vlastita internet radio stanica-internet streaming

...uradi sam.

vlastita internet radio stanica-internet streaming

Postby zdravko on 24 May 2009, 17:47

Pokušavao sam napraviti svoju vlastitu internet radio stanicu. Puštanje glazbe putem interneta. Dosta sam tražio po internetu i pridržavao se uputstava. Na probleme koje sam naišao također sam tražio odgovor putem googla. Sve u svemu na kraju ništa nije urodilo plodom. Iz toga razloga odlučio sam postati ovdje postupak koji sam prošao pa ako netko nešto zna o svemu tome i ako ima volje molio bi da mi odgovori. Iscrpio sam sve svoje znanje i cijeli internet.

1. trebam imati stalnu adresu. Otišao na stranicu no ip , registrio se i skinuo program no-ip DUC 2.2.1. Pokrenuo ga i trebao sam tobiti sljedeću sliku
Image
no dobio sam ovu
Image

tu sam zapeo. To me nije sprijećilo da ostale programe instaliram i pripremim za daljni tok ako ovo otklonim. Sljedeće koje sam instalirao je plugin za winam shoutcast-dsp-1-9-0-windows.exe u njemu sam editiro ini datoteku sc_ser.ini i uneo pasword, broj max slušatelja kao što me uputstvo vodilo. (ovde neću sada cijelu datoteku postati zbog veličine koju bi zauzela). Uglavnom ima edit mogućnost na netu pa sam kopirao.
U winampu sam konfiguriro plugin Preferences (Ctrl-P), Plug-ins, DSP/Effect
i dvoklikom Nullsoft SHOUTcast source DSP-a. Tu sam prema uputstvu sa interneta podesio opcije i postaću sada slike.
ImageImageImage
ImageImage
kada se radio postavi na shoutcast daljne podešavanje mikrofona i zvuka trebalo bi biti manje problematično no mislim da će i to biti problem. Ali prvo riješiti je potrebno ovo osnovno.
Ukratko zanima me radio stanica na internetu , a na kojoj možete puštati glazbu, po potrebi pričati u eter.
Nadam se da problem nije veliki i da ima među vama netko tkome je ovo možda jednostavno. Možda će ovo pomoći još netkome da riješi svoje probleme.
:predaja:
zdravko
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Re: vlastita internet radio stanica-internet streaming

Postby VP4868/4 on 25 May 2009, 09:12

ja sam ti sa mrezama na Vi...mislim da se stalna IP moze samo zakupiti.
05.02.2020.
pozdrav X :garde
VP4868/4
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby LupusREBEL on 25 May 2009, 09:19

Ja neznam... [zbunjen---.gif]
Image
LupusREBEL
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby treb on 25 May 2009, 10:19

zdravko wrote:Ukratko zanima me radio stanica na internetu , a na kojoj možete puštati glazbu, po potrebi pričati u eter.
Nadam se da problem nije veliki i da ima među vama netko tkome je ovo možda jednostavno. Možda će ovo pomoći još netkome da riješi svoje probleme.
:predaja:

Pozdrav Zdravko.

Shoutcast je najjednostavniji način streamanja, ali opet trebaš imati server koji će posluživati korisnike koji će se spajati na njega, a ne na tvoj komp.

Ti sa WinAMP-om i Shoutcast plug-inom samo šalješ signal do servera, a server poslužuje korisnike. Naime, problem je u upstreamu, a kako si ti najvjerojatnije na nekom DSL-u, nemaš baš veliki upstream. U najboljem slučaju možda par stotina Kbps. Ako korisnicima želiš dati npr. AAC 44 Kbps stream, pomnoži tih 44 i broj korisnika i dobit ćeš potreban bandwidth da te oni mogu uredno slušati. Naravno, tu ima i nekog overheada, pa će ti npr 10 slušatelja na 44 Kbps pojesti oko 500 Kbps upstreama. Uz to, bez obzira na tvoju brzinu DL-a, DL će ti se vući. Detalje možemo na PP.

Uglavnom, nađi nekoga tko ti može dati Shoutcast server. Komercijalnih providera ima dosta, ali ti preporučam one koji su blizu tvojoj publici.

Ako nekog zanima, možemo ovo javno, inače bolje na PP da ne davimo ekipu.
Image
treb
Site Admin
Site Admin

Postby zdravko on 25 May 2009, 13:31

Mislim da bi bilo dobro javno da se o tome raspravi jednom zauvijek. Mislim da mnogi drugi koji bi pretraživali internet i ako naiđu na ovaj post mogu da otklone svoj problem na jednom mjestu. Internet nam je zato i dao sam Bog da učimo jedni od drugih i svoje znanje unaprijedimo i obogatimo. Da ne govorim o interkontinentalnim druženjima, razgovorima i razmijenama raznog materijala. Siječam se bbs-ova. Počeo sam sa zx-spectrumom , a naučio sam više sada od kada je flat rate nego u cijeloj mladosti.
Ja sam za javno ako nemate ništa protiv.
Moja je veza aDSL internet brzine 5 Mbps/512 Kbps.
Postoji li neki besplatni server, ako ne tu bi priča možda i završila :cry:
zdravko
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby treb on 25 May 2009, 14:12

zdravko wrote:Moja je veza aDSL internet brzine 5 Mbps/512 Kbps.
Postoji li neki besplatni server, ako ne tu bi priča možda i završila :cry:

Sav software za ovu namjenu je besplatan, međutima, bandwidth nije besplatan i to će se uvijek plaćati. U svojih 512 K uploada, baš i nemaš prostora za puno gledatelja. Ali je izvedivo. Slijedi 12 jednostavnih koraka do svog net radia:

1. uvjet je da probušiš ili ugasiš firewall na svojoj vezi i dobro složiš NAT na svom ADSL routeru. Ovdje ti paušalno ne mogu pomoći, ali možeš vidjeti detaljne upute na ovoj stranici:

http://www.portforward.com/english/rout ... rindex.htm

2. Skini SHOUTcast Radio DNAS (serversku aplikaciju) za Win
3. Skini WinAMP
4. Skini Shoutcast
5. Instaliraj DNAS, Winamp i Shoutcast tim redom
6. U direktoriju gdje si instalirao DNAS imaš file sc_serv.ini

U njemu editiraš sljedeće linije:
MaxUser=10
Password=tvoja_lozinka
PortBase=8200

Ostatak možeš ostaviti kako je, a za svaku liniju imaš detaljno objašnjenje, pa vjerujem da ćeš skužiti.
7. Pokreni sc_serv.exe
8. Pokreni Winamp
9. U Options - Preferences (CTRL+P) odaberi DSP/Effect, odaberi Nullsoft SHOUTcast, stisni Configure
10. Podesi Address polje = localhost, Port polje = 8200, Password = tvoja_lozinka i podesi Encoder (tab Encoder, Encoder Settings)
11. Pusti neku mjuzu u Winamp
12. Stisni Connect

Ako je sve OK podešeno na tvom kompu, stream će krenuti prema serveru (tebi). Sad još samo trebaš čekati da se korisnici spoje i počnu slušati. :) Neki će sigurno doći preko Yellowpages, pa i tamo upiši nešto privlačno.
Image
treb
Site Admin
Site Admin

Postby zdravko on 25 May 2009, 15:26

e ovu port forward stranicu sam već posjetio. To sam htjeo otvoriti sve portove na routeru. Međutim koliko sam vidio taj se komad softvera plaća.
Očito je da za totalne amatere softver je idealan jer kako kaže: "With PFConfig, you don't have to learn how to setup your router. It's so easy to use, you just pick the program from a list and say 'Update Router'."
Eh, sada neću reći što ću pokušati napraviti ali posjetiću neke stranice pa vidjeti dali ima na "lageru" za moj thomson 780wl taj pfconfig.
"...baš i nemaš prostora za puno gledatelja.", ja netrebam puštat video uz glazbu samo mp3, ali možda si se zabunio pa si htjeo reći slušatelja.
firewall sam odma isključio jer su to savjetovali.
Idem ja sada držeći se tvojih uputstava pokušati nešto iskemijati. Ako se nejavim kroz 10 dana dođite mi doma jer sam ostao bez neta [zakrepati] , a nadam se da ću to probati riješiti. U svakom slučaju javim vam se kroz par dana ili uspio ili ne uspio.
Sve u svemu biće to divno iskustvo sa otkrivanjem novih spoznaja.
Danas ću to ostaviti sve i ugasiti pc, dobro će doći dan odmora i pražnjenja mozga. Možda :idea: dođe sama.
[smly_5785.gif]
zdravko
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby treb on 27 May 2009, 13:16

Firewall wrote: Mjenja se IP ( potrebno zakupiti stalni )

Ne znam otkud ti ideja da treba stalni IP za ovo???

Firewall wrote:a s obzirom na mali volumen veze ( kako je gore navedeno ) još više sve pada u vodu jer su ADSL linije asimetrične odnosno tebi je potreban veliki upload koji je naprotiv puno manji odnosno 10-20 % od volumena cijele veze, odnosno u najboljem slučaju možda trećinu megabita. Tako da pri malo većem opterećenju od par desetaka korisnika a i manje dolazi do zastajkivanja...

Ajd sad opet pročitaj što sam mu odgovorio. ;)
Image
treb
Site Admin
Site Admin

Postby zdravko on 27 May 2009, 16:05

Dobro, situacija je znači sljedeća . Kako sam ja shvatio.
1. Moram zakupiti svoj server jer sa svojom vezom nema šanse da opslužim 10 slušatelja.
To je to. Znači odustajem. Novaca za privatni hostig nemam, a free hosting ne postoji.
Tu ćemo priću da završimo, jelio tako?
Gledao sam ovih dana otvaranje portova na mojem thomsonu 780wl i potrebno je u postavkama otvoriti, ali to više nije bitno.
Ništa, hvala društvo na pomoći.
Ja sada idem u sjevernu koreju da gledam ispaljivanje raketa pa vam pošaljem fotke.
zdravko
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby treb on 27 May 2009, 19:19

zdravko wrote:Dobro, situacija je znači sljedeća . Kako sam ja shvatio.
1. Moram zakupiti svoj server jer sa svojom vezom nema šanse da opslužim 10 slušatelja.
To je to. Znači odustajem. Novaca za privatni hostig nemam, a free hosting ne postoji.
Tu ćemo priću da završimo, jelio tako?
Gledao sam ovih dana otvaranje portova na mojem thomsonu 780wl i potrebno je u postavkama otvoriti, ali to više nije bitno.
Ništa, hvala društvo na pomoći.
Ja sada idem u sjevernu koreju da gledam ispaljivanje raketa pa vam pošaljem fotke.

Ja ti ipak predlažem da probaš s ADSL-om barem 3-4 slušatelja opslužiti. Naime, osim ako nemaš načina za reklamiranje streama, nećeš baš imati puno slušatelja (iako je alternativni i besplatan način listanje u Yellowpages Shoutcasta koje ide automatski). Recimo, ja furam svoju stanicu dosta često i osim ekipe koja zna za stream, tek tu i tamo se netko zaleti da posluša što ja slušam (ono što je u mom Winampu).

Probaj ako te interesira tehnički kako je to izvedeno, nemaš što izgubiti, taman da imaš i 0 slušatelja. Za komercijalnu upotrebu bez nekih novaca, neće ići.
Image
treb
Site Admin
Site Admin

Postby zdravko on 28 May 2009, 13:27

Ja ti ipak predlažem da probaš s ADSL-om barem 3-4 slušatelja opslužiti. Naime, osim ako nemaš načina za reklamiranje streama, nećeš baš imati puno slušatelja (iako je alternativni i besplatan način listanje u Yellowpages Shoutcasta koje ide automatski). Recimo, ja furam svoju stanicu dosta često i osim ekipe koja zna za stream, tek tu i tamo se netko zaleti da posluša što ja slušam (ono što je u mom Winampu).

Probaj ako te interesira tehnički kako je to izvedeno, nemaš što izgubiti, taman da imaš i 0 slušatelja. Za komercijalnu upotrebu bez nekih novaca, neće ići.[/quote]

znači ima šanse za besplatno pa barem 2 -3 slušatelja pa šta ne kažeš. Dobro idemo sada izpočetka.
Idem ja sada malo to ponovo proučiti pa se javim kroz par dana.
Inače što se tiče hladnog rata, ja sam pacifist pa me rat ne zanima. Ali me zato zanimaju tehnička dostignuća NASA organizacije i sve što se tiče unapređenja ljudskog života. Roboti koji rade umjesto nas. Internet doktori koji nas oslobađaju čekaonica i sati čekanja. Elektro automobili i solarne kuće.
Ajd, društvo čujemo se. :super
zdravko
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Return to Hoby radionica