Operacija Oluja 1995-Elektronsko djelovanje HV-a

Sjećanje na Domovinski rat i ostale ratove na podrucju exYU.

Re: Operacija Oluja 1995-Elektronsko djelovanje HV-a

Postby admin2 on 18 Jun 2008, 12:12

Firewall wrote:Mogući download?
admin2

Kai5erSo7e wrote:
Firewall wrote:Mogući download?

kad pronadem i izrezem
admin2

relay station wrote:bilo je na htv sve i svasta tj 1991 se snimalo po oslobadjanju gotovo svi objekti..ja se sjecam da sam gledao npr na htv snimku baze zrnovnica..no svejedno sta su se malo zaletili sa tim snimanjem tamo sada se to sigurno nece ponovit..a ako i netko ima tu snimku sigurno nece bit toliko hrabar pa da ju stavi online
admin2

Postby admin2 on 18 Jun 2008, 12:13

LupusREBEL wrote:E da, zaboravio sam napisat, frend koji mi radi u VL javio mi je da od sutra u nakladi VL izlaze DVD-ei s dokumentarcima "Smrt Yugoslavije" i to neki 5-6 dvd-a...
admin2

JoZ@ wrote:
LupusREBEL wrote:E da, zaboravio sam napisat, frend koji mi radi u VL javio mi je da od sutra u nakladi VL izlaze DVD-ei s dokumentarcima "Smrt Yugoslavije" i to neki 5-6 dvd-a...

reci cu frendu da to sripa na CD
pa ce ispast 2DVDa bez gubitka kvalitete
admin2

Firewall wrote:Ja imam sve na dva CD-a, trajanje 2 x 2,5 sata. Pretpostavljam da je to cijela ta kolekcija koja sad izlazi na DVD-ima?
admin2

Postby admin2 on 18 Jun 2008, 12:14

relay station wrote:http://www.domovinskirat.hr/foto/displayimage.php?album=lastup&cat=0&pos=1022
http://www.domovinskirat.hr/foto/displa ... 0&pos=1026
http://www.domovinskirat.hr/foto/displa ... 0&pos=1033
admin2

Firewall wrote:Na tim slikama se vidi sva domišljatost ondašnjih ljudi, letjelice su doslovno prepravljene igračke a opet sasvim su dobro poslužile svrsi.
admin2

baclawa wrote:

Jel' to BBC produkcija?
admin2

baclawa wrote:Nisam hteo otvarati novu temu iako je poenta ovog posta Oluja ali bez elektronskog delovanja...

Dakle, 1995. godine samo nekoliko dana pre početka operacije Oluja, moja tadašnja devojka (sada moja supruga) i ja smo se vraćali iz Tivta gde smo bili na moru. Naravno, voz Bar-Beograd je dovoljno kasnio da nam pobegne poslednji autobus za Smederevo, tako da smo se pripremili za noćenje na klupama autobuske stanice.

Nakon nekog vremena smo se iznenadili. Ugledali smo jednog zajedničkog drugara, profesionalnog vojnika... Zapravo, jednog od onih koje zovu Dogs of War. Učesnik rata Avganistan vs. SSSR (na strani Talibana) i drugih sličnih veselih prigoda. Tu smo se pozdravili, pitali za zdravlje i zaključili da je bolje otići u kafanu, te uz hranu i alkohol čekati prvi jutarnji za kući.

U jednom trenutku sam se setio da je on oficir neke od specijalnih jedinica u Kninu. I pošto mi djavo nikada neda mira, nisam bio lenj da ga pitam šta će u Beogradu kada se već pomalo kuvalo tamo u balvan republici. Odgovorio mi je samo da ću o tome čitati u novinama za neki dan. Bilo mi je malo neobično da mi obaveštajni oficir kaže da ću o njegovim aktivnostima čitati u dnevnoj štampi, no...

I, nakon nekoliko dana zaista ja pročitam u novinama da je HV započela akciju Oluja, da je Knin pao, da odatle nekih 6.000.000 nejakih Srba beži pred najezdom razularenih Ustaša*...

Majku im jebem da im jebem. Znači, nedelju dana pre početka operacije Srbi su znali šta će se desiti te su se najveći Srbi na svetu na vreme sklonili nazad u Srbiju sa sve uštedjevinom i svim ostalim sitnicama koje su kamionima mogli da dovuku...

I posle neka me neko ubedi da nije bilo izdaje...

~~~~~~~~~~~~

Beleška

* Izrazi poput "Ustaše" i sl. su upotrebljeni pejorativno, onako kako ih je Miloševićeva ratnohuškačka propaganda upotrebljavala u Srbiji.
admin2

Postby admin2 on 18 Jun 2008, 12:15

Firewall wrote:Da što se tiče saznanja o nadolazećoj akciji na srpskoj strani bilo bi pre pretenciozno tvrditi da niko nije ništa znao. Akcija-operacija takve magnitude jednostavno teško ostaje tajna pa se vjerojatno na višim razinama (ne čak na previsokim) znalo za buduće događaje. To se može vidjeti iz niza događaja poput uvježbavanja povlačenja civila što je prezentirano na forumu sa isječcima iz nekog dokumentarca. Znači može se potvrditi sa sigurnošću da je partija predana unapred odnosno sve je već dogovoreno unaprijed po pitanju nekih poteza. No nije sve baš išlo tako lako pošto su neki djelovi i dalje pružali znatan otpor (potez Petrinja-Banovina) što ustvari čudi s obzirom na kompletnu percepciju događaja. Dakle ako je Beograd odustao od tih djelova teritorija očito je pokušao to napraviti uz određeni otpor ipak se nadajući da će se možda umješati neka treće strana (evropa, un...?), no to se ne događa i završava na poznati način.
admin2

Postby admin2 on 18 Jun 2008, 12:15

JoZ@ wrote:
baclawa wrote:Majku im jebem da im jebem. Znači, nedelju dana pre početka operacije Srbi su znali šta će se desiti te su se najveći Srbi na svetu na vreme sklonili nazad u Srbiju sa sve uštedjevinom i svim ostalim sitnicama koje su kamionima mogli da dovuku.

hm
zanimljivo od jednog srbina da ovak nes pise
svaka cast na stvarnom razumjevanju povjesnih cinjenica

evo jedna snimka pripreme bjega iz 7 mjeseca 95
http://www.youtube.com/watch?v=aAZJoh_O ... re=related

tak da
znalo se dosta prije da ce bit oluja

cudno mi je da se taj tvoj boril na strani talibana
vama su stranci najvise dolazili da bi se borili protiv muslimana
tak ste imali i jednog japanca (znas li mozda vise o tome?)
admin2

Postby admin2 on 18 Jun 2008, 12:16

Firewall wrote:Pun pogodak, to je točno taj video koji sam spominjao u prethodnom postu a koji govori o pripremama za povlačenje.
admin2

Postby admin2 on 18 Jun 2008, 12:16

JoZ@ wrote:
Firewall wrote:Pun pogodak, to je točno taj video koji sam spominjao u prethodnom postu a koji govori o pripremama za povlačenje.

ima jos i dan dva prije snimka iz Dvora
di se kak kaze kolega
povlastena elita bjezi
admin2

Postby admin2 on 18 Jun 2008, 12:17

admin wrote:
baclawa wrote:

Jel' to BBC produkcija?

Da...bilo ovdje prije već na TV-u.

Što se tiče izdaje mislim da su ovdašnji Srbi očekivali da će se vojska SR Jugoslavije odmah uplesti u sukob na njihovoj strani...a to se nije dogodilo jer to nije bila 1991 i ondašnja exJNA.
Da je bilo tako Oluja bi se nešto rastegla vjerujem, ali tadašnji moral ljudi i pripadnika HV-a je bio tako visok da sumnjam da bi ih išta moglo zaustaviti jer je situacija bila više neodrživa zbog mase ljudi koji su bili protjerani iz svojih mjesta 1991 i nenormalnog funkcioniranja prometnih pravaca i gospodarstva u Hrvatskoj.

Također mislim da su Martić i družba prihvatili Z4 plan mi bi ovdje imali nekakvu legalnu srpsku državu unutar Hrvatske...srećom ovi nisu imali toliko pameti da to učine jer zadnji pregovori uoči Oluje su upravo imali tu temu.

Ne znam jeli znaš za ovo?
http://www.domovina.net/archive/1991_05.php
Tu ima oko 20-ak sati snimljenih telefonskih razgovora između Radovana Karadžića-Slobodana Miloševiša-...i dosta ostalih u priodu 5.mj.1991.-5.mj.1992.
Uglavnom mislim da se ovdje dosta dobro vidi kako je funkcionirala političko-ratna mašinerija 1991-1992 i zloupotreba tadašnje zajedničke vojske JNA.
admin2

PreviousNext

Return to Od Gazimestana preko Kninskih balvana do Oluje