Fikret Abdić: Da, da, ali to je znaš, išlo je, išlo je, išlo je jednim tokom koji nije..
Ratko Mladić: Jeste(?)..
Fikret Abdić: Morate samokritično sagledati to.
Ratko Mladić: Jeste samokritično, ali najmanje smo mi krivi.

Samo vojarnu Željava je držala vojska tkz.Republike Srpske Krajine, a po potpisima na zidovima se da zaključiti da se tamo i redovno služio vojni rok od 1992-1995.
Armija BiH i HVO su držali dio aerodroma prema Bihaćkoj strani, a vjerujem da će detaljnije znati reći netko iz Bihaća.

Golu Plješevicu, sa radarom, su držale također srpske snage...do Oluje.
admin

treb wrote:
admin wrote:Samo vojarnu Željava je držala vojska tkz.Republike Srpske Krajine, a po potpisima na zidovima se da zaključiti da se tamo i redovno služio vojni rok od 1992-1995.
Armija BiH i HVO su držali dio aerodroma prema Bihaćkoj strani, a vjerujem da će detaljnije znati reći netko iz Bihaća.

Golu Plješevicu, sa radarom, su držale također srpske snage...do Oluje.

E, pa vidiš, upravo to mi nije jasno. Znači, JNA je jednostavno napustila objekat. Oko Željave nije bilo ozbiljnih sukoba AFAIK. I vjerujem da se aerodrom, pod to mislim PSS, nije moglo koristiti ako ti netko na kraju piste čeka sa zoljom tvoje avione, ali da se moglo očuvati objekat (rupe), vjerojatno se moglo (pri tome mislim na RSK sve do Oluje).

Teško je reći kakva bi situacija bila, upravo u svjetlu ovog razgovora, a onda i snimke ABiH, da su rupe ostale čitave. Vjerojatno bi bile interesantne svima zbog mogućeg materijala koji se nalazio unutra. Sjetimo se samo maršalke ili vojarne u VŽ-u u ono doba otkuda je opremljeno pola HV-a u početku.

Ne znam, još mi nije to načisto miniranje i napuštanje objekta. :(
admin

Firewall wrote:Razlog napuštanja aerodroma čisto je strateško pitanje, čim taj aerodrom nije imao svoju dubinu obrane i djelovanja postao je neuporabljiv, baš kao što je rečeno...svaki tip sa zoljom i buuum.
admin

Postby admin on 06 Jun 2008, 10:20

LupusREBEL wrote:Aredrom je imao dubinu obrane, nikakve zolje ne ruše avine, prvo, korpus koji ga je čuvao napustio je svoje vojarne i raspoređene su na sastavima ratišta diljem Hrvatske, pozadinska obrana (zračna) davala su Udbina i Zadar, Oklopni dio davao je Banjalučki korpus, a izvlačenje same tehnike dao je dovoljni razlog da se aerodrom ne uništava i one rupe za zatrpavanje ulaza su dovoljni razlog da se objekat zatvori i da niko nemože unutra dok se rat ne završi, a još da su zatvorili sva pancirna vrata i presjekli žice ili onesposobili motor za otvaranjem istih potptuno bi napravili ovo što su napravi eksplozivom, ex JA nikakve razloge nije imala za miniranje samg objekta "Klek" jer bez opreme i bez aviona i pisti on je potpuno nkorisan....
Kao i ovi talijanski objekti koje sam prikazao iz Ogulina, nisu disan u zrak već napušteni i beskorisni...
admin

celo43 wrote:ARBiH i HVO tada nisu postojali, postojali su samo lokalni odredi TO-a i jedinice patriotske lige koji su bili slabo naoruzani i nisu imali neke prilike to poboljsati, datum osnivanja armije se uzima za osnivanje prvih njenih jedinica jos u Sarajevu a tamo je rat poceo znatno ranije...

Nakon napada na Bihac 10.06.92 odredi TO-a na podrucju Bihaca su ustrojeni u brigade i to u: 1. bihacka brigada (kasnije 501. slavna) i 2. muslimansko-hrvatska pjesacka brigada (kasnije 502. viteska, a vecina hrvatskog dijela brigade se kasnije odvojila i formirala HVO Regije Bihac, dok su neki i ostali i dostigli visoke oficirske polozaje u 502-oj) Kasnije ove 2 brigade ce biti okosnice za formiranje V. korpusa... Na podrucju Bihaca nikada nije bilo sukoba izmedju ARBiH i HVO-a i cijeli rat se radilo zajedno bilo je malih trzavica 94' ali samo u smjeru komanda HVO-a-Komanda Korpusa za koje je uglavnom bila kriva komanda HVO-a na celu s vjerovatno pokojnim General Bojnikom Vladom Santicem koji je poslan po naredbi Bobana i koji je pokusavao narusiti odnose muslimana i hrvate i stoga ga niko nije volio (samo primjer je kako je hodao u crnoj uniformi i s crnom kapom na glavi s znakom U...), nestao je u martu 95' navodno je ubijen od strane nekih osoba iz korpusa ali do danas nije nadjeno ni njegovo tijelo niti se to previse spominje jer vjerovatno nikom ne odgovara da se otkrije istina...

Najvaznije je da je Bihac opstao, i da je fakat grad s velikom ratnom historijom, kako u ovom tako i proteklim ratovima (nakon 100 godine poslije cijele BiH pao pod osmansku vlast i to na prevaru, u toku II. sv. rata Bihacka republika je bila najveci slobodni teritorij u Europi, u ovom ratu opstao 1201 dan opsade i nije pao...)

Pozdrav iz Bihaca, Celo
admin

Djadjo wrote:http://www.netopolis.hr/forum/showthread.php?t=5939&page=24

Drugo, ne bi me ništa ponukalo da napišem tekst o ovom objektu da i sam nisam boravio u njemu i to pred sam odlazak i napuštanje jedinica JNA. Tada sam imao priliku da uđem u već gotovo opustele galerije koje su "zjapile" prazne jer su avioni otišli još poodavno. Ne mogu opisati taj osećaj boravka unutra. Neverovatno je bilo poći kroz te ogromne tunele koji su iznutra bili bukvalno "prelakirani" nekom sjajnom farbom tako da imate osećaj da se nalazite u nekom naučno-fantastičnom filmu....zaista neopisivo. To mi je bio prvi i poslednji put da uđem u taj objekat...

Tko je ovo napisao..?

Djadjo
admin

admin wrote:
Djadjo wrote:Tko je ovo napisao..?

Koliko se sjećam iz jednoga pročitanoga teksta radi se o jednom YU novinaru i njegovim utiscima od tamo.
admin

Postby admin on 06 Jun 2008, 10:21

fishbed-N wrote:
celo43 wrote:Na podrucju Bihaca nikada nije bilo sukoba izmedju ARBiH i HVO-a i cijeli rat se radilo zajedno bilo je malih trzavica 94' ali samo u smjeru komanda HVO-a-Komanda Korpusa za koje je uglavnom bila kriva komanda HVO-a na celu s vjerovatno pokojnim General Bojnikom Vladom Santicem koji je poslan po naredbi Bobana i koji je pokusavao narusiti odnose muslimana i hrvate i stoga ga niko nije volio (samo primjer je kako je hodao u crnoj uniformi i s crnom kapom na glavi s znakom U...), nestao je u martu 95' navodno je ubijen od strane nekih osoba iz korpusa ali do danas nije nadjeno ni njegovo tijelo niti se to previse spominje jer vjerovatno nikom ne odgovara da se otkrije istina...

On je okarakterisan u mnogim izvještajima muslimanske strane kao konfliktna ličnost sklona alkoholu, izazivanju incidenata koji su obavezno završavali tučom a često i uz upotrebu oružija.
Još 1992 on se pojavljuje kao samozvani komandant HVO za Bihaćku regiju sa ovlaštenjem glavnog stožera HV.
Odakle je poslat i odakle je došao ne bih znao - Celo ako imaš info prezentiraj.
Njegove ideje o ustrojstvu Bihaćkog ogranka HVO kršile su se sa prvobitnim kako je planirao 5KO. i tadašnje rukovodstvo HVO sa političkim presjednikom na čelu-Tomislavom Dretarom.
On je djelomično odvojio HVO od ABiH.
Ja ne znam je li on hodao sa U kapom, samo znam da je njegova pojava nekome smetala pa je završio vjerovatno na dnu Une pokraj hotela Sedra ali nikad nije pronađen ni dokazano njegovo ubistvo.
admin

fishbed-N wrote:
Djadjo wrote:http://www.netopolis.hr/forum/showthread.php?t=5939&page=24

Drugo, ne bi me ništa ponukalo da napišem tekst o ovom objektu da i sam nisam boravio u njemu i to pred sam odlazak i napuštanje jedinica JNA. Tada sam imao priliku da uđem u već gotovo opustele galerije koje su "zjapile" prazne jer su avioni otišli još poodavno. Ne mogu opisati taj osećaj boravka unutra. Neverovatno je bilo poći kroz te ogromne tunele koji su iznutra bili bukvalno "prelakirani" nekom sjajnom farbom tako da imate osećaj da se nalazite u nekom naučno-fantastičnom filmu....zaista neopisivo. To mi je bio prvi i poslednji put da uđem u taj objekat...

Tko je ovo napisao..?

Djadjo

Kako ko ? - pa Ron sa MC-ja
admin

Djadjo wrote:Aha da da sad vidim....ali ipak sam mislio da netko drugi stoji iza tog teksta....

@firewire

taj novinar nije valjda ron :)

Djadjo
admin

Postby admin on 06 Jun 2008, 10:22

Djadjo wrote:U Onoj knjizi JRV 1942-1992 komad texta koji navodi da je grupacija lovaca zapalila za srbiju u 12:30......11.maja.92

drugi dan detonirana zeljava

onda ovaj tekst nema smisla..sto vise dokazuje da je to neistina...

koje opustjele galerije...koji poodavno otisli avioni?

Djadjo
admin

admin wrote:
Djadjo wrote:koje opustjele galerije...koji poodavno otisli avioni?

Pa možda je lik bio zadnji dan tamo, a možda je unio malo dramatike u tekst kako bi ostavio veći utisak na čitatelje. :wink:
btw. pokušao sam naći članak odakle je taj tekst (gdje piše da se radi o YU novinaru), ali nisam uspio naći.
admin

Djadjo wrote:Dobro mogao je navecer 11-tog bit unutar zeljave....ako su do navecer apsolutno svi ljudi otisli...

pa ono izjavit: avioni poodavno otisli...iako to zvuci kao prije 6 mjeseci....a ne kao prije par sati....

Tu se opet postavlja pitanje...kada su postavili exploziv onda....jedan dan ljudi odlaze,sljedeci dan rano ujutro žbam...
ok moglo je bit vec minirano....

neznam nategnuto mi je malo...da se cijeli aerodrom iseli u jedan dan maltene...i drugi dan ga nema i nitko nista nezna o tome hehe....
netko je morao vidjet te avione...koji su furali opremu....tu je moralo bit hrpe letova...vamo tamo....

Ma koliko se sutilo o tome...ajde bar jedan zapis o tome kako se odlazilo s tog aerodroma...

Image

Djadjo
admin

Riker wrote:Šta je taj Kikaš i afera Kikaš / Uganda Air koji se spominje u kontekstu Želje?
admin

Next

Return to Razno o Željavi