Mali info iz ratnog perioda

Detalji o ovome objektu tokom ratnoga perioda.

Re: Mali info iz ratnog perioda

Postby relay station on 31 Dec 2008, 18:13

steta..mozda bi danas peris i radoš bili zivi da nije bilo te f in gole sa tim radarom gore tada
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 11 Jan 2009, 23:54

bila guzva tamo 1992 citat sa abg-a:
Na prostoru Bihaca bile su sledece jedinice JNA.
1 motorizovana brigada
171 avijacijski puk
200 vazduhoplovna baza(VB)
51 bataljon VOJIN(bVOJIN)

Krajem avgusta 1991 godine, u tadasnju kasarnu "27.juli" smjestene su motorizirana jedinica iz Postojne,jedinica ABHO iz Crnomelja.Na aerodrom"Zeljava" premjesten je artiljerijsko raketni puk iz Cerklja,ceta VOJIN iz Ljubljane,eskadrila orlova iz Cerklja,jedinica iz kasarne Borongaj iz Zagreba.Jedinica iz Karlovca je dislocirana na prostor B.Petrovca.
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 11 Jan 2009, 23:57

bilo bi interesantno doznat nesto vise i o objektima(skladistima)
MES vedro polje,grabez
intendanskog materijala ripač
inace u grabezu su bile uskladistene i granate od 203mm kao dio stateske rezerve citat:
Vedro Polje" sa izdvojenim objektom "Grabez" je bilo u sastavu 639. pozadinske baze. Pozadinska baza je bila potcinjena PkPo 5. armije tj. vojista. Municija 203 mm je bila tamo kao "armijska" rezerva
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby kontejner on 12 Jan 2009, 16:59

171 avijacijski puk
:confused0006

117 avijacijski puk
kontejner
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby Fishbed-N on 13 Jan 2009, 21:51

relay station wrote:bilo bi interesantno doznat nesto vise i o objektima(skladistima)
MES vedro polje,grabez
intendanskog materijala ripač
inace u grabezu su bile uskladistene i granate od 203mm kao dio stateske rezerve citat:
Vedro Polje" sa izdvojenim objektom "Grabez" je bilo u sastavu 639. pozadinske baze. Pozadinska baza je bila potcinjena PkPo 5. armije tj. vojista. Municija 203 mm je bila tamo kao "armijska" rezerva

Uh što volim kad relay ima informacije iz "prve ruke" ali uvjek malo iskrivljene [luda2]

Nije bilo granata 203mm u Grabežu već u Vedrom Polju - ako te interesuje koliko ih je bilo i gdje su završile reci "please" [egyptian]
Fishbed-N
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby relay station on 13 Jan 2009, 22:22

nije iz prve ruke nego sa abg,
Last edited by Anonymous on 13 Jan 2009, 23:31, edited 1 time in total.
Reason: Izbrisan nepotrebni komentar
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Fishbed-N on 13 Jan 2009, 22:48

Ne treba ja da kopam po ABG da bi saznao gdje su bile te granate kad to znam.
Last edited by Anonymous on 13 Jan 2009, 23:32, edited 1 time in total.
Reason: Preureeno, nepotrebna objašnjenja
Fishbed-N
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby Fishbed-N on 28 Jan 2009, 10:48

Firewall wrote:Sa: http://47304.org/viewtopic.php?t=3601

...Svi poslovi su trebali da se dovrše do 15.05.1992. godine kada je pripadnici JNA povlače i celokupnu odbranu predaju stanovnicima RSK, od bebe u kolevci do starca od 100 godina. Na aerodromu «Željava» opšta gužva. Nema toliko aviona koliko njih želi da pobegne iz Krajine. Ima i onih koji sa sobom nose i po koje živo ličko jagnje, da ga mine želja kad mu se prohte jagnjetine. Na dan 15.05.1992. godine od jutarnjih sati hvataju se poslednji prevozi za Beograd.

Kakav idiotizam :urnebes:

Pa ne mogu da vjerujem da neki debil može napisati ovako nešto - "Ima i onih koji sa sobom nose i po koje živo ličko jagnje, da ga mine želja kad mu se prohte jagnjetine"
Da svojim očima nisam gledao ljude na kapiji aerodroma i šta su sve nosili pa da i povjerujem budali ali....
Pa ko je još vidio da u avionu možeš putovati sa rogatom marvom :banghead
Moje komšije poveli su psa-škodskog ovčara jer nisu imali kom da ga ostave - jedva su ih pustili u avion (An-26) zajedno.
Nosilo se po par torbi ili kofera - ono najosnovnije. Inače i više nisi mogao jer se zabranjivalo da bi moglo stati što više putnika. Niko nije razmišljao da se možda nikad neće vratiti dole jer su svi (pa i ja) mislili da će se situacija vrlo brzo smiriti te da će sukobi prestati možda za koji mjesec.
A još ovaj biser - "celokupnu odbranu predaju stanovnicima RSK, od bebe u kolevci do starca od 100 godina"
Šta je beba dužila PAT-20/3 a deda STYX P-15 nazvan "Krajina" :haha

Prijatelju, prijatelju mrš u p.... m..... ::bye
Fishbed-N
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby Riker on 28 Jan 2009, 12:01

Hm tu piše 15.5.92. posljednji letovi za BG a u onom dnevniku šta ga imam kaže žena 27.1.1993.;

"Reče mi da je vidio Sanjin auto da ode u Željavu"

Od izvora 2 putića
Riker
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby Fishbed-N on 28 Jan 2009, 12:55

Bem li ga, meni se čini da su zadnji letovi bili 12 maja eventualno još 13-og da je bilo nekih aktivnosti i gotovo....ako ovaj tvrdi da su bili 15-og neka mu bude mada sumnjam u to - 16.05 aerodrom je miniran a već 17.05 desio se prvi incident sa onim Izačićanima.

15.5.1992 bio je petak - možda su čekali subotu (kao neradni dan) da miniraju s mirom :zubo:
Fishbed-N
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby FirewireHR on 28 Jan 2009, 14:15

Riker wrote:Hm tu piše 15.5.92. posljednji letovi za BG a u onom dnevniku šta ga imam kaže žena 27.1.1993.;

"Reče mi da je vidio Sanjin auto da ode u Željavu"

Pa to ne mora značiti da ima neke veze sa letenjem.
Vojarnu u Željavi je koristila vojska krajine...vjerovatno je taj tip tamo išao.
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 28 Jan 2009, 14:32

Fishbed-N wrote:
Firewall wrote:Sa: http://47304.org/viewtopic.php?t=3601

...Svi poslovi su trebali da se dovrše do 15.05.1992. godine kada je pripadnici JNA povlače i celokupnu odbranu predaju stanovnicima RSK, od bebe u kolevci do starca od 100 godina. Na aerodromu «Željava» opšta gužva. Nema toliko aviona koliko njih želi da pobegne iz Krajine. Ima i onih koji sa sobom nose i po koje živo ličko jagnje, da ga mine želja kad mu se prohte jagnjetine. Na dan 15.05.1992. godine od jutarnjih sati hvataju se poslednji prevozi za Beograd.

Kakav idiotizam :urnebes:

Ovakvi opisi ja mislim da niti nemaju namjenu da predoče realno činjenice jer realni opisi stvari nisu previše zanimljivi za privući pažnju nekome.
Ako se ubaci ponešto ovakvih "epskih detalja" :) onda se širem krugu skrene lakše pažnja na sadržaj, podiže se dodatno dramatika cijeloj stvari.
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Fishbed-N on 28 Jan 2009, 17:45

Djadjo wrote:@Fishbed si mozda vidio tamo tih dana "Kikaša" na pistama...mislim ono pa to je negdje moralo izgledat gadno,hoću reć takva mrcina od aviona...sve drugo uz njega kao minijaturno :)

Iako je jedan mjestanin iz LPS rekao da je tada valjda vidio najveci avion u zivotu,kada se iznad brda (brdo u LPS nemrem se sjetit imena) pojavila grdosija na nebu,u sletanju na pistu...
Djadjo

Eh da mi je onda bio aparat ili kamera - kako da ga nisam vidio !!!
Bio sam na PVO položaju na samom početku piste br.1 (ona odmah do Izačića) i dobro se sjećam da je bio lijep sunčan dan kad je naišla ta grdosija od pravca Vaganca.
Ma šta da ti kažem, jeza te uhvati jer takva letjelica tih dimenzija je bila neuobičajena da se vidi pogotovo na Željavi - znam da su tehničari koji održavaju aerodromsku signalizaciju pizdili kad sleti jer je znao da oduva one svjetiljke pored piste.Širinom krila je zauzimao cijelu širinu piste a slagaću ako kažem da mi se činilo da su čak malo i štrčala.
707 je inače bučan avion koji je još početkom 90-tih godina bio zabranjen za letove u USA a i u mnogim evropskim metropolama.
Možeš misliti kakvu grmljavinu prave onda ta 4 motora.
Priliku da ga vidim izbliza imao sam tog dana ali nisam prišao bliže od 20 metara jer su utovarali čini mi se neke rakete u sanducima.
Fishbed-N
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby Fishbed-N on 28 Jan 2009, 20:03

Pa dobro, tada su već zadati novi standardi u civilnom vazduhoplovstvu i B-707 nije zadovoljavao kriterije.
Međutim, za vojsku je bio i više nego idealna platforma za različite namjene što se od njega i napravilo.

PS - E-8 Joint Stars mi je najjači od svih verzija ;)

Image
Fishbed-N
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby FirewireHR on 29 Jan 2009, 15:08

Evo imam ja slika cargo Kikaša na Željavi.
Image.Image.Image.Image.Image
Image.Image.Image.Image.Image
...istina virtuelnog. :humhihi [luda2]

Nego za ozbiljno gdje je on stajao kada je bio tamo?....mislim jeli došao na triangl ili je ostao gore kod glavnih pista? :a015
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

PreviousNext

Return to Područje aerodroma Željava tokom rata u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini (1991-1995)