Hrvatski napad na Željavu 08. 10 1991. godine

Detalji o ovome objektu tokom ratnoga perioda.

Re: Hrvatski napad na Željavu 08. 10 1991. godine

Postby LupusREBEL on 10 Feb 2009, 13:06

Ne, tema će ostat otključana jer jednostavno smo mi demokratski narod koji dozvoljava komentare makar se suprostavljaju našim mišljenjima i svjetlonadzorima...
LupusREBEL

Postby Hammo on 10 Feb 2009, 17:49

@FWHR

Ok donekle si u pravu al samo sto se tice R Hrvatske jer je RH odskocila malo od ostalih bivsi republika SFRJ to se da vidjeti na terenu.Al budimo iskreni ,,,U toku rata u BiH i RH, procentualno RH je samo 20% srusena za razliku od BiH

Hrvatska je fasovala teritoriju gdje je bila SAO Krajina i dio Slavonije a BiH je fasovala SVA.E sad uporedi obnovu Hrvatske i obnovu BiH pa ces vidjeti razliku.Koliko treba srestava da se obnovi BiH za taj novac Hrvatska (koliko je bila ostecena i porusena) mogla bi se duplo obnoviti.

@Lupus slazem se s tobom i potpisujem ti sve i slovo.Narod RH i BiH se odbranio bas sa tim "Primitivnim" sredstvima jer nije imao boljih.Al NAPAD na Zeljavu 1991 nemoze se karakterisati kao NAPAD jer ga nije ni bilo,Opet kazem NAPAD je sirok pojam u vojsci,

To sto se je desilo 08.10.1991 moze se okarakterisati kao pokusaj snaga RH da zauzmu A.Zeljava isto sto su uradili pripadnici Patriotske Lige u Bihacu kad su zauzeli skladiste u Vedrom Polju.Pokusali su i uspjeli su a ovi iz RH pokusali su i nisu uspjeli....

Znaci -Pokusaj-,,Vidjeli su da poslije par minobacacki granata nemogu napraviti nista ,,Povlaci se......

Ja se slazem da treba uvredljive sadrzaje brisati al neslazem se ako malo odemo OFF da se odma brise ili gasi tema ,,,Pa nemojte biti kao na MyCytiu da ako im se nesto nesvida odma brisu.

Pozdrav,,,,,,,,,,,
Hammo
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby LupusREBEL on 10 Feb 2009, 18:12

Hammo wrote:Ja se slazem da treba uvredljive sadrzaje brisati al neslazem se ako malo odemo OFF da se odma brise ili gasi tema ,,,Pa nemojte biti kao na MyCytiu da ako im se nesto nesvida odma brisu.

Pozdrav,,,,,,,,,,,

Ma to nebi dopustio, iako nisam ni vlasnik foruma, ni administrator, ali mislim da još moj glas vrijedi donekle, znači, zauvjek ću se zalagati za ovaj forum da bude ono što je, liberalan.

Da rasjasnim, napad je napad, osvajanje je osvajanje. Brkaš dva pojma, napad može biti i verbalni, doduše i osvajanje. Mislim da cilj nije bilo osvajanje aerodroma već pokazati da se može ugroziti i taj aerodrom. No toliko je to beznačajno bilo da nije puno odjeknulo u medijima. Naime u to vrijeme je Hrvatska trebala neke uspjehe da bi se digao moral snagama MUP-a a ugroza s tog aerodroma bila je velika. Osobno, stvarno nisam ni znao gdje je Bihać a kamoli gdje je taj aerodrom u to vrijeme. Znao sam da je negdje to u Bosni.

Što se tiče Bosne i Hrvatske, mislim da netreba puno raditi razliku, obadvije države su dobrano stradali u ratu, kao i sva tri naroda na tom prostoru.

Najgore što smo to breme ostavili svojim naraštajima i pokoljenjima. Iako bi volio da se sve to nezaboravi, ali mislim na sve to treba sagledati i gledati kao povjesnu činjenicu.
LupusREBEL

Postby JoZ@ on 10 Feb 2009, 18:36

LupusREBEL wrote:Ne, tema će ostat otključana jer jednostavno smo mi demokratski narod koji dozvoljava komentare makar se suprostavljaju našim mišljenjima i svjetlonadzorima...

sala ante sala
zajebajem se [w]
JoZ@
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby LupusREBEL on 10 Feb 2009, 18:48

Vjerujem, jer je stvarno zbog čega? Malog off topica zaključavat temu, a i tu smo da se zajednički dogovorimo što dalje i kako, jer stvarno je da smo kao neki forumi koji zaključavaju teme, ispravljaju mišljenja forumaša i sl. samo zato jer su suprotno njihovovim stajalištima. Svatko je ovdje invidua koja ima pravo razmišljat i iznjet svoja razmišljanja ma koliko god se razlikovala od mojeg mišljenja.

Nigdje represivne nisu uspjele a kamalo na forumima koji postoji zbog debate, i dok je ona kvalitetna glupo ju prekidat pa neznam koliko je ona otišla u off.

BTW još nešto u svezi rata i napad, u vojničkom riječniku, žargonu ili kak god hoćete, napad nemora značiti i osvajanje, može i demolariziranje neprijatelja, izazivanje pomutnju u njihovim redovima, sabotaže, diverzije, izazivanje panike, itd...
Osobno, iako sam bio profesionalni vojnik, nisam školovani vojnik, znači sve sam učio u hodu na obukama a nisam išao u školu, no da se potrudim, imam literature da nađem definiciju napada i koji su su svrhe i koji su svi razlozi napada, ovo gore sam nabrzinu sročio po sjećanju.
Npr, radio amateri su u Varaždinu osvojili dvije vojarne a da nisu izvršili napad na njih, kako to nazvati.
Dok u političkom i novinarskom žargonu, napad može svašta značit i sama riječ može imati više načina, vjest može glasiti:
"Hrvatska pretrpila veliki napad Nizozemaca"
kad čovjek to pročita, zapita se, gdje, tko i zašto, mislim, tko nas napada, podnaslov pretežno glasi:
"Hrvatska web stranica napadnut od strane Nizozemskih hackera"
da su naslovi obrnuti tko bi čitao novine?
LupusREBEL

Postby Hammo on 10 Feb 2009, 20:03

@Lupus slazem se s tobom i potpisujem ti sve i slovo.Narod RH i BiH se odbranio bas sa tim "Primitivnim" sredstvima jer nije imao boljih.Al NAPAD na Zeljavu 1991 nemoze se karakterisati kao NAPAD jer ga nije ni bilo,Opet kazem NAPAD je sirok pojam u vojsci.

Ja cijelo vreme naglasavam rijec "Napad" u vojnom rijecniku.
Hammo
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby LupusREBEL on 10 Feb 2009, 20:42

I opet ja odgovaram da napad u bilo kojem žargonu neznači nužno zbog osvajanja,
LupusREBEL wrote:(...)
BTW još nešto u svezi rata i napad, u vojničkom riječniku, žargonu ili kak god hoćete, napad nemora značiti i osvajanje, može i demolariziranje neprijatelja, izazivanje pomutnju u njihovim redovima, sabotaže, diverzije, izazivanje panike, itd...
(...)

Diverzija na cijevovodu kerozina bi se okartirizirao kao napad, diverzanski, a nebi se osvojila u nikom slučaju Željavu, ali bi se usporili letovi s Željave, možda...
LupusREBEL

Postby Fishbed-N on 10 Feb 2009, 21:49

Ovo ode u duboki off .........šta je sad bitno, napad ili osvajanje
Ja tvrdim da napada (osvajanja) nije bilo-širenje glasina i dezinformacija ovdje je očito bilo djelotvorno.
Interesantno je da ni jedna a ni druga strana ne demantuje da ga nije bilo.
Ajde da shvatim da je srbima trebao taj "virtualni" napad za izgovor za akciju čišćenja Vaganca i dalje.
Čemu to služi hrvatima ?
Da li da se navodno dokaže moć kako su sposobni da udare i tamo gdje su svi mislili da nesmiju ?
Očito da je to u pitanju.
A da li se iko od vas zapitao da nisu srbi "gađali" sami sebe....konkretno, aktiviraš tri mine da detoniraju u različito vrjeme i kažeš gađao me neko iz minobacača-topa-haubice......

Ajde kad već pričamo o ovom, da li se neko sjeća ovog napada....(pročitajte 16-ti post po redu)

http://www.mycity-military.com/Kopnena- ... j-JNA.html

Je li neko sa vaše strane demantovao ovo ?
Čini mi se da je ona djevojčica kojoj je nađen dnevnik pominjala slučaj Lune.....
Fishbed-N
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby LupusREBEL on 10 Feb 2009, 22:35

sve okej, ali zašto ga je priznala i bosanska strana te je Alija reagirao da neće dozvoliti da Hrvatska napada JNA na svojoj teritoriji?
Hrvatskoj je definitivno bio potreban moral kod ljudi, pa je taj napad iskoristila kao najbolje sretsvo samoreklame, kao u stilu, vidite što sve mi možemo...

Zanimljiv post...
Taj napad nisam ni mogao demantirat kad nisam ni znao da se desio... :nonnon
Ako je sve to propaganda, okej...
LupusREBEL

Postby FirewireHR on 11 Feb 2009, 12:45

Taj napad ako se i dogodio pitanje je odakle se uopće moglo djelovati nekakvim oruđem...koji teren pod kontrolom HR vlasti je uopće bio u dometu za takvo djelovanje(?)
Možda iz smjera Gospića, ali trebalo bi prebaciti Plješevicu...sumnjam.
Ako je u pitanju bila nekakva diverzantska skupina možda, ali isto čisto sumnjam s obzirom na jako slabo stanje HR obrane u to vrijeme.
A propagandno-psihološki rat je također bio u funkciji bez sumnje.
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby sajeret on 25 Feb 2009, 12:08

Fishbed-N Post subject: Re: Hrvatski napad na Željavu 08. 10 1991. godine
Posted: 28 Jan 2009, 18:07

Sretni forumaš

LupusREBEL wrote:
Nakon dužeg traženja napokon sam našao gdje se spominju napadi Hrvatskih snaga na aerodrom Željavu.

Moram se nasmijati jer ovo što piše je apsolutno neistina - 8.10.1991 nije bilo nikakvog pa ni minobacačkog napada na a.Željava.
Vjest je plasirana da bi se dobio povod za čišćenje terena od snaga MUP-a i ZNG u pravcu Vaganac-Drežnik grad-Rakovica i dalje prema Slunju.

Tacno 100%
LupusREBEL Post subject: Re: Hrvatski napad na Željavu 08. 10 1991. godine
Posted: 08 Feb 2009, 14:48

Veteran foruma

Taj napad se odigrao, ja ga se sjećam jako dobro...

100% glupost.Neznam cega se ti sjecas,ali ako budes toliko ljubazan mozemo uporediti sjecanja jer sam taj dan(vece) bio u Vagancu,narednu u Drezniku I Grabovcu.

Napada nije bilo,a sta se desilo cu vam ispricati kad (pre)cenjena velicana alfe i omege iznese svoja sjecanja.
Samo mali dokaz da sam bio tamo:
Nije bilo 20,30 ili n tenkova bilo je 6 samohotki M-18.Nije bilo topnicke vatre nego minobacacke sa Celopeka...
Daj sjecanja o gospodaru svjetova.
sajeret
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby FirewireHR on 25 Feb 2009, 12:30

Hm, ti znači ipak potvrđuješ da je bio napad na Željavu minobacačima sa brada Čelopek. :a015
Pa i Fishbed-N je bio tada tamo i kaže da je to glupost.
Eto vas 2 ste očevici toga događaja, pa bi bilo zanimljivo da vas 2 "izvažete" argumente za svoje tvrdnje. ;)

A Lupus je koliko znam već 3 izjavio na osnovu čega se sjeća...treba prvo pročitati postove ovdje, pa onda debatirati. :lecture
viewtopic.php?p=17464#p17464
viewtopic.php?p=17488#p17488
viewtopic.php?p=20145#p20145
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby sajeret on 25 Feb 2009, 13:32

Os svemira tvrdi da se sjeca napada, on se ustvari sjeca necega sa TV-a sto je govorilo o necemu sto se negdje desilo ili nije,ja ga pozivam da iznese svoja sjecanja na napad pa da ih uporedimo sa mojim sjecanjima na isti dogadjaj.
Sa Celopeka je gadjan Vaganac,a na aerodorm je prethodnog dana palo 6(sest) minobacakih mina.
E kako i odakle,to je duga prica koju zna jako malo ljudi.
sajeret
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby treb on 25 Feb 2009, 13:52

sajeret wrote:E kako i odakle,to je duga prica koju zna jako malo ljudi.

Nagađaš ili insinuiraš da znaš?
Image
treb
Site Admin
Site Admin

Postby sajeret on 25 Feb 2009, 13:55

ako je insinuiranje ucestvovanje u dogadjajima onda insinuiram.
sajeret
Sretni forumaš
Sretni forumaš

PreviousNext

Return to Područje aerodroma Željava tokom rata u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini (1991-1995)