Zašto ne radi vidikovac na Sljemenskom tornju ?

Vidjeli ste ili imete nešto zanimljivo?...pokažite i drugima.

Zašto ne radi vidikovac na Sljemenskom tornju ?

Postby TonyDo on 11 Dec 2014, 17:07

Naletim na ovaj video o tornju na Sljemenu i nisam ni znao za projekt vidikovca za građane.
Jako ljepo koncipiran čak sa pokretnim restoranon (neuređenim) a pogled je savršen.
Priča o vidikovcu kreće na 6.30 min.

Koliko toga kod nas stoji neiskorišteno. [zbunjen---.gif]

:hi
Murphyjev zakon : Ako nešto može poći naopako, poći će naopako.
Komentar : Murphy je optimista.
TonyDo
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Re: Zašto ne radi vidikovac na Sljemenskom tornju ?

Postby TonyDo on 11 Dec 2014, 17:15

TonyDo
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby FirewireHR on 13 Dec 2014, 20:51

Baš zanimljiv prilog.
Inače mislim da ta ideja neće zaživjeti sigurno zbog neodgovarajuće prometne infrastrukture koja ne trpi nikako puno posjetitelja gore osim na mahove...a i tada je haos.
Do Sljemana iz smjera grada vode 2 ceste koje se jednosmjerne.
Jedna iz smjera Mlinova prema gore i druga iz u smjeru Sljeme-Šestine kojom se samo dole može spuštati.
Prije je postojala i žičara koja već poduže godina ne radi, a gradnja nove koju stalno najavljiva Mile Banderas teško da će skoro početi pogotovo sada kada je ovaj pod istragom.
Samo i ta stara žičara je bila maloga kapaciteta i često nije vozila zbog vjetra jer joj trasa nije bila baš najbolje odabrana.
Treća cesta se spušta prema Zagorju i ta je dvosmjerna, ali nekome tko dolazi iz smjera Zagreba vjerovatno nepopularna jer moraš raditi dodatnu kilometražu.
Danas npr. zbog odrona na jednom mjestu ove ceste prema dole je na Sljeme moguće autom doći uobičajenom trasom prema gore od Mlinova, ali spuštat se moraš prema Zagorju, pa preko zapadnog ulaza natrag za Zagreb.
To mnoge odbija iako je trasa zanimljiva za provozati se kroz taj dio Zagorja.
http://www.hak.hr/info/stanje-na-cestama/
Sljemenska cesta od vrha prema Zagrebu zatvorena je zbog odrona između Kraljičinog zdenca i Šestina. Od Blizneca i Pila prema Sljemenu promet je dopušten, a spuštanje samo na zagorsku stranu.

Kada se sve to nekako riješi možda zaživi vidikovac gore. [smly_n010smly.gif]
Glede Snježne kraljice to se ne može uzeti kao ogledni primjer jer tih dana je u ZG potpuno vanredno stanje što se tiče ikakvog prometa prema gore.
Takvu shemu čak i u daleko manjem opsegu je nemoguće za održati kao nekakvu normalnu. [zbunjen---.gif]

Osim toga glede svega toga ne znam koliko je zdravstveno preporučljivo biti u blizni tornja duže vrijeme ili često.
Tu bi nam VP-ejac možda mogao reći koju pametnu(?) :ouioui
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby TonyDo on 18 Dec 2014, 18:06

Pokušavam naći nešto više o ovome ali teško je naći išta, zanimljivo, ima tamo gore livewebcam. :)

http://www.livecamcroatia.com/kamere/za ... eb-kamera/

Kako mi se čini ovo je u podnožju tornja, (dok pišem mrak je pa ne vidim detalje) zašto je nisu stavili negdje na toranj ? Valjda bi morali platiti nešto. :confused0006

FirewireHR wrote:Inače mislim da ta ideja neće zaživjeti sigurno zbog neodgovarajuće prometne infrastrukture koja ne trpi nikako puno posjetitelja gore osim na mahove...a i tada je haos.
Do Sljemana iz smjera grada vode 2 ceste koje se jednosmjerne.

Vidio sam na mnogo mjesta da je promet rješen na taj način, jednom cestom ideš tamo a drugom vamo, naročito u mjestima gdje su ceste uske.
Meni se čini da bi te ceste trebalo rekonstruirati i sve bi šljakalo. Dobro, ti poznaješ stanje na samom terenu i nema razlog da ti ne vjerujem.

Osim toga glede svega toga ne znam koliko je zdravstveno preporučljivo biti u blizni tornja duže vrijeme ili često.

Pa ima dosta primjera u svijetu gdje ovakve stvari rade sasvim ok. Zašto nebi i kod nas.
Čini mi se da smo svi mi malo inertni i čekamo da nešto padne sa neba, ako nema brze zarade ništa se ne isplati. :predaja:

:hi
TonyDo
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby FirewireHR on 19 Dec 2014, 00:27

@TonyDo...

Kako mi se čini ovo je u podnožju tornja, (dok pišem mrak je pa ne vidim detalje) zašto je nisu stavili negdje na toranj ? Valjda bi morali platiti nešto. :confused0006

Uistinu blentavo što na tornju nema web kamere. [loco]
Kamera je negdje na ugostiteljskom objektu ovdje.

Vidio sam na mnogo mjesta da je promet rješen na taj način, jednom cestom ideš tamo a drugom vamo, naročito u mjestima gdje su ceste uske.
Meni se čini da bi te ceste trebalo rekonstruirati i sve bi šljakalo. Dobro, ti poznaješ stanje na samom terenu i nema razlog da ti ne vjerujem.

U svakom slučaju bi cestu trebalo proširiti (ili bar napraviti više ugibališta) i konstrukcijski ojačati pošto na nekim mjestima djeluje dosta krhko, pogotovo na smjeru dole gdje i je sada problem sa odronom.

Pa ima dosta primjera u svijetu gdje ovakve stvari rade sasvim ok. Zašto nebi i kod nas.
Čini mi se da smo svi mi malo inertni i čekamo da nešto padne sa neba, ako nema brze zarade ništa se ne isplati. :predaja:

To oko vidikovca bi trebalo prepustiti nekakvoj privatnoj inicijativi jer sumnjam da će ove postojeće službe biti raspoložene za širenje posla pošto plaću dobivaju iz proračuna.
Inače meni je zanimljivo od ljudi koji čitav život žive ovdje nemali broj puta čuti kako nikada nisu bili gore ili svega par puta u životu. [zbunjen---.gif]
Možda i u tom mentalitetu ima caka zašto to ne radi.

Mada i ovako kada je gore relativno pusto tokom radnih dana nije loše otići gore i uživati u tišini.
Ja znam otići, pa usnimiti kakve zanimljive kadrove ako ih ima. [photo.gif] [luda2]

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby blake on 19 Dec 2014, 12:16

Lijepo!
Trebalo bi češće prošetati na jedinu planinu višu od 1000 m u blizini. Ovako, krene se od Šestina, do Grafičara, a toranj se eventualno isprati pogledom.
I posjet Medvedgradu, onako.
A zadnjih par noćnih slika budi sjećanja na studentske dane, pogled iz Mikulića.
blake
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby FirewireHR on 22 Dec 2014, 11:17

Ovih dana proradila Sljemenska cesta prema dole, pa sam iskoristio jučerašnji lijepi dan za provozati se. :hi

Image

Problematično mjesto gdje je bio odron ceste je ovdje i zanimljivo nalazi se praktično na kraju toga spusta kod restorana Šestinski Lagvić;

Image

Image

Image

Jedan video gdje se vidi ta Sljemenska cesta skupa sa njenim nedostacima glede širine, ugibališta, konfiguracije itd.

[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Return to Zanimljivi linkovi, fotografije, video snimke i ostalo