YouTube automated video / audio matching system ?

Ovdje možete isprobavati razne fore koje vam padnu napamet, a tiču se postavljanja postova na ovaj forum.

YouTube automated video / audio matching system ?

Postby Riker on 27 Aug 2008, 13:44

Opa bato...stavio sam ovu interesantnu animaciju Murikamija...i nisam stavio ime izvođača o čijoj se pjesmi radi...

Dobio poruku;

UMG has claimed some or all audio content in your video Good Morning. This claim was made as part of the YouTube Content Identification program.

Your video is still live because UMG has authorized the use of this content on YouTube. As long as UMG has a claim on your video, they will receive public statistics about your video, such as number of views. Viewers may also see advertising on your video's page.

UMG je pretpostavljam Universal Music Group pod čijom etiketom ovaj lik, Kanye West, izdaje albume.

UMG claimed this content as a part of the YouTube Content Identification program. YouTube allows partners to review YouTube videos for content to which they own the rights. Partners may use our automated video / audio matching system to identify their content, or they may manually review videos.

You have the following options:

1.
Do Nothing

Your video will continue to play uninterrupted everywhere.
2.
Dispute Claim

If you believe that this claim was made in error, or that you are otherwise authorized to use the content at issue, you can dispute this claim with UMG. You will be guided through a web-based form, and your dispute will be passed to them for review.

[neee]

OK - znači procjenili su da može - a video je uploadiran pred par sati.

A onda sam PRED 20 MINUTA za probu probao isti video samo malo veću kvalitetu - skinut mi je odmah kao kršenje autorskih prava.

:shock:

Oću reć - dali je moguće da taj sustav prepoznavanja audio i video sadržaja postoji? Da mogu automatizirano procesirati svaki upload i tako zaštitit povrede autorskih prava. Nekad se plašim gdje ovaj internet ide, trenutno je ko divlji zapad ali nekako mi se čini da je i ne tako daleko koliko bi obično mislili vrijeme kontrole svakog sadržaja.
Od izvora 2 putića
Riker
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Return to Test