Obaranje helikoptera EU iznad N. Marofa i slicni dogadjaji

Detalji o ovome objektu tokom ratnoga perioda.

Re: Obaranje helikoptera EU iznad N. Marofa i slicni dogadjaji

Postby FirewireHR on 29 Sep 2008, 15:16

Ovdje u ovome videu i,a zanimljiv detalj na ovu temu. ;)
...počevši od 1:10:

Zanimljivo spominje se "saopštenje pilota supersoničnih aviona iz Bihaća".
Nisam znao da se piloti takvim načinom mogu obraćati javnosti :confused0007
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 29 Sep 2008, 15:33

novinarska baljezgarija
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 08 Jan 2010, 20:52

evo jucer je bila tuzna objetnica u podrutama pa da se prisjetimo tog događaja
ima i film http://www.filmitalia.org/film.asp?lang ... ntID=35170
pa mozda ima kavih interesantih kadrova
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby AutoExpert on 08 Jan 2010, 22:48

Izostavljeno je da je pilotu helikoptera nekoliko puta stiglo upozorenje da je usao u zabranjeni vazdushni prostor,nije se izjasnio i niti promeio pravac i na kraju je usledilo vec ono sto svi znamo....
AutoExpert
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby AutoExpert on 08 Jan 2010, 22:57

Koliko sam ja shvatio let je bio najvaljen ali drugom rutom,..............ali mnogi su ovde rekli,pitaj boga sta je tu iza cele price i ko je tu sta precutao ili se napravio lud,po meni je Emir Sisic bio vojnik koji je izvrshavao naredjenje,ko je u to vreme i slutio da ce doci do krvavog rata,svi koji su sluzili JNA znaju sta bi se desilo da ne izvrsis naredjenje,tako da lako je ovde komnetisati sta bi uradili kad nismo na mestu Emira Sisica....
AutoExpert
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby AutoExpert on 08 Jan 2010, 23:20

Po meni mogao se i rat izbeci ali vidis koje se sranje napravi,pa sad mi ispastamo zbog grupice ljudi koja je profitirala u to vreme....Iskreno krivo mi je i zbog tih ljudi koji su poginuli i Sisica koji je proveo dosta u zatvoru,po meni su oni svi bili zrtve....
AutoExpert
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby AutoExpert on 08 Jan 2010, 23:39

Ne zelim nikoga da opravdavam ili da kritikujem,jednostavno stavi se u kozu Sisica pa razmisli sta bi uradio?
AutoExpert
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby LupusREBEL on 09 Jan 2010, 02:45

Potpuno istu stvar, izvršio zapovjed. Niti ga se treba opravdavat,kao vojnika i kao pilota, i njega ni njegov čin. Zato postoji odgovornost po zapovjedoj dužosti.Nije o svojevoljno uzeo MiG21,naoružao ga raketama zrak-zrak i uzletio s aerodroma Željava, preletio preko Zagreba i Varaždina i bez zapovjedi pokušao oboriti dva helikoptera. Neopravdavam apsolutno njegovo zatvaranje i ostale pizdarije, postoje snimci razgovora između KT (nekog) i pilota, sigurno, koji ga mogu oslobodit. Ali bi nadrljao onaj koji je zapovjedio, zato se šuti. A osobno kad bi dobio zapovjed da djelujem po cilju, bez razmišljanja bolilo bi me dupe koje oznake i tko je, s guštom bi izvršio zapovjed,pa pobogu,oni koji su bili vojnici, pogotovo profesionalci, obučeni su i plaćeni da izvršavaju zadće i zapovjedi. Postoji stara vojnička izreka, ako ti je nešto sumnjivo, pucaj pa vidi što je to sumnjivo, nemoj gledat koji je neprijatelj kriv a koji prav,pobij ih sve a Bog nek ih razvrstava...
...mnoge knjige su napisane o "Vojničkoj časti" (http://hrcak.srce.hr/file/4796) nedvojbeno da se mnoge strane u ratu nisu držale vojničke časti a čak i slogan američkog marinskog korpusa glasi nekak ovako:
"Pridružite nam se,putujte Zemljom, upoznajte strane države i zanimljive ljude te ih pobijte!" sama uzrečica nema nikakve časne namjere,već obrnoto.
Image
LupusREBEL
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby AutoExpert on 09 Jan 2010, 10:31

To sam upravo hteo da kazem sto je Lupus rekao
AutoExpert
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby LupusREBEL on 09 Jan 2010, 15:03

Možda se vama čini čišćiim, vojničkim neodgovornim, ali da me netko obučava 40 jebenih godina da srušim svaku letjelicu koja je neovlašteno ušla u SFRJ ja bi to učio, to što bi me savjest pekla što sam srušio neasoružanu letjelicu koja je švercala oružje. to bi
se pred samim sobom morao opravdat... [zbunjen---.gif]
...ne pred nekim sudom, već svojom savješćom.

Djadjo, atmosfera '88/'89 godine kad sam ja služio vojni rok, kao redov, da sam rekao neću, imao sam osjećao da bi bezbednjak/KOS-ovac izvadio TT 7,62 i pucao mi u čelo, za nemogu morao si imat dobar razlog a za nerazumjem trideset puta si više vježbao nego inače, za nezam štrebao mjesesecima dik nisi naučio kao desetar, destar te prozivao 7000 puta više neg ulizicu., zato ti je bilo olje jesti govna i izvršavat zapovjedi iznad tebe, jer oni uvjek bili u pravu (ako nisi bio sumljino poremećea osoba)..
Image
LupusREBEL
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby LupusREBEL on 09 Jan 2010, 15:13

Firewall wrote:Ali se ipak nije radilo o letjelici koja je švercala oružje ( možda bi to olakšalo situaciju ) nego o helikopteru UN promatrača.

Da, radilo se o helikopterima EU ali su JNA proglasili da se radi o TV-eima koji primaju šiptarski program i treba h srušiti!
Uglavnom, nečasno je uništit neprijatelja koji se nemože branit!
Image
LupusREBEL
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 09 Jan 2010, 17:56

price o svercu oruzja su ciste nebuloze jer ako se netko imalo razumije u zrakoplovstvo zna da helic AB-205 registracije M.M.80557 nije transportna letjelica nego mali bell-ov helic,a sa njim je u paru bio ab-206 također letjelica gotovo identicna znaci mali helic samo za prevoz ljudi
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby LupusREBEL on 09 Jan 2010, 21:23

Firewall wrote:Nisam baš siguran da razumijem ovo, je radilo se o UN promatračima, ne o odašiljačima ili televizorima?

Ma da je prevozi i tenkove, nečaso je pucat na neprijatelja koji se nemože braniti, što Kikaša nisu oborili?
Obaranje helikoptera iznad N.Marofa nema veze s oružjem već nečijoj grešci,JNA, TO, VOJIN-aili političkog vrha.

@ Djadjo
Koliko se sjećam,od dežurne pare digao se samo jedan avion, i bila su dva helikoptera, drugi se sakrio spuštanjem.
Image
LupusREBEL
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 09 Jan 2010, 21:47

drugi je isto gađan ali uspio je prinudno sletit na livadu.uz toliki dijapazon mjera koje pilot lovca mig-21 u presretackoj ulozi ima na raspolaganju odabrat krajnju mjeru(a to je gađanje raketom r-60) mi nikako neide u glavu.da je samo malo upotrebio gošu pa raspalio klasicno ispred nosa nema tog pilota(osim sada u danasnjim novonastalim okolnostima) koji nece spustit ili okrenut letjelicu.imao sam prilike sa zemlje gledat kako goša djeluje,nije baš ljepo za vidit i cut uopce.
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 09 Jan 2010, 21:58

goša je top 23mm punog naziva
GSh-23-2L
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

PreviousNext

Return to Područje aerodroma Željava tokom rata u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini (1991-1995)