Obaranje helikoptera EU iznad N. Marofa i slicni dogadjaji

Detalji o ovome objektu tokom ratnoga perioda.

Re: Obaranje helikoptera EU iznad N. Marofa i slicni dogadjaji

Postby AutoExpert on 10 Jan 2010, 16:41

E to je isto veliko pitanje ,mislim da ne postoji ni slika zvanocna tj slika avionaa kamoli tovara...
AutoExpert
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby VP4868/4 on 10 Jan 2010, 16:43

AutoExpert wrote:E to je isto veliko pitanje ,mislim da ne postoji ni slika zvanocna tj slika avionaa kamoli tovara...

znaci mogu postaviti teoriju da je lova pokupljena i prazan avion prizemljen.
netko dobio lovu,a netko avion za selidbe.
14.05.2018.
pozdrav X :garde
VP4868/4
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 10 Jan 2010, 16:50

Rekoh da postoje snimke TVB sa Plesa (ako ne i Batajnice) gdje niški padobranci (ili kako se već zove ta postrojba) raspakiravaju sanduke u tom B707...snimano u samom avionu.
Na YT možeš naći svakakve pi...rije, ali ovo nisam do sada našao. [zbunjen---.gif]
...jedino ako imam na nekoj od svojih starih vhs snimki, ali to je druga tema već
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Let_lampa on 10 Jan 2010, 16:56

VP4868/4 wrote:
AutoExpert wrote:E to je isto veliko pitanje ,mislim da ne postoji ni slika zvanocna tj slika avionaa kamoli tovara...

znaci mogu postaviti teoriju da je lova pokupljena i prazan avion prizemljen.
netko dobio lovu,a netko avion za selidbe.

Vidio sam jedan primjerak te plastične puške iz pošiljke.
Let_lampa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby Let_lampa on 10 Jan 2010, 17:01

VP4868/4 wrote:
Let_lampa wrote:
FirewireHR wrote:...znači druga nije imala vođenje.

pa zar je problem da svaka rakaketa,ako se ispaljuje pojedinacno salje svoj signal?
...sloze avion i raketu,a signalizacija konac za palac. :confused0059

ovo sto si napisao sa jednom komandom na "razdjelnik" je jasno,ali opet glupavo
da jedna raketa ode kao corava koka.
i sad kad se sjetim onih prica srbiji i NATO udarima...dodje mi se smijati.
to je bilo kamena sa ramena-kameno doba.

Ovako to izgleda na biraču raketa u kabini. S desne strane su položaji za biranje ispaljenja vođenih raketa: CC i PHC.
Image]
Let_lampa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby Let_lampa on 10 Jan 2010, 17:10

FirewireHR wrote:Sada je jasnije, da. 0026

...a biće da je i komplicirano iz nekoga razloga imati posebnu instalaciju za svaku napravu na istom nosaču. [smly_n010smly.gif]

MIG-21 konstrukciojski ima ispod svakog krila po 2 fiksna nosača. na njih se mogu direktno postaviti bombe i saćasti lanseri. Za postavljanje određenih raketa, prvo se mora postaviti odgovarajući adapter-lanser. Već to dovoljno komplicira instalaciju. Nakon toga još dolazi na njega i L nosač za dvije rakete sa svojom instalacijom.
Pilot u kabini ima samo pult za odabir i jedan gumb na palici za opaljenje.

Da bi svaka raketa na L nosaču mogla otići zasebno, trebalo bi napraviti potpunu rekonstrukciju električne instalacije. To bi bilo više nego komplicirano a za samo "ponekad".

Ovako izgleda taj L nosač:
Image
Let_lampa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby Let_lampa on 10 Jan 2010, 17:14

Djadjo wrote:Šta je goša.....25mm mitraljez na avionu? [zbunjen---.gif]

Da samo je E.Š. poletio...tj drugi aparat pare je ostao na ž zbog tehničkih problema? Možda komša zna kakav detaljćič..

Djadjo

Upravo sam u nekom materijalu sa ispitivanja ondašnjeg k-danta Ljube Bajića i bezbednjaka Vasiljevića našao još jednog izmišljenog na Željavi: pored Šišića da je dežurni na pari bio neki Željko Parađin.
Pozna li netko tog pilota?
Let_lampa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby VP4868/4 on 10 Jan 2010, 17:15

FirewireHR wrote:Rekoh da postoje snimke TVB sa Plesa (ako ne i Batajnice) gdje niški padobranci (ili kako se već zove ta postrojba) raspakiravaju sanduke u tom B707...snimano u samom avionu.
Na YT možeš naći svakakve pi...rije, ali ovo nisam do sada našao. [zbunjen---.gif]
...jedino ako imam na nekoj od svojih starih vhs snimki, ali to je druga tema već

osim pukih cinjenica u "svezi" kikasa...nisam ulazio u detalje.po teoriji zavjere moglo je biti svasta i nista.
ali sad evo jos 105 minuta pa ce med i mlijeko na sve strane.cuvajte se osa i stršljenova!
14.05.2018.
VP4868/4
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby VP4868/4 on 10 Jan 2010, 17:25

Let_lampa wrote:Da bi svaka raketa na L nosaču mogla otići zasebno, trebalo bi napraviti potpunu rekonstrukciju električne instalacije. To bi bilo više nego komplicirano a za samo "ponekad".

meni to vise djeluje kao cin necije dobre volje...pusti zavodi,radionice,ei-niš,čajavec,iskra,
m.pupin.....nije bilo recesije i par/nepar na stajankama,ni kafa na bonove. [loco]
zna li se tko je bio drugi dezurni na pari? mozda je E.Š. kao "neutralan" poslan
da odradi tu likvidaciju.
Ovako izgleda taj L nosač:
Image

he,he one na kojima sam sjedio i pusio...mislim da su imale zelenu "kapicu".
14.05.2018.
VP4868/4
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 10 Jan 2010, 21:55

Let_lampa wrote:
Djadjo wrote:Šta je goša.....25mm mitraljez na avionu? [zbunjen---.gif]

Da samo je E.Š. poletio...tj drugi aparat pare je ostao na ž zbog tehničkih problema? Možda komša zna kakav detaljćič..

Djadjo

Upravo sam u nekom materijalu sa ispitivanja ondašnjeg k-danta Ljube Bajića i bezbednjaka Vasiljevića našao još jednog izmišljenog na Željavi: pored Šišića da je dežurni na pari bio neki Željko Parađin.
Pozna li netko tog pilota?
odkazivanje poljetanja drugog iz pare..hm malo mi je to cudno..mig iz dez pare pa neispravan..za nepovjerovat
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 10 Jan 2010, 22:34

zapovjed je zapovjed ali ona se nemora nuzno izvrsit.pilot lovca je vitez đentlmen [zakrepati] koji moze birati..pa kad vec protiv sebe ima glinene golubove ne odmah raspalit sa po dvije Molniya-e..moglo se topom malo zapucat zaplasit,helici bi ili prisilno sletili ili okrenuli nazad i zadatak bi bio odrađen
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 10 Jan 2010, 22:37

mozda komšo zna posto migovi iz kleka nisu imali mogucnost radio komunikacije sa presretnutim b-707(sta je inace praksa svugdje u svijetu po icao)kako su sa kojim mjerama i radnjama prisilili b-707 da umjesto u ljubljanu(maribor)sleti na pleso?
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby LupusREBEL on 10 Jan 2010, 22:41

relay station wrote:zapovjed je zapovjed ali ona se nemora nuzno izvrsit.pilot lovca je vitez đentlmen (...)

Zapovjed je zapovjed i ona se izvršava i u cijenu vlastitog života! Bio pješak bio pilot. Tu si zakletvu dao pristupio bilo kojoj vojsci svjeta. Naravno, pričamo u ratnim uvjetima.

JNA Zakletva:
Ja_______________________ SVECANO SE OBAVEZUJEM, DA CU BRANITI NEZAVISTNOT, USTAVNI POREDAK, CELOKUPNOST NASE DOMOVINE, I BITI SPREMAN I DA SE BORIM ZA NJENU SLOBODU I CAST, NEZALECI DA U TOM BORBI, DAJEM I SVOJ ZIVOT.

Hrvatsku svečanu vojnu prisegu nemrem nać...
Image
LupusREBEL
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 10 Jan 2010, 23:17

LupusREBEL wrote:
relay station wrote:zapovjed je zapovjed ali ona se nemora nuzno izvrsit.pilot lovca je vitez đentlmen (...)

Zapovjed je zapovjed i ona se izvršava i u cijenu vlastitog života! Bio pješak bio pilot. Tu si zakletvu dao pristupio bilo kojoj vojsci svjeta. Naravno, pričamo u ratnim uvjetima.

JNA Zakletva:
Ja_______________________ SVECANO SE OBAVEZUJEM, DA CU BRANITI NEZAVISTNOT, USTAVNI POREDAK, CELOKUPNOST NASE DOMOVINE, I BITI SPREMAN I DA SE BORIM ZA NJENU SLOBODU I CAST, NEZALECI DA U TOM BORBI, DAJEM I SVOJ ZIVOT.

Hrvatsku svečanu vojnu prisegu nemrem nać...
ne nuzno i po svaku cijenu..ako procjenimo da je to protiv ženevske konvencije....
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby LupusREBEL on 11 Jan 2010, 09:59

Kakve Ženevske konvecije, tko za topita u ratnom djelovanju?
Arkanovi su bili u plavim kombinezonima u Vukovaru, babe su bacale bombe na nas,tukle pamovima, služili su se s vozilima crvenog križa da bi se prebacili na ničij teritorij, gadjali nas iz bolnica,....
...a zaboravio si zapovjednu odgovornost i staru vojničku izreku: "Izvrši zapovjed pa se žali!".
Image
LupusREBEL
Veteran foruma
Veteran foruma

PreviousNext

Return to Područje aerodroma Željava tokom rata u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini (1991-1995)