Nesreća Pipera iz letačke škole Intercockpit u Zadru

Ovdje možete o bilo čemu što nije obuhvaceno u drugim temama (kupujem, prodajem, poklanjam, tražim, itd...)

Nesreća Pipera iz letačke škole Intercockpit u Zadru

Postby Riker on 02 Aug 2008, 21:37

Čuli ste da je pao avion Piper PA-44-180 Seminole registracije D-GZXB letačke škole pred 2 dana, još nisu našli veće dijelove, samo neke sitne dijelove koji ukazuju da se radi o tom avionu, kutiju hitne pomoći i plan leta.

Instruktor letenja Danijel Oleksa i učenik iz Italije, Alessandro D’Agatta su letili na oko 1700 metara kad je avion nestao sa radara.

Koma je uopće pomislit ako još nisu našli neke veće dijelove, da je avion padao bez ikakvog pokušaja izbjegavanja najgoreg sa te visine...ne znam kako idu te osnove pilotiranja ali mislim da nije nemoguće u slučaju da recimo zataji motor ili nešto, ako si iznad mora da se proba usporit i sletit na površinu mora...mislim da je to izvedivo.

A sad kontrole da zataje...ne znam koliko je to moguće, kad sve kontrole imaju i rezervni sustav, baš da sve odjednom prestane radit...

Kažu da je taj avion koji je pao, imao već problema, pred 2 godine kad se stajni trap nije izvukao pa je morao sletit trupom na Zemunik.

Image

:nonnon
Od izvora 2 putića
Riker
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Re: Nesreća Pipera iz letačke škole Intercockpit u Zadru

Postby FirewireHR on 02 Aug 2008, 23:29

Image
:confused0007 čudne okolnosti.
Nešto na dnevniku rekli da tijela pilota možda uopće niti neće naći.
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Riker on 04 Aug 2008, 11:52

Olupina aviona locirana je jučer, a suprotno najavama zrakoplov je ipak u jednom komadu i okrenut naopako. Podvodne kamere u kabini uočile su samo jedno tijelo i to na desnoj strani zrakoplova.

O uzroku pada i dalje nema službene obavijesti, a kako ovaj avion nema "crnu kutiju", više informacija o nesreći bit će poznato tek nakon rekonstrukcije koja će biti provedena u hangaru nakon što se zrakoplov izvuče iz mora. Sumnja se da je pilot pokušao sletjeti na more, ali je nejasno zbog čega su kotači zrakoplova izvađeni, a jedan kotač je pukao što je vjerojatni razlog zašto je zrakoplov na morskom dnu okrenut naopako.

Jedno tijelo, desna strana...znači to je najvjerovatnije ovaj dečko učenik iz Italije...gdje je pilot?

I šta se to moglo dogoditi da se sa skoro 2 km nije uspio zaglisirat...

Kontrola leta u Zadru kaže da su sigurni da je avion u poniranju napravio 2 spirale prije nego je udario u more...

Kako kvragu je avion tako odjednom ostao kompletno odsječen od komandi nije mi jasno...
Od izvora 2 putića
Riker
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby relay station on 04 Aug 2008, 23:51

nazalost o ovom događaju u jutarnjem listu pise novinar kojem bi trebalo dat orden za glubost famozni krešimir žabec(to je onaj koji se ispovračavši se u migu-21 napravio veliku stetu)i koji otada pise kontra vojske izgleda da još pamti tu vožnju
http://www.jutarnji.hr/vijesti/clanak/a ... ,128836.jl
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Riker on 05 Aug 2008, 13:37

:super strava da pojasniš ovako, znam da novinari nisu 100% stručni ali onda opet kad su ovakve teme u pitanju uvijek mislim da novinar zna šta piše

Jel transpoder nešto od ovoga na slici tu?

Image
Od izvora 2 putića
Riker
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby Riker on 05 Aug 2008, 15:46

Znači ako sam dobro shvatio, transpoder je nešto kao identifikator tvog aviona, cijelo vrijeme odašilje taj kod da se može prepoznat o kakvom avionu / letu se radi kad recimo prilaziš nekom aerodromu koji može znat da dolaziš ili ne mora, ako si na nekom nekomercijalnom letu, izvanrednom letu itd.

Ovo je slika iz one Socate u kojoj sam letio prvi put lani...jel 4007 neka specifična šifra za HR civilne letove ili?
Od izvora 2 putića
Riker
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby treb on 08 Aug 2008, 22:47

Riker wrote:Kontrola leta u Zadru kaže da su sigurni da je avion u poniranju napravio 2 spirale prije nego je udario u more...
Kako kvragu je avion tako odjednom ostao kompletno odsječen od komandi nije mi jasno...

Ako su ušli u kovit, onda su to te "spirale". Ne znam kolika je minimalna visina za ovaj tip aviona za izlazak iz kovita, ali ni prvi, a nažalost ni posljednji koji su nastradali na taj način. Al ajd da vidimo neko službeno objašnjenje da ne nagađamo.
Image
treb
Site Admin
Site Admin

Postby relay station on 09 Aug 2008, 13:43

nije mi stvarno jasna ta nesreca,pogotovo izvacenje kotaca za prinudno sletanje naq vodu jer tamo nema bas pogodnih mjesta za sletanje na dugom otoku uopce
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Riker on 09 Aug 2008, 13:52

Sve mi se više čini da je ljudski faktor ovdje jedini čimbenik.

Tko zna dali je možda došlo do neke manje turbulencije, nečeg šta je ovog učenika možda uspaničarilo...

Ili mogući scenarij da nije ovom instruktoru možda recimo pozlilo, sunce, vrućine, nešto, i onda se talijan uspaničario i krenuo instinktivno bez razmišljana proceduru za slijetanje, izgubio kontrolu i pao...

Teško da će se saznat šta je točno bilo... :nonnon
Od izvora 2 putića
Riker
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Return to Off topic