Google Chrome

Ovdje možete o bilo čemu što nije obuhvaceno u drugim temama (kupujem, prodajem, poklanjam, tražim, itd...)

Google Chrome

Postby Riker on 02 Sep 2008, 09:16

http://www.google.com/googlebooks/chrome/

Google kreće u osvajanje interneta (u ovo malo šta još nisu) :)

Browser koji će od sutra bit dostupan za download trebao bi predstavljat konkurenciju Mozilli i Internet Exploreru.

Sutra proba pa bumo vidli, nakon Pikase za slike i Dži-mejla za mejl i Mapsa/Eartha za karte, možda i Krom bude novi "standard" za surfanje.
Od izvora 2 putića
Riker
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Re: Google Chrome

Postby FirewireHR on 02 Sep 2008, 09:25

A tko nama garantira da iza Googlea ne stoji nekakav špijunsko-informacijski globalni "Veliki brat". [neee] :)
Shema rada je jednostavna.
Širokim (globalnim) narodonim masama ponudi more besplatnih usluga, a putem skrivenih alata (ugrađenih u te usluge) kontroliraj njihove aktivnosti. [oops]
...mene to kopka jer uzmite samo koliko servera, mjesta na njima i energije za njihov rad treba osigurati za sve te usluge(?)
Uzmi samo Gmail gdje možeš kreirati više accounta sa praktično neograničenim smještajnim kapacitetom.
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby LupusREBEL on 02 Sep 2008, 09:32

Hm...
Najvjerovatnije imat će sve servise za svoje usluge, mislim da će biti okej...
LupusREBEL

Postby LupusREBEL on 02 Sep 2008, 11:44

I ja se tog bojim... :confused0006
LupusREBEL

Postby FirewireHR on 02 Sep 2008, 11:50

Firewall wrote:
FirewireHR wrote:A tko nama garantira da iza Googlea ne stoji nekakav špijunsko-informacijski globalni "Veliki brat". [neee] :)
Shema rada je jednostavna.

Bojim se da nam ni sada niko ne garantira privatnost. :banghead

Ok, to je odavno jasno, ali ovolika lepeza besplatnih usluga koju Google nudi mene vodi da postavim pitanje gdje im je tu ekonomska računica tj. kako posluju sa dobitkom.
Ok, reklame, tržišna ekonomija par svjetlosnih godina dalja od naše...itd., ali ipak razmisli samo o energiji koju ta silna računala/serveri troše da pogone cijeli sistem...treba to platiti.
A druga negativna strana je uništavanje konkurencije jer uglavnom nitko ne nudi toliko usluga besplatno. :confused0007
Nije li Google dosta kompromitiran po samoj činjenici da sa kineskim vlastima ima deal oko kontrole informacija koje mogu primiti koneski surferi.

Jedan od očitijih primjera takve kontrole informacija je slučaj tkz. "tankmana" povezanog sa masakrom na trgu Tiananmen 1989.
Promotri ovaj video pažljivo, posebice dio od 3:27 do 4:20 koji se izravno tiče Googlea:

...ako ovo nije Orwelovski "Big brother" u punom zamahu onda ne znam što je. [neee]
Ovaj slučaj je motivacijski preprimitivan primjer.

Za zapadni svijet, posebice SAD, se mogu očekivati sofisticiraniji sistemi kontrola informacija tj. više nadzora nad njima u sklopu rata protiv terorizma.
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 02 Sep 2008, 12:36

Firewall wrote:Pravo je čudo kako švicarci pored svog ONYX-a mogu pratiti naš forum.

Mislim da je ipak fora da se ne taje informacije na tako motivacijski primitivan način kao u Kini. ;)
Rekao bih da je glavno nekako nadzirati aktivnosti onih koji koriste postojeće informacije ili čak plasirati poluinformacije, pa i dezinformacije u medijski prostor.
Npr. NLO tematika je toliko zagušena da čak i uz najbolju volju u šumi dezinformacija teško možeš naći nekakav donekle relevantni izvor informacija. :roll:
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby LupusREBEL on 02 Sep 2008, 12:39

FirewireHR wrote:Npr. NLO tematika je toliko zagušena da čak i uz najbolju volju u šumi dezinformacija teško možeš naći nekakav donekle relevantni izvor informacija. :roll:

Zar neznamo čovjeka koji misli da "Zvjezdane staze" su dokumentarni film... :humhihi [luda2]
LupusREBEL

Postby LupusREBEL on 02 Sep 2008, 12:45

Mislim da je u svjetu to ustaljena praksa... :confused0006
Ima ona poslovica: Čovjek je toliko jak koliko posjeduje jake informacije... :baton
LupusREBEL

Postby Riker on 02 Sep 2008, 13:25

Hm...Firewire, you got the point.

Jednom sam već napisao - internet je sad kao neki divlji zapad, svako može svašta i nitko te ne sprečava. To je u jednu ruku korisno za nekog ko traži informacije, ali u drugu i nije.

Baš bi volio pitati recimo vlasnike izdavačkih kuća šta kažu na slobodu koju internet ljudima nudi...mp3 i to...u Americi s u drastični padovi u prodajama, pa se sad pribjegava metodama kao recimo prodaja ringtoneova za mobitel i kupnja pojedinih pjesama, doslovno ko buvljak...

Internet mislim da ide prema laganom postrožavanju i uz sve svoje prednosti koje ima, informacije, mislim da druga strana medalje se sve više nazire.

Myspace, Facebook, Youtube...nitko ne tjera ljude da se logiraju, upišu svoje vladino ime, prezime, podatke, di su bili, sa kim su bili, šta su radili, kako su radili, snimaju se...

U ovo današnje doba, ne znam zašto, ali privatno je postalo novo javno.

Google tu igra ogromnu ulogu, dosta veću od one koje se misli jerbo kapaciteti te firme su doslovno nepojmljivi, od unosa podataka, do protoka kroz njihove servise, skoro ko šta je Microsoft imao neprikosnoveni monopol u 90ima sa Windowsima tako danas mislim da Google ima na internet. Danas je Google = internet i internet = Google.

I kad netko ima takav monopol informacijama ili nad protokom informacija naravno da će se skepse javljat, dali oni to zloupotrebljavaju.

Iskreno, mislim da ako je netko namjerio doznat gdje sam, šta sam, skim sam i kako sam, doznat će to i bez Googlea, a samim spajanjem na net smo se "izložili", kao šta se oduvijek mogao prisluškivati telefon, pa mobitel. Danas internet.

Sve u svemu...jedino me brine da se velike audio i video kompanije ne udruže u onom projektu da naprave web u kojem će se gledat sadržaj kao televizija, dakle kod lokalnog IP-a bi se "kupovalo" pristup na stranice (recimo ko maxTV samo za internet), to mislim da se ne može dogodit premda su pričali o tome...

A ovo sve ostalo.......kako kažu, go with the flow, takva su vremena, svi smo na pladnju, svijet je selo, internet je preraso u nešto šta nitko pred 15 godina nije mogao ni sanjat, di će bit za 15 godina od danas ne znam ali ja bi samo da HT pojeftini flat rate.

:bobo pardon na eseju :bobo

Firewall wrote:Zamislite da živimo u Kini...kako bi funkcionirao ovaj naš forum?

:haha Jesi čuo da su kompletno zabranili iTunes za Kinu? Jer je na iTunes bila neka grupa, etno ili šta ja znam, koja je pjevala pjesme za "Free Tibet".

Da ovakav forum postoji tamo mislim da bi odavno gulili krumpire u nekom finom Mao Ce Tung korekšnl fasiliti...

Nek me prisluškuju i gledaju, dok ja mogu tumarat bespućima interneta bez posljedica dobro je [plaza]
Od izvora 2 putića
Riker
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby Riker on 02 Sep 2008, 15:08

Ja sam isto odrastao na kazetama ali nema šanse da se mogla uspoređivat količina materijala koja se mogla "piratizirat" danas i onda.

Prije je to funkcioniralo ovako;

a) moraš kupit kazić - ovisno o željama, dali je neki šrot ili dobar, oćeš dobre snimke ili ne
b) morao si znat nekog ko ima original ili kopiju da sebi iskopiraš
c) morao si kupit prazne kazete

Danas ne moraš ništa od toga, trošak nikakav samo internet i hard disk, megabajti koji su smješni.

Evo sad da provjerim radim sad (već zadnjih 200 godina) nekakvo katalogiziranje mp3-ca i filmova na kompu.

Pazi matematiku, trenutno mi je samo na ovom disku; 21 GB mp3-ca, filmove neću računat ali ima ih 38 giga.

Znači 21 GB pjesama. Uzmimo da je prosječna stvar 5 mega. To je oko cca 4300 pjesama.

U ono vrijeme, da bi ovakvu kolekciju (koju netko ko ima volje i zna di tražit danas može skinut u tjedan dana) imao doma;

4300 stvari, nek je prosjek pjesme 4 minute, to je cca 17200 minuta muzike.

Ako je najčešća (bar koju sam ja koristio) kazeta bila TDK/BASF/AGFA ili šta je naletilo od 60min, znači 286 kazeta. Kazete se moraju kupit, u Trstu su bile oko 2 marke komad, znači 10 kuna, znači 2860 kuna.

A isto tako, to znači 286 sati čekanja da se to sve presnimi. I sad nek to bude isto toliko albuma od razno-raznih izvođača.

286 albuma 50-60 kuna kazeta original kako koja (ako ne računamo CD koji je i duplo skuplji) = cca 15 000 kuna. Ili 30 000. Ovisi odakle.

SAMO JA! I to - ja koji imam nikakvu kolekciju, nit skupljam nit ništa nego kako mi koja pjesma padne na pamet idem odma skinut cijeli album jer preko Limewirea više skupljam viruse nego mp3-ce.

:oO :oO :oO :nonnon [moguja]

:OO3
Od izvora 2 putića
Riker
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby Riker on 02 Sep 2008, 15:37

Istina, ali recimo da kupiš konfiguraciju za 4000 kuna i flet internet...za cijenu pretplate fleta i kompa, doslovno, ali doslovno u tjedan dana možeš piratski "isplatit" uloženo.

I nije da se ja nešto pravdam...ja više ni nemam osjećaj za glazbene cd-e i to mi je potpuna apstrakcija mislit o kupovini audio cd-a.

Tužno ali tako je. Ne znam kad sam zadnji put kupio u dućanu nečiji cd. Valjda u srednjoj pred 5 godina...
Od izvora 2 putića
Riker
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby Riker on 02 Sep 2008, 16:12

Sa djelom oko muzike se slažem, ali možda je upravo internet, bombardiranje informacijama tome razlog.

Nema više neke draži u tome kad čuješ pjesmu omiljenog benda na radiju, prvo zato jer ko još sluša radio, drugo zato jer ako ih oćeš slušat možeš cijeli njihov opus nabavit z 3 minute, sve spotove pogledat itd.

Brza vremena, šta drugo.

A ovo za sadržaj, da, i meni nije jasno kako Rapidshare i Megaupload posluju.

To su doslovno milijarde dolara na tim serverima u autorskim pravima...
Od izvora 2 putića
Riker
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby JoZ@ on 02 Sep 2008, 18:17

ajmo na temu topica [w]

kad naprave nes bolje od opere onda prelazim na to
do tad Opera primarni a FF sekundarni
a vrjedi probat i SeaMonkey

a ko nije nikad probo nes osim outlok expresa
nek proba becky
http://www.rimarts.co.jp/becky.htm

nekad sam ga koristio
prije gmaila
totalno nepoznata stvar kod nas
jako malo ljudi zna za taj client
a jos manje ga koristi
JoZ@
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby LupusREBEL on 02 Sep 2008, 18:22

Da ali ga dobijeg kao trial verziju... :a015
LupusREBEL

Postby Riker on 02 Sep 2008, 18:39

Šta je kod ovog Bekija dobro, ovako po stranici izgleda ko neki program iz 1997. a to nije dobar pogled...

Navodno za mail ljudi cijene Bat program, ali meni je to sve prekomplicirano, Outlook ima opcije koje mi trebaju, send, receive, forward i delete :D
Od izvora 2 putića
Riker
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Next

Return to Off topic