Dokumenti rsk koji spominju aerodrom

Detalji o ovome objektu tokom ratnoga perioda.

Re: Dokumenti rsk koji spominju aerodrom

Postby LupusREBEL on 16 Jan 2013, 10:30

U tim knjigama ima dosta veza s aerodromo, imam ih tri iako sam ih prelisto sve pročitao par...
Image
LupusREBEL
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 16 Jan 2013, 11:46

Ja sam i dalje mišljenja da sumnjam u taj napad jednostavno zato što je ovima trebao razlog da doslovno počiste nepodobna sela koja su na liniji slijetanja prema PSS1 jer su tamo avioni najranjiviji.
Tada su ta sela, sve do Slunja, bila potpuno opkoljena i time odvojena od ostatka Hrvatske bez mogućnosti cestovne komunikacije.
Izvesti minobacački napad u takvom stanju stvari na nešto poput Željave bi po meni bio samoubilački pothvat.
O tome je već bilo spike na forumu.

Ovaj dio mi je zanimljiv. [loco]
Image

Osim toga masa stvari iz teksta dokazuje potpunu logističku potporu JNA srpskim hajducima na teritoriju RH.
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby LupusREBEL on 16 Jan 2013, 15:23

Djadjo wrote:(...)
Vučino ovo su dokumenti nadjeni nakon zauzimanja tj akcije Oluja...hoću reć imaš tri knjige o tome? ili imas knjige o ratu napisane od nase strane

Da...
Image
LupusREBEL
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 16 Jan 2013, 23:12

po ovom izgleda da je 09.10.1991 djelovano iz drežnik grada po području aerodroma mislim da je to vrlo vjerojatno točno
sad dal je to pokušaj bio il šta tesko je reci,no zna se kakvim sredstvima je odgovoreno
po do sada dostupnim i skupljenim informacijama, bio je jedan napad i jedan pokušaj diverzantkog napada prema aerodromu
ukupno,sad sa kakvim efektima tesko je reci no ne i nemoguce jer na forumu smo imali nocnog stražara sa padina plješevice(baclawa)
tako da postoje ljudi koji nesto imaju u sječanju od tih događaja
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby SuperJura on 17 Jan 2013, 19:53

FirewireHR wrote:Ja sam i dalje mišljenja da sumnjam u taj napad jednostavno zato što je ovima trebao razlog da doslovno počiste nepodobna sela koja su na liniji slijetanja prema PSS1 jer su tamo avioni najranjiviji.
Tada su ta sela, sve do Slunja, bila potpuno opkoljena i time odvojena od ostatka Hrvatske bez mogućnosti cestovne komunikacije.
Izvesti minobacački napad u takvom stanju stvari na nešto poput Željave bi po meni bio samoubilački pothvat.
O tome je već bilo spike na forumu.

Slažem se s tobom, ja živim na tom području i ne bih rekao da je izveden bilo kakav napad jer je u Drežniku bila policijska postaja u kojoj je bilo nešto policije i rezervnog sastava koji su imali nešto sitno kalašnjikova i lovačkih pušaka. ZNG-a je bilo isto nešto malo i najteže naoružanje koje su imali je bio poneki tromblon i "garonja". Napad na aerodrom bio bi samoubojstvo jer smo morali biti manji od makovog zrna, a ne raditi takve provokacije.
SuperJura
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby relay station on 18 Jan 2013, 14:59

ja nebih rekao da je napad izmišljotina baš,jer to su dokumenti rsk nađeni po oslobodilackim akcijama,neznam koja bi svha bila upisivat kronologiju koja nema veze sa mozgom,jer oni su mislili da ce ta tvorevina trajat.aš nevidim svhe zasto bi u svoje interne dokumente išli navodit gluposti
sad dal je napad bio od grupe freakova koji su se na tamicu dovezli isplaili 2-3 nabrazaka prema aerodromu i crta vrlo vjerojatno,i da to nije ostavilo nikakve ozbiljnije posljedice
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 18 Jan 2013, 15:30

Pa neće valjda napisati da moraju počistiti ta sela zbog toga što im je ugrožena linija slijetanja aparata koji sudjeluju u borbenim operacijama po ciljevima u Hrvatskoj(?)
Ovako imaju razloga da učine to što su učinili jer oni uvijek nastupaju kao osloboditelji.
Ako si promotrio druge dijelove teksta tako i za uništenje Kijeva imaju opravdanje jer su zločesti hrvati zarobili nepoznat broj lica srpske nacionalnosti.
To što je Kijevo defakto do dana uništenja bilo u višemjesečnoj blokadi još od krvavog Uskrsa na Plitvicama, okruženo milicijskim snagama krajine, nije bitno valjda.
Dakle kao što je nelogično da Kijevljani idu otimati srpske civile u takvoj situaciji tako je i nelogično da netko iz Drežnika ide napadati aerodrom.
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 18 Jan 2013, 18:50

ljudi koji su bili još tamo na aerodromu također spominju taj događaj i pokušaj diverzantskog upada također
e sad da je to sve smišljeno pa i njima prodata priča teško
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby kontejner on 18 Jan 2013, 19:46

Nekak me ovo granatiranje podsjeća na neke događaje kod Šibenika.
U oba slučaja oni oko kojih su granate padale znaju da je napad istinit.I ne lažu, stvarno su padale .

U oba slučaja mala dobro informirana ekipa na minobacaču zna da za pogoditi pravi cilj treba promašiti metu. :confused0059

Kaj i znači demantirti ,kad se prosječni Ivek nadal da smo ih stvarno oprali samo naši neće priznati. Kak se i prosječni Jovica nadal da su nas stvarno oprali, samo da njegovi neće priznati .

I onda normalno da stvar uspije.Kad se sazna , ak se sazna, i tak niko ne vjeruje .

Na kraju, oficir JNA koji je prodal protuavionac drugoj strani na direktno pitanje pripadnika armije BIH : Zašto, pa sad budemo pucali po tvojim ljudima - ima jednostavan odgovor .

Dok vi to sastavite, ja budem već u Beogradu .
kontejner
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby relay station on 18 Jan 2013, 20:54

naglasak stavljanja ovih materijala je na osvješčavanju članova koliko takvih i sl materijala je dostupno na internetu valja samo sjesti i zagrijati stolicu,miš i tipkovnicu,a ne dal je to bilo ili nije to ionako nikada necemo pouzdano saznati
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 19 Jan 2013, 15:14

Mehaničar Djeda Mraza na FB kaže;
Na aerodrom nikad od strane HV nije izvršen napad ali je ovaj izveštaj bio povod da se na pomenuti rejon podigne avijacija i bace napalm bombe.

Po meni potvrda da ipak neka logika mora stajati iza svega što se događa jer ono drugo je stvarno malo vjerovatno.
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 19 Jan 2013, 15:30

nema to bit snage mup-a i zng,uvijek u svakom takvom sukobu postoje ljudi koji su spremni za sve i off od svega
tako da ja vjerujem da se to dogodilo,no svi znamo posljedice xy avio poljetanja i djelovanje napalmom
postoji priča da je diverzantska grupa na aerodrom koja je zapela malo dalje od aerodrom bila predvođena jednim ex emigrantom
nisu uspjeli u svojoj namjeri ali pokušaj stoji u evidenciji tj kronologiji aerodroma
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 20 Jan 2013, 13:52

Ja sam iz dosadašnjeg pisanja o ovoj temi sada i prije na forumu i FB zaključio da barem 3 osobe koje su bile na licu mjesta (tada na Željavi) tvrde kako napada nije bilo.
Što se tiče napalma ono što sam ja uspio pronaći na webu spominje se napad time na Vaganac.
Stoga osim upitno valjanih ratnih izvješća (što medijskih, što vojnih) i priča iz druge-treće ruke ne postoji konkretni dokaz da je napad izvršen.
Po meni ova karta govori sve o ovom događaju;
Image
...trebalo je jednostavno ukloniti prijetnju avionima pri slijetanju.

Ideja da je neka grupica odvažno-hrabrih u takvim uvjetima snaga napala aerodrom meni djeluje nerelano i podsjeća na action filmove gdje Rambo sa jednim okvirom kalašnjikova pobije cijelu rusku postrojbu u Afganistanu i na kraju se sa tenkom frontalno sudari sa Mi-24...i preživi (čini mi se Rambo3). [smly_a025smly.gif]

Recimo da je ta ekipa super-junaka to i napravila pitanje je što bi dobili uopće sa time jer ne mogu u tom slučaju ništa očekivati nego žestoku odmazdu, a nemaju kuda skloniti ni sebe ni brojne civile.
Ovako bi mi bilo više vjerovatno, i možda lakše izvedivo, da su pokušali gađati neki mig ili bilo što drugo dok je bio na liniji slijetanja sa malom brzinom i niskom visinom leta.
Da su ga npr. srušili onda bi to imalo itekakvog odjeka.

Bilo kako bilo na svakome osobno je da odvagne prezentirane činjenice jeli drže vodu ili ne.
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Return to Područje aerodroma Željava tokom rata u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini (1991-1995)