Skladište UBS-a, Oštarije 1

Vidjeli ste ili imete nešto zanimljivo?...pokažite i drugima.

Skladište UBS-a, Oštarije 1

Postby admin2 on 03 Apr 2008, 17:50

admin wrote:
LupusREBEL wrote:Postojale su dva skladišta ex JNA, nalazila su se na križanju pruge za Zagreb-Rijeka-Split, do nedavno kad ste išli za Split (Šibenik-Zadar) morali ste u Ogulin gdje se lokomotiva mjenjala, sad u Oštarijama direktno vlak skreće za Split, e prije tog skretanja nalazilo se VSK "Oštarije" intedanske opreme koje je ostalo čitavo, donekle, u biti većina je uništeno, neke slike sam objavio pa kad budm imao volje opet ću objaviti samo tamo više neidem mobitelom već digatalcem, no u nastavku prema Ogulinu jedan krak pruge se odvajao u VSK "Oštarije II" to je skladište bilo s UBs, ono je detaljno uništeno, čak temelji na nekim zgradam su pomaknuti, uništeni itd. Tos u ta dva skladišta, postojalo je skladište osobnog pješačkog naouružanja koji je bilo ujedno i prisilno gazište s plotonjerama, tkz. VSk "Poredice" poslje pretvoreno u vojarnu od Hrvatske Vojske, te VSk "Plaški" kje je bilo naj novije (završena izgradnja pred rat) sanitetske opreme. Možda je još koje bilo samo meni nije poznato.

Evo par fotki od tamo, vjerujem da će Lupus imati još komentara :wink::
Na samom ulazu:
Image

Unutar kompleksa je bilo više skladišta koja su bila kružno povezana sa makadamskom cestom.
Temelji preostali nakon detonacije:
Image

Ukupno je bilo 17-18 ovakvih zgrada (znaće Lupus bolje) od kojih su ostali samo temelji, a negdje čak niti njih više nema.
Npr. tu sa lijeve strane:
Image

Sve zgrade su bile poslagane uz cestu u cik-cak formaciji i odvojene grudobranima visokim oko 5-6 metara.
Image

Izgled grudobrana:
Image
admin2

Re: Skladište UBS-a, Oštarije 1

Postby admin2 on 03 Apr 2008, 17:51

admin wrote:Tragovi uništenja iz 1991 su i danas jasno vidljivi.

Uništeno drveće:
Image

...i poveći geler zabijen u drveni stup:
Image

Ostaci UBS-a u raznim veličinama i oblicima su vidljivi svagdje.

Struktura tla u makadamskoj cesti: :shock:
...municija
Image

...ostaci barutnih punjenja za razne namjene...ovi sitni sivkasti valjčići:
Image

A ima i ovakvih (i danas nakon 16god gore nakon što se potpale šibicom):
Image
admin2

LupusREBEL wrote:Dobro si sve napisao, nemam što ispravljat, ionako si sve svojim očima vidio...
admin2

admin wrote:Zrna od različitih kalibara municije:
Image

...
Image

Poneka su staljena u podlogu-tremelj ostataka zgrada:
Image

...
Image

...
Image

...
Image
admin2

Postby admin2 on 03 Apr 2008, 17:52

admin wrote:Doprema/otprema UBS-a je bila organizirana putem željeznice i depoa za iskrcaj.

Plato depoa za iskrcaj sa 16 god. drvetom na njemu:
Image

Ovdje su bila 2 željeznička kolosjeka, a sada je mlada šuma...tračnica nema, a da su bile tu govore samo ovi šliperi/pragovi na kojima su stajale:
Image

...ipak ostala je jedna tračnica:
Image

Tu smo pronašli i kutiju za municiju koja je detonirala unutar nje:
Image
admin2

Postby admin2 on 03 Apr 2008, 17:52

admin wrote:Prilično uščuvani ostaci UBS-a se daju i sada pronaći porazbacani uokolo.
(...ne želimo niti razmišljati što sve krije okolna šuma :roll: )
Image

...
Image

...
Image

...ostatak minobacačke mine za rasvjetljivanje sa satnim mehanizmom na vrhu (120mm)
Image
admin2

Postby admin2 on 03 Apr 2008, 17:53

admin wrote:Još malo detalja koji govore o jačini detonacija koje su se ovdje odvijale.
Kamena gromada doletjela vjerovatno iz nekoga obližnjeg skladišta od kojega nisu niti temelji ostali: :shock:
Image

Sve zgrade su imale armirane betonske zidove i stupove.
Ovako izgleda ostatak "otpuhanog" stupa:
Image

Uglavnom sve je shebano 100% i cijelo područje sa samoj lokaciji i okolnoj šumi sigurno krije masu UBS-a koje nekoga mogu koštati glave...ako već i nisu. :(
admin2

Riker wrote::shock: :shock: :shock: :shock:

Brate mili GDJE JE TU SKLADIŠTE na slikama?! :shock:
admin2

Firewall wrote:Bilo nekad sad se spominjalo, uglavnom rasuto i dezintegrirano kilometrima u krug.
admin2

LupusREBEL wrote:Imam negdje dva snimka eksplozije skladišta, budem našao pa objavio...
admin2

Postby admin2 on 03 Apr 2008, 17:54

Riker wrote:E to je miniranje...valjda...ili samo puko dizanje u zrak zgrade pune bombi i baruta?

Vidim kolotrazi, šta se i autom može do tamo? Premda ovi geleri mi ne ostavljaju dojam simpatičnosti...

A i ovi suveniri...mame...za doma olovke držat, samo ja nisam stručan da kažem oće li to prasnut ili ne...

Ako budem išao, nadam se da ću ić sa Lupusom da mi kaže gdje i što, ja sam neuk a ruke i noge milije su mi od neke čahure sa ćirilicom :D
admin2

admin wrote:Prije se moglo ući vozilom, ali na samom ulazu je željeznička pruga koje je u međuvremenu rekonstruirana, a kolni prolaz uopće nije obnovljen/predviđen po novome.
...mada mislim da postoji neki okolni šumski put do toga mjesta.
admin2

LupusREBEL wrote:Čuj, mineri tj. pionirci i pirotehničari su deminirali i uništivali EMS, UbS e sad ja baš nebi tamo kampirao, igrao se skrivača, nogamet ili jednostovno šetao kroz šumu, nekako mi ta ideja nije interesatna. :P

No siguran sam u djelove da su čiste, ove mine, koje su nalaze, izgleda da su podalje nađene pa doneseno na to mjesto a stoje par godina, inače, napisao sam ti da skladišta tu praktično nepostoje, jer mineri su dobro odradili posao, na nekima snimkama se čak i vidi gdje su koncetrirali eksplozije, inače komadant je navodno pješke pobjegao iz tog skladišta do poligona u Slunju.

Zato Oštarije II predano općini Josipdol jer su zgrade ostale a ono malo što je bilo minrano je već odavno maknuto...
admin2

Postby admin2 on 03 Apr 2008, 17:55

Djadjo wrote:Hmm ova granata s lijeve strane na fotki je sigurno 100mm pancirna/obelezavajuca s nesto sitno eksploziva s donje strane tjela...te s naletnim upaljacem...ispucava ju tenk t 55....ako se nerazleti skup sa skladistem :D kao u Oštarijama

Image
(posudjena fotka....) from Lupus Rebel/Firewire live shots...

Djadjo
admin2

Postby admin2 on 03 Apr 2008, 17:55

Firewall wrote:Nebi me začudilo da je nešto od toga ostalo neeksplodirano tamo u grmlju.
admin2

Next

Return to Zanimljivi linkovi, fotografije, video snimke i ostalo