Povijest Željave

Sve što se nebi moglo svrstati u prethodne topice, a tiče se ove teme.

Re: Povijest Željave

Postby relay station on 04 Jan 2009, 14:02

naravno na nije zelenovic..nema ovdje ni z od zelenovica vidi se da je fotka sa kraja 70ih..pa to si neki od umirovljenih duznosnika mozda kakvi visi đeneral..jel vidi se na dosta slika da penzici u civilu prisustvuju smotrama pred rupom..pa kasnije poslije stroja dođu malo obic unutrasnjost
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby cyber fulkrum on 04 Jan 2009, 21:30

Image
U pravu ste,nema tu Zelenovica,snimano je nekog 21 maja izmedju 1970 i 1980 godine jer se nose bele navlake na sapkama.Na slici se vidi i generalpukovnik Zdenko Ulepic treci s leve strane i to u civilu,sto znaci da je u penziji inace on je obavljao duznost komandanta RV i PVO u periodu 1946-65 godine.MIslim da je do njega komandant 5.VaK general Ljubicic "Geroj" koji je poginuo kasnije u vazduhoplovnoj nesreci.
cyber fulkrum
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby kontejner on 04 Jan 2009, 22:34

Radoje Ljubičić
kontejner
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby cyber fulkrum on 05 Jan 2009, 02:57

Firewalle bruko jedna.Cenim to sto prekopavate po ostacima jednog od najgrandioznijih objekata vojne arhitekture bivse nam zajednicke domovine SFRJ. Medjutim nemogu se nacuditi sto do sada nisi procitao knjigu Bojana Dimitrijevica JRV1942-1992 i da baratas sa svim podacima iz nje, a tamo ima prikaz svih jedinica i njihovih komandanata.Iako o knjizi nemam bas visoko misljenje,jer ima na pojedinim mestima procena sto se u knjzi tog ranga nebi smelo da se potkrada,ali cinjenice su tacne,naime Bojan Dimitrijevic je istoricar i jedno izvjesno vreme radio u Muzeju avijacije na Surcinu.

gen. Radoje Ljubicic poginuo nad Jadranom 1972.godine sa helikopterom Mi-2.

PS Evo knjige

http://file021r.mylivepage.com/chunk21/648999/345/JRV1942-1992.pdf
cyber fulkrum
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby treb on 05 Jan 2009, 15:01

Moram se složiti da spomenuta knjiga nažalost daje neke nepotrebne komentare za jedan povijesni dokument. Zbog toga nisam ni siguran koliko se uopće može vjerovati podacima posljednjih godina koje knjiga obuhvaća. Ono starije nam i nije toliko zanimljivo zapravo.
Image
treb
Site Admin
Site Admin

Postby cyber fulkrum on 05 Jan 2009, 16:38

I pored toga obiluje velikom kolicinom povijesnih cinjenica o zajednickom RV i PVO SFRJ.To sto kazem "zajednickom" jer je to i bilo do odredjenog perioda.Sto je u odredjenom periodu izmanipulisano kao na zalost i citava JNA ciji je bio deo moci cemo razgovarati nakon jednog duzeg perioda kada budu poznate sve relevantne cinjenice i puna geneza raspada.

Mislim da nema potrebe da se pjeni.Cinjenica je da je u ukupnoj izdaji SFRJ i RV I PVO imalo svoju negativnu ulogu a samim time i sam objekat na Zeljavi koji je u sklopu sirih vojno politickih odnosa prosao sa unistenjem.

Ako pogledamo materijal koji je iznesen na forumu,mozemo doci do zakljucka da on nije jedinstven u svetu.Da takvih objekata ima jos mnogo,cak i daleko boljih i modernijih.Njegova grandioznost pociva samo na cinjenici sto ga je uradila jedna mala zemlja koje vise nema.
cyber fulkrum
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby FirewireHR on 11 Jan 2009, 01:41

Firewall wrote:Neznam da li je ovo negdje bilo prezentirano?

http://img122.imageshack.us/img122/1186 ... 992gl9.jpg

Vidio sam već ovo.
Tekst kakav i priliči 1992.godini....ispunjen dezinformacijama što o političkom trenutku što o stupnju uništenja aerodroma... [neee]
Inicijatori rušenja Željave su uskoro i cijelu BiH urušili (nakon Hrvatske), a neznam niti jeli danas urušavanje skroz dovršeno i dalje od BiH...i dalje tlo podrhtava. :roll:
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 17 Jan 2009, 23:01

Skinuo knjigu ali PDF oštećen(?)...našao drugi link i primjetio da fali (slučajno ili ne [magic] ) stranica 204 i 205 :confused0007 gdje se nešto govori o Bihaću/Željavi.
A na strani 206 se također nalaze zanimljivi detalji o posjeti stranih državnika Željavi skupa sa Titom (Sudan, Kuvajt, Indija).
Image

Na strani 213 se spominju ukupno 3 prinudna slijetanja na Željavu i Cerklje bez detalja.

Slika mig-a na ulazu 2:
Image
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 17 Jan 2009, 23:08

Gazela uslikana sa KT-a 1991, dole glavna stajanka sa migovima:
Image

2008 iz sličnog kuta:
Image
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 17 Jan 2009, 23:30

Firewall wrote:Već smo obradili to...evo tu se nalazi i dio BIHAĆKA ZIMA koji govori o vremenskim uslovima...

Hm, da ali me čudi da nitko nije spomenuo te strane delegacije koje smo više puta spominjali i pitali se tko su oni likovi sa Titom.
A ne pominju se ni te 2 stranice koje fale na kojima sudeći po tekstu koji slijedi ima isto nešto valjda o otvaranju Željave.

Ne znam jeli i ovo spomenuto(?)
viewtopic.php?f=21&t=839
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 19 Jan 2009, 12:21

mozda cyber fulcrum ima kojim slucajem te stranice koje nedostaju?
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby dejan on 19 Jan 2009, 18:25

kad uspoređujem ove gornje dvije slike vegetacija na platou iza stajanke izgleda ista kao i prije rata.znači da je taj aerodrom i prije imao drveče po poljima između pisti.a ja sam mislio da je to sve bila košena livada . [oops]
dejan
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby relay station on 19 Jan 2009, 18:36

izgleda da je se u prekomandu za zeljavu islo tada izgleda po kazni kad se spominju uvjeti losi i ostajanje max 1 god
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 19 Jan 2009, 19:26

dejan wrote:kad uspoređujem ove gornje dvije slike vegetacija na platou iza stajanke izgleda ista kao i prije rata.znači da je taj aerodrom i prije imao drveče po poljima između pisti.a ja sam mislio da je to sve bila košena livada . [oops]

Vidi se na slikama & videima iz operativnog doba da ima drveća unaokolo...a tko bi i održavao travu na tolikom površinama.
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby kontejner on 19 Jan 2009, 22:19

Drvece ,grmlje , sikarje ,gudure ,vrtace kamenje i trnje.
Nesto bolje i pitomije u uskim pojasevima uz same piste,, ali ipak zaraslo.Uz sav iskopani materijal nisu uspjeli napraviti ravne piste.Ako je ono bila najkvalitetnija zemlja koju su seljacima oduzeli za izgradnju aerodroma , napravili su im uslugu.
kontejner
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

PreviousNext

Return to Razno o Željavi