Presretanje helikoptera MUP-aRH na "dan balvana" 17.08.1990.

Sve što se nebi moglo svrstati u prethodne topice, a tiče se ove teme.

Presretanje helikoptera MUP-aRH na "dan balvana" 17.08.1990.

Postby FirewireHR on 26 Mar 2013, 21:58

Dakle bunarenjem materijala našli smo jednu knjigu u kojoj je obrađen taj događaj sa presretanjem helikoptera MUP-a RH 17.08.1990...znači na sam dan "balvan revolucije" u Kninu.
Piše u njoj svašta nešto iz domena zrakoplovne struke i procedura, a ovdje je pokazan detalj gdje se helikopterima, koji su u tom trenutku bili negdje kod Otočca, zapovijeda povratak natrag za Zagreb-Lučko. U slučaju neposluha prijeti im se dizanjem lovaca sa A.Bihać, dakle Željave.
Činjenica radi valja iz viđenoga zaključiti da lovci nisu dignuti jer su helikopteri izvršili naređeno.
Što bi bilo da nisu poslušali i kako bi se to odrazilo na buduća događanja bi bilo zanimljivo (ali i nezahvalno) spekulirati.
Jedna verzija po mom mišljenju bi mogla biti da bi se suzbila pobuna u Kninu i okolici u samom začetku, pa možda nebi bilo rata.
Druga verzija bi mogla biti da bi helikopteri skupa sa ekipom u njoj tamo gadno nastradaju što bi dovelo do ubrzane radikalizacije tadašnje situacije u SFRJ i u biti dalo povod tadašnjim saveznim organima da naprave neku represiju nad HR rukovodstvom u smislu micanja sa vlasti, a možda i fizičke likvidacije pojedinaca iz nje.
To kažem zato što je tadašnji general Blagoje Adžić, načelnik generalštaba JNA, prijetio da će vojska intervenirati ako "u RH padne i jedna glava" i još je rekao nešto u stilu da ako takva represija rezultira određenim brojem žrtava kako će svjetska javnost gunđati neko vrijeme i poslije preći preko toga.
Mada kada se sjetim civila na barikadama oko Knina iz tadašnjih reportaža TVB naoružanim PAP i AP naoružanjem mislim da je i bolje da su se helići vratili jer sumnjam da bi se dobro proveli s obzriom na te detalje.
...najlakše je sada filozofirati nakon svega. [zbunjen---.gif]

Učesnici radio komunikacije su;
"K"-kontrola leta Bihać
"H"-helikopteri MUP-a HR
"O"-oblasna kontrola letenja Zagreb tj. Operativni centar KO RV i PVO po čijim uputama rade

Image
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Re: Presretanje helikoptera MUP-aRH na "dan balvana" 17.08.1

Postby relay station on 27 Mar 2013, 10:57

očito je taj događaj zbog nekih ratnih(propagandih) razloga krivo interpretiran sa naše strane,no eto odlično je da se na ovom forumu ide za istinom (bez politike)pa makar ona(ovaj puta)bila nepovoljna po našu stranu
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 27 Mar 2013, 14:34

Mislim da se radi samo o detaljima jer prijetnja je postojala, a dali bi poslani lovci uistinu i srušili helikoptere bilo bi pravo pitanje.
U biti trebalo bi se baviti politikom, pa analizirati zašto su helikopteri uopće i poslani gdje su poslani i koja je uloga dijelova tadašnje JNA u svemu tome.
Samo takva rasprava po običaju nebi odvela nikuda [zbunjen---.gif] ...stoga neka povijesničari analiziraju povijest na osnovu činjenica.
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 27 Mar 2013, 22:14

meni je knjiga zanimljiva cisto tehnicki jer fino objasnjava neke pojmove odnosa sukla-rv i pvo
kako kaže komšija vođa grupe helica bio je mladen veselić
400ti (index) u oc 5og krvpvo bio je tada major lazar mioković (18klasa vva)
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby MiGac on 28 Mar 2013, 18:02

Ovo je bio jedan od rijetkih povoljnih događaja (bez žrtava, zato povoljan) za Hrvatsku u samim počecima ratnih djelovanja.
Da su kojim slučajem i sletili u Knin vjerojatno bi došlo do masakra. A njih 20 na više tisuća razjarenih ljudi, zavedenih ludilom politike, od čega ih je tko zna koliko bilo pod naoružanjem...

Pravo je pitanje tko ih je slao (20 ljudi u 3 helikoptera) i koji je bio pravi povod, jer ove priče o zaustavljanju pobune sa toliko ljudi ne može prožvakati ni pas s maslom...
MiGac
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby FirewireHR on 29 Mar 2013, 11:00

Pa to uopće nije bio početak ratnih djelovanja i SFRJ je funkcionirala još uvijek uglavnom normalno.
Sam podatak proistekao iz toga događajau da su civili na barikadama naoružani PAP i AP naoružanjem iz JNA arsenala (jer drugdje se i nije moglo nabaviti) je bio pravi šok čak i za upućenije u tematiku.
To pričam iz prve ruke jer bijah na odsluženju vojnog roka JNA u Srbiji i na ovu vijest smo se pod uzbunom morali vratiti u kasarnu sa redovnog izlaska u grad...glasina koja je kolala je bila kako je izbio rat(?!)
Zatim nas stavili pred TV i gledali reportažu TVB-a sa barikada u Kninu i okolici gdje se vidjelo to što pričam.
Točno se sjećam kako su svi, bez obzira na nacionalnost, bili istinski začuđeni vidjevši što ovi drže u rukama.
To čuđenje je bilo normalno jer su nama svima prijetili sa sankcijama ako se zagubi i sama čahura sa npr. bojevog gađanja, a kamoli metak ili nešto više.
Čak nam je i to bilo jasno jer se u JNA još uvijek itekako osjećao odjek slučaja Keljemendi.
http://sh.wikipedia.org/wiki/Aziz_Keljmendi
Dakle s jedne strane non-stop drilanje oficirskog kadra prema nama o potrebi čuvanja bratstva i jedinstva naših naroda i narodnosti, a sa druge strane ovakvi događaji prezentirani u programu JRT-a koji smo morali pod obavezno gledati ljude dovode u totalnu zabludu i pitaš se ko koga hebe u mozak tu.
O sviranju određenih vrsta pjesama (nakon ovih događanja) tipa ove i ove na službenom razglasu u kasarni (istina van radnog vremena oficira...ali ni dežurni oficir nije bio gluh), namigivanju pojedinih "drugova" SRP-CG bloka jedni drugima uz pokazivanje "thumb-up" znaka tokom izvođenja da ne govorimo.
Ja se skinuh negdje 15.09.1990., a prava eskalacija dolazi tek poslije.
Sada naskon svega imam poseban pogled na zadnjih 6.mj. vojnog roka jer apsolutno svaki vikend su održavane smotre rezervista sa kompletiranjem njihove zadužene opreme.
Sve u svemu mi muka kada se svega sjetim...neću dalje ni pisati, a mogao bih još koju oko Kosova u cijelom ovom kontekstu. [smly_c020smly.gif]
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby zagi on 29 Mar 2013, 14:45

Mi smo na dan prvih barikada u Kninu imali prekomandu iz Čapljine. Vrlo turobna i mučna situacija s obzirom da su nam prije ulaska u buseve podijelili bojevu municiju. A " seoske" čarke , kako ih je onda nazvao čini mi se Šime Đodan počele nešto kasnije.
zagi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby relay station on 03 Apr 2013, 12:30

ovaj lik skroz desni lazar mioković(18 klasa vva) u funkciji dežurnog načelnika u oc 5 krvpvo je zapovjedio(prenio zapovjed više kuče) kontroloru žericu da okrene helice nazad
Image
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby slavonija1 on 06 Apr 2013, 17:40

relay station wrote:meni je knjiga zanimljiva cisto tehnicki jer fino objasnjava neke pojmove odnosa sukla-rv i pvo
kako kaže komšija vođa grupe helica bio je mladen veselić
400ti (index) u oc 5og krvpvo bio je tada major lazar mioković (18klasa vva)

Komšija ti je točno rekao. 0026

Još malo "juhice" na temu:

"Kaže majstor Radenko Radojčić u svojoj izjavi SZUP-u

"S Kneževićem sam dogovorio kontakt za nekoliko dana. Kontakt je održan u Domu JNA, početkom rujna 1990.g. Na kontakt je došao i Slavulj Ljubiša, mislim da je bio poručnik po činu. Tijekom večeri najviše je govorio Knežević, iznosivši mi detalje o aktivnosti RV-a, konkretno V VAK-a, na presretanju i zaustavljanju helikoptera MUP-a RH, koji su bili letjeli prema Kninu. Isticao je da je on koordinirao polijetanje MIG-ova razgovarajući s Beogradom. Pri tome potencirao je jedan detalj, da je znao namjene leta helikoptera MUP-a RH, jer je imao informatora u helikopterskoj jedinici MUP-a, ili helikopterskoj bazi MUP-a RH. Tu nije dao naslutiti niti detalj oko identiteta mogućeg suradnika, a ja sam pretpostavljao to kao mogućim, jer mi je bilo normalno da su letači MUP-ovih helikoptera obučavani, zasigurno u RV-u."

Cijeli dokument se nalazi ovdje, pa kome se da neka cita [cudni_letac.gif]
http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=& ... ms&cad=rja
slavonija1
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby Felix on 13 Apr 2013, 09:01

Očito je da je unutar JNA postojala dvostruka linija zapovijedanja ,ne diže se seljačka buna u jedno popodne nakon dvi tri pive viška u seoskom bircuzu [viking] ,to treba pomno isplanirati ,no završilo je kako je završilo idemo dalje Europa čeka.... :ebudale:
Felix
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Return to Razno o Željavi