Cazin

Detalji o ovome objektu tokom ratnoga perioda.

Cazin

Postby dejan on 25 Jan 2009, 19:37

ovdje se vidi pomočna pista kod mjesta Cazin dali ima več tema na ovom forumu o tome .na pretražniku nisam našao pa evo ovdje otvaram ak sam fulal obrišite.hvala.Image
Image
Image
Image
dejan
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Re: Cazin

Postby FirewireHR on 25 Jan 2009, 19:47

Nema te teme i ok da si ju otvorio...
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby LupusREBEL on 25 Jan 2009, 20:53

Hm...
Znači li to da je to pomoćna pista za Željavu?
LupusREBEL

Postby FirewireHR on 25 Jan 2009, 20:59

Pa ako je šljunčana onda teško da bi bila pomoćna...kako bi mig na to sletio?
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby LupusREBEL on 25 Jan 2009, 21:03

A kaj ja znam... :confused0006
LupusREBEL

Postby VOSt on 25 Jan 2009, 21:13

http://sports.webshots.com/photo/111650 ... 8472qSDWtc

meni se ne cini sljuncana.
A btw mig21 je u svoje vrijeme (ne znam danas) bio jedini supersonik koji je mogao operirati sa uređenih neasfaltnih pista
VOSt
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby intersite on 26 Jan 2009, 08:39

Pista nije asfatltirana niti betonirana...1994 je cak jedan dio bila odnijela poplava pa je popravljena.Bio sam tamo oko godinu dana u to vrijeme.Kaponira nema niti nekih posebnih pratecih objekata
intersite
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby treb on 26 Jan 2009, 11:32

Firewall wrote:Da li je na neki način operativno bila vezana za Željavu s obzirom na blizinu?

Kako bi bila, pa Cazin je ratni privremeni aerodrom.

Stoga nema apsolutno nikakve veze sa Željavom (osim blizine Bihaća i BH) i molim da se topic prebaci na prikladno mjesto, ako nikud drugdje, onda u Zrakoplovstvo.
Image
treb
Site Admin
Site Admin

Postby treb on 26 Jan 2009, 12:09

Ako se dobro sjećam, ima o nastanku i korištenju aerodroma sve u detalje u onom diplomskom radu o novom aerodromu USK. Bilo je spominjano više puta na forumu.
Image
treb
Site Admin
Site Admin

Postby Fishbed-N on 26 Jan 2009, 15:52

Da, postojala su dva ratna aerodroma - a.Ćoralići (Begove kafane) kod Cazina i a.Dolovi kod V.Kladuše a koja su oformljena veoma brzo (u 5-6 mj. 1992) zbog ratne situacije.
Iz bihaća su preletjela dva aviona bivšeg Aerokluba Bihać stacioniranog na a.Ceravci, kasnije pred sam rat izmješten kod prigradskog naselja Golubić gdje je i sada. Ta dva aviona su UTVA-75 i Piper Cub PA-18.

Inače o ovoj temi može se mnogo štošta ispričati ali mislim da joj ovdje mjesto i nije prikladno te bi je trebalo izmjestiti u odgovarajući podforum (Ratna zbivanja)
Fishbed-N
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby Hammo on 26 Jan 2009, 23:19

http://www.avijacijabezgranica.com/foru ... f=2&t=6332

Evo nesto o tom aerodromu sa ABG foruma.
Hammo
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby Fishbed-N on 26 Jan 2009, 23:34

Image
Fishbed-N
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby Hammo on 27 Jan 2009, 18:38

Aerodrom Coralici je napravljen na samom pocetku ratni sukoba u BiH.

Napravljena je PS pista u duzini oko 1200 metara a podloga je Sljunak(Pjesak)

Tacna lokacija aeerodroma se zove Ratkovacke Bare a prije rata na tim Ratkovackim Barama su se ordzavale Prvomajske konjicke trke.To znaci da Coralica aerodrom nema bas nikakve veze sa Zeljavom.

On je bio Zila kucavica za Bihacki okrug u toku rata i taj aerodrom je spasio na stotine ljuskih zivota(Ranjenika koji su prebacivani u Hrvatsku ili dalje u neku trecu zemlju)

Vise puta je pretrpio ostecenja od strane borbene avijacije Bosanski Srba ali vec nakon par sati stete bi bile sanirate.

Jedan od pilota je bio Samir Beganovic inace bivsi pilot JRV (MiG-21 mislim da je bio bazirat na Batajnici) koji je poginuo u Ukrainskom avionu An-32 koji je oboren od strane PVO-a SAO Krajine

Ni dan-danas Familija Beganovic nezna tacnu istinu gdje su zavrsili posmrtni ostatci Pilota Samira Beganovica.

Posto sam vrlo blizak sa porodicom Beganovic,ovom prilikom zamolio bi svakog tko zna neku informaciju o Samiru Beganovicu da mi posalje na PP

Unapred Hvala i lijep pozdrav
Hammo
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby Hammo on 27 Jan 2009, 18:39

Aerodrom Coralici je napravljen na samom pocetku ratni sukoba u BiH.

Napravljena je PS pista u duzini oko 1200 metara a podloga je Sljunak(Pjesak)

Tacna lokacija aeerodroma se zove Ratkovacke Bare a prije rata na tim Ratkovackim Barama su se ordzavale Prvomajske konjicke trke.To znaci da Coralica aerodrom nema bas nikakve veze sa Zeljavom.

On je bio Zila kucavica za Bihacki okrug u toku rata i taj aerodrom je spasio na stotine ljuskih zivota(Ranjenika koji su prebacivani u Hrvatsku ili dalje u neku trecu zemlju)

Vise puta je pretrpio ostecenja od strane borbene avijacije Bosanski Srba ali vec nakon par sati stete bi bile sanirate.

Jedan od pilota je bio Samir Beganovic inace bivsi pilot JRV (MiG-21 mislim da je bio bazirat na Batajnici) koji je poginuo u Ukrainskom avionu An-32 koji je oboren od strane PVO-a SAO Krajine

Ni dan-danas Familija Beganovic nezna tacnu istinu gdje su zavrsili posmrtni ostatci Pilota Samira Beganovica.

Posto sam vrlo blizak sa porodicom Beganovic,ovom prilikom zamolio bi svakog tko zna neku informaciju o Samiru Beganovicu da mi posalje na PP

Unapred Hvala i lijep pozdrav
Hammo
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby Hammo on 27 Jan 2009, 20:08

Jos bi napomenu da je Opstina Cazin u Unsko-Sanski kanton digli ruke od Coralica aerodroma i zaboravili su dane kad je aerodrom Coralici znacio zivot Okruga Bihac.

Skoro sam gledao na lokalnoj televiziji Cazin reagovanje gradjaana i vlasnika zemljeni parcela gdje je aerodrom napravljen.
Izmedju ostalog jedan mjestanin je rekao doslovno ovako;;

;Dok je Guzonjama trebao aerodrom da im dolazi Naoruzanje i pare iz diaspore tad im je valjo a sad kad nije vise interesantan sad im netreba i kao da nikad nije postojao taj aerodrom;;

Mnogi bogatiji su ,,Dali petama vjetra,, preko tog aerodroma i zracnog mosta sa RH.

Steta takvog objekta da propada a samo sa minimalnim ulaganjem moze se osposobiti za komercijalne svrhe.
Hammo
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Next

Return to Područje aerodroma Željava tokom rata u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini (1991-1995)