Željava kao zatvor 1991

Detalji o ovome objektu tokom ratnoga perioda.

Željava kao zatvor 1991

Postby SuperJura on 13 Mar 2009, 16:26

Iako se u samo jednom dijelu spominje Željava mislim da je vrijedno pročitati ovaj tekst o svećeniku Josipu Bogoviću iz Drežnik grada koji je 1991. godine jedan dio zatvoreničkih dana proveo na Željavi. Tekst je preuzet iz knjige Josipa Bogovića i Anđelka Mijatovića - Spomenica župa Drežnik Grad, Vaganac i Plitvička jezera.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
SuperJura
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Re: Željava kao zatvor 1991

Postby LupusREBEL on 13 Mar 2009, 19:07

Da je Željava bila jedno vrijeme radni logor, te sabirni logor za Hrvate koji su poslje poslati po raznim kazamatima a najviše jednostavno su prebačeni u Bihać, od njih je i nastao jedan bataljun HVO-a to je opće poznato. No ako čitaš ovaj tekst i još kad sam pričao s dva svjedoka tog vremena čini mi se da je taj jadni svećenik najviše nazebo, srećom da je preživio, koliko se sjećam bila je neka ideja i da se baci, onako, nošalatno na pučini Jadranskog mora, ali neki razumni oficir nije to dao.

Dokumentarnog filma se ne sjećam ali ću se raspitat među svojim braniteljima koji sve to skupljaju...

http://www.braniteljski-forum.com/showthread.php?t=262

LupusREBEL

Postby JoZ@ on 13 Mar 2009, 19:34

super
ima cak i mog prezimena :mad
JoZ@
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby LupusREBEL on 13 Mar 2009, 20:27

Inače, imali smo ovu temu o svećeniku već negdje.

BTW na Željavi nije bi dojavljivač poleta MiGova već u selu Rešetari, tip je u šumi ima radio stanicu, na sastanku, koji nije montiran od KOS-a Špegelj naglašava potrebe za ljudima koji će pratit aktivnosti po vojarnama JNA, pretežno se radilo o radio amaterima koji su međusobno pričali a tko god je slušalo mislilo se da se vodi obični razgovor, nprimjer:
-Čujemo se u jedanjst=Oficiri su normalno krenuli doma poslje radnog vremena
-Neznam koliko je na tvom satu ali kod mene je trideset i tri minute=Oficiri nisu normalno krenuli doma poslje radnog vremena već su ostali u vojarni
itd, itd..
LupusREBEL

Postby LupusREBEL on 13 Mar 2009, 22:27

Mjenjani su za Nevenku Tuđman...
...opće poznato.
LupusREBEL

Postby FirewireHR on 14 Mar 2009, 11:36

Priča je strašna čak i da odbijemo određeni postotak vjerodostojnosti zbog možebitnih subjektivnih opisa likova i događaja.
Priča nije i neočekivana jer su ti ljudi (prvenstveno lokalci) indoktrinirani poznatim govorima mržnje gdje su im savjetovali da ubijaju ljude kao "kerove pokraj plota".
Mentalni sklop tih ljudi se lako vidi iz materijala gdje su sami sebe snimali tokom ratnih operacija, a na jednom drugom topicu sam ovo napisao;
I evo "srpski oslobodioci" sami sebe snimaju u akcijama..gdje ćeš boljeg autentičnog materijala;
(da bi vam video odmah skočio na vremeski index najbolje ga otvoriti u novom prozoru)
(naslada paležom "ustaških" kuća)
http://www.youtube.com/watch?v=_LSOZJRuQGw#t=3m33s
http://www.youtube.com/watch?v=QtNPbhiiZ0w#t=3m44s

(obratite pažnju na izjavu na 5:23 koja kazuje; "vratit će to oni nama dečki!"...znači i među njima je bilo racionalno razmišljajućih pojedinaca, ali teško da su mogli išta učiniti)
http://www.youtube.com/watch?v=QtNPbhiiZ0w#t=5m01s

Činjenica je da su jedinice JNA predale te ljude pobunjenicima putem očitog prethodnog dogovora.
A isto je činjenica da su ga na neki način i štitile u određenim situacijama...valjda sve u ovisnosti o oficirima i vojnicima koji su ga držali.
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby SuperJura on 17 Mar 2009, 16:34

LupusREBEL wrote:BTW na Željavi nije bi dojavljivač poleta MiGova već u selu Rešetari, tip je u šumi ima radio stanicu,

Jel imaš kakvih detalja o ovom događaju. Malo mi zvuči nevjerovatno jer koliko znam Rešetari i susjedni Arapov dol su bili čisto srpska naselja pa sumnjam da bi taj čovjek ostao nezamjećen.
SuperJura
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Return to Područje aerodroma Željava tokom rata u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini (1991-1995)