Klima

...uradi sam.

Klima

Postby JoZ@ on 15 Feb 2012, 19:06

dal se ko kuži u klime ?

treba mi za grijanje kad je prjelazno razdoblje za jesen i prolječe
da za malo podič temperaturu u kuči ne palim peč od centralnog
JoZ@
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Re: Klima

Postby zagi on 15 Feb 2012, 21:49

Ovo je relativno pitanje. Pojasni kakvo grijanje imaš ( mislim na vrstu goriva ) , koliko kvadrata griješ , odnosno dali u prjelaznom razdoblju želiš zagrijavati samo dio prostora ili sve. Možda ti mogu dati neki savjet , s obzirom da radim u domeni proizvodnje i eksploatacije toplinske energije.
zagi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby JoZ@ on 16 Feb 2012, 12:33

imam centralno na drva
u prjelaznom razdoblju želim grijat prizemlje (dnevni boravak sa kuhinjom) a to je oko 35-40 kvadrata
to bi se večinom grijalo kasnije popodne i naveče
JoZ@
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby zagi on 16 Feb 2012, 12:48

Budem ti zračunal koliko kilovata bi trebala bit snaga klima uređaja. Jasno mi je da na drva nemreš malo prigrijat. Ja sam si na hiži složil kombinaciju plin-drva i mogu ti reči da je odlično. Plin je najidealniji za takva razdoblja.
zagi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby blake on 16 Feb 2012, 13:37

Pozdrav, Zagi!
Baš si me zainteresirao s ovom kombinacijom drva-plin.
Imam centralno na drva (etažni kotao), ali bih ga htio skombinirati s plinskim kotlom, da grije sistem za vrijeme dok kotao na drva ne grije (noću, ili kad ložač nije doma...).
Sve podatke mogu ti poslati i na pp.
blake
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby zagi on 16 Feb 2012, 14:03

blake wrote:Pozdrav, Zagi!
Baš si me zainteresirao s ovom kombinacijom drva-plin.
Imam centralno na drva (etažni kotao), ali bih ga htio skombinirati s plinskim kotlom, da grije sistem za vrijeme dok kotao na drva ne grije (noću, ili kad ložač nije doma...).
Sve podatke mogu ti poslati i na pp.

Može i na pp, a može i ovak javno možda se još ko uključi s kakvim idejama.
zagi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby zagi on 16 Feb 2012, 14:11

JoZ@ wrote:imam centralno na drva
u prjelaznom razdoblju želim grijat prizemlje (dnevni boravak sa kuhinjom) a to je oko 35-40 kvadrata
to bi se večinom grijalo kasnije popodne i naveče

Ovak ak uzmeš u obzir kvadraturu, neku standardnu visinu od cca 2500mm , samostoječi objekat, i vrstu prostorije ( po tzv. koefecijentu dnevni boravak je odmah iza kupaone), zadovoljavala bi te
INVERTER klima uređaj 3,5 KW . Proizvođač prema želji. Nebi zastupao nijednog ponaosob , ali mi se čini da je Vaillant najpovoljnije po sistemu uloženo-dobiveno. No ponavljam, ne znači da i druge nisu dobre.
zagi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby blake on 16 Feb 2012, 14:22

Kotao je etažni Centrometal 23 kW; na njega je spojeno radijatora ukupne nazivne snage cca 26 kW. Problem je što se radi o prostoru od cca 480 m3; za što bi teoretski trebao minimalno 33 kW kotao. Ali ide i ovako, na guranje. (puno guranja)
A ja bih u krug centralnog dodao i jedan etažni plinski bojler, recimo 21 kW, koji bi se uključivao kad temperatura vode u sistemu padne ispod 50 'C. Znači, kad kotao na drva ne grije, ili ne grije dovoljno.
I to bi trebala kontrolirati neka minimalna automatika.
blake
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby zagi on 16 Feb 2012, 15:05

Teško da istovremeno može raditi i jedno i drugo. I to iz razloga jer i plinski bojler ili kotao ima na sebi cirkulacionu pumpu, a isto tako ima i peč na drva. Tad svaka pumpa vuče na svoje pa ti pojedine radijatore odsjeca. Inače pravilo je da ti nazivna snaga izvora bude 20-30% jača od iskoristive snage ( ti imaš kontra slučaj ). Tada kuriš na drva , prije spavanja natrpaš i dok sve to izgori, dok padne temperatura medija u sistemu grijanja i dok padne temperatura okoline bojler ti se upali dva, tri puta do ujutro pa ti je i potrošnja plina neznatna. E sad tu ti je i pitanje izolacije i stolarije. Da sad ne pišemo disertacije , u tvom slučaju ili staviti jaču peč na drva u kombinaciji s kompatibilnim plinskim bojlerom ( što je naravno skuplja opcija ) ili jednostavno podijelit prostor tako da dio griješ na drva( u tom slučaju griješ samo dio prostora) a ostatak na plin. Navečer otvoriš pregradne ventile da plin može grijati cijeli objakat.
zagi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby blake on 16 Feb 2012, 15:11

Javim ti se .
Hvala.
blake
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Return to Hoby radionica