Rat gledan iz različitih kuteva...

Sjećanje na Domovinski rat i ostale ratove na podrucju exYU.

Re: Rat gledan iz različitih kuteva...

Postby LupusREBEL on 06 Mar 2009, 21:23

sajeret wrote:(...)
vucino nisam bio neka extra faca samo sam drzao do sebe,i kako ti napisah bio sam ratnik(castan i ponosan).sad sam matora cangrizava drtina.

Ma, ako je istina što pišeš, častim te pićem kad god se vidimo...
LupusREBEL

Postby sajeret on 06 Mar 2009, 23:20

A sta bi ja od toga imao?
Ima ih ovdje nekoliki koji su me sretali pre,tokom i posle svega,uvijek popu pop a bobu bob.
zna me i hamo odlicno samo nemoze da se sjeti,zna me i vp,i kontejner i cyber me zna,kao sto rekoh u prvih par postova bice da sam vjerodostojan izvor.
sajeret
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby treb on 06 Mar 2009, 23:36

Firewall wrote:Čuo sam i za urbanu legendu kada su mladi vjnici "gurali zgradu, zid" ?

Gurao. Al boli te qratz, bar ti je to potvrda da je zapovjednik kreten bez premca. :)
Image
treb
Site Admin
Site Admin

Postby sajeret on 06 Mar 2009, 23:59

nije urbana legenda,ali se nije primenjivalo u "obicnim" jedinicama,inace nekad davno je to zaista bio dio obuke,naime spartanci su kao deca do sticanja ravnopravnosti(punoletstva) gurali drvo,ali tako da se napravi kolona i svako gura onog ispred sebe,ovo je imalo zaista svrhu jer se u to vreme ratovalo u falangama te bi zadnji redovi gurali prednje koji bi pregazili protivnika eventualno ga lakse ranivsi,dok bi drugi treci i cetvrti red dokusurivali pregazene,falanga je imala najmanje osam redova.sve u svemu ovo "guranje" su nazivali jebanje ili tucanje.
danas se u obuci izdrzljivosti koristi guranje ali ne zgrade(jer je glupost i nevide se rezultati) nego obicno nekog tezeg vozila,pa se tacno vidi ucinjeni rad i ulozeni napor.na ovaj nacin se razvija timski rad i psihofizicka izdrzljivost.
sajeret
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby LupusREBEL on 07 Mar 2009, 06:23

ma tko se sjetio objesit čin na drvo i natjerat vojsku da pozdravlja čin...
...ma, slušajte me sad svi, ta vojska je idiotizam, neznam zašto jedini SAS pušta svoje pripadnike doma i nisu non-stop su bili van garnizonskih vojarni sem na obuci.
Stvar je jednostavna, kad su nama davali uzbune u gadijskim brigadama, davali su ih uvjek u četvrtak ili petak, doputuješ nekoliko sati da bi ti rekli da je to samo provjera kojom brzinom se možemo skupit, nakon desete takve uzbune ljudi nisu ni dolazili, pa je jedino bilo rješenje držat ih u vojarnama, a onda pičvajz po gradu i okolici, svi većinom pijani, saobraćajke i s.
Uzbuna, kad se daje, osim svrhe provjere, zapovjednik mora biti svjestan da nesmije biti učestala te da mora obavjestit ljude da je to drill a ne stvarnost, a onda dođeš od doma, niti se vratit ni ostat.
LupusREBEL

Postby LupusREBEL on 08 Mar 2009, 22:27

Sajo, osobno sam danas upoznao čovjeka koji je bio zarobljen na Željavi (kao zarobljenik, pričuvni policajac), i po njegovoj priči, nisu ni zarobljenici sa Željave prošli baš najbolje...
...pošto te neznam, ali mislim da ležeš što se tiče zarobljabvanje i dobre torture s vaše strane.
a navodim argumente, kao prvo čovjek je bio pričuvni policajac, po svim pravilima JNA ga nije smjela zarobiti, drugo, zarobljen je u Titovoj Korenici, Hrvatski teritorij, treće opisao mi je točno gdje je bio i što je radio a četvrto, naj glavnije, autobusi za primopredaju zarobljenika, opisano točno kako sam ja doživio pa mu vjerujem u potpunost. Tek toliko...
Netvrdim da je bio tvoj zarobljenik već zarobljenik s Željave.
LupusREBEL

Postby sajeret on 09 Mar 2009, 09:34

Ako je zarobljen u Korenici onda su ga zarobili ili marticevci ili deo motorizovane brigade koja je bila rasporedjena kao tampon izmedju srba i hrvata(znaci dok je hrvatska policija jos drzala hotel Jezero),nisam pripadao ni jednoj od pomenutih skupina.
Kad su hrvatski policajci shvatili da vise nemogu drzati hotel Jezero,umjesto da ih urnisu marticevci uletio je vod vojne policije,potrpao ih u kamione i prevezao preko koranskog mosta(od plitvica ka Grabovcu) gdje su pusteni.
Ako je zarobljen posle toga onda je verovatno ucestvovao u borbenim dejstvima, pa nemogu tvrditi ko ga je zarobio.
Sve u svemu ja ili neko od mojih sigurno nismo.
sajeret
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby LupusREBEL on 09 Mar 2009, 15:34

Ma nitko tebe za ništa ne okrivljuje, pišem činjenice. kak si tražio, neg jeli n :quoi a Željavi bilo ekonomija?
LupusREBEL

Postby sajeret on 09 Mar 2009, 16:38

Bilo je nesto malo kod lovackog doma na Baljevcu.
nisam ni dozivio kao krivljenje mene licno,jednostavno ja znam za slucajeve kad smo mi doveli zarobljenika zdravog i citavog,odem sutra da mu dam par cigara,cisto da ga smiris da nepravi kakvu budalastinu,jer ce i onako biti razmjena,kad on tamo dobrano smiren batinama.obicno su cuvari kad im je bilo "dosadno" isli se izivljavati na nemocnima.
generalno te sto su tukli nemocne smatram nizom vrstom.
sajeret
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby LupusREBEL on 10 Mar 2009, 02:00

I ja takve nisam doživljavao kao normalne.

Uglavnom, na toj ekonomiji su bili zarobljenici i brinuli se o telcima, juncima ili tak nešto.
No, bili su ih čuvali rzervisti s ulitimaxima, znači nako zaorbljavanja Kikaša, tako su te bikiče čuvali i hranili zobi. Jedan bik se znao Tuđman, drui Šeks, treči Mesić i tako redom, svako jutro su i morali sulutirat, Od ovih policajaca zarobljnena na Titovoj Korenici nije mogao na raznjenu, prijedlog je pobit ili do bi bio je strljanje, to dr Mrli Komad nije dao a i uzbunio se zapovjednik aerodroam (neki makedonac) pomogao prebacio ih u manjaći. Komandat u to vrijeme željave bio je Makedonac. U to vrijeme kad su dovezeni dvije migupe raketirali su silos u Ogulinu.

P.s, Prprepričavam rekla kazal.
LupusREBEL

Postby sajeret on 10 Mar 2009, 09:19

nesto mu nevalja prica ili se u oruzje ne razumije.
1. u Kikasu nije bilo NIJEDNOG ultimaxa,samo R4(juznoafricka verzija Galil) dugacka sa sklopivim kundakom i nozicama.
2.Nijednu od tih R4 nije dobio niti je mogao dobiti nijedan rezervista.
3.Komandant aerodroma(130 VB) nije bio Makedonac zasigurno,moguce da su mislili da je "komandant" covjek koji je bio kapetan i komandir voda vojne policije.
bilo je nesto zarobljenika tamo,ali u osnovi se zarobljenici na Zeljavi nisu zadrzavali cak ako je koga i bilo on bi obicno prenocio privezan za radijator u komandi baze(jel tako Hamo?).
sve u svemu sigurno je bio tamo,bice da je vidio neke likove sa R4,ali ga oni sigurno nisu cuvali.
sajeret
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby LupusREBEL on 10 Mar 2009, 09:35

Bio je osam dana, u štali na jednu vodu, hranili su bikove Tuđmana, Šeksa, Meseića itd..
...Ultimax, ili falovka, sad ni on nije siguran, vidio je na aerodromu, taj makedonac, za kojeg on misli da je bio glavni u komandi baze koji je spriječio batinjanje prilikom prelaska iz marice u 110-teku mu se učinio glavni, ispred ulaza u aerodrom su čekali jer su se u to vrijeme dizali dva miga da raketiraju Oštarije. U 110 bilo ih je osmorica, tad nije bilo još nikakvo ratno stanje pa se ih nije obilazio crveni križ, po njegovoj priči, jedina skupina pričuvnih policajaca koji su uhvaćeni u titovoj korenici, bili su u sivim radinim policijskim odorama, mi smo ih zvali inače poštari po izgledu uniforme. I preko Bihaća su prebačeni na Manjaču i nakon par mjeseci su razmjenjeni tako da su došli autobusi čazmatrans po njih a ja sam ih sanitetetom čekao s druge strane. I to je to uglavnom. Tip je najviše pobrao šore jer je iz Plaškog pa su ga neki rezervisti prepoznali. N k svemu tome na aerodromu je bilo još pun kufer ročne-redovne vojske pa ih nije prepoznavao dobro, ko je ročnik a tko rezervist, već su ga mlatili stariji vojnici, po godinama stariji, pa prepostavlja da su to rezervisti. No u svem svemu njegova priča.
Od svih tih sjeća tog komandata makedonca koji nije dozvoljavao mučenje zarobljenih iako su ih ovi mlatili i tjerali da salutiraju bikovima te se sjeća da su im pokazivali puške i govorili da su to hrvatske puške te da su bile crne a nisu ličile na standardno oružje JNA.
Čovjek je sad stariji, baš mi žao što nezna s internetom da se javi.

BTW možda je na Željavi tad bio trenutni logor jer se polovilo više ljudi, njih osam, a poslje je ugašen čim su oni sprovedeni za Bihać pa iz Bihaća na Manjaču.
LupusREBEL

Postby blake on 10 Mar 2009, 09:43

sajeret,
napisao si "Komandant aerodroma(130 VB)". Je li komanda aerodroma bila odvojena od komande baze, nije li baza nosila naziv 200 VB?
Pozdrav
blake
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby sajeret on 10 Mar 2009, 11:55

izvini godine pa sam prolupao,130 VB je bila u Rajlovcu,Bihac je bio 200ta,komandant baze je i komandant aerodroma(tako je tada bilo regulisano),tako da je to jedna komanda i jedan komandant,sve jedinice na aerodromu su potcinjene njemu u smislu svakodnevnog zivota,a sto se tice namenskih zadataka potcinjene su visoj konadi,recimo 117;ap K-di 5 VaK,ili 352 iae KRV.
sajeret
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby LupusREBEL on 10 Mar 2009, 17:24

U svakom slučaju, zarobljenika je bilo u tom razdoblju, i nisu baš najbolje prošli, bit je tog problema te našeg izlaganja i konverzacije. Osobno, volio bih ipak da si ti bio u pravu a ne ja, da su s aerodromskog kompleksa svi izišli živi i zdravi.
Naime, iako si imao uvid u cijeli kompleks aerodroma ipak u nekim dijelovima kompleksa zračne luke nisi znao što se dešava iako je to jako kratki period.

Nego kad je došao konvoj s Boronskogoske kasarne?
Nešto mi mutno da su i oni bili prebačeni na Željavu.
I ako su došli jeli ti poznato gdje su dalje upućeni?
LupusREBEL

PreviousNext

Return to Od Gazimestana preko Kninskih balvana do Oluje