Dokumentarac: Death of Yugoslavia

Sjećanje na Domovinski rat i ostale ratove na podrucju exYU.

Dokumentarac: Death of Yugoslavia

Postby admin2 on 04 Apr 2008, 11:41

Riker wrote:Ufffff....ovo je obavezno štivo.

Sad gledam napreskokce drugi dio, Migulja kad je presretala helikoptere HR policije za Split i to...

Image

Image

Image

Fora...serijal je čini mi se jako dobar...
admin2

Re: Dokumentarac: Death of Yugoslavia

Postby admin2 on 04 Apr 2008, 11:41

treb wrote:Daj link da se to poskida.
admin2

Postby admin2 on 04 Apr 2008, 11:42

Novosti86 wrote:Pogledao sam čitavu seriju i to poodavno.Serija je vrlo pristrasna i mnogo toga sto je istina u toj seriji se ne spominje.Jako los serijal a to sa migovima i helikopterima sam gledao to je nekih 2 minute trajanja ,spominjanje tog dogadjaja ,kada su te mupovce presreli migovi i kad su im naredili da se vrate.To je bilo razbjesnilo Tudjimana pravo !!!
admin2

LupusREBEL wrote:Nije samo razbjesnilo Tuđmana, već i nas branitelje... :evil:

I tad negdje je nastala idea da se aerodrom (tad smo ga znali pod nazivom Bihać) napadne i pješadijski s diverzantima i to je izvršeno, poslje toga je Alija održao onaj znameniti govor kako Hrvatske snage napadaju Bosanski prostor i da će on dobiti rat bez kuršuma, kak se zajebo, poslje tih riječi bio je zarobljen od strane ex JA i ex JA poslje napravili pičvajz po Bosni...
admin2

Firewall wrote:Sjećam se tog prijenosa na TV....pitaju Aliju zašto ne ode,pobjegne iz zarobljeništva a on odgovara: Pa ne daju mi... :lol:
admin2

Postby admin2 on 04 Apr 2008, 11:43

LupusREBEL wrote:Image

Da, tak je nekak bilo, zarobili su njega i njegovu ćerku i strpali ga na aerodrom Sarajevo da bi deblokirao vojarne u Sarajevu a kad je to učinio ovi su iz vojarni pobjegli glavom bez obzira još su ih Armija BiH kolonu iz jedne vojarne zarobili ali na izistiranje pok. Alije i nekog njegovog generala (Dudaković ili se tak nekak zvao) ubrzano pustili dok su sladoredari sve gledali iz prikrajka...
admin2

Riker wrote:Koliko je pristrana, neću ulazit u to, jer nekom je Šešeljev govor autentičnost i jedina istina, a nekom nije.

Stvar se bavi kompleksnom politikom ovih prostora i to je nemoguće prikazat "pošteno" ako gleda netko sa ovih krajeva.

Jer dokumentarac mora zauzet neku stranu.

E sad, on prikazuje pad Miloševićeve politike, njegove potaze, prvo poraz u kampanji Slovenija, pa onda poraz u Hrvatskoj, pa onda poraz u Bosni, pa onda poraz na Kosovu, pa nakon tih 10 godina tiranije dobiva bombe, pa se i dalje ljudi kunu u njega (na to komentar mislim da je i više nego suvišan) do konačnog obrata kad ga cijela država želi nabit na kolac.

Toliko o pristranosti i razumu u ovim krajevima.

Moram priznat da makar nisam neki desničar, Franjo je najbolje odigrao, dobio je svoje, izašao kao jedini pobjednik Balkanskih ratova i raspada Juge.

Još da nije bilo pojedinaca koji su zamrljali taj lik i djelo sa desničarskim ispadima cenzure i nacionalizma, Franjo bi bio političar o kojem nebi bilo toliko različitih stavova.

Bosna nažalost je najviše pretrpila zbog čiste logike, jer je u sredini te bivše Juge i u toj sredini našlo se od svega pomalo pa je i ideja Velike Srbije tu najteže bila ostvariva.

Dokumentarac odlično pokazuje diplomatske napore, zavrzlame, kartografiju, i po meni jedan izopačeni i bolesni um i lik Miloševića, isto tako poremećenog i fanatičnog Mladića i njegovog starješine Karadžića.

Stvarno, presjek jednog tamnog desetljeća Balkana i Juge sa nekim licima koje bolje da majka više ne rodi...tu mislim na sve Jugoviće koji su htjeli održat Jugoslaviju, to jest Srbiju pod brendom "Jugoslavije" i njihovih bolesnih umova koji su koštali milijarde eura u materijalnim štetama a o ljudskim životima da ne pričam...

Eto i ovih dana svjedočimo i konačnom poglavlju, odvajanju Kosova od Srbije.

admin2

Riker wrote:
LupusREBEL wrote:Image

Da, tak je nekak bilo, zarobili su njega i njegovu ćerku i strpali ga na aerodrom Sarajevo da bi deblokirao vojarne u Sarajevu a kad je to učinio ovi su iz vojarni pobjegli glavom bez obzira još su ih Armija BiH kolonu iz jedne vojarne zarobili ali na izistiranje pok. Alije i nekog njegovog generala (Dudaković ili se tak nekak zvao) ubrzano pustili dok su sladoredari sve gledali iz prikrajka...

Cijeli taj događaj oko Izetbegović - Kukanjac afere imaš u 4. dijelu...
admin2

Postby admin2 on 04 Apr 2008, 11:44

LupusREBEL wrote:Je*ate koliko filmova, a ja nis niš to pogledao...
admin2

Postby admin2 on 04 Apr 2008, 11:45

Novosti86 wrote:Ma sto se tice politike tu bar nisam vješt.Bio sam u ratu ne kao pripadnik i jedne formacije ,jel sam odvec bio premlad ali sam i kao takav mogao neke stvari da shvatim.Inace u mom gradu nikada ni na jednog srbina nije podignuta ruka ,a kamoli nesto vise od toga,u isto vrijeme mediji iz Srbije pricaju u mom gradu srbe vjesaju po ulicnoj rasvjeti ,i da ih narod maltretira sto uopce nije bilo tacno ,a u to sam se sam uvjerio jel sam cijeli grad svakodnevno obilazio (ne zato sto sam htio vec morao).Milosevic je bio jedan bolestan um,prije svega zato sto je bio čistokrvni nacionalista a siguran sam da je bio i neki ruski špijun 100% jel sva naređenja koja su stizala ,stizala su iz Moskve.U dokumentarcu (raspad Jugoslavije) u jednom dijelu jasno mozete vidjeti kako Milosevic i njegov pomocnik (ne znam sada ime) odlaze u Moskvu kod Ruskih generala da traze pomoc ako NATO mozda bude imao kakvih vojnih intervencija.Mislim kakve VEZE rusija je imala i sa cime?Nije imala nikakve ,niti je to njena teritorija niti njen unutarnji problem,sto znaci da su oni svi redom bili ruski pijuni na tabli šaha.Čak i to da su za vrijeme rata prvi dobrovoljci došli iz rusije kao i svo njihovo nauružanje dodatno govori da je ta teza 100% tačna.Pa čak ako se i prisjetite HAGA i sudjenja miloševiću ,prisjetit će te se da je Milošević u više navrata tražio da mu dopuste liječenje u Rusiji.Mislim da kad narod kaze da je njihov spijun bio da je narod u pravu ,narod jedini govori istinu....
Last edited by admin2 on 04 Apr 2008, 11:46, edited 1 time in total.
admin2

Postby admin2 on 04 Apr 2008, 11:45

LupusREBEL wrote:Je*ate koliko filmova, a ja nis niš to pogledao...
admin2

Postby admin2 on 04 Apr 2008, 11:46

LupusREBEL wrote:
Novosti86 wrote:(...)Čak i to da su za vrijeme rata prvi dobrovoljci došli iz rusije kao i svo njihovo nauružanje (...)

Negdje sam i pročitao da se radilo o velikoj cifri dragovoljaca, oko 15.000 ljudi iz Rusije, osobno nevjerujem da ih je toliko bilo ali sve je moguće...
admin2

Postby admin2 on 04 Apr 2008, 11:46

Riker wrote:Rusi jesu došli na Kosovo. I taj dio ima u dokumentarcu.
admin2

Postby admin2 on 04 Apr 2008, 11:47

LupusREBEL wrote:Ma, to znam u sastavu KAFOR-a ja mislim u sastavu ex JNA i ex JA, te u tkzv VSK i ostalim paravojnim formacijama, to s Kosovom se sjećam, iz Makedonije su se uputili na aerodrom Slatina da bi druge prestigli, sad se nesjećam ko je isto bio u pričei, Francuzi ili neko drugi, ali ipak su oni prije svih došli...
admin2

Postby admin2 on 04 Apr 2008, 11:47

Novosti86 wrote:
LupusREBEL wrote:Ma, to znam u sastavu KAFOR-a ja mislim u sastavu ex JNA i ex JA, te u tkzv VSK i ostalim paravojnim formacijama, to s Kosovom se sjećam, iz Makedonije su se uputili na aerodrom Slatina da bi druge prestigli, sad se nesjećam ko je isto bio u pričei, Francuzi ili neko drugi, ali ipak su oni prije svih došli...

Ja sam bas prije nesto vremena pricao sa jednim Srbinom isto vojnikom koji mi je potvrdio tu informaciju da su rusi prvi dosli i zauzeli Slatinu da ovi ostali to ne vide,no međutim na kraju su ipak popustili i bili su pustili ostale u te objekte.To sada vise nije tako tajno ko sto je bilo na pocetku.Sto se tice ruskih dobrovoljaca iz paravojnih formacija ,ne znam koliko ih je bilo ali pouzdano znam da negdje iznad Sarajeva postoji njihovo citavo groblje,eh ako imaju svoje GROBLJE ne vjerujem da ih je bilo par stotina vec vise hiljada......
admin2

Next

Return to Od Gazimestana preko Kninskih balvana do Oluje