Mali info iz ratnog perioda

Detalji o ovome objektu tokom ratnoga perioda.

Mali info iz ratnog perioda

Postby admin on 12 May 2008, 08:15

fishbed-N wrote:Aerodrom Željava u periodu 1992-1995 bio je poprište incidenata i sukoba između ABiH sa jedne i Vojske Srpske Krajine kao i povremenog "gostovanja" pobunjenih formacija Fikreta Abdića tzv. AP Zapadna Bosna koje su "propuštane" u raznim ofanzivama na Bihać.

Prvi sukob tj. incident desio se 17.05. 1992 odmah po napuštanju formacija JNA -

Događaj koji se zbio 17 maja 1992 godine samo dan nakon što je aerodrom dignut u vazduh (16.05)-
Ovde se radi se o incidentnoj situaciji koja je dovela do smrtnih posledica po jedno lice (nisam uspeo da odgonetnem o kom se radi) a drugo je ranjeno.
Naime, tog dana oko 17.00 časova do 17.30, došlo je do oružanog incidenta između pripadnika tadašnje vojske krajine (SVK) i stanovništva sela Izačić predvođenih pripadnicima TO i MUP-a Bihać u reonu poletno-sletne staze.
Stanovnici Izačića očigledno iskoristivši odsustvo pripadnika JNA koji su prethodno jutro napustili aerodrom, počeli su odnositi ostavljene stvari i inventar koji se zatekao na aerodromu. U navedenom vremenu naišla su 2 BOV-a sa pripadnicima SVK i došlo je do međusobnog puškaranja.
Ko je započeo incident, pouzdano se ne zna ali kao što sam naveo došlo je do ranjavanja jednog pripadnika MUP-a dok je drugo lice koje je smrtno stradalo neidentifikovano te ne mogu navesti kome i čijoj strani pripada.
Ubrzo zatim, predstavnici MZ Izačić i L.P.Selo dogovorili su se da se ovakvi i slični incidenti ne dešavaju u buduće a oformljena je komisija sa obe strane koja će ispitati celi slučaj.
admin

Re: Mali info iz ratnog perioda

Postby admin on 12 May 2008, 08:16

celo43 wrote:Jasno je da tada vec bijesnio rat u HR i BiH, a kao sto svi znamo i HR i BiH su tada bile medjunarodno priznate zemlje pa stoga je sasvim jasno da je rijec o zlocinackom cinu te SVK sto spominjes u narodu poznatije kao "cetnici" jer su bili strana vojska na tudjem tlu...

Kakvi su im bili planovi to su kasnije i potvrdili napadom na Bihac i na nezasticeni narod po istom scenariju kao i u drugim gradovima diljem BiH i HR... Na svu srecu nisu uspjeli u svom naumu niti ce ikad...

Tijekom rata nije bilo nekih pretjeranih borbi na samom podrucju aerodroma, kasnije kada je bila autonomija neke diverzantske grupe su se infiltrirale u grad dosavsi preko zeljave ali su svi akteri bili ili uhapseni ili ubijeni tijekom okrsaja...

Prema cetnicima liniju je uglavnom drzao HVO Regije Bihac, kasnije krajem 94' iz pravca aerodroma pokrecu ofanzivu s ciljem zauzimanja grada i u tom naletu zauzimaju prigradsko naselje Vedro Polje i dolaze na nekoliko stotina metara od glavne gradske bolnice... Medjutim odlucnoscu boraca i naroda vraceni su nazad a nase snage ovladavaju selom V. Polje napadom iz pravca Klokota na srpsku novu godinu, kada su zarobljene znacajne kolicine MTS-a, a zarobljeno i likvidirano znacajan broj cetnika, i tom akcijom na toj liniji neprijatelj nikada vise nije stvarao ozbiljnije probleme...
admin

LupusREBEL wrote:Ispravak netočnog navoda, rat još nije bijesnio u BiH kad je aerodrom dignu u zrak...
admin

LupusREBEL wrote:O Ustašama i Četnicima, molim da pišete u svojstvu samoproglašenih ili takozvanih ili novonastalih (koje ćete skraćenice koristit ostavljam na poosob) jer su četnici i ustaše vojske Drugog Svjetskog rata a ne Domovinskog i rata u Bosni i Hercegovini, što su neke formacije preuzele te nazive nisu legitimne, kao što o nacistima iz ovog vremena pišemo neonacisti a ne nacisti.
To napominjem samo zato da bi mogli raspoznati o kojm se postrojbama radi a ne iz filozofiranja, ostalo ostavite za svađaonu...
admin

celo43 wrote:
LupusREBEL wrote:Ispravak netočnog navoda, rat još nije bijesnio u BiH kad je aerodrom dignu u zrak...
nema ispravke, rat je trajao u HR a i u dijelovima BiH, kao Sarajevo i ostali gradovi, a zvanicni napad na Bihac uzima se 10.06.1992 iako je nekoliko dana ranije bilo nekih manjih okrsaja a i prije tog je pala Bosanska Krupa...
admin

Postby admin on 12 May 2008, 08:17

Riker wrote:2 Lupus: nebih se složio da nije bilo četnika u našem ratu. Razlika je samo da Draža nije bio jedan nego mnogi, kao npr. Mile Martić, Siniša Martić, Šešelj, Arkan i ostali.

Što su radili, kako i zašto, čini ih istim ko i četnici u II. sv. ratu.

Pa od starog brigada je zarobila u Jezeranama na kraju Oluje nekog srbu u šajkači sa četničkom kokardom, redenicima, cccc i bradom koje se ni ZZ Top nebi posramio.

E sad, dali je to drevna srpska vojna uniforma ne znam, ali mislim da nije.

Sa druge strane, naravno da je i u HV bilo ljudi koji su bili pandan tome, ali nije za usporedit brojku takvih sa naše strane i sa njihove.

Pa svi oni seljaci iz Krajine koji je svaki iz svog sela uzeo tanđaru i držao zasjede ne nad vojskom nego nad susjedom Hrvatom zato što je tako Yutel rekao, kakav je on vojnik...nikakav...on je četnik.
admin

treb wrote:IMHO, HSP je najdesnija opcija u HR i imala je HOS, koji nisu predstavljali, niti su ih povezivali s ustašama.

U Srbiji, pak Šešeljevi radikali uredno dolaze čak i u Sloveniju u kokardama i sa četničkim obilježjima. Ujedno i pobjeđuju na izborima.
admin

LupusREBEL wrote:U potpunosti se slažem s vama, da oni sebe nazivaju četnicima, za mene oni nisu četnici, već krvožderna zvjer koji sus se samoproglasili četnici...
O tom pišem...
admin

fishbed-N wrote:Odmah da podržim druga Lupusa u vezi naziva ustaše i četnici (balije) te da izbjegavamo iste u daljem tekstu.

celo43 wrote:Jasno je da tada vec bijesnio rat u HR i BiH, a kao sto svi znamo i HR i BiH su tada bile medjunarodno priznate zemlje pa stoga je sasvim jasno da je rijec o zlocinackom cinu te SVK sto spominjes u narodu poznatije kao "cetnici" jer su bili strana vojska na tudjem tlu...

Rat je već bio u Sarajevu i u drugim djelovima BiH.
Bos.Krupa je prva "pala" a u Bihaću se još živjelo koliko toliko normalno čak narednih 20-tak dana...

Tijekom rata nije bilo nekih pretjeranih borbi na samom podrucju aerodroma, kasnije kada je bila autonomija neke diverzantske grupe su se infiltrirale u grad dosavsi preko zeljave ali su svi akteri bili ili uhapseni ili ubijeni tijekom okrsaja...

Tačno- poslije je uslijedila akcija Tigar 94 kada je pohvatano između ostalog čak nekoliko komandanata i glavešina F.Abdića.

Prema cetnicima liniju je uglavnom drzao HVO Regije Bihac, kasnije krajem 94' iz pravca aerodroma pokrecu ofanzivu s ciljem zauzimanja grada i u tom naletu zauzimaju prigradsko naselje Vedro Polje i dolaze na nekoliko stotina metara od glavne gradske bolnice... Medjutim odlucnoscu boraca i naroda vraceni su nazad a nase snage ovladavaju selom V. Polje napadom iz pravca Klokota na srpsku novu godinu, kada su zarobljene znacajne kolicine MTS-a, a zarobljeno i likvidirano znacajan broj cetnika, i tom akcijom na toj liniji neprijatelj nikada vise nije stvarao ozbiljnije probleme...

I to je tačno ali....
Nikada neće biti jasno (ali vremenom će i to isplivati na površinu) zašto su srpske snage oko Bihaća odustale u posljednjem momentu da uđu u grad kad je sve već bilo gotovo.
5 KO. počeo je sa evakuacijom stanovništva iz grada jer nije više imao municije da parira ne po broju vojnika nadmoćnijem neprijatelju već po količini naoružanja i sile koju je dovukao na pravac Golubić-Debeljača-V.Polje.
Naprasno kada se očekivala komanda za ulazak, stigla je ista za povlačenje i tu je bio kraj svega.
Pominju se velike sume novca (milioni maraka) koje je lično po naredbi Izetbegovića isplaćeno Karadžiću na ruke iste noći....
Nije tu bilo odlučnosti boraca kako ti kažeš, jer nije ni bilo sredstava sa čim da se krene u kontra napad - povlačenje srpskih jedinica i konsolidacija linija ABiH kao i dovlačenje većih količina municije u određenom vremenskom periodu (vazdušni most) omogućile su kontra udar na tada već demoralisane srpske snage koje su već vidjele da su ono što su mogli postići izgubili još one noći a sve što je usljedilo tad bilo je predaja i dalje povlačenje.
admin

Postby admin on 12 May 2008, 08:18

celo43 wrote:
I to je tačno ali....
Nikada neće biti jasno (ali vremenom će i to isplivati na površinu) zašto su srpske snage oko Bihaća odustale u posljednjem momentu da uđu u grad kad je sve već bilo gotovo.
5 KO. počeo je sa evakuacijom stanovništva iz grada jer nije više imao municije da parira ne po broju vojnika nadmoćnijem neprijatelju već po količini naoružanja i sile koju je dovukao na pravac Golubić-Debeljača-V.Polje.
Naprasno kada se očekivala komanda za ulazak, stigla je ista za povlačenje i tu je bio kraj svega.
Pominju se velike sume novca (milioni maraka) koje je lično po naredbi Izetbegovića isplaćeno Karadžiću na ruke iste noći....
Nije tu bilo odlučnosti boraca kako ti kažeš, jer nije ni bilo sredstava sa čim da se krene u kontra napad - povlačenje srpskih jedinica i konsolidacija linija ABiH kao i dovlačenje većih količina municije u određenom vremenskom periodu (vazdušni most) omogućile su kontra udar na tada već demoralisane srpske snage koje su već vidjele da su ono što su mogli postići izgubili još one noći a sve što je usljedilo tad bilo je predaja i dalje povlačenje.

ne znam ko si ni odakle si ni kako si upucen ali ovo sto si rekao mozda je moguce u filmovima ali u stvarnosti tesko... sve informacije znam iz prve ruke jer mi je neko blizak bio jedan od glavnih ljudi obavjestajne sluzbe V. korpusa...

ciste su gluposti o evakuaciji stanovnistva jer sam citav rat bio u Bihacu i valjda bi znao o nekim evakuacijama a to bi isto bilo nemoguce jer je Bihac ako nisi znao u obrucu a srpski koljaci ne vjerujem da su mislili otvoriti koridor, a sto se tice tog ulaska u grad, ti zapamti da se vec bilo desilo mnogo zlocina, a tvrdi krajiski narod se nikad ne bi predao, a u bihacu je u tom trenu bilo oko 100000 dusa, pa ti racunaj koliko bi cetnicima trebalo ljudstva da zauzmu grad jer ovaj narod nije imao gdje otici i sve im je tu bilo, a svi znamo kakvi su ti "srbi" bili ratnici... dok je topova i velike razdaljine onda su hrabri al cim dodje borba prsa u prsa, zna se sta se desavalo, lako je bilo izigravati jurisnike dok na 10 boraca ide 1 puska ali kasnije...

Svatko tko je ovdje bio zna kakav je duh naroda bio, a ko to sad posmatra i gleda sa strane ne moze to shvatiti...

Kad vidim da vec toliko toga "znas" bilo bi lijepo barem da se predstavis odakle si i na kojoj strani si bio...

Pozdrav iz Bihaca...
admin

Postby admin on 15 May 2008, 23:25

fishbed-N wrote:
celo43 wrote:
ne znam ko si ni odakle si ni kako si upucen ali ovo sto si rekao mozda je moguce u filmovima ali u stvarnosti tesko... sve informacije znam iz prve ruke jer mi je neko blizak bio jedan od glavnih ljudi obavjestajne sluzbe V. korpusa...

ciste su gluposti o evakuaciji stanovnistva jer sam citav rat bio u Bihacu i valjda bi znao o nekim evakuacijama a to bi isto bilo nemoguce jer je Bihac ako nisi znao u obrucu a srpski koljaci ne vjerujem da su mislili otvoriti koridor, a sto se tice tog ulaska u grad, ti zapamti da se vec bilo desilo mnogo zlocina, a tvrdi krajiski narod se nikad ne bi predao, a u bihacu je u tom trenu bilo oko 100000 dusa, pa ti racunaj koliko bi cetnicima trebalo ljudstva da zauzmu grad jer ovaj narod nije imao gdje otici i sve im je tu bilo, a svi znamo kakvi su ti "srbi" bili ratnici... dok je topova i velike razdaljine onda su hrabri al cim dodje borba prsa u prsa, zna se sta se desavalo, lako je bilo izigravati jurisnike dok na 10 boraca ide 1 puska ali kasnije...

Svatko tko je ovdje bio zna kakav je duh naroda bio, a ko to sad posmatra i gleda sa strane ne moze to shvatiti...

Kad vidim da vec toliko toga "znas" bilo bi lijepo barem da se predstavis odakle si i na kojoj strani si bio...

Pozdrav iz Bihaca..

OK - ja ću biti tolerantan kao i uvijek pa ću ispraviti moju rečenicu-evakuacija nije počela ali sve je bilo spremno ako bi došlo do najgoreg scenarija.
Drugo-upućen sam jer znam neke stvari. Nisam učestvovao niti bio sudionik ratnih operacija na području Bihaća ali znam dosta podataka iz prve ruke od ljudi koji nisu pričali lovačke priče.
Ima jedan interesantan film u produkciji beogradske kuće B-92 koji govori o formiranju i raspadu jedinice za specijalne operacije (JSO) resora DB Srbije pa između ostalog i o njihovom učešću u borbama u Cazinskoj krajini. No nije sad to bitno iako je vezano za sve to već postoji jedna scena gdje kao sagovornici učestvuju bivši generali A.Dudaković i M.Milovanović. Rječ je bila o ofanzivi na Bihać i baš o ovom o čem sad pričamo. Srbi su prisluškivali veze 5ko. Vidjelo se i po obimu i intenzitetu vatre da vlada veliki nedostatak municije a i radio vezama su ustanovili da je to zaista tako. Znalo se da je nastupio taj odsudni momenat ali kao što sam već rekao u posljednjem času donosi se odluka o povlačenju.
Milovanović je popizdio i bacio činove (potvrđuju mnogi svjedoci van ovog fima) a sve zbog takve odluke.
I poslije svega, isti Milovanović na nekom mirovnom skupu par godina poslije Dejtona negdje valjda u Sarajevu stoji sa grupicom generala ABiH i HVO i nekim još srpskim u holu hotela gdje se održavao samit, i prilazi im Alija Izetbegović i obraća se istima rječima-
"Joj generali, kako vas je lijepo vidjeti kako mirno razgovarate i uživate a ne ratujete" i obraća se Dudakoviću koji je bio prisutan pitanjem-
"Jeli Dudakoviću o čem razgovarate ?"
"Razgovaramo o ofanzivi na Bihać i kako smo se odbranili"
Na to Alija pred prisutnima odgovara -
"Ma odbranio bi ti njega da ja nisam platio za isto....."

Dudaković se interesantno toga ne može sjetiti mada ne poriče taj razgovor.

Još jedna bitna stvar koju si naveo a nije tačna - kažeš Bihać je bio u okruženju !
Imali ste slobodan izlaz prema Cazinu sve do Pećigrada u širini od gotovo 20 i više kilometara tako da grad apsolutno nije bio u obruču i ne vidim o kakvom se koridoru radi.
Ako si mislio da bi se srpske snage mogle spojiti pravcem Izačić-Kamenica-Brekovica-Čekrlije-Grabež onda je to suludo i apsolutno neizvodivo.
Pusti sad insinuacije ko je kakav bio ratnik - možda je bilo sto hiljada ljudi u gradu, ali panika čini svoje. Krene li jedan kreće masa i onda je gotovo. Stanovništvo grada i okoline dobro je bilo upoznato sa kim ima posla i koje su sve jedinice dovučene na Bihaćko ratište. Svima je bilo svega preko k... i jedva su čekali da uđu u grad (pogotovo Babinim) i nisam siguran da bi ih iko čekao bez metka u cijevi. To prijatelju možda sad izgleda u tvom viđenju tako da bi se goloruki suprostavili tenkovima i pred nekoliko hiljada cijevi naspram njih ali nije baš tako. Niko nije goloruk trčao pred cjev i upadao u rovove - vremena Boška sa Neretve su odavno prošla zajedno sa partizanskim filmovima.

Ko sam i odakle nema veze - želim da ovdje razgovaramo konstruktivno bez vrijeđanja i omalovažavanja - nadam se da će mo nastaviti ukoliko se slažeš.
Pozdrav i za tebe.
admin

Postby admin on 15 May 2008, 23:25

celo43 wrote:Ovako stari jedno je gledati filmove i slusati price, ne znam odakle si ali prave informacije ti mogu samo reci starjesine koje su vecinom tu u Bihacu, ali nebitno...

Sto se tice razgovora generala i Alije djelomicno si u pravu samo si pogrijesio smisao, a ionako taj sastanak i dogadjaj nikad nije potvrdjen, i nije alija rekao da je platio za Bihac nego je rekao da bi ga k**** obranio da nije on slao novac (misli se za municiju i oruzje) jer sam kazes da si gledao Jedinicu, onda znas kako su se kretale cijene municije...

Sto se tice prisluskivanja to je sigurno istina jer su i oni prisluskivali nas i mi njih a sta su god ustanovili moglo je da bude istina a i da ne bude (kontraobavjestajci) kao i obrnuto... Opet zaboravljas neke bitne cinjenice, da nije bas bilo tako s municijom kako ti mislis, uglavnom je nedostajalo protivoklopa granata i sl. ali sto se pjesackog oruzja tice to bas i nije bilo tako...

Ovo za Milovanovica ne znam i sumnjam da je "bacao" cinove jer za to postoje i sankcije u pravoj vojsci...

Sto se ovog koridora tice, nisi ni ti bas u pravu, za vrijeme prve i druge autonomije tih "koridora" nije bilo a i kad je bilo slobodno opet nikakve koristi od tog jer je samo prosirena velicina obruca, a u jednom trenu tacnije krajem 94' kad je Bihac maltene bio pred padom SLOBODNI TERITORJ JE IZNOSIO 3km VAZDUSNE LINIJE...

Ovdje je bas bilo vazno ko je kakav bio ratnik, cinjenica isto je ste da panika cini svoje, ali isto tako da i strah cini svoje, krene li jedan bjezati bjeze svi, a mnogo ljudi je bilo izbjeglo iz svojih domova i koji su mogli vidjeti kako ubijaju njihove najblize i ne vjerujem da bi se ti ljudi predali (mjestani Ripca, Orasca, Zavalja, Cukova, Kljuca, Sanskog Mosta...)

Da ali isto to stanovnistvo je znalo sto ih ocekuje ako izgube, a nisu imali drugog izlaza osim borbe, a jedinice koje su bile dovucene na ratiste su uglavnom bile "nabrijano specijalne" koji su svoju specijalnost vec se zna kako izrazavali tu prvenstveno spadaju Arkanovi tigrovi, Skorpioni, Hermani i ostali koljaci a veoma malo je bilo pravih specijalnih jedinica koje su napadale Bihac...

Da vremena Boska su prosla, ali dosla su vremena nekih novih modernih heroja, jer svi znamo da svaki rat mora iznjedriti heroje, ono sto su nekad bili Bosko Buha, Pozderac i ostali narodni heroji za Bihac su to, Adil Besic, Sidik Smlatic, Senad Sarganovic Sargan, Jasmin Kulenovic Havarija i jos mnogi dobri i hrabri borci, a mnogi od njih nisu vise s nama... Zaboravljas kako je poceo rat, zaboravljas Vukovar, zaboravljas kakva je sila JNA bila, zaboravljas ko im se suprostavio i kako...

3 mjeseca su branitelji vukovara odolijevali onoj JNA, a naspram toj JNA ovi sto su Bihac napadali su bili nula, a vukovarskih branitelja je bilo oko 2000-3000 a kroz V. korpus u toku rata je proslo oko 40000 boraca a aktivno ih je bilo uvijek oko 10000 pa ti sad zamisli gradske borbe u Bihacu i uporedi ih s vukovarskim... Na vukovaru je unisteno oko 400 oklopnih vozila sto tenkova sto ostale gvozdjurije, oko 20000 vojnika je izbaceno iz stroja...

Zaboravljas da su se borci maltene u prvom napadu na Bihac neprijatelju suprostavili nekakvim trofejnim puskicama i lovackim naoruzanjem a rijetki su imali automatsko oruzje i protivoklope, pa je opet u skoro prvoj borbi na orljanima zarobljen tenk t-55 i unistena praga a vise cetnika onesposobljeno sto ubijeno sto ranjeno...

V. korpus je iz niceg izrastao u respektabilnu silu na bihackom ratistu i to je cinjenica, a isto je cinjenica da nije bilo Bihaca i njegove obrane koja ja za sebe vezala velik dio srpskih snaga i sprijecavala spajanje linije Beograd-Banja Luka-Knin i da nije bilo Bihaca vjerovatno se Hrvatska nikad ili veoma tesko bi se rijesila srpske KRAJINE, kao sto je cinjenica da je HR pomogla da se deblokira Bihac...

Bilo bi lijepo da znam barem odakle si i zasto se toliko zanimas za Bihac ako nemas nikakve veze s njim, i slobodno sto te god zanima pitaj i ja sam za to da se razgovara konstruktivno i bez vrijedjanja i mozemo nastaviti, trudicu se da sve sto je u mojoj moci sto bolje pojasnim...

Pozdrav
admin

Postby admin on 15 May 2008, 23:26

fishbed-N wrote:Naravno, pravi starješina i borac koji ne pati od rambo fazona i raznoraznih napuhanih likova savršen je primjer od koga možeš nešto pametno čuti i naučiti.
Vidim da si gledao jedinicu - stotine hiljada i hiljada maraka su se slivale u Cazinsku krajinu tokom rata i samo uz pomoć istih stanovništvo tog područja uspjelo je opstati.
Nedostajalo je vama svega što se tiče naoružanja a namjenska u Cazinu radila je punom parom pa je tako prizvodila razne vrste mina za MB kao i više tipova ručnih bombi a čak su se radile rakete za VBR 107mm i donekle su se pokrivali ti manjkovi ali nedovoljno.
Puščana municija je uvijek bila deficitarna jer ipak je dole postojao broj od 20.000 stalnih pripadnika korpusa. Daj svakom po metak i eto ti cifre.

Ovo što kažeš za Vukovar je neistina - znam da po netu kruže razne priče poput te tvoje o 400 uništenih oklopnih vozila i to su gluposti što ti kažeš "nabrijanih tipova".
JNA jeste izgubila dosta oklopnih sredstava na Vukovaru ali 400 nije. Možda se radi o cifri od 30 oklopnjaka (što tenkova što BVP-a ili BOV-ova).
Da ti samo navedem primjer da je VRS imala oko 350 tenkova i oko 250 OT u BiH a linija ratišta bila je duga preko hiljadu i nešto kilometara.
Oklopna brigada JNA brojala je oko 30 do 35 tenkova - ispada da je onda Vukovar napadalo 10 oklopnih brigada i sve su sjebane do i jedne.
Za tvoju informaciju cijela nekadašnja JNA imala je oko 1200 tenkova svih tipova od T-34, Šermana pa do M-84
Ako razumno gledaš na neke stvari shvatićeš da su to nebulozne teorije i budalaštine.
Takođe da je izbačeno iz stroja 20.000 ljudi zaista nije vrijedno nikakvog komentara.

Prvi napad na Bihać - hm........Čini mi se da to bi na Golubiću ?!?
Ta 55-ica je prodata kao i Praga. Pragu niste uništili već odvezli zajedno sa tenkom jer je sve bio dio dogovora i već plaćeno suprotnoj strani.
Tenk se odjedanput "zaglavljuje" i ostaje bez goriva, posada napušta isti i ostavlja ga kao i Pragu. Sve u svemu smušen i bezvezan napad ali ne bez razloga. Koliko znam svi su se razbježali i tu nije bilo poginulih.

Pravi napad (bez dogovora) bio je onaj u 9-tom mjesecu 92-ge kad ste probili liniju prema lohovu i zarobili 2 ZIS-a - e to nije bilo dogovoreno.

Malo smo otišli od teme Željave ali neće nam zamjeriti moderator.
Inače sam sa bližeg područja Bihaća pošto te zanima- pozdrav.
admin

celo43 wrote:Teorije i teorije, uvijek teorije...

Osobno posjedujem snimak na kom se vidi trpinjska cesta i moze se izbrojati jedno 10-15 oklopa a kako su govorili da su svaki dan odvlaceni nazad unisteni i osteceni tenkovi bome se moze doci do fine cifre, spomenuo sam 400 unistenih oklopa jer sam iz vise izvora to cuo, a imam i frenda koji je bio u erdutu 91' a kasnije dezertirao iz JNA i dosa u ARBiH i koji kaze da je odjednom znalo doci i po 100-tinjak mrtvih, a on sigurno ne laze, a isto tako ako se sjecas s TV-a ne znam gdje ono tacno su ulazile neprekidne tenkovske kolone iz Srbije i isle prema Vukovaru, ali nebitno nije ovdje rijec o vukovaru iako je to veoma dobar primjer sta srce i moral mogu uraditi vojsci bez morala...

Da namjenska je radila punom parom medjutim to nije bilo kvalitetno oruzje, ali je koliko toliko bila dobra zamjena, znas onu narodnu, bolje ista nego ista... Sve granate su uglavnom bile neprecizne za razliku od onih JNA orginalnih granata, ali kao sto nekom jednom rece da su bosanci svjetski prvaci u improvizaciji, tako neces vjerovati cega je sve bilo, od bombi na +/- pa dalje...

Do puscane municije se lako dolazilo i rijetko kad je falilo u velikim razmjerima te municije, jer pri svakoj akciji uglavnom je najvise takve municije zarobljavano...

Upravu si za Golubic, moja pogreska, mnogo vremena je proslo, a i na orljanima su se odigrale isto neke specificne bitke, na golubicu se to desilo mislim oko polovine juna, medjutim te price o prodaji bas i ne piju vode, kad znam da je neprijatelj tada imao i nekoliko ranjenih/mrtvih... Praga je navodno bila ostecena ali u to nisam siguran pa ne mogu drukcije ni tvrditi ali isto tako pouzdano znam da je tih dana bio onesposobljen i jedan tenk (pogodjen zoljom)...

Ova druga akcija sto govoris, desila se na Jelaca Gredi u rejonu Lohovskih brda, tada je akciju vodio narodni heroj Adil Besic (kasnije nazalost poginuo prilikom borbenih dejstava na rejonu Grabeza 28.11.1992) tacno je da su zarobljena 2 zisa a tada je i moj kolega ranjen od metaka iz "sijaca smrti" i kaze da je bas bilo zestoko tada, njih nekolicina je zarobila topove i drzala odstupnicu dok nisu izvuceni jer je pokusan kontranapad...

Sto se tice ove konstatacije prvi napad "bez dogovora" nisi u pravu jer ako su to bili dogovori zanima me kako su ljudi onda ginuli?

Pozdrav
admin

admin wrote:
fishbed-N wrote:Malo smo otišli od teme Željave ali neće nam zamjeriti moderator.
Inače sam sa bližeg područja Bihaća pošto te zanima- pozdrav.

A, ne samo vi slobodno pričajte jer vidim da ste svaki na svoj način upućeni u te nama ostalima dosta nepoznate detalje. :wink:

Ova snimka;
http://www.youtube.com/watch?v=hQP5VF6oqk0
...mislim dovoljno pokazuje kakvo rasulo vlada u srpskim jedinicama iz tkz.Krajine kada napadaju Bihać 1994., a najznakovitiji trenutak je na vremenu 6:38 gdje ti Hermani i Abdićevci govore o moralu ljudi iz Bihaća i vojske tamo.
admin

Next

Return to Područje aerodroma Željava tokom rata u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini (1991-1995)