Pisane riječi o uništenju aerodroma (novine i knjige)

Detalji o ovome objektu tokom ratnoga perioda.

Pisane riječi o uništenju aerodroma (novine i knjige)

Postby admin on 12 May 2008, 08:14

admin wrote:Evo nešto friško sa MyCity-a
Image
Koji li su to HR generali u 9.mj.1991. pokušali napasti ovaj aerodrom?
...u biti pravo pitanje sa čime i na koji način s obzirom na opisane mjere sigurnosti exJNA koji se navode u tekstu.
Cijelo to podučje je bilo debeli off-limit za tadašnje HR vlasti...još od događaja "krvavog Uskrsa"na Plitvicama.
Tamo je tada uglavnom ordinirala milicija tkz."SAO Krajine" uz blagoslov exJNA.
admin

Re: Pisane riječi o uništenju aerodroma (novine i knjige)

Postby admin on 12 May 2008, 08:14

admin wrote:...s obzirom da ne mogu prebaciti cijeli taj post ovdje onda sam ga samo ovako prekopirao.:wink:
Inače se nalazi ovdje.
Djadjo wrote:Evo nesto o napustanju aerodroma,objasnjeno u knjizi JRV 1942-1992...

Image

Image

Djadjo
admin

Postby admin on 12 May 2008, 08:15

LupusREBEL wrote:
admin wrote:(...)
Koji li su to HR generali u 9.mj.1991. pokušali napasti ovaj aerodrom?
(...)

Kaj je bilo u 9. 91. postojala HV i generali?

Mislim, nevjerujem iako je kod nas sve moguće, 91 postojao je MUP i dio MUP-a je bio Zbor Narodne Garde, civilna struktura oružanih snaga a ne vojna formacija, jer tad je još postojala JA koja je bila službena vojna sila koja je štitila pet republka (Republika Slovenija je već postala samostalana država i istupila iz federacije)...

Možda griješim iako nevjerujem...

K'tome tekst isto se re, rupa je napravljena za MIG-ove 21 a oni se boje da nebi iznamljivali aerodrom za leteće tvrđave (dopustio sam si preterivanje jer i tekst pretjeruje) neznam kako bi sve to uspjeli pretvoriti za druge zrakoplove...
admin

Postby FirewireHR on 17 Jan 2009, 23:11

Iz knjige "JRV 1941-1992"...detalj skena gore:
Image
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 19 Jan 2009, 11:55

posle sirena za opcu opasnost??znaci prije samog aktiviranja neko od normalnih je ipak dojavio u bihac da se ljudi obavjeste barem sirenom
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Fishbed-N on 19 Jan 2009, 15:48

Mislim da se ovdje u tekstu "lupa" - ne vjerujem da je ikakva sirena svirala u Bihaću. Možda je autor mislio na onu ručnu "partizansku" sirenu koja se koristi za internu upotrebu za upozorenje kad se minira određeni objekt. Vjerovatno je neko "zavijao" sa tom sirenom na prilazu rupama kako bi upozorio slučajno neupućene jer nikad se ne zna da li neko može naići nepredviđeno a i iz predostrožnosti i iz uobičajene prakse koja se obavlja pri ovakvim zahvatima.
Fishbed-N
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby relay station on 19 Jan 2009, 16:24

pa trebalo bi pitat još dan danas zivu ekipu sovagovic&co(nemislim naravno na glumca poznatog)koji su bili prisutni
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 19 Jan 2009, 18:25

Djadjo wrote:@Fishbed

Koliko dana prije uništenja aerodroma si prošetao galerijama..ako mozeš odgovorit..
jel bilo aviona unutra ili nije? jel već bila postavljna priprema miniranja..To su već tri pitanja znam...al kad me zanima :a015

popravili smo prvu zavjesu [luda2]
http://good-times.webshots.com/photo/22 ... 5085hOAEUa

Djadjo
bravo neimari
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Fishbed-N on 20 Jan 2009, 09:18

Djadjo wrote:@Fishbed

Koliko dana prije uništenja aerodroma si prošetao galerijama..ako mozeš odgovorit..
jel bilo aviona unutra ili nije? jel već bila postavljna priprema miniranja..To su već tri pitanja znam...al kad me zanima :a015

Djadjo

Otišao sam tačno 12 maja i taj dan je bio zadnji za evakuaciju - tada su galerije bile puste i nije bilo ni jednog aviona čak čini mi se ni dežurne pare.
Nije bilo postavljano ništa bar ispred ulaza jer sam se tu kretao - ovo je postavljano vjerovatno u periodu od 13 do 15 maja (16 je dignut u vazduh).
Dakle imali su dovoljno vremena da ga postave i da se lagano izvuku odatle. Detoniranje je izvršeno vjerovatno sa bezbjedne distance, najvjerovatnije uz pomoć "Prsanove" mašine :zubo: -mislim da znate o čemu govorim ;)
Fishbed-N
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby VP4868/4 on 20 Jan 2009, 09:29

Fishbed-N wrote:Otišao sam tačno 12 maja i taj dan je bio zadnji za evakuaciju - tada su galerije bile puste i nije bilo ni jednog aviona čak čini mi se ni dežurne pare.
********cut*********

mozda sam propustio...
Last edited by Anonymous on 20 Jan 2009, 15:42, edited 1 time in total.
Reason: Propustio sam... Nedozvoljam ovaka pitanja, sve preko pp!
05.02.2020.
pozdrav X :garde
VP4868/4
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby VP4868/4 on 20 Jan 2009, 10:16

Djadjo wrote:Wooow strava strava Fishbed [w] [w] [w]

Svaka čast što si se učlanio na ovaj forum

@VP4868

Fishbed je covjek koji je podigao temu zeljava na mycity-u...a takodjer netko tko je kako čitaš bio tamo u zadnjim trenutcima..

druge rasprave tko je čiji..nisu potrebne...

Djadjo

SORRY!nisam htio komplicirati sa pitanjima pa je ruzno zazvucalo. :archange
NISAM mislio na KRVNE pripravke;mislio sam na vojnu tematiku.
znaci pilot,tehnicar,mehanicar,koja eskadrila i te stvari.
05.02.2020.
pozdrav X :garde
VP4868/4
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 20 Jan 2009, 11:06

Fishbed-N wrote:Mislim da se ovdje u tekstu "lupa" - ne vjerujem da je ikakva sirena svirala u Bihaću. Možda je autor mislio na onu ručnu "partizansku" sirenu koja se koristi za internu upotrebu za upozorenje kad se minira određeni objekt. Vjerovatno je neko "zavijao" sa tom sirenom na prilazu rupama kako bi upozorio slučajno neupućene jer nikad se ne zna da li neko može naići nepredviđeno a i iz predostrožnosti i iz uobičajene prakse koja se obavlja pri ovakvim zahvatima.

Koliko smo mi imali prilike pričati sa nekim starosjediocima u selu Željava i LPS oni jesu čuli sirene prije samoga uništenja.
Jedan pak prijatelj iz zone Bihaća kaže da nije čuo ništa, a kad je počelo miniranje mislio je da je potres u pitanju pa je u čudu skoro pao sa kreveta.

Fishbed-N wrote:najvjerovatnije uz pomoć "Prsanove" mašine

Jeli to ona neka letva sa čavlima ako se dobro sjećam(?) :)
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Fishbed-N on 20 Jan 2009, 14:56

Prsan je legendarni miner iz Kapelskih kresova - taj je dizao u vazduh žabarske vozove po Delnicama ::bye
Inače koristio je ovu mašinu možda čak i isti model :zubo:

Image
Fishbed-N
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby Fishbed-N on 20 Jan 2009, 15:02

Tako je - karakterističan i nezaboravan zvuk koji stvara može se vidjeti ovdje.....drug Yul Briner in action [magic]

http://www.youtube.com/watch?v=Smb6iWelxno
Fishbed-N
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby Fishbed-N on 20 Jan 2009, 15:16

Firewall wrote:Sva sreća da im je bio Yul Brinner pri ruci inače neznam kako bi završilo...

Možda si u pravu ali samo šta da je 5 minuta ranije stigao Boško aka. Šovagović, nebi morao da pliva [luda2]

http://www.youtube.com/watch?v=TW_aeOadt5Y
Fishbed-N
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Next

Return to Područje aerodroma Željava tokom rata u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini (1991-1995)