Pisane riječi o uništenju aerodroma (novine i knjige)

Detalji o ovome objektu tokom ratnoga perioda.

Re: Pisane riječi o uništenju aerodroma (novine i knjige)

Postby VP4868/4 on 20 Jan 2009, 15:18

Firewall wrote:Sva sreća da im je bio Yul Brinner pri ruci inače neznam kako bi završilo...

a major Aleksa!

daće tebi ćale elektrike!

umetnuti ručicu i okretati u smeru kazaljke na satu,a onda
vrsiti opalenje... :urnebes:

vinko bresan"kako je poceo rat na mom otoku"

evo ga http://www.film.hr/bazafilm_film.php?film_id=354
14.05.2018.
pozdrav X :garde
VP4868/4
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby LupusREBEL on 20 Jan 2009, 15:48

VP4868/4 wrote:
SORRY!nisam htio komplicirati sa pitanjima pa je ruzno zazvucalo. :archange
NISAM mislio na KRVNE pripravke;mislio sam na vojnu tematiku.
znaci pilot,tehnicar,mehanicar,koja eskadrila i te stvari.

Niš, ali drugi put samo pitanje točno folmuriraj te, ne ti već svi.
U protivnom, zbog nekih članova za takve i slične provokacije koje su zlonamjerne, biti će oštro sakcionirat!

Mislim, ustvari znam, VePeac, znam DA NISI ZLONAMJERNO niš mislio pa sam ti post ostavio kakva je....
...ali je otišlo u krivi smjer pa sam izmjenio.
LupusREBEL

Postby Fishbed-N on 20 Jan 2009, 16:00

Ne znam šta je pitao ali nije ni bitno - da, jesam bio u pzo tj. pvo ;)
Fishbed-N
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby LupusREBEL on 20 Jan 2009, 16:06

To te i pitao...
LupusREBEL

Postby FirewireHR on 20 Jan 2009, 16:21

Fishbed-N wrote:Prsan je legendarni miner iz Kapelskih kresova - taj je dizao u vazduh žabarske vozove po Delnicama ::bye
Inače koristio je ovu mašinu možda čak i isti model :zubo:

http://www.mycity-military.com/slika.ph ... masina.jpg

Znam za ovo, ali mislio sam na nešto posebno...i nekako mi je u sjećanju ostala nekakva letva sa čavlima koji su u biti kontakti za opaljenje eksploziva. :)
...ali biće da sam nešto pobrkao. :a015
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 20 Jan 2009, 16:28

Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Fishbed-N on 20 Jan 2009, 17:55

relay station wrote:http://i18.tinypic.com/2qjvqbm.jpg

Jel ovo iz "Lepa sela...." :zubo:
Fishbed-N
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby Fishbed-N on 20 Jan 2009, 21:16

Djadjo wrote:Misliš da je Drekavac :confused0006 :urnebes: :urnebes: :urnebes:
Djadjo

Drekavac.... j*** mu ja mater :humhihi

Image
Fishbed-N
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby relay station on 19 Mar 2009, 14:03

posto na ovom forumu nema zabrana pisanja o ratnim djelovanjima kao na nekim..bilo bi dobro da konacno saznamo nesto više o zadnjem danu tog objekta.ovo je zadnji zapovjednik zeljave general major bilbija branko(19 kl VVA) koji je po uspravnici morao primit od vise komande i zapovjedit inzinjercima izvrsenje zadatka 16.5.1992
Image
mozda bi on znao dali je opaljenje izvseno iz helikoptera,i vrlo vjerojatno postojanje fotovideo dokumentacije
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 20 Feb 2013, 13:33

kad se sve dosadanje zbroji i oduzme i sve sto je do sada izaslo slozi u neki suvisli mozaik vrlo vjerojatno da su zadnji dani željave izgledali ovako:više dana prije uništenja(3) došla je ekipa inžinjeraca iz beograda koja je u skladištu ripać izuzela 56t exploziva i postavila ga u kose bušotine ispod pista ,u galerije,i na kraju u neke galerije uvezla pune kamione exploziva i goriva
zapovjed za uništenje je izdao ssno direktno ili je tadasnji zap rv i pvo gen-ppuk bozidar stevanovic prenio zapovjed ssno-a
više o tome bi mogli/morali znati tadašnji k-dant 200vb pukovnik milan meničanin i tadašnji k-t 5OG RV PVO puk branko bilbija
jel se zna tko je bio šef ssno-a tada?
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Let_lampa on 20 Feb 2013, 23:51

relay station wrote:kad se sve dosadanje zbroji i oduzme i sve sto je do sada izaslo slozi u neki suvisli mozaik vrlo vjerojatno da su zadnji dani željave izgledali ovako:više dana prije uništenja(3) došla je ekipa inžinjeraca iz beograda koja je u skladištu ripać izuzela 56t exploziva i postavila ga u kose bušotine ispod pista ,u galerije,i na kraju u neke galerije uvezla pune kamione exploziva i goriva
zapovjed za uništenje je izdao ssno direktno ili je tadasnji zap rv i pvo gen-ppuk bozidar stevanovic prenio zapovjed ssno-a
više o tome bi mogli/morali znati tadašnji k-dant 200vb pukovnik milan meničanin i tadašnji k-t 5OG RV PVO puk branko bilbija
jel se zna tko je bio šef ssno-a tada?

O tome gen. Stevanoviću, poznatijem kao Mika Šprajc, ima jedna anegdota iz doba JNA, kaže komšija.
Jednom je poletio sa Batajnice u jednosjedu MIG-21, da se napravi frajer, tada već kao general ( što se inače ne prakticira) i izgubio se po maršruti negdje na istočnoj granici sa Rumunjskom, Bugarskom, pa i malo prelazio državnu granicu. Na kraju se spustio na prvi pistu koju je ugledao, a to je bio aerodrom Vršac.
Kada je shvatio što se dogodilo, brzo je tražio da mu pripreme avion za polijetanje, kako bi se što prije vratio na Batajnicu, prije nego "pukne" sramota.
No, nije uspio poletjeti, jer je tadašnji k-dant RViPVO( jedan poznati lik) odmah zabranio polijetanje i naredio da ga vozilom vrate u Beograd.
Let_lampa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby FirewireHR on 21 Feb 2013, 00:02

Let_lampa wrote:O tome gen. Stevanoviću, poznatijem kao Mika Šprajc, ima jedna anegdota iz doba JNA, kaže komšija.
Jednom je poletio sa Batajnice u jednosjedu MIG-21, da se napravi frajer, tada već kao general ( što se inače ne prakticira) i izgubio se po maršruti negdje na istočnoj granici sa Rumunjskom, Bugarskom, pa i malo prelazio državnu granicu. Na kraju se spustio na prvi pistu koju je ugledao, a to je bio aerodrom Vršac.
Kada je shvatio što se dogodilo, brzo je tražio da mu pripreme avion za polijetanje, kako bi se što prije vratio na Batajnicu, prije nego "pukne" sramota.
No, nije uspio poletjeti, jer je tadašnji k-dant RViPVO( jedan poznati lik) odmah zabranio polijetanje i naredio da ga vozilom vrate u Beograd.

Image

[pusac.gif]
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby yufighter on 21 Feb 2013, 09:52

Koliko je meni poznato asfaltna pista u Vrscu je duga samo 1000m, nema stacioniranu tehniku i osoblje sa opsluzivanje mlaznih borbenih aviona pa mi ova prica ne deluje bas uverljivo. Da ne govorim o blizini Dunava idealnog za navigaciju, no ko zna, sve je moguce.
yufighter
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby cyber fulkrum on 21 Feb 2013, 18:07

[smly_mudri_djed.gif] [smly_6009smly.gif] Priča o Miki šprajcu je potpuno tačna,stim da je otišao čak do Karpata pa je tek tada uspostavio potpunu orijentaciju,za povratak na Batajnicu nije bilo goriva te je u nuždi sleteo na Vršac.Avion je sa Vršca preletio pokojni Branislav Petrović.Taj postupak je Miku koštao preobuke na MiG-29.
cyber fulkrum
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby zagi on 21 Feb 2013, 22:00

cyber fulkrum wrote:[smly_mudri_djed.gif] [smly_6009smly.gif] Priča o Miki šprajcu je potpuno tačna,stim da je otišao čak do Karpata pa je tek tada uspostavio potpunu orijentaciju,za povratak na Batajnicu nije bilo goriva te je u nuždi sleteo na Vršac.Avion je sa Vršca preletio pokojni Branislav Petrović.Taj postupak je Miku koštao preobuke na MiG-29.

Ako je preletio tako daleko, kako to da ga naši bivši susjedi čiji je zračni prostor povrijedio nisu barem pokušali oboriti s obzirom da se radilo o borbenom zrakoplovu? Zapravo kako su se riješavali takvi incidenti u bivšoj državi?
Hvala
zagi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

PreviousNext

Return to Područje aerodroma Željava tokom rata u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini (1991-1995)